Gjykata Speciale "luftë" me SPAK për hetimin e pasurisë së Metës dhe Berishës

1 Shkurt 2023, 16:58Politika Nga Adriatik Doçi

Gjykata Speciale "luftë" me SPAK për hetimin e pasurisë

Një betejë ligjore ka nisur mes SPAK-ut dhe Gjykatës së Posaçme për hetimin e burimit të pasurive të Sali Berishës dhe Ilir Metës, dy nga politikanët më të pasur në Shqipëri, i pari në listën e zezë të SHBA-ve, ndërsa i dyti me 4 procedime penale në SPAK. Shqiptarja.com mëson se prokurorja e SPAK-ut Manjola Kajana nuk pajtohet me vendimin e Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë, të datës 30 nëntor 2022, vendim i cili urdhëron SPAK-un që të hetojë pasurinë e Ilir Metës dhe Sali Berishës, nëse është deklaruar sipas ligjit dhe nëse ka apo jo lidhje me vjedhjen e thesarit të shtetit gjatë trazirave të vitit 1997 dhe në fund të vitit 1999. 

Prokurorja Manjola Kajana ka ankimuar në Gjykatën e Apelit vendimin e Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë, e cila urdhëronte SPAK-un që të regjistrojë procedim penal për vjedhjen e 280 kg ar në tunelet e sigurisë së lartë në Krrabë gjatë trazirave të vitit 1997, ngjarje për të cilën Sali Berisha dhe Ilir Meta kanë akuzuar njëri-tjetrin. Tashmë do të jetë Gjykata e Apelit që do të vendosë përfundimisht nëse SPAK-u duhet të nisë ose jo hetimet për ligjshmërinë e pasurive të dyshes Berisha-Meta. 

Në shtator të vitit 2022, avokati Idajet Beqiri referoi në SPAK një kallëzim penal ndaj Sali Berishës dhe Ilir Metës për vjedhjen e floririt të shtetit në tunelet e Kërrabës ndodhur në vitet 1997 dhe 1999. Më 7 tetor 2022, prokuroja Manjola Kajana, vendosi mosfillimin e procedimit penal, duke rrëzuar kështu kërkesën e Beqirit për ndjekjen penale të Ilir Metës dhe Sali Berishës si të dyshuar, sipas tij, si organizatorë dhe përfitues të vjedhjes së floririt.

Në vendimin e mosfillimit, prokurorja Manjola Kajana thoshte se vepra penale e referuar në kallëzimin e Idajet Beqirit është parashkruar sipas legjislacionit penal, pasi kanë kaluar më shumë se 20 vite. Së dyti, prokurorja e SPAK-ut Manjola Kajana thekson se për këtë ngjarje janë dënuar 5 persona në vitin 2001, me vendim të formës së prerë të Gjykatës Ushtarake. Dhe së treti, sipas prokurores, vepra penale e referuar nga Beqiri, ajo e grupit të strukturuar kriminal, nuk ekzistonte në legjislacionin penal të kohës.

Avokati Beqiri e ankimoi vendimin në gjykatë. Sipas Beqirit vendimi i Manjola Kajanës është në kundërshtim flagrant me ligjin penal dhe procedural penal, si dhe me provat dhe me faktet. Sipas avokatit Beqiri, vendimi i prokurores nuk i përgjigjet standardit, përgjegjësisë dhe seriozitetit të SPAK, e trajton vjedhjen e floririt të shqiptarëve problemet shumë përciptazi, anashkalon akuzat më të rënda, ka arsyetime vetëm për një pjesë të vogël të akuzave si dhe ka arsyetime që vetëm favorizojnë Metën dhe Berishës, të cilët sipas Beqirit janë të dyshuar si organizatorë, frymëzues dhe përfitues të vjedhjes së floririt.

Gjyqtarja Flojera Davidhi, me vendim të datës 30 nëntor 2022, pranoi ankimimin e Beqirit, duke rrëzuar vendimin e 7 tetorit 2022 të prokurores së SPAK, Manjola Kajana, për mosfillimin e procedimit penal për vjedhjen e floririt. Gjyqtarja Flojera Davidhi, duke rrëzuar vendimin e mosfillimit të procedimit penal, arsyeton se prokuroria nuk mund të dalë në konkluzione se nuk ka vepër penale dhe se janë parashkruar veprat penale, pa kryer hetime. Gjyqtarja arsyeton se i takon më pas gjykatës për të kontrolluar dhe vlerësuar hetimet e prokurorisë. Flojera Davidhi thekson se mund të jemi para vazhdimësisë së veprës penale, por pa hetuar në mënyrë shteruese, nuk mund të dilet në një përfundim.

Gjykata thotë se kallëzuesi pretendon se Ilir Meta dhe Sali Berisha i kanë krijuar pasuritë me floririn e vjedhur. Sipas gjykatës, kallëzuesi nuk ka mundësi për ta provuar këtë fakt, ndaj SPAK duhet të verifikojë burimin e pasurisë së Metës dhe Berishës, përmes shkresave drejtuar ILDKPKI, hipotekës etj. Në vendimin e gjykatës thuhet se SPAK-u, pasi të bëjë një hetim shterues, të paraqitet në gjykatë për pushimin e çështjes ose ndëshkimin e personave përgjegjës, nëse do të zbulohen të tillë.

Por, prokurorja Manjola Kajana i qëndron arsyetimin në vendimin e saj për të mos regjistruar procedim penal për vjedhjen e floririt. Tashmë nuk bëhet më fjalë vetëm për vjedhjen e thesarit të shtetit, por urdhri i Gjykatës së Shkallës së Parë për SPAK për të hetuar pasurinë e Metës dhe Berishës. Nëse Gjykata e Apelit lë në fuqi vendimin e Shkallës së Parë, prokurorja Manjola Kajana është e detyruar të verifikojë pasurinë e dyshes Meta-Berisha, një ‘barrë’ e rëndë kjo për një prokuror. (Shqiptarja.com)

46 Komente

 1. P
  Pyka

  Hahahahahahaha.....bravo PROKURORJA E leshit..hahahahahahaha

  1. M
   Martin

   Prokurorja Manjola Kajana nuk do t'i hetoje kurre pasurite marramendese te fshehura te kryekrimineleve e kryehajduteve legjendare Sali Vicidoli e Ilir Cepani, se i zhduket krejt familja dhe i rrafshohet cdo pasuri qe ka mbi toke e nentoke! Kerkimi i pasurive te Doktor Mortjes dhe Ilir Floririt mund te kryeht vetem nga ekipet e Byrose se Hetimit te Shqiperise ne bashkepunim me Byrote e Hetimit te Pasurive te SHBA-se, Britanise se Madhe dhe Bashkimit Europian.

   1. M
    Merja Like dhe njehere

    Hetimi duhet te filloj nga prokurorja.

   2. R
    Realisti

    E rëndësishme është që të kuptohet se një vendim I tillë I prokurores nuk është bërë pa miratimin dhe konsultimin me kryeprokurorin Kjo do të thotë që SPAKU është mburoja e hajdutëve të lartë Berisha e Meta. Ka ardhur koha që prangat duhet të jenë gati për prokurorët që shkelin ligjet e këtij shteti.

    1. J
     Jo drejtesi

     Kjo prokurore mos mendoni se eshte e paster, kjo u mbrojt nga studio avokatie bejne pazare. Shkoni studioni dhe pyesni kush e mbrojti kete, bejne pazare te marrin para dhe perfitime vetjake. Veting duhet edhe per avokatet se jane pislleku qe i bashkon keto prokurore e gjyqtare ne drejtesi. Ndersa per Saliun e Meten bashke Rama e Basha ne burg. Ti shohim ato ushtare qe kane karriget rreth pushtetit te tyre sidomos drejtesia. Ky hetim duhej me vite, sa ka spaku qe eshte krijuar kane rroga marramendese,tani u kujtua kjo prokurore Manjola (por per show eshte e stisur). Prisni pak do arrestohen. Jo vetem show mediatik

    2. k
     k

     Mafja dhe korrupsioni në albanistan është si oksigjeni në ajër.Dmth është kudo dhe në çdo mushkëri dhe prokurori të degjeneruar dhe natyrisht të korruptuar.

     1. P
      Pickaxhiu

      Te arrestohet Spaku

     2. l
      l

      Prokuroret janë aty për të vjedhur popullin ,jo për të hetuar ata që na sollën lirinë !

     3. A
      Agim

      Po, eshte barre e rende per prokuroren, po ta lere ate pune nqs ka frike ta bej. Benefitet i do, punen nuk e ben se nuk ka kellqe.

      1. F
       Fisniku i Freskut

       Manjola Kajana trembet nga hija e vet, jo me nga dy perbindeshat e Shqiperise Sali Berisha e Ilir Meta! Nuk ka faj ajo por kush e vuri ne ate pune.

       1. P
        Prokurore futja kot

        Ajo prokurore eshte e paafte. Kjo merr per rroge marramendese. Habitem nga ONM-ja. Kush e futi kete, njiheni mire mire se ajo ben pazare. Ndoshta hienat e drejtesise qe duan e ta perdorin per vendime qe duan, ndodhet ne SPAk

       2. D
        Dakord

        Agim, fjalen "barre" e ka vene ne thonjeza autori se e ka thene me ironi. Hetimi i pasurise se paligjshme eshte eskluzivisht pune e prokurorit prandaj autori tallet me kete prokuroren e leshit

       3. T
        Tarras-Bulba

        Po pse mi Manjola s'duhet hetuar pasuria e ketyre hajdutve ordiner...!? S'u hetuan ne ate kohe se dihet se kush perbente drejtesine e saj kohe, qe perbehej nga PLEPISTAT, qe ishin veglat e SaHales dhe s'guxonin te ndermernin ndonje mase kunder tyre. Sikur dhe 100 vjet te kalonin, drejtesia duhet te bej punene e saj, se te pakten qe mund te ken ber kur nodhen keto krime, keta ishin ne krye te shtetit dhe perben shperdorim, qe eshte i denueshem... Prandaj moj bibe qorre mos ha m.. kot e mos u be vegel qorre e SaHales dhe Like Floririt.

        1. G
         Goni

         Te dy kriminela jane

         1. B
          Beni

          Burgun meritojne te dy

          1. A
           Ani

           Le te heyohet dhe e gjithe pasuria qe posedojn ti kthehet popullit

           1. E
            Eno

            Keta kane leke sa gjithe Shqiptaret sebashku

            1. G
             Genci

             Ne list te zez e akoma nuk jan marr masa,turp per vendin ton qe mban nje njeri si ky

             1. N
              Notknow

              Nrml te vjedhura te gjitha,skan pas ndnjher duar te pastra ato qe tkundershtohet si lajm.Dy njerez kriminela

              1. T
               Tiri

               ti hetohet pasuria se nuk dihet se sa kan vjedhur

               1. V
                Vranakonti

                Ja çdo te thote te kesh nje mik si Kajana. Ashtu i shkrepi asaj dhe thot me vendosmeri, te mos hetohet pasuria marramendese te Berishes dhe Metes se kane kaluar 20 vjete. Pse ndodh kjo? Kjo ndodhe se edhe Kajan eshte pjestare e e pasurise se vjedhur te nga Berisha dhe Meta. Ndryshe eshte Davidhi,kerkon te hetohet,por jo, jane me te forte gjykatesit dhe prokuroret qe paguan Berisha dhe Meta. Kajana nuk do t'ja dij fare per ligjin,mjafton qe ajo ka mare dhe depozituar nen dysheket e shtepise se saj milion euro.. Davidhi,thot Kajan le t'i bjer fyellit se une jame me e fuqishme dhe do behet si them une. Keshtu ,si perfundim, Meta dhe Berisha t'i gezojne thaset me florinj.

                1. G
                 Gridi

                 gjith pasurin me vrasje e kan krijuar

                 1. B
                  Beni

                  Vetem burg mertiojn njerz te poshter si keta,qe vetem si te rropin popullin e shkrete din.Kriminela

                  1. K
                   Kejsi

                   Nxitoni futini sa me shpejte keta kriminel te poshter ne burf qe te shpetoj ky popull i shkret.

                   1. a
                    amerikani

                    TE PARET QE DUHET HETUAR NGA SPAK JANË SALI NON GRATA DHE ILIR SPIUNI HAJNI I FLORIRIT

                    1. b
                     bashkimi per drejtesi

                     Kësaj shkurt i thonë korrupcion në nivel të lartë drejtësisë nga disa gjyqtar të shitur te Berisha dhe Meta.

                     1. K
                      Katani

                      Manjola Kajana padyshim ben lojen e dyshes se famshme te cileve ju a ka borxh dhe si kamikaze e tyre mundohet ti vere gure ne rrota drejtesise se re qe po konsolidohet. Si nuk mbaroi kjo fare e keqe akoma ne institucionin e drejtesise..

                      1. D
                       Dani USA

                       Gjykata speciale dhe spaku te bein lufte ne radhe te pare per pasurit e tyre si i kane vene pastai per te berishes e metes eshte shume e thieshte se e dine dhe femijet si e kane vene.

                       1. T
                        Tironsi

                        E kam thene qe kur u krijua SPAK qe nuk ka bythe te hetoje Berishen dhe Meten. Kam qene i pari qe kam kundershtuar shume njerez qe kur u zgjodh Arben Kraja qe asnjehere nuk ka per te hapur procedim penal ndaj dyshes Berisha Meta pasi eshte i lidhur me ta. Tani me degjoni me kujdes e ve bast : Edhe Dumani derisa te mbaroje mandatin 3 vjecar ka per te patur zero procedim penal ndaj Berishes e Metes pasi ka frike nga ata. Shqiptare ky vend nuk behet me.

                        1. T
                         Tirons nuk behesh dot, me keto qe ndosin Tironen

                         Po jo o Tirons jane te gjithe ne krim. Vetem pasurine ti shohesh Dumanit ku jeton dhe nga erdhi. Bejne shfaqje te genjejne popullin dhe te huajt.

                        2. k
                         kete kisha une.

                         Turp, i hiqni breket asaj putanes se nuk e kupton qe behet armike e betuar me shumicen e shqiptareve; ku do futet?! Nuk e theme vendin qe doli!

                         1. G
                          Gole

                          Lexojeni me kujdes çfarë ka shkruar! 1)Prokurores i mbetet të vërtetojë nëse e kanë të vjedhur pasurinë këta?? Ai që akuzon,sipas Kushtetutës e ka për detyrë t'a bëjë verifikimin- kjo prokurore nuk pranon të ngrejë akuzë! 2)Kjo ka thënë se vepra penale edhe nëse është kryer është parashkruar,por i kërkohet të vërtetojë të kundërtën,dhe të kundërshtojë veten ????? Kushtetuta thotë shprehimisht se askush nuk mund të detyrohet të kundërshtojë veten! 3)Gjykata detyron prokuroren që edhe të bëjë inspektorin e verifikimit të pasurive???. Funksioni i prokurorit është i papajtueshëm me asnjë funksion tjetër zyrtar thotë ligji! Kush e ka shkruar,është më qorr se ata që komentojnë këtu; kësaj i thonë do bëhen dardhat se i haen ariut!

                          1. L
                           Li

                           Bravo raca jevges vetem ti se paske kuptuar se kush paska vjedh thesarin e shqiptareve Si paska haru Meta pa ta dhen nje dekorat Perendia ju ardht hakut krimba gjize të peshtire

                           1. a
                            amerikani

                            Te dyt janë fashista te popullit shqipëtar Te dytë janë njeri më gjak serbi tjetri gjak greku Duhet te ju merret pasuria e vjedhur dhe te burgosen per mija vrasjet qe i kanë berë qe 32 vite

                            1. S
                             Sali qoftelargu

                             Ky eshte SPAK. Kush vjedh nje pule per ta ngrene denohet 20 vjet burg, kush vret e vjedh shqiptaret i befshin mire. Fuck you klase e poshter, e neveriteshme e gjyqtareve e prokuroreve bashke autore ne fshehjen e krimit mbi shqiptaret. Kjo prokurore do futur mmwnjehere ne burg.

                             1. B
                              Boston

                              Hiqeni kete monster te drejtesise si vasale e hajduteve me te medhenj te Shqiperise.

                              1. N
                               Ndershmeri

                               Bravo prokurorja qe ka nje kosto 100000 leke te reja nga taksat tona Te trgoje vlerat ne mbrojte te krimineleve te ketij vendi . per te cilen eshte zgjedhur

                               1. S
                                Shpiragu

                                Ore kush njeh këtë Kajanën? Mos është e bija Greta Kajanës që ka bërë çorbë gjithë pronat në Berat duke i shitur nga 4 e 5 herë? BKH duhet të hetojë atë katrahurë nëse duhet drejtësi. Se kot nuk i thonë sorra sorrës nuk ja nxjer sytë.

                                1. J
                                 Jimi

                                 Mire moj Manjola Kajana, mos i heto pasurite e ketyre kryebanditeve, se keta nuk kane kryer ndonje krim, apo veper penale. Hajde me heto mua pensionistin me nje pension 15 mije lekesh, se une ne cdo hap qe hedhe kryej nga nje krim. Prandaj keta kryebandite rrine dhe flasin kaq serbese pas gjithe ketyre gjemave qe i bene ketij populli e ketij vendi, se ne krye te gjykatave kane ende njerezit e tyre, ose gjyqtare qe emerohen per te marre rroga te majme por jo qe te kryejn detyren qe u ngarkon ligji. Keta gjyqtare kane ende frike nga keta bandite politike. Per sa kohe keto gjykata do te kene ne gjirin e tyre nje turme laramane gjyqtaresh plepash, apo kallamash, ky shtet nuk ka per te bere prokopi. Shteti do burra dhe jo lapanjoze qe rendin pas lekut dhe interesit, per me teper gjyqtare frikacake.

                                 1. D
                                  Drini

                                  Ketij spakut, duhet qir robt. Plehrat qe marrin nga 9000 dollar ne muaj. Keta jane vet per burg

                                  1. T
                                   TROPOJA

                                   Ku ushqehet kjo prokurorja? Ne drejtesi qenka analfabete. Cojeni te mbaje nje kope me lope, se ne drejtesi paska hyre gabim. Zhdukeni nga drejtesia. Nuk njihka parimet baze per ceshtjet ne gjykim, perderisa nuk argumenton te kunderten. Prokurore preshi apo leshi.

                                   1. T
                                    Tajari

                                    Organet e drejtesise ne Shqiperi jane TREDHUR,mos shpresoni se do te kete drejtesi…….☹️☹️☹️

                                    1. L
                                     Lida

                                     E vetmja shprese qe reforma ne drejtesi te kishte rezultat do te ishte qe te gjithe antaret e SPAK , te BKH dhe te Gjykates speciale te ishin te huaj., pasi keto qe jane aktualisht jane te shkolles berishiane. Vini re me kujdes qe ka 3 vite qe eshte krijuar SPAK kush jane rezultatet : Ka denuar dhe arrestuar vetem nga PS si ministrin e brendshem Tahiri, zv. ministren e brendshme, dy deputete te PS dhe tre kryetare bashkish te PS dhe nuk guxon te pakten te marre ne pyetje Sali Berishen per tragjedi ne permasa te tmerreshme qe i ka bere ketij populli si 1997 me 3000 viktima, Gerdeci me 26 viktima , vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar, privatizimi klubit Partizani, skandali CEZ-DIA apo Ilir Floriri per vjedhjen e thesarit, vidio me ze e figure e Dritan Priftit e pasurite marramendese te tij. Kete e kupton cdo shqiptar qe filmi ka mbaruar me kohe. Asnje shprese per SPAK e per Duman.

                                     1. G
                                      Gent

                                      Perplasen dy juriste, qe te pakten jane te zanatit. Dhe futen ne valle injorantet komentues qe vetem shajne njeren pale. Por shikoni kush e ben akuzen. Nje njeri i denuar me vendim te prere per vjedhje, Idajet Beqiri dhe nje hajdut si Carlo Bollino qe vjedh pasurine e shqiptareve me 1 euro metrin katror. Lerjani drejtesise te beje detyren.

                                      1. !
                                       !!!????

                                       i ka denuar nje popull i tere ...ska rendesi prokurorja apo gjykata !!!!!!!!!!!

                                       1. L
                                        LIRIA

                                        Perplasja ndodh per shkak te hileve te tyre. Komentuesit thone te verteten. Prokuroret jane politike. Nuk e meritojne te sherbejne ne drejtesi e te paguhen me taksat e qytetareve.

                                        Lini një Përgjigje