Andi Bushati: Rama nuk mund t'i tregojë Greqisë dhëmbët me Belerin kur nga ana tjetër përuron në Dropull bustin e personit që u ka bërë spastrim shqiptarëve

1 Dhjetor 2023, 11:36Politika TEMA
Andi Bushati: Rama nuk mund t'i tregojë Greqisë dhëmbët

Athina zyrtare ka përshkallëzuar reagimet e saj kundër mbajtjes në burg të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri, i akuzuar për blerje votash.

Lidhur me këto akuza, analisti, Andi Bushati, thotë në emisionin “Të Paekspozuarit”, se kryeminsitri Edi Rama nuk mund ti tregoj Greqisë dhëmbët me Belerin kur nga ana tjetër përuron në Dropull bustin e personit që u ka bërë spastrim shqiptarëve.

"Unë them se nga brenda kësaj çështje ka dy çështje që neve Greqia na vë veton. Do ta marrësh Edi Ramën nuk mund ti tregoj ai dhëmbët Greqisë, ndërkohë që ai përuron në Dropull bustin e Mitsotakis që u ka bërë spastrim shqiptarëve etnik.

Por si qytetar i Shqipërisë, pavarësisht se çfarë ka bërë ai, atij po i dhunohet e drejta dhe kjo çështje është e një qytetari të Shqipërisë. Po i shkelen të drejtat dhe në këtë pikëpamje, duhet të jemi mbrojtës i të drejtave të tij.

Beleri është i burgosur politik, i burgosur me urdhër të Edi Ramës, me spiunët e paguar dhe porositur nga Edi Rama. Kjo është një gjë që mund t’ja bëjë kujtdo.

Tjetër Greqia dhe tjetër qytetari që i dhunohen të drejtat", tha Bushati.

8 Komente

 1. A
  Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

  kush je ti mor mut muti qe i del per zot greqis dhe nje krimineli si beleri qe duhet denuar,jo per vjedhje votash,por per ata ushtaret e vrare.Ti more biri sadistit dhe pinjoll i familjes kriminale kapo duhesh zhdukur nga ekranet.

  1. Roberto

   Rama dhe e gjithe Shqiperia i tegojne jo vetem dhembet por edhe CARIN Greqise dhe ju pushtave te saj.

   1. D
    Drejtësia

    "Beleri është i burgosur me urdhër të Edi Ramës, me spiunët e paguar dhe porositur nga Edi Rama"- thote Bushati. Kjo nuk eshte thjesht gazetari, por akuze penale dhe prandaj duhet te kete qendrim penal.

    1. t
     tetovari2

     Fakti është se Bejleri e hëngri karremin kjo tash a është me porosi a pa porosi tjetër mesele është.Pra nga ana juridike egziston "corpus delicti"!Prandaj tash Bejleri pjek gështenja me byth!

    2. s
     spata

     Sa turp per keta analista qe pasurohen me genjeshtra . Nuk gjukoje gabimet e grekerve se ato i di mire populli dhe vete emigrantet . Qe jemi katandisur, ne kete vorbull konfliktesh, pa llogjike , duhet te gjukojme se si politkanet tane u bene miqe te ngushte te politkes greke .Saliu dha detin ,Nano hynte e dilte dhe puthej me politkanet grek ,sa Greqija zinte vendin e pare per shkembim ekonomike , Rama na e beri vella Micotakin ,neper studjo Tv ka gazetare analista dhe politkane qe mbrojne hapur Greqine .Ne reklama Tv dhe emisjone shqiptaret flasin greqishte.Me thoni ju qe kritikoni kur doni te hiqeni patriot : Kush na i ka fain per keto mardhenje furtune me Greqine . Ti o zoti Andi Bushati ,me gjuhen si dhelper ,kritikoje Plakun Micotaqi ,jo per fshesen ,por per mos trajtim te emigrantve sipas katres se OKB, per te drejtat e njeriut .Ai e hapi kufirin, por nuk beri ,qe emigrantet te ishin te ligjshem me dokumenta . Qeverite shqiptare shikonin me syte e tyre se si percmoheshin dhe diskteditoheshin emigrantet shqiptare dhe ata vete hanin e pinin bashke me politkanet grek.Me thoni ju qe merreni me politke ne Shqiperi : Kush nga figurat kryresore ,te politkes dhe shtetit shqiptare ,kane ngritur shqetsimet e emigrantve .Emigrantet kane qene ne meshiren e organizatave jo qeveritare greke , qe kane kundershtuar e mbrojtur te drejtat e tyre . Nanos ju kerkua ne Samitin e Thesaloniqit qe emigrantet shqiptare te ndjekin rrugen e integrimit ne shtetin Grek sipas ligjeve qe ata kane . Nano e kushndershtoje me pretekstin se na zvogelohet popoullsija .Ne keto kushte qeverija greke ka qene dhe eshte e ashper me emigrantet shqiptare per procedurat e legalizimit te tyre . Per keto e shume te tjera, zoti fillostrof Bushati ,ngriu e analizo e kritiko e jo per gjera pa vlera. Ne Greqi ka emigrante qe kane mbushur mbi 25 vjete qendrim te ligjshem dhe katandisen me copa letrash per te kaluar kufirin . Kriminelet dhe hajdutet shqiptare hyjne e dalin,me nje te shkelur te syrit ,sikur jane ne shtepine e tyre . Kemi pranuar te tilla mardhenje dhe kane te drejte grekerit te mbrojne nje shtetas shqiptare qe ka psaporte greke .E bri Saliu, Bejlerin, apo nuk e do Rama,shqelmat nuk i ha Andi Bushati me papagallet e tjere, por emigrantet shqiptare .

     1. X
      XHOI

      ANDI GABON KUR THOTE SE RAMA PO I TREGON DHEMBET GREQISE SEPSE RAMA NUK PO I KUNDERVIHET FARE NDERHYRJEVE BRUTALE TE GREQISE NE PUNET E BRENDSHME TE SHQIPERISE DHE EDHE MORI PJESE NE PERURIMIN E BUSTIT NE ZONEN MINORITARE TE DROPULLIT PIKERISHT PER TA MARRE ME TE MIRE KRYEMINISTRIN E GREQISE. ANDI FLET PA FAKTE SE BEJLERI ESHTE I BURGOSUR POLITIK DHE SE PO I SHKELEN TE DREJTAT,SE ESHTE ARRESTUAR ME URDHER TE RAMES E ME SPIUNET E POROSITUR PREJ RAMES. NESE KE FAKTE NXIRRI E MOS FOL KOT NESE NUK KE EDHE UNE MUND TE TE THEM SE TI JE SPIUN DHE I PAGUAR PREJ GREQISE, SE TI NUK FLET AS PER LIGJIN E LUFTES QE MBAN GREQIA,NUK FLET AS PER CAMERINE,PER MASAKRAT E GREQISE NDAJ CAMEVE, NDAJ BLLOKIMIT TE PRONAVE TE SHQIPTAREVE, NDAJ GENOCIDIT NDAJ CAMEVE DUKE I DEBUAR NGA TOKAT E SHTEPITE E TYRE, NDAj DENIMEVE TE PABAZA GREKE NDAJ MIJERA SHQIPTAREVE, NGA QINDRA SHQIPTARE TE VDEKUR NE BURGJET GREKE ETJ ETJ. TI JE I PREKUR GJOJA PO I SHKELEN TE DREJTAT NJE SHQIPTARI SPIUN GREK ME MBIEMRIN BEJLERI APO TE DUKET SI MBIEMER GREK DHE NUK THUA ASNJE FJALE PER NJE KRAHINE TE TERE TE VRARE,TE MASAKRUAR,TE DEBUAR ME FEMIJE,PLEQ E PLAKA. TI JE TURPI I SHQIPTAREVE DHE NJE LEHES E PERKRAHES I SHOVINIZMIT GREK QE PASI MORI CAMERINE DO TE MARRE DHE HIMAREN ME NDIHMEN E CA TE SHITURVE SI PUNA JOTE.

      1. B
       Bilbil Gjyzari

       Andi, nuk është Himara Dropull. Këtë ngatërresë nuk e ke nga mosdija.

       1. l
        lexuesi23al

        Une nuk kame asnje lloj simpatie per Bushatin sepse hiqet sikur filozofon sh por eshte ne nivelin me te ulet te mediocritetit por per kete konstatim qe dihet nga te gjithe eshte real…Rama ka bere ndoshta gomarllik dhe pa pjekuri sh te madhe politike, pa personalitet..

        Lini një Përgjigje