Celibashi, si oligarkët mediatikë të "Foltores"

1 Shkurt 2023, 19:20Politika TEMA

Celibashi, si oligarkët mediatikë të "Foltores"

Nga Ylli Pata

Foltoren e Sali Berishës e njohin si Partinë Demokratike vetëm mbështetësit mediatikë të doktorit, të cilët, edhe kur Gjykata e Apelit të japë vendimin përfundimtarë nuk do ta respektojnë. Pasi për ta gjithë këto vite nuk ka ekzistuar reforma në drejtësi, nuk ka ekzistuar vendimi non grata, por vetëm një realitet që prodhohet nga kuzhinat e pasura të Gjirit të Lalzit.

Kjo tashmë dihet, por mjafton të shikohet sjellja e të gjithë shteteve dhe institucioneve ndërkombëtare në lidhje me opozitës, për të mësuar logjikën legale se si duhet vepruar një institucion. Të gjitha shtetet, njohin si legjitim grupin parlamentar të PD-së, meqë aktualisht palët në PD janë në një konflikt gjyqësor. Por nga ana tjetër ata nuk e njohin foltoren si PD, pasi realisht nuk është.

Sepse foltorja nuk është zgjedhur nga organet partiake, por nga forume të përzgjedhura nga lart. Ky është një debat i njohur, ku mund të ketë sa të duash elemente subjective, pra që secili të mbrojë argumentin e tij, megjithatë, si një subjekt juridik që është një parti politike, atëherë çdo institucion duhet të njohë vendimet përkatëse.

Sjellja e sotme e Ilirian Celibashit, ku ka kërcënuar për mos regjistrimin e Partisë Demokratike si një institucion bazik i shtetit shqiptar është një skandal.

Nëse Ilirian Celibashi, i zhytur në një konflikt interesi për arsye të lidhjes familjare me Fatmir Mediun, do të duhet të paktën t’i kërkojë Gjykatës së Apelit me shkresë zyrtare të vendosë urgjentisht se kush e përfaqëson PD-në, Enkelejd Alibeaj ose Sali Berisha. Ndryshe zgjedhjet e 14 majit janë totalisht të kompromentuara, pasi kemi të bëjmë me një ndikim preferencial të një organi, i cili duhet të jetë thelbësori në periudhë zgjedhore. Aktualisht ka një vendim të shkallës së parë që është ai i Agron Zhukrit që i ka bërë lëmsh gjërat, por të cilin e njohin vetëm mediat pranë Sali Berishës.

Ilirian Celibashi, si kreu i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, i cili merret pikërisht me aspektet shkresore të subjekteve zgjedhore, do të duhet të mos kryejë asnjë veprim procedurial pa u zgjidhur kontesti ligjor brenda opozitës shqiptare. Fare asnjë regjistrim, asnjë letër apo komisioner. Pasi ndryshe çdo vendim do të kondicionojë krejt jo fair zhvillimet politike të kontestit brenda opozitës. Qoftë kjo edhe duke ju drejtuar Presidentit të Republikës, që nëse nuk zgjidhet nga Gjykata e Apelit, nuk do të ketë asnjë regjistrim partish apo kandidatësh në KQZ. 

Partia Demokratike është dukshëm një çështje e hapur ku ka dy palë që kërkojnë të drejtën e përfaqësimit. Vetëm përfaqësuesit e Sali Berishës në media mendojnë pa asnjë bazë se pjesa që Alibeaj përfaqëson është pakicë. Përkundrazi, Sali Berisha është pakicë sepse nuk ka as Këshillin Kombëtar, as kryesinë, as grupin parlamentar, e ç’është më e rëndësishmja, degët e partisë. Por këtë e zgjidh gjykata, e deri sat a zgjidhë nuk ka as regjistrim, po as zgjedhje.

18 Komente

 1. S
  Stefan

  O Ylli, duhet ta ndash mendjen vlla. Ose ajo qe thot Celibashi qe nuk do rregjistroje asnje PD ne zgjedhje eshte skandal, ose sugjeroi Celibashit te mos rregjistroje asnje PD ne zgjedhje. Po nuk i ben dot te dyja bashke. Lexoje nji her çfare ke shkruar te keqen vllai. Edhe terezite prap.

  1. H
   Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

   Stefan, respekte. Ylli Pata është tellalli i Edi Rames. Kete e di edhe fshatari me i humbur. Është bere boze fare, me keq nga Aldo Bumçi. Dhe unë kujtoja se Aldo Bumçi është fundi i funderrinave. Tani, vërtet qe hordhia e Saliut mban kampion per funderrina, qe nga Clirim Gjata dhe Strazo, e deri tek Bumçi dhe Qim Peka. Por edhe Edi Rama mbledh gjithato miza me ere rreth vetes. Vetem nje pikepyetje është në këtë mes. Vazhdon akoma Ilirjan Celibashi të ketë grua motren e Fatmir Mediut, apo e ndau kur u mor vesh ne tere Shqiperine qe ishte dashnorja e Sokol Olldashit, dhe ishte ne makine kur vdiq Olldashi? Ne qofte se Celibashi vazhdon ta kete grua motren e Mediut, e meriton artikullin, pavaresisht sa servil i Rames është Ylli Pata. Po qe se Celibashi e ka ndare gruan qe atehere, ky Ylli Pata nuk qenka vetem servil, por edhe i ndyre. Ko pike do sqaruar. Qe të mos ta shajme kot edhe këtë Yllin. Sepse servilat e bejne nje pune, apo jo. Dhe Rama vdes per servila. Berisha mbledh gallofë, Rama mbledh servila, aty aty janë. Rrote më rrote me Agron Tafilicën, thoshim dikur, duke perdorur shembullin e yllit tone të çiklizmit.

   1. i
    isi

    ti hordhia e ke infon per gruan e celibashit qe ka qene ate nate me te ndjerin, apo ke lexuar ndonje medie qe sulmon celibashin, se dihet nese do te sulmosh dike familja e rrezikon i pari...une qe po te shkruaj e kam infon shumeeeeee te sigurte qe gruaja e celibashit sulmohet dhe pergojohet kot...as mero as sajmir tahiri apo kush qendron pas tyre nuk e bejne dot pis celibashin! celibashi me menefregon e tij te ftohte u thote bjeri bjeri se i bini bukur! p.s Mero , mos e posto dhe kete koment sic ben me tjerat ku flitet pozitiv per celibashin ;)

   2. D
    Dakord

    Stefan, une e lexova dy here se thashe mos e kuptova gabim heren e pare. Hahahaha

    1. i
     isi

     fiks stefan...corbe ka bere ylli pata...se tjeter kontest ka thene celibashi, tjeter shkruan Tema e meros me kete yllin...e degjuam live vete cfare tha

    2. i
     i drejti

     sa ju vret drejtesia e celibashit...sa per konflikt interesi, celibashi e ka treguar me kohe qe nuk i merr vendimet i ndikuar nga krushqite

     1. H
      Hekuran

      Mos se na emocionove! "Drejtesia e celibashit" ahahahahahaha. Ik o qelibash mos komento me si "i drejti" ik numero milionat e mos na fol ktu. T njofin gjith sa i drejt je

      1. i
       i drejti

       Vertet mendon se jam ilirjani??? hahahahahaha...jo mor zoteri jam nje si ty...

     2. N
      Nik

      Cfare prisni nga Ilirian Celibashi, shoku i dhomes se ngrenies se motres se fatmir Medihoxhes?! Nuk ka faj i shkreti... por kush e ka vene ne ate detyre!

      1. D
       Drini

       Pse tani u kujtuaj, se qelbesira eshte kunat i fatmitit, nuk e dini ju se cdo poshtersi vendoset mes sb-im-er, tre kryrkrimineleve!?

       1. G
        Gjyshi Saliu

        Çfare lidhje familjare ka Ilirian Celibashi Fatmir Mehdiun? Ai e divorcoi te motren e Fatmirit qysh kur u gjet ne te njejten makine me Sokol Olldashin diten e aksidentit qe i mori jeten te ndjerit. Apo akoma e ka ate farë gruaje Iliriani?

        1. K
         Komshiu celibashit

         E ka edhe e gezon edhe menjeher pas "aksidentit" iku dhe oer krishlindje ne paris me gruan

         1. G
          Gjyshi Tosit

          O tyç nuk ka ken gruje e Celibashit atje ne at makine ska lidhje fare o shoq i Saimir Tahirit kupton e di Astrit Patoz e Igli Cara me ke ka ken ai gango i ndjer po ene Celibashi keka i durum si gjirokastirit tamam

         2. T
          Ten Siao Ping

          Ky nuk ben per asgje jo me te marre vendime ne baze te ligjit. Ku I gjene keto njerez shteti yne.ky sduhet te gjykoje politikisht nese e ben kete duhet te hiqet nga posti

          1. H
           HOMERI⁹

           Nuk e kuptoj pse nje drejtues I nje institucioni si KQZ temerret me problemet e brendeshme te nje Partie politike.ne kete rast minimalisht duhet te shkarkohet

           1. B
            Balzaku

            Me problemet e kqz merret kur esht i mbledhur. E ke lexuar neper portake? Mblidhet komisioneri i xgjedhjeve! Tek pulle mblidhet ky. Kurse kur esht i shperndar merret me biznes o Homer

           2. K
            Komentues i perhershëm i gazetes Tema

            Ylli, mos te te shtojme dhe nje cep e te te bejme me 6 cepa se e di vete ti perse. Ky mendim qe jep ti eshte sikur shoku Enver te ishte gjalle dhe te thoshte nje fjale e ajo zbatohesh pavaresisht nga ligji, por ne kemi 31 vjet qe dhe kocka ja nxorrem nga dheu vetem e vetem qe te zbatojme shtetin ligjor dhe jo urdherin; mos valle akoma je ne gjume dhe jeton kohen e kaluar? Ka nje parti qe shteti ligjor e njeh; ana tjeter eshte se presidenti ka dekretuar zgjedhje me 14 maj dhe asnje parti nuk eshte e detyruar te shkoje apo te mos shkoje ne zgjedhje, administrata ben pergatitjet konforme ligjit dhe kam shume por po theme te fundit: ne Shqiperi me duket se jane nja 150 parti, ç'kuptim ka qe po nuk zgjidhi problemin Sali Berisha nuk duhet zhvilluar zgjedhje?! Akoma dobiçin e sheqeres duhet te na e leshe neper breke? Prandaj behuni serioz dhe referohuni ligjit, ndryshe i beni mutin atij shteti dhe i vini flaken me prokurore, gjykates e avokate qafederra!

            1. N
             Nik

             Ligji në dorë të Maliqit është të veprojë në bazë të dokumentacionit që ka në tavolin ose kur i mungojnë allatet të pyes gjykatën. Tani a ka ndonjë arsye ky miku për të pyetur gjykatën?

             Lini një Përgjigje