Media përballë Berishës: ç’katastrofë!

22 Qershor 2022, 11:17Politika TEMA

Media përballë Berishës: ç’katastrofë!

Gazetaria është hem aftësi(e natyrshme kjo për çdo profesion), hem princip(edhe kjo gjithashtu) dhe hem sqimë. Te gazetaria shqiptare, të trija këto kanë rënë përballë Berishës.

Berisha mund të konsiderohet madje dhe ndër testet apo treguesit se në ç’mjerim është gazetaria te ne.

Çfarë është aftësi, princip e sqimë te një gazetari, pra ku ndërthuren te trija bashkë? “Gërshëra”! Pra ndryshe, përzgjedhja, seleksionimi e jo përtypja e servirja e gjithçkaje.

Te Berisha kjo nuk ndodh. Edhe pas 30 vitesh, ai ndihet komod me një media ku paçka marrëzive pa kufi që nxjerr, të cilat janë açik fyerje inteligjence, nga më të rëndomtat, ajo ja përcjell besnikërisht gjithçka, duke qenë, pakuptueshëm, një media që pranon me një lehtësi të ububushme të jetë hem kaq jointeligjente e hem kaq josqimtare.

I duhet mëshuar sqimës, sepse dreqi e morri, në ka gjë që të vë në provë Berisha, është sqima, në e ke apo s’e ke, në e patç si e sa e ke.

Berisha është antietika e antiestetika në politikë. Kaq do mjaftonte që ai, pas 30 vitesh protagonizëm, të mos trajtohej në raportimin gazetaresk si para 30 vitesh. Vitet në këtë rast kanë rolin e tyre për “ripozicionime kamerash” në llojin e fokusit ndaj një personi. Por vitet ikin dhe çuditërisht, media mbetet po e njëjta përballë Berishës, e pandjeshme dhe idiote. Berisha është në botën e tij, në kuptimin që i ka dhënë jetës, që të thotë gjëra që as vetë s’i beson, sidomos kur është fjala për akuza ndaj kundërshtarit. 

Në këtë pikë, në librat e historisë politike, ai duhet të ketë vendin e vet si ndër fenomenet e pangjashme të akuzës politike, një kombinim i fantazisë, primitivizimit dhe trashësisë, deri në kufijtë e çnjerëzores. Dhe një dorë të mirë ja jep media, e cila është mbështetësja kryesore e këtij modeli jete të marrëzishëm, duke i përcjellë publikut gjithçka që ai thotë. 

Nëse e bën me vetëdije, gjë që e tregon të ligë, ajo që e bën pa vetëdije e tregon mjerane. Nuk ka parim profesional që e përligj raportimin pa asnjë filtër të një njeriu që gati tallet me median duke i dhënë vetes lirinë pa kufi që të nxjerrë çdo broçkull akuzatore nga goja, aq më tepër pas 30 vitesh kur është lakuriq në gjithçka në atë që përfaqëson.

Sepse është kjo medie, së cilës në 2007, Berisha do ia bënte të qartë, madje me një përtallje ndaj saj, se ato që thotë janë thjesht për nevoja politike e s’e s’duhet t’i marrë seriozisht. E tha këtë me Nanon në krah, bërë bashkë në një moment për të goditur Ramën, kur media i kujtoi ato që kish thënë për njeriun në anë të tij, Nanon, tërë të zezat, siç sot me pasardhësin e tij. Zgjodhi të qeshte me këtë shqetësim medial, në mënyrën më fyese, gjë që nuk ka dhënë asnjë efekt te media kjo lloj shuplake që morri atëherë.

Vëreni me kujdes: si në çdo kohë, edhe sot e kësaj dite, Berisha mund të thotë ç’të dojë, i qetë e i relaksuar madje, me një media që ia përcjell besnikërisht e marrëzisht çdo gjë, sado e marrëzishme të jetë. Pra një media që në fund i servir publikun atë që as vetë s’e beson; kjo është moralisht e ulët. Nëse do e besonte, do ishte një katastrofë profesionale. Mundet të jenë të dyja.

Sepse nuk ka kuptim që qasja të jetë e njëjtë edhe kur është e s’është në pushtet. Madje dhe në rrethana opozite, Berisha s’është as lider i saj që të jesh e detyruar profesionalisht apo etikisht që ta raportosh për gjithçka thotë. Ai është drejtues i një prej dy gjysmave të një partie të shkërmoqur, aq më tepër me xanxë amerikane “non grata”.(Tesheshi)

29 Komente

 1. S
  Salihi Kar-axhič burri I lirijes hajdute nongrata

  Shume qarte e thene e shkruar, Por pyetja eshte se pse populli e ka lejuar nje idiot e hajvan te tille ???!!! Salihu eshte pasqyra me e mire e mjerimit shqiptar. Sa gjynah me vjen për popullin e mjere qe nuk i mblidhet atje tek vila Lalzit ta djegi me gjithe pleshta. Sa me gjate Salihu pjerdh aq me I mjerueshem je o popull!!!

  1. N
   Nik

   Sali Berisha eshte instrument mafioz ne dore te Edwin Surrelit per te xhvatur Shqiperine.

  2. L
   Lea

   Mese e vertete por mos harroni se si gjithçka tjeter edhe media eshte pasqyre e asaj çka mbajne brenda vetes pronaret e saj. Ballafaqoheni kete me tregtarin e news 24 Irfan Hysenbbelliu, me trafikantin Ylli Ndroqi, me multi trafikantin Sandro Frangaj dhe familjen Hoxha, me bythlepiresin e perjetshen Ylli Pikari, me super batakçiun nga Tropoja Bashkim Ulaj, me Zamir Manen e ate grekun e euronews albania, me familjen Berisha qe ka prone SYRIN TV etj. Çprisni ju te sjelle kjo lloj media. Se harum me vendos dhe RTSH qe edhe pse prone e publikut ka si pronar te vetem Edi Ramen ne bashkeveprim me te tjeret. Pse jo dhe Berishen, Meten, Nanon.

   1. M
    Mira

    Ke harruar CNN Albania, ku ligjerojne Alba dhe Merita Berisha...

    1. K
     K

     Ky menxyre i ka korruptuar dhe paisur me dosje gjithë gazetarët dhe ata degjenerata i mbajne ison me pyetje servile dhe lavdruese për kriminelin non grata . Në shqipëri duhen mbyllur gazetat e mafjas dhe korrupsionit.

     1. p
      ppa

      Mjerim i medias dhe atyre qe degjonin - dje dy takime te Berishes, qe perseriste veten aq kot, sa dhe vete priste ta nderprisnin se nuk dinte cfare te thoshte; lere pastaj auditoret - shoqeria civile,gjasme, qe nga prof. Kume, qe vajti kaq vite dhe nuk u ngop me ojf.... dhe derdellisjet neper ekrane te TV-ve; po ai tjetri i shoqerise civile prof. Bace - ai kishte lajthitur fare etj.etj. stani pd - administruar nga super stari av.Altin Goxhaj....e me qafsh e me shtrifsh sic thoshte dikur i madhi L.Kruta.

     2. b
      brrisha asht Kukullani i Medis se Shqipnis

      asht Turp Kombetare ,me pa surratin e ktij Sharlatani shpelle ,te vazhdoje shitet per Politikane e akoma me keq si Demokrate - Opinionit ne ate vend . - Ky Nenadertaler i diteve te sotme ,me te cilin Miku jon i Madhe experimentoj ne kurriz te Shqiptareve dhe vendit tone ,duke e korruptuar e degjenruar gjithcka ,nen dhunen e mentalitetin nji Terroristi Islamik , qe inkriminoj shoqerine shqiptare ,sipas nji Programi te mir menduar nga Tutoret e tij dhe shkatrrimi i gjithe Veprave te ndertuara ne Epoken Komuniste - meriton Denimin Kapital -por jo njiher 1000 her e perseri ky nuk e paguan dot Krimin Kombetare qe i ka ba Shqipnis . Mirpo , s'te le Miku i Madhe e do me pa ne Shqiperi teater me Karrnavale dhe ne Kaos Politike ,se me pas dasht e ? Ky Mut ,ishte sot ne fund te Halese Parlamentit

      1. s
       shelegura

       Pa perjashtim tegjitha medjat i japin shum hapesire se kuptoj ku e gjejne moralin .

       1. M
        Ministria e KomshiKulturës

        Gazetaria është hem aftësi(e natyrshme kjo për çdo profesion), hem princip(edhe kjo gjithashtu) hem sqimë po sigurisht shumicën e kohës është gjobëvënèse dhe gjuetare bakshishesh, pronash, leje ndertimi, projektesh, etj ( lista eshte e gjatë si liste përmbarimi) Ymer Baze - Forumi AgjitPropit 2022

        1. V
         Vlonjati 12

         Salehu ben si i do b….me mediat , se më shume se gazetaret qe e asistojne , jane te papergjegjshem e te shitur pronaret e ketyre mediave mafioze dhe se dyti , sidomos mediat televizive , jane aq te varfera ne programet e tyre sa qe per te mbushur programet ditore publikojne çdo marrezi te kesaj kafshe .

         1. G
          Gati tu

          Ore ti rruani trapin Sales ju plehra komuniste qe edhe pas 30 vitesh akoma nuk e keni leshuar idealet e Enverit !! Fale Sales jeni ju bythmuter neper Evrope dhe uleni para kompjuterit nxini me genjeshtra nga me monstruozet !! Fale Sales jeni ne Nato dhe e keni bythen te sigurt nga serbi e greku !!! Se po te ishte per vazhduesen e PPSH se do ishit si Koreja sot duke eksperimentuar !!

          1. M
           Martin

           Idealet e Enverit dhe Ahmet Zogu i meshiron Perbindeshi i Vicidolit, Doktor Mortja sali Berisha. Ta gezosh dhe rri Gati Tu!

           1. E
            Elisa-beth Spiropalikari

            Pa pa pa pa, sa bukur i ke thene fjalet more "zborist" i devotshem qe rri "Gati tu" para pasqyres lyroze ta halese Sali Ram Berisha.

            1. h
             hamut shpella dhe bolja e tij palikari ddd

             O shpellar i qelbur , Palikaris eshte ndoshta ajo qe ke ti ne shtepi o plehrat e njerezimit . shko e jeto ne arabistan kerme islamesti e bashkoju Isis . cdo ne kte vend ti mer kerme kur kafshe pylli kur fyen Njeriun ?!

             1. K
              Kolonel Janulla , ne shtratin e vdekjes

              O haleja e Athines , me pak fjale na dhe nje autoportret tendin , ke lene pa permendur vetem rason e zeze te prifterinjve greke shpirtzinj qe jane katandisur ne prostituta meshkuj ! Je shume idjot dhe nuk e ke fare idene se cfar reaksioni te kundert ngjall me keto idjotesi qe perserit ne cdo koment , me nick te ndryshem ! Po te zbuluan se cili plehr5e je , kane per te te mbytur me peshtyme e me shurre .

            2. M
             Mal Cori

             Bravo..... Mendo nji herë . Të mos kish kenë Sala. Shqipëria nuk do kish hy në NATO, nuk do kish liberalizuar vizat....... . Bile ma keq akoma...... Të mos ishte Sala me 1991, Shqipëria sot kishte me kanë në komunizëm me president Ramiz Alinë, dhe pas dekës së tij, do ta çonte popullin nga fitorja në fitorja një komunist tjetër i qujtun SRB, Sali RamBerisha....

             1. I
              I tille je , sa here qe hap gojen

              Mal Cori , ke lindur kerric dhe . . . ,duket e sigurte qe do te vdesesh gomar ! Idjotesite e tua i dokumenton ne cdo koment qe ben e i acaron nervat cdo njeriu normal ! Per njeres si ti , duket se e ka pasur fjalen i madhi Ajnshtajn , , kur thoshte se " Vetem budallalleku dhe galaktika nuk kane fund ,. . . , megjithse per kete te fundit nuk jam fort i sigurte " !

              1. M
               Mira

               Mal Horri. Po te mos ishte Perbindeshi i Vicidolit, dhenderri i Serbise, Sali Berisha, Shqiperia do te kishte hyre ne BE qysh ne vitin 1997!

              2. G
               Gota

               Po Sala nuk ishte komunist, sekretar partie i PPSh, spiun karierist, prandaj ti rri Gati tu para sales se e di se çfar te pret!

               1. T
                Te tille jini , sa here qe hapni gojen

                Ore idjot , i lindur dhe rritur ne shpella dhe tash i ngulur ne "toke te xanun" , si nuk e paske marre vesh qe Sali Vuk Karaxhici ka qene gati 30 vjet komunist dhe bile sekretar partie , qe depertoi deri ne sferat e sherbimit special te udheheqjes se asaj kohe ?! Kaq gomar te jesh e i vesh meritan qe vetem nje budalle si ti mund t`i shqiptoje n? !

               2. F
                FATMIRI

                SALI MOTERQIRI DHENDERRI I MILICES HAJDUT DHE VRASES KOPLI I SERBIS MEGJITH ATE HAJDUTEN E ARMOS QE KA NE SHTEPI TE BIJEN E MILICES DEL DHE JEP MENDJE.TY STE PJERDH NJERI TE KAN LEN SI QEN RRUGESH SA TE ÇOJN NE TE SATEME O PLER KUJTON SE DO SHPETOSH SIQEN I NGORDHUR DO PERFUNDOSH O PLER

                1. S
                 Sali pordha

                 Gatitu ne bythe sala te ka fut hu.

                 1. m
                  mirel

                  Me ne fund nje shkrim real per gjendjen e gazetarise ne Shqiperi.

                  1. H
                   Halit pi burelit

                   Sal po te presna. mos e ruj trapin se maksinumi tek na ke me mbrit. qeliat jane te sapocelta . So zotni kena me tmbajt. Mer oturak me vedi se skeba ktu. tpresna baca Sal. nburg tburelit se jena malok, Lir Meta ne burg grave nkuçove se ash pi Skrapari

                   1. N
                    Një qytetar

                    Shqiptarët i klasifikojnë në dy mënyra; për ata që jetojnë në jug të saj thonë se frika ju hynë shpejt dhe ju del po shpejt, kurse për veriorët thonë se frika ju hynë vonë por dhe ju del vonë. Por shohim se paska dhe një kategori të tretë shqiptarësh, që frika ju hynë shpejt dhe nuk u dalka kurrë, këta janë gazetarët.

                    1. A
                     AGUSH

                     E po' ai te HEQ QAFESH nuk te tall si EDI qe te thote Kazan Ai Kazan in e la per te hedhur mishin e gazetarit QE e ka therur dhe jà u jep te tjereve gazetare ta hane

                     1. Fjona

                      Mesohuni more njerez te ruani (Etiken)ete folurit) edhe kur shkruani, tregoni nivelin e nje qytetari, te pakten, te ze tmerri te lexosh comentet e disa komentuesve! A thua se jane ne rruge, e flasin me njeri tjetrin sipas oreksit qe kane!

                      1. F
                       FCB

                       Mendoj qe komentuesit duhet te jene me te permbajtur me fjalorin e tyre , nuk kishte ndodhur me pare kjo gje , ne kohen e rilindjes njerezit u shthuren, vetem Prof. Doc . Sali Berisha qe futi vebdin ne NATO , hoqi Vizat , ngriti pagat , beri Autostrada e Superstrada , vetem AI , eshte e ardhmja e Shqiperise qe mjerisht eshte gllaberuar nga nje Sekt i rrezikshem Ylberist Kinezo - Sorrosian . Sali Berisha burre shteti pati thene nje Ambasador i Vertete Amerikan !

                       1. P
                        Paul Saddy

                        Ka kohe qe e ka thene KAZAN.

                        Lini një Përgjigje