Dokumenti që i bën qesharake akuzat e opozitës se anëtarë të sistemit të drejtësisë janë te ‘Aktivisti’, në listë edhe emri i Ilir Metës

8 Shkurt 2023, 17:15Politika TEMA

Dokumenti që i bën qesharake akuzat e opozitës se

Opozita ‘kalin e betejës’ sot ndaj Qeverisë e kishte të përqendruar në një dokument të publikuar që pretendohet se janë anëtarët e  aplikacionit “Aktiv1sti” të Partisë Socialiste.  ‘Rithemelimi’ i Sali Berishës dhe Partia e Lirisë e kanë konsideruar një krim të jashtëzakonshëm zgjedhor, duke e vënë theksin që janë me dhjetëra njerëzit e drejtësisë që janë në këtë listë.

Nga Selia e Partisë së Lirisë, doli vetë Ilir Meta i cili tha se në dokumentin e bërë publik vërtetohet se Rama detyron “mijëra punonjës të administratës publike, që në shkelje të Kushtetutës e të ligjeve, si dhe në dhunim flagrant të lirive dhe të drejtave të tyre, të bëhen pjesë e këtij aplikacioni që monitoron like-t, komentet dhe share në rrjetet sociale të postimeve të Edi Ramës dhe anëtarëve të tjerë të Qeverisë”.

Meta madje tha se skandali bëhet edhe më i madh kur zbulohen se pjesë e listës së aplikacionit janë të paktën 40 prokurorë dhe 27 gjyqtarë, anëtarë të KLP, KLGJ, SPAK dhe të institucioneve të tjera kyçe të reformës në drejtësi, drejtues të lartë të Policisë së Shtetit në Tiranë dhe qarqe, mjekë, infermierë dhe mësues, punonjës të tatimeve, doganave etj.

Ndërkohë që më vonë doli edhe zëdhënësja e Berishës e cila përmendi edhe emra duke thënë se “gjeni aty emra të njohur, që nga Ina Rama, ish-prokurorja dhe deri te Alfred Balla, i Këshillit të lartë të Prokurorisë, apo Irena Gjoka e Gjykatës së Posaçme. Gjykatësit dhe prokurorët nga rrethet janë të pafund. Kjo dëshmon edhe njëherë atë që është thënë nga kjo foltore qindra here: Reforma është bërë për partinë dhe jo Shqipërinë. Një vend të cilit gjyqtarët dhe prokurorët i shërbejnë si aktivistë partiakë është një republikë bananesh”.

Por në fakt nga një kontroll i thjeshtë që i bëhet dokumentit të publikuar, që nuk dihet se nga ka dalë dhe që ka mijëra emra njerëzish del se janë shumë emra të njohur. Dhe si për ta bërë me qesharake akuzën e opozitës në këtë listë të publikuar është i shkruar, jo një herë por 2, emri i vetë Ilir Metës me vazhdimin ‘Presidenca e Republikës’. Pra, Meta është regjistruar si ‘aktivist’ në rolin e Presidentit të Republikës nëse do t’i besonim vetë atij apo edhe njerëzve të Berishës.


Ka kaq shumë arsye që kjo listë të jetë e manipuluar, edhe fakti që vetë Partia Socialiste thotë se në aplikacion mund të futesh edhe me pseudonim, pra gjithkush mund të futet me emrin e gjithkujt. Por emri i Ilir Metës, të paktën këtë të fundit do të duhet ta bënte të mendohej 2 herë para se të dilte dhe të bënte akuza për gjysmën e anëtarëve të institucioneve më të rëndësishme të sistemit të drejtësisë në vend.

Dokumenti ka 133 faqe me emra, pra rreth 6 mijë emra dhe pjesa tjetër, 133 faqe të tjera ka vetëm profesionet. Një dokument pa kokë dhe me emra të përsëritur nga disa herë. Rama doli sot dhe tha se Partia Socialiste do të ndjekë në rrugë ligjore nxjerrjen, manipulimin dhe fabrikimin e të dhënave të rrjetit social të aktivistëve të saj, i cili sipas tij është lehtësisht i verifikueshëm./ Shqiptarja.com

Dokumenti që i bën qesharake akuzat e opozitës se

2 Komente

 1. B
  Bilushi

  Qesharakë dhe të kotë janë ata të Opozitës, por inceneratorët dhe dosja e amerikanit të FBI janë " gropa nën man" për Edin...! Po e mori përseri Sala ,Mero do fshihet duke u futur në bythën e Carlo Bollinos, kurse vetë Carlo do fshihet thellë, në pidhin e Elisa Spiropalit..... Po Elisa ku do fshihet? Bytha e vogël e Erion Braçes nuk e nxëëëëë!

  1. E
   Ernesto

   Ku i bën përshtypje këtij pafytyrsiut, ky se ka problem për daçorrët e të shoqes, mbasi asaj i mërziteshin, ky meta/j paguante pastaj për ti vrarë. Ky është ky rrugaç.

   Lini një Përgjigje