Thirrja për mosbindje civile, Belind Këlliçi paralajmëron vendime “të forta” të shtunën

1 Dhjetor 2023, 09:49Politika TEMA
Thirrja për mosbindje civile, Belind Këlliçi paralajmëron

“Për situatën aktuale, do të duhet që edhe kryesia e PD, dhe Këshilli Kombëtar, dhe aleatët t’i përgjigjen të njëjtit aksion politik që po zhvillohet në parlament”. Këtë qëndrim ndau në studion e Debatit më Alba Alishanin anëtari i kryesisë së PD-së së Rithemelimit, Belind Këlliçi, duke përkrahur edhe deklaratën e fundit të Sali Berishës për mosbindje civile. Sipas tij kjo vendimmarrje i takon Kuvendit Kombëtar të së shtunës, si organi më i lartë vendimmarrës.

“Kjo në rrugë, në qytete të Shqipërisë, në pika nevralgjike, në akse kryesore, por është çështje që duhet të ketë vendimmarrje të fortë politike. Kjo pritet të shihet të shtunën. Është një propozim që duhet të formalizohet në Kuvendin Kombëtar që është organi më i lartë vendimmarrës i PD. Do të doja të kishte debate e propozime të tjera që të shtrohet për diskutim rruga më e mirë që duhet të ndjekim”, tha ai.

Sipas Këlliçit, ky vendim vjen pas mohimit nga mazhoranca të komisioneve hetimore parlamentare dhe debatit më të fundit për ndryshimet në ligjin e komisioneve hetimore.

“Ka një debat shumë të fortë edhe për projektligjin për komisionet hetimore parlamentare. 8 kërkesa për çështjet më të ndjeshme që prekin financat e qytetarëve dhe sipas mazhorancës ligji aktual ka nevojë për përmirësime”, tha ish-deputeti demokrat.

Ai foli edhe për vendimet e tjera që pritet të merren në kuvendin e 2 dhjetorit, ku bie në sy aksioni i opozitës nga janari:

“Do të ketë disa risi në raport me amendimet që do t’i bëhen statutit të PD. Janë hedhur disa propozime. Do të ketë një rezolutë që do kalojë në Kuvend. Në kuvendet e mëparshme kemi pasur rezoluta, ku spikat dënimi i përjetshëm për djegien e mandateve dhe bojkotin e zgjedhjeve. Do të ketë disa folës. Mbi të gjitha që përveç një pike që ta kërkon neni për votëbesimin e kryetarit në rast të humbjes së zgjedhjeve

8 Komente

 1. M
  Mer firzamoniken shko ne dasma o jevg

  I ri me moshe por me mendje te plakur ky magjyp Tirane. Pse Basha eshte me kembe ne toke pasi e kuptoje qe me idiotizma te tilla nuk fitohet . - Trapizma te tilla ( Si iku Rama do ta shikoje kur te vije nga lagja ime me kerricin e Faros ) duke perseritur cdo dite kur dihet qe ka nje super mazhorance jo vetem qe behesh i pa besueshem por behesh ridicule qesharak .

  1. P
   Prec Ulaj

   E la ajo cupa e atij socialistit kete tra.pin? Imagjino cfare kalamau del nga ngjizja e nje magj.ypi me nje socialist !!!!!!

  2. k
   kola

   na rrufshni topet o kerric

   1. D
    Demokrati idealist

    Jeni të dështuar.Do t’i hani mutin Ramës ti sali maloku dhe gjithë larot që i shkojnë pas.Të gjithë jeni plera,prandaj populli ju urren.

    1. S
     Salihii

     Belo bjere gernetes se lagjen e lumit e gati

     1. r
      robi

      Ti Belo krrici qe humbe rrogen 3 milionshe te deputetit tani rri rehat,shko mblidh ato uniformat kafe me te cilet dogje bunkerin ne Tirane dhe sulmove Shqupin para nje viti me leva, cekice e matrapike . Kaq mund te besh ti se je leter e djegur o Belo je ne nivelin e krricit te faros me 2 gishta lart hipur mbi furgonin e policise me gjysmen e trupit perjashta duke bere garipin para shpellareve te vicidolit. gallate e madhe , e mori. rrugen e mutit me ne fund dhe foltorja e vicidolit.

      1. A
       Admirusi

       O besoj trimoshi sa mirë do bëje që në nismën tënde revolucionare të afroje dhe vjerrën dhe vjehrrin por mos harro që në protestë të marrësh me vete grupin ahengaxhi por ki kujdes që kërrneten ta kualidoshë sa më mire se në fund të revolucionit të duhet të kruash prapanicën nga qefi

       1. S
        Shpend

        Esmeri Belind eshte e ardhmja e foltores se Sali non grates . Nuk kuptoj veprimet dhe qendrimet e ketij xhuxhi te zi , ne nje kohe qe kapardiset se eshte shkolluar ne Amerike . Ky eshte nje deshtak funksional qe nuk di te beje asgje , nuk eshte gjendje te gjykoje mbi te ardhmen e tij ne politike , duke shkuar pas nje njeri te bere lanet nga miqte tane euro atlantike . Ky po perdor ate thenien e popullit qe thote : Per inat te sime vjehre , shkoj e fle me millonane " . Per inat te Lulit , shkon ne Foltoren e Sali kriminelit , qe eshte bere si ajo shtriga e perrallave , ne veprime dhe ne surrat .

        Lini një Përgjigje