“E kanë lënë pas Edi Ramës”, media britanike tallet me kryeministrin Sunak për foton në Dubai

1 Dhjetor 2023, 16:46Politika TEMA
“E kanë lënë pas Edi Ramës”, media britanike

Media britanike “DailyMail” ka zgjedhur të ironizojë kryeministrin vendas Rishi Sunak për shkak të rolit të tij në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike.

Sunak po përballet me kritika të ashpra në Londër, por ai hodhi poshtë nga Dubai paralajmërimet se reputacioni i Britanisë së Madhe është dëmtuar nga rishikimi i strategjisë për emetimet zero nga ana e qeverisë.

Në konferencën që po zhvillohet në Dubai merr pjesë edhe shefi i qeverisë shqiptare, Edi Rama dhe është ai i përzgjedhuri i Mail për të çuar deri në fund talljen me Sunak.

Teksa liderët kanë pozuar për foton zyrtare të Cop28, bie në sy fakti se Sunak është vendosur në rreshtin e fundit.

“Në fakt e kanë vënë pas kryeministrit shqiptar Edi Rama”, shkruan media britanike me ironi.

Ndryshe nga Sunak,  Mbreti Charles ishte ai që mbajti lart nderin e Britanisë së Madhe duke u vendosur në rreshtin e parë përkrah presidentit francez Emmanuel Macron, ndërsa Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel u pozicionuan më në qendër.

55 Komente

 1. S
  Sumak bythziu

  Po c'te keqe ka, e kane lene ne rreshtin e fundit bashke me bythzinjte e tjere te Afrikes.

  1. v
   vezhguesi

   Sakte. Ne vend qe te tallen me indianin qe vete kane zgjedhur per K.Minister te vendit te tyre, duhet me u tall me popullin britanik qe votoi nje te huaj per ate post, sikur u mbaruan britaniket, ose me keq akoma sikur asjne britanik vendalli nuk ka kapacitet per tu bere udheheqesi i atij vendi. Britania ka ikur per lesh qeni, kur ne krye te vendit vijne jevgjitet, duke filluar nga kryetaret e bashkise se Londres. Venia e Charls-it, nje idjot i lindur ne fronin mbreteror te Britanise i vuri kapakun ketij vendi.

   1. T
    Toni

    Nuk e ka zgjedh njeri u vendos nga partia pa bere zgjedhje

    1. V
     Votoni votoni po kush numron!?

     Votuesi mendon se ende ka vlere vota

     1. K
      Kalec Dega

      Vezhguesi sic duket akoma kujton dhe beson se ka demokraci, ne bote. = lol

     2. E
      Eshte budallek te çuditesh me keta bole

      Ai bythzi Indie eshte por perfaqeson Britanine qe dihet pesha e saj,por eshte bere çorap bota thuaj kur del ky i çmenduri i qeverise si personalitet dhe rri ngref ngref aty para,nderkohe qe Shqiperia eshte fundi i kazanit ose kallam kusuri

      1. X
       Xhezo Smokthina

       Ah të ishte shqiponja jonë e malësisë nga Viçidoli, do shkonte pa pyetur askënd dhe do ngulej në qëndër, në rreshtin e parë me dy gishtat lartë! Le t'a merrnin vesh të gjithë se kush është i pari i të parëve në këtë mexhilis dhe cili është ai që edhe vetë rrotullimin e tokës po të dojë e ndalë.

      2. J
       Jevgu i Anglise

       Si mut i zi atje ne fund, bashke me ciganin e Shqiperise.

       1. M
        Mondi

        Ai I shqiperise leshon nga nje top te zi si ty çdo mengjes.

       2. J
        Juristi

        Dhe per ju është arritje nderkombëtare kur nje gazetë paçavure si daily mail tallet me kryeministrin e vëndit tonë??

        1. C
         Carli

         Mbreti Carls erdhi krah per krah me presidentin francez dhe na qenka ngrehur ne radhe te pare me gjithe Macronin, kurse kryeministrin e vet e paska lene ne fund me zezaket se eshte bythzi.

         1. T
          Turp me buke

          Po mir e kane, turp i madh eshte te jesh mbrapa Ramushit. Po ka te miren qe Ramuti nuk te sheh aty e nuk te ngjitet si mut.

          1. S
           Shefqet Çela

           LOLO JANË UDHËHEQËSIT E BOTËS DERI SA HAHEN PËR NJË VËND NË FOTOGRAFI. Vlerat nuk çmohen më fatkeqësisht.

          2. M
           Mutrat ne fund

           Te bardhet perpara, kurse jevgjit, bythzinjte dhe gabelet ne fund. Keshtu ishte etiketa e rreshtimit prandaj.

           1. V
            Vin

            Eshte turp i madh te renditesh mbrapa Rames. Po jevgu nuk e braktis dot zakonin, do te futet mes fares se vet bythzeze.

            1. J
             Jevg mes jevgjve

             Po vute jevgun bythzi si kryeminister i vendit, mos u cuditni kur vendos te rrije bashke me sojin e vet, gabele, cigane e zezake.

             1. C
              Cirku i Edit

              Mire qe nuk kane pare si ecte ky brekdhjeri yne, se do shkriheshin me lot. I ka ato pantallonat e gjera sikur fryhen nga era e pordhes.

              1. T
               Tropoja

               Po pra per foto eshte i pari ky,po çfare rendesie ka vendi foto? Mos i shiko gunen por punen sunakut dhe ketij fyellit tone

               1. T
                Tarasi

                Na hengsh carin or ceceni i Tropojes

               2. 2
                2 mutra

                Mbreti i Anglise vjen bashke me presidentin e Frances dhe rrijne ne radhe te pare, kurse kryeministrin jevg te Anglise e lene si mut i zi ne fund, qe ti marre ere brekeve te dhjera te Rames. Keshtu eshte kur je bythzi.

                1. M
                 Mbrapa liderit boteror

                 Nga gjithe te parendesishmit bythzinj afrikane qe jane rreshtuar ne fund, e paskan hallin se qenka vendosur mbrapa Rames. Po ne e dime qe Rama eshte lider boteror, keshtu qe duhet ta kete per nder. Apo e paskemi pasur gabim

                 1. L
                  Lideri global, nderkombetar, boteror, universal

                  Nuk e di kjo palo gazete britanike, qe kryeministri i tyre indian, ka nderin e madh te pozicionohet mbrapa liderit boteror Edvin Bej Kristaq Qemal Ramuti? Cudi...

                  1. a
                   astriti

                   eshte zgjedhje e tij te rije mbas edi rames .per kete rast kerkesat kane qene te shumta .

                   1. C
                    C'faj ka Rishi??

                    O njerez, ishte rregulli i rreshtimit. Bythbardhet perpara, bythzinjte dhe bythkafenjte ne fund lart. Nuk ka faj Rishi.

                    1. K
                     Kategoria "karamel"

                     Po EDromsi qe eshte midis, ku klasifikohet ?

                    2. R
                     Racizem ne Dubai

                     Charles ne rresht te pare me bardhoshat, kryeministri jevg ne rresht te fundit me Ramen.

                     1. D
                      Daily shit

                      Sunak ka perpara nja 5 zezake te vendeve te humbura afrikane, po gazeta angleze paska pasur problem se jevgu i vet qenka mbrapa Rames? Po aty te rrije bythziu i mutit e te nuhase mire pordhet e Rames.

                      1. A
                       Albania

                       Na e zbrisni te madhin Ramush poshte ne radhe te pare ore, se e ofenduat liderin boteror. Turp te kini edepseza.

                       1. P
                        Pirdhni se liroheni.

                        Si jevg qe eshte edhe rrjeshtin e fundit e ka teper Sunak Gabeli.

                        1. C
                         Corapekuqi

                         Nuk e dinim qe qenka turp kaq i madh te pozosh per foto mbrapa liderit global.

                         1. F
                          Fat man

                          Per ndryshimet klimatike Edi eshte thirur ne kete konference si CEO i Betonizimit te Tiranes dheSshqiperise, nuk ka lene fije bari e jo me lulishte dhe parqe.

                          1. C
                           Columbo

                           Kryeministri Rama ka shërbyer si truprojë e tijë.Duhet ditur që dhe ministrin e punëve të jashtëme të vëndit tonë në Maqedonin e veriut gjatë konferencës së osbe-s e ulën krah Ukrainës duke ditur që është në konflikt me Rusin.Ne nuk na intereson të merremi me Ukrainën pasi është e dëmshme për vëndin tonë.

                           1. O
                            Oni

                            Eshte e vertete qe ne rrjetet sociale ne Angli, jane tallur shume me Rishi Sunak se e kishin degdisur ne fund me te parendesishmit, ne krahasim me Macronin dhe Charles e te tjere te rendesishem, qe ishin ne radhen e pare. Po nuk e krahasuan fare me Ramen, thjesht u tallen qe ishte si mut ne fund dhe jo me Macronin ne fillim.

                            1. D
                             Dubai

                             Jevgjeria ne fund, bardhoshet perpara.

                             1. S
                              Si more

                              Pse qenka kaq ofenduese te qendrosh mbrapa liderit rajonalo-nderkombetaro-globalo-boteror?

                              1. P
                               Populli

                               Hajde mor lider boteror zbrit poshte e na ndero ne radhe te pare si kulle kryelarte, mos rri me jevgun e Anglise atje lart se je shume i rendesishem. Pasi zgjidhe konfliktin e Kosoves, luften ne Ukraine, luften ne Gaza, e me the e te thashe, e te rrish atje lart ne fund? Cfare poshterimi per Ed Kristaq clirimtarin e popullit.

                               1. E
                                Ec aty Edi Rama

                                gjithmone me te miret ne radhe te pare ....

                                1. K
                                 Kol

                                 Edhe shqiptar edhe rracist kulmi kur vete e kemi provu rracizmin pse bohemi te tille ai Indiani qe shani I ka nja 1 miljard paund

                                 1. M
                                  Mediat angleze

                                  Ne mediat sociale ne Angli, njerezit jane tallur vetem se Rishi Sunak ishte ne fund ku mezi dukej, kur normalisht duhej te ishte ne rresht te pare me Francen, Gjermanine, Italine. Po nuk ka permendur njeri qe ishte turp te ndodhej mbrapa Rames. Thjesht qe eshte nje lider i dobet, i papelqyer dhe jopopullor. Kjo gazete angleze e ka tepruar sic e ka zakon.

                                  1. R
                                   Rishi Sumaku

                                   Mbreti i Anglise erdhi me presidentin e Frances, jo me kryeministrin e vet, te fshehur ne radhen e fundit. Rishin nuk e pjerdh as mbreti i vendit te vet, jo lideret e botes. Nuk ja vari as Ramovici qe i ngjitet te gjitheve si mut pas kepuce.

                                   1. G
                                    Gazete muti

                                    Ky eshte mbi te gjitha ofendim per Shqiperine. C'do te thote kjo? "E kane lene pas Edi Rames" Sikur eshte kryeministri i Shqiperise ndonje funderrine qe eshte turp te qendrosh mbrapa tij edhe ne foto grupi. Po ato zezaket ne nje rresht me Edi Ramen nuk i pate? Ju dhjefsha bythziun tuaj indian me ato veshet si dumbo.

                                    1. H
                                     Hani mut

                                     Mire qe ju paska "mbajtur nderin lart mbreti Charles" ne resht te pare, se do ju nxihej faqja juve. Te kishit nder ju si komb, nuk do zgjidhnit jevgun indian per kryeminister. Na pasket edhe pretendime pale.

                                     1. U
                                      Ustai

                                      Na e zbrisni Edin poshte se eshte lider boteror

                                      1. R
                                       Rrushi dhe Ramushi

                                       Jevgun e Anglise e pjerdhin lideret e botes po aq sa c'pjerdhin gerdallen qe i ka zene pamjen perpara, keshtu qe mos na shisni shume dengla me ate dhi te zeze qe keni per kryeminister.

                                       1. P
                                        Plehra

                                        Mendjen te shajne Shqiperine, edhe pse perpara ka zezake te te gjithe nuancave te zeza, prape do ofendohen se qenka mbrapa Rames.

                                        1. O
                                         Ore

                                         Vucic eshte ne rresht te dyte. Pse lideri boteror ne fund? Ai drejton Ballkanin e Europen bashke.

                                         1. M
                                          Malesef

                                          Duket qe, si rrallehere, vendet kane qene te caktuara paraprakisht, se po te ishte me deshire, do ta shihnit liderin global te ngrehur ne rreshtin e pare si pallosh krenar per superfuqine e jashtezakonshme qe perfaqeson.

                                          1. U
                                           Urdher

                                           E duam prijesin tone boteror kryelarte, me bardhoshat europiane ne radhe te pare, jo me jevgjerine e ciganerine me prapanicen me ngjyre, moret vesh o arabe morracake?

                                           1. B
                                            Bythziu dhe cigani

                                            Ti o indian bythzi, ta kesh per nder qe po rri mbrapa liderit te madherishem boteror cigano-rumun, qe e therret bota sa here qe ka nje konflikt, per t'i dhene drejtim puneve dhe lideri global corapekuq, ja ndrit punet botes sic ka ndritur Shqiperine.

                                            1. S
                                             Sharli

                                             O Charles, mos u ngreh me Macronin ne radhe te pare po merre jevgun tend surratmut se te ka mbetur lart me Ramushin, eshte turp.

                                             1. R
                                              Rini

                                              Pse qenka ofendim kaq i madh te qendrosh mbrapa Rames per nje foto, sa duhet bere edhe artikull gazete? Reputacioni i Shqiperise ka marre dhene.

                                              1. F
                                               Feed

                                               Nuk eshte puna se e ironizuan qe perfundoi ne fund. Mjafton te thonin pse duhet te qendroje ne fund fare kryeministri yne. Po nga gjithe lideret afrikane qe mund te kishin zgjedhur per te vene ne dukje "poshterimin" e Sunakut, zgjodhen pikerisht kryeministrin e Shqiperise.

                                               1. B
                                                Bukur fort

                                                Hani nje mut, aty ne fund te rrije jevgu se eshte ne habitatin e vet.

                                                1. G
                                                 Gabim me pasoja

                                                 Per nje here te vetme qe palloshi yne shalgjate nuk u ngreh si pilaf ne mes po zuri vendin qe i takon, gjeten te tallen keta? C'faj ka Shqiperia se jevgu juaj indian eshte idiot qe se pjerdh njeri? Pse duhej te na permendnit neve? Tani e tutje do ta shihni Ed Pikason si dhi e zgjebosur me mes, e nuk duhet te ankoheni.

                                                 1. W
                                                  Welcome to Dubai

                                                  "Lidere te botes, pershendetje dhe mire se vini ne konferencen boterore te klimes ne Dubai. Ju lutem, ndiqni udhezimet dhe zini vendet tuaja sipas kategorive, nga fundi ne fillim: - sumzinjte afrikane; - sumkafenjte indiane; - sumkaramelet arabe; sumzeshkanet amerikano-latin dhe sumbardhet europiane. Ju lutem, i terheqim vemendjen liderit global Ed Kristaq Rama, te largohet nga rreshti i sumbardheve dhe te ngjitet lart ku e ka vendin mes sumzinjve, sepse shteti qe drejton eshte aq brekdhjere, sa zere se e qeveris nje zumzi. Ju faleminderit per mirekuptimin. Qendrim te kendshem ne Dubai. Shukram.

                                                  Lini një Përgjigje