Profesor Fuga kërkon shpëtim nga Meta: Të bëhet kapiten pa pyetur njeri e të na përfaqësojë si shqiptarë, Rama të hapë krahun

22 Qershor 2022, 11:32Politika TEMA

Profesor Fuga kërkon shpëtim nga Meta: Të bëhet kapiten pa

Profesor Artan Fuga ka reaguar në lidhje me qëndrimin e kryeministrit Edi Rama, i cili një ditë më parë hodhi dyshime për një refuzim të mundshëm të Samitit të BE-së, me justifikimin se përgjigjja për negociatat do të jetë sërish “jo”.

Në një postim në rrjetet sociale, Fuga shkruan se nëse Rama refuzon, i takon Presidentit të marrë valixhen dhe t’i hipë avionit të linjës për të përfaqësuar Shqipërinë në Samit.

“Radha e gjërave është e qartë dhe e e pastër si qelibari!

Nëse kryeministri bashkohet me dy të tjerët, që nuk duan të shkojnë në samitin e Bashkimit Evropian, s’ka asnjë problem, duhet ta kuptojmë se një hall i madh e ka zënë që do të veprojë ashtu! Nuk mund të jetë Prometeu që pranon ta lidhin në shkëmb për t’ja ngrënë mëlçinë sorrat dhe korbat!

E pse, për ne?!

Në këtë rast ka një zgjidhje tjetër që është në respekt të angazhimeve të shtetit shqiptar, të vullnetit të milionave emigrantëve, si edhe të radhës të përfaqësimit që Kushtetuta shqiptare detyron: I takon Presidentit të marrë valixhen dhe t’i hypi avionit të linjës për të përfaqësuar Shqipërinë në Samit”-shkruan Fuga.

Më tej, profesori thekson se nëse nuk e bën as presidenti, atëherë Kushtetuta i jep të drejtë çdo grupi deputetësh të nxjerrin një përfaqësi për të kapur trenin në Shkup dhe me rrugë tokësore drejt e në Samit të kryejnë detyrimet e shtetit shqiptar dhe vullnetin e shprehur të kombit.

Ndërsa nëse as këta të fundit nuk e bëjnë, profesori shkruan se Kushtetuta dhe ndërgjegjja qytetare na thërret të zgjedhim e mbështesim një përfaqësi qytetare për të përfaqësuar kombin në Samit, nëse të zgjedhurit tanë kanë një hall që i ka zënë prej fyti!

“Po nëse edhe ky nuk e bën? Asgjë, duhet ta kuptojmë se edhe ai do ta kishte pasur një hall, nuk mund t’i hyjë detit këmbë! Në këtë rast Kushtetuta i jep të drejtë çdo grupi deputetësh të nxjerrin një përfaqësi për të kapur trenin në Shkup dhe me rrugë tokësore drejt e në Samit të kryejnë detyrimet e shtetit shqiptar dhe vullnetin e shprehur të kombit! Dihet që kur gjeneralët janë bllokuar për të bërë detyrën, u takon kapitenëve të marrin detyrën pa pyetur njeri! Ndryshe zihen në faj!

Por, nëse edhe këta nuk e bëjnë duke ditur se Kuvendi i Shqipërisë është prej kohe i paralizuar si organ?

Atëhere pa pikë problemi na lind e drejta si shoqëri dhe grup qytetarësh të nxjerrim një Fan Nol, një Fishtë, një Konicë, a ku e di unë, një Luigj Gurakuq, apo fantazmat e tyre të zbehta, por një grup qytetarësh të thjeshtë, Ceni, Moli, Tiku, Hasoni, Beni, etj., që t’i hipin anijes, t’u paguajmë navllon dhe drejt te dera e Samitit !

Ushtari i vetmuar në betejë vazhdon detyrën e tij, edhe pasi gjeneralët dhe kapitenët janë bllokuar!

Kushtetuta dhe ndërgjegja qytetare na thërret të zgjedhim e mbështesim një përfaqësi qytetare për të përfaqësuar kombin në Samit, nëse të zgjedhurit tanë kanë një hall që i ka zënë prej fyti!

Ja kjo është radha e punës! Të shohim si do vejë!

Sepse nesër dikush mund të thotë se nuk shkoj as në mbledhjen e Natos! Por, jo as në mendje mos ta çojë. Por, jooooo, nuk është dëshirë është detyrim sepse ligji pastaj kur koha vjen ta mat kokën me pe për veprim ose mosveprim në dëm të interesave kombëtare!

Shteti dhe interesi i tij nuk barazohet me vullnete nëpunësish, apo me teka, apo edhe me pamundësi të tyre!

Hap krahun – thotë!

Sepse po ndodhi, atëhere kemi hapur frontin e dytë kundër Perëndimit, aleatëve tani dhe vetë Natos, fronti e parë e kanë hapur në Ukrainë duke martirizuar një popull, frontin e dytë e hapkan në Ballkan disa minishtete!

Nuk është në nderin tonë që të turpërohemi para gjithë botës pasi jemi nderuar duke pritur hebrenj, sirianë, afganë, etj!”-shkruan profesor Artan Fuga.

57 Komente

 1. F
  Falje per fjalorin

  LLUMI i kombit te emeruat AKADEMIKE.

  1. n
   nora

   nuk merret vemendja e publikut me gjera idiote...

   1. S
    Shqiptari i Ilirisë

    DERI DJE KISHA DYSHIME. SOT E KAM BINDJE! KY FUGA PËRFUNDIMISHT KA RRJEDHUR! GJYNAH!

    1. T
     Tani

     Nese nuk shkojn ne ate samit do te thot qe eshte veret dicka serioze dhe nese nuk zgjidhet ceshtja midis maqedonis dhe bullgaris pergjigja per ne dhe per maqedonin do te jet jo!

     1. T
      Titi

      Perderi sa nuk kemi nje pergjigje definitivisht nga rama skemi pse te flasim perpara kohe qe keshtu mos perhapni lajme qe nuk eshte mar akoma nje vendin i drejt

      1. B
       Buda

       Nese nuk shkon Rama, Sali Berisha do te dergoje psikopatin Artan Fuga, me te cilin, ne vitin 2008, i shkriu institutet e Akademise se Shkencave te Shqiperise dhe mbajti vetem ndertesen e Kryesise, te marre me qira nga sterniperit e Zija Toptanit, ku futi Tanin me graden e alrte Akademik. Ne ate kohe rapsodi nga Plava kendoi: "Kush e dogji Akademine, Artan Fuga me Saline..." Tani Artan Fuga me ate "me nder President" Ilir Meta do te djege gjithe Shqiperine!

      2. D
       Dinamo TR.

       Ky Fuga është një centrifugë e ndryshkur. Nuk vlen për asgjë. Nëse do t'a kuptonte sa i marrë që është, sigurisht do të vriste veten.

       1. V
        Vlora

        Edhe ti ke ikur per lesh

        1. A
         Ajdi

         Hahahahaah llum i gjalle mos do tfutet dhe Fuga n vend Ilirit

         1. I
          Ilir

          Ilirrri!!!! Neveri e gjallle na lini rehat mor sheqyr q iku Meta

          1. N
           Nebi

           Jeni ber te gjithe filozofa e politikane gjykues te drejte sipas jush ju sdini cthoni

           1. F
            Fuga si fuge

            Ilir hajduti kapiten dhe ti more idiot toger i monikes dhe te na kujtohet koha e babait tend qe ne saj te tij je akademik. Skane te mbaruar fundrinat e komunizmit qe nga andi bushati e te ky idioti qe do te na sjell kryehajdutin ilir monika

            1. E
             Ervin

             Esht turp qe vendi jone ka njerez te till qe sdin cthon r flasin njerez qe marrin vesh nga poltiika

             1. R
              Redi

              Ata qe duhet te hapin krahun jeni ju dhe jo Rama sepse ju jeni ata qe peshtyni mbi popullin

              1. A
               Alfred

               Me vjen shume inat kur degjoj keto lloj gjerash budallalliqe nga njerez te cilet sja kan iden politikes

               1. E
                Esi

                Nese rama e ka mar kete mendim e ka nje srdyje ndersa perda i perket ikirit si nuk na ka perfaqsuar kurr qe te na perfaqsoj sot

                1. G
                 Gesi

                 Ca flisni lajme te kota se kuptoj …presidenti Meta kur sishte me perpara i zoti sdo jete tani

                 1. E
                  Eva

                  Ai nuk na ka perfaqsuar me par jo m tsni qe esht duke ikur ngs posti

                  1. A
                   Albi

                   Ahaaa qenka pordh dhe ky i lshoj plumat

                   1. L
                    Ledi

                    po po se ne fakt deri tani meta na ka perfaqesuar me se miri dhe ate kemi mangut, ai shyqyr qe po iken

                    1. G
                     Geri

                     Perderisa Rama nuk do te shkoj e ka nje arsye ju mos dilni e flisni kot

                     1. G
                      Geri

                      Hahaha ta harroni se Rama ja hap krahun kujt , mos u lodhni tu fol lart e posht per Ramen

                      1. F
                       Fadil

                       Aman o pse nxirrni njerez te rrjedhur e beni lajme kot. Presidenti sna ka perfaqsu ndonjher per ndonj gje qe ta bej sot e aq me teper ai vemja Meta

                       1. A
                        Artan fuga otr

                        nuk thote qe shyqyr qe iku meta po do ta coje dhe ne samit po ste ve faj se mbeturina do mbeshtese mbeturinen

                        1. V
                         Veri

                         Si mund te flisni akoma pallavra te kota,vetem kryeministri Edi e ka cuar Shqipwrine perpara ,hap syt mir o Fuga mos flit kot se gjasme je dhe analist asnjeanes

                         1. H
                          Harriet Hanemi

                          Kastravec mbete o i shkrete….

                          1. L
                           Liander

                           Mos flisni lajme pa fakte kryesore

                           1. q
                            qytetar

                            Ju pata thene qe ky person pamvaresisht se ka te njejtin emer me Tanin qe ben investigativin por qe ne fakt eshte koke e bythe i lidhur me krimin,apo Tan analeistin bythlepires te Sales qe i trembet fakteve qe ka Sala per te kur ka qene spiun i sigurimit ndaj eshte gati ti beje gojore 2 here ne dite,por jo vetem qe sme besuat por dhe e etiketuat si cuni i xhajes carit,kur ne fakt ai eshte vete cari

                            1. q
                             qytetar

                             Ju pata thene qe ky person pamvaresisht se ka te njejtin emer me Tanin qe ben investigativin por qe ne fakt eshte koke e bythe i lidhur me krimin,apo Tan analeistin bythlepires te Sales qe i trembet fakteve qe ka Sala per te kur ka qene spiun i sigurimit ndaj eshte gati ti beje gojore 2 here ne dite,por jo vetem qe sme besuat por dhe e etiketuat si cuni i xhajes carit,kur ne fakt ai eshte vete cari

                             1. T
                              Tironsi

                              Ky Artan Fuga, shoku i peversit Arian Cani ka kohe qe ka pjerdhur nga trute.

                              1. B
                               Busho

                               Mire eshte qe Shqiperia te perfaqesohet nga yt ate, minister e ish antar i KQ PPSH, Myqerem Fuga, bashke me ata zvarraniket e rrjedhur veterane te luftes, qe vazhdojne ta quajne nacional-çlirimtare.

                               1. U
                                Urime

                                Une kam mendimin,qe shqiptaret te zgjedhin ty,per perfaqesimin e tyre ne KE,po duhet,qe per arsye sigurie,te gjejne per ty dhe presidentin,nga nje prezervativ,simbas numrit te kokes

                                1. S
                                 Shqiptari

                                 E kam lexuar dikur kete tipin (profin.e madh demokrat,por ne ate kohe ishte Enverist i betuar)kur i sulej Zhan Pol Sartrit ne vitet 80-te ku e “derrmonte” si “dekadent”borgjez. —Ne ate kohe Sartri ishte vene ne krye te studenteve dhe po e trondisnin Parisin dhe tere Francen per disa te drejta te studenteve. —Kuptohet si shume komuniste enveriste te kastes drejtuese enveriste,u shendrruan ne kriptokomuniste demokrate dhe tani bejne teori si te zhvillohet dhe te perparoje demokracia ne kete vend te lodhur,qe babai i ketij Fugistit dhe i Fugisteve te tjere e lane cope-cope,ne mjerim dhe izolim total. —Tani ky idiot me titull prof Pedaduak dallkauk,behet idhetar i Sartrit,behet Frojdist,ngre ne qiell Jungun,Oshon,dhe tere neofrojdistet qe dikur i nxinte si dekadente. —Madje-madje jep dhe postulata dhe ide gjeniale,qe ne krye te vendit te vije nje HALE. -Po kujt i drejtohesh,mor idiot koqe,shqiptareve,apo marsianeve se je do vene ne krye te shtetit. -Po Likja,mor Koqe Kabdari nuk ka lene asnje karrige dhe funksion shteteror pa provuar dhe i ka luajtur Tepelekun dhe LEKUN karriges. —Shqiptaret po e nxjerrin me shqelma nga dera kete provincial,inatçi te korruptuar,prof.koqja na e propozon t’a fusim nga dritarja ne kryeministri kete xhambaz,pazarxhi,inateçor. —Ha pilaf dhe gezo ato qe te ka dhene zoti,mor trap me shkolle dhe mos nxirr nga goja gomarrlleqe se i lodhe njerezit me ide IDIOTE.

                                 1. L
                                  Lapraka

                                  Sa mire i ka vajtur mendja ketij akademiku ‚ qe te na perfaqesoje Meta ne Bruksel ‚ tani e zgjidhem problemin. Po mori edhe blloqet me vehte ‚ do jemi me te sigurt per anetaresimin. Bravo akademik.

                                  1. t
                                   tosi

                                   po ai do na fus si te mos te jet prezent aman me teko lajme

                                   1. J
                                    Jorgo

                                    Hahahhaha po shko mor idjot se nuk po te merr njeri mendim ty cfar do behet

                                    1. t
                                     titi

                                     po be do te jemi pjestar te bes se shpejti ne po avancojm shume dhe po krijojm shume mardhenje te mira me shtete te ndryshme

                                     1. U
                                      Ulsi

                                      Meta?!?!?!Me mire mos te shkojm fare se sa te shkoj ai plera

                                      1. i
                                       insilva

                                       cjan kto lajme pa lidhje qe komentoni

                                       1. Y
                                        Ylli

                                        Te shkoje atje dhe ne vend qe te bind shtetet e tjera te na shaje dhe mos ta marrim kurr nje Po qe mezi po e presim nga BE

                                        1. B
                                         Besnik

                                         Deri tani meta e ka nderitur edhe duhet te presim te na perfqasoje me von hajde mendje hajde

                                         1. P
                                          Paulin

                                          P*rdh p*rdh se lirohesh i thon ksaj. Rama mos t hapi krahun se shyqyr fal tij shpetuam nga meta ca perfaqsimi thua

                                          1. R
                                           Romario

                                           Vetem Rama mund ti bindi shtetet e tjera per antarsimin e Shqiperise ne BE. Dhe eshte mese e drejte qe mos te marri pjese ne nje takim kur pergjigjia anon nga negativja.

                                           1. M
                                            Marjusi

                                            Nuk e kuptoj si mund ti bazoni shpresat te nje president si Meta. I vetmi qe mund ta coj perpara Shqiperine eshte Rama dhe kete e ka vertetuar me se miri

                                            1. p
                                             pellumb

                                             te presesh shpetim nga meta ke mbaruar kohe me kohe

                                             1. V
                                              VISI

                                              FUGA NJE FISQIR DHE MOTERQIR NJE ZAGAR TURP I MADH TE JET KY SUMQIRI AKADEMIK KY ESHTE NJE KERRIÇ NJE ORDINER KY DHE PUNETOR HALESH NUK JA VLEN

                                              1. A
                                               AKADEMIKU

                                               Me vjen shume keq, se eshte djali i nje personi te nderuar z.Myqerem Fuga, por ky eshte nje dallkauk e koqe gomari qe nuke ka shoqin. Te thuash te na prije I.Meta eshte budadalleku me i madh qe tregon deficence mendore te ketij akademiku te madh, turp qe i jepet hapësire ketij si ne nedia te shkruar e ne ate televizive, nje njeriu parazit qe jeton ne France.

                                               1. B
                                                Bardha

                                                Shikoni ku ka shkua albinistani me kete vemje academicari

                                                1. f
                                                 flamur

                                                 bobo na mbyten te "zgjuarit", po kush ju ka informuar qe Rama nuk do shkoje ne samit o zoteri? informohuni sic duhet pastaj dilni jepni mendimin tuaj se e keni bere balte

                                                 1. l
                                                  limi

                                                  Rama cdo vendim qe ka marre e ka marre per te miren e vendit tone, perderisa e kemi zgjedhur te na perfaqesoje jemi te sigurt qe cdo vendim po e merr duke menduar per ne

                                                  1. V
                                                   Viçidol Çepani.

                                                   Ore ky Fuga centrifuga jo vetëm ka rrjedhur por edhë ka pjerdhur,po ky Meta i cili nga pioner i Enverit u bë e çsu bë tash 30 vjet e të qe për ca si Fuga duhet e për 30 vjet të tjera ,ka tash 5 vjet president dhe BE dhe Dash ja ka vënë kufinë të thana dhe as mender se ka dhjerë fare se çështë,duke e ditur me fakte se çmut është sipas akademikut fugasi ( kujdes nga era e qelbur që lëshon) ky do çojë shqipërinë në BE.Bravo o i gjatë që tall të gjatin me këta akademiko-opninsto-analistë që tash 30 vjet lëpinë kocka Alla Like

                                                   1. S
                                                    Skenderbegasi

                                                    Profe je nje pasoj e trishtë e nje aborti te munguar.

                                                    1. H
                                                     Heeej sa cudi

                                                     Ishte nje kohe jo e larget kur gjithsecili we guxonte te kritikonte sado pak Enverin shpallej armik, jo nga enveri se ai as e dinte se egzistonte , por nga sherbetoret e verber te rregjimit dhe per qudi TUFA e duartrokiste cdo denim sado makaber kunder armikut !! Per cudi e shikojm te njejtin mentalitet edhe tani !! Mjafton nje kritike kunder UDHEHEQESIT. dhe gazetaret bythlepires ,qe gjithsesi i puptoj , se marrin kocken e rradhes, turren menjehere ! Kjo sic thashe pranohet , por pas tyre perseri ngrihet TUFA dhe i turret me fyerje d sharje nga me te rendomtat atij qe guxon te vere ne dyshim pagabueshmerine e Udheheqesit !! Tufa i ben halen titujve akademik se perderisa ai nuk e kupton qendrimin dhe veprimin hyjnor te Kryerilindasit , nuk e meriton as titullin as punen !!!

                                                     1. A
                                                      Anastasi

                                                      Por kush e quan professor kete gomarin me bishtin e gjate?!? Por ky eshte me shume se budalla ,prandaj e quan veten akademuk. Ky debil duhet izoluar ne pyjet e munelles, se edhe majmuni nuk do fliste keshtu si i rjedhur totalisht.prandaj shqiperia perparon me keto lloj akademukesh......

                                                      1. A
                                                       Arber

                                                       Shkrimet e prof Fuges duhet te botohen ne nje rubrike te vecante qe mund te quhet: " Kendi i te rjedhurve"

                                                       1. M
                                                        Mandi

                                                        Ky "Profesori" eshte komplet rrot kari.....Vari bidonat qenefit

                                                        1. D
                                                         Dick Fuga

                                                         PROFESORI PASKA SHKUAR PER LESH PJESHKASH KOMPLET! Tamam nje rrote kandari!

                                                         Lini një Përgjigje