Gazetarët e Syrit TV drejt mosbindjes civile, ka 2 muaj që nuk marrin rrogat

1 Dhjetor 2023, 10:10Politika TEMA
Gazetarët e Syrit TV drejt mosbindjes civile, ka 2 muaj që nuk marrin

Sali Berisha ka shpallur nisjen e revulucionit paqësor 10 vite më parë, pas rrëzimit nga pushteti.

Ditët e fundit ka bërë thirrje për mosbindje civile.

Thirrja bëhet në një kohë kur Gjykata e Lartë mund të rikthejë dhëndrin e tij në burg, bazuar në një standard të vendosur tashmë nga kjo gjykatë, e cila ka konfirmuar masën e sigurisë arrest me burg për të dyshuar nga SPAK pët vepra penlale më të lehta se sa pastrimi i parave, vepër për të cilën dyshohet Jamarbër Malltezi.

Strategjia e Berishës për të ushtruar presion është logjike pasi e provoi me flakën dhe rrëmujën në Parlament, duke pasur rezultat real lirimin e dhëndrit nga qelia, ndonëse mund të jenë përdorur edhe marifete të tjera.

Gjithsesi ka pak gjasa që demokratët të bllokojnë rrugët apo të pengojnë komshiun të shkojë në punë për pasuritë e dhëndrit të Berishës.

Shumica e demokratëve, ashtu si shumica e socialistëve, mbyllin muajin me vështërsi, ndërsa dhëndri i Berishës ngriti 19 kulla me 39 mijë euro para të ligjshme, duke qenë pronar i pretenduar i 113 m2 tokë. Vetëm një tranfertë ndaj të bijës është 320 mijë euro.

Por ka shumë gjasa që një mosbindje civile të nisë brenda zyrave të Syrit Tv, televizionit të Familjes Berisha tek pallati i Monika Kryemadhit në Astir.

Prej disa ditësh, kolegë që punojnë te Syri TV më shkruajnë se ka dy muaj që nuk marrin rrogën. Ata kanë informuar edhe Berishën, pasi pronari në letra Çim Peka dhe mbikëqyrësi i Çimit me autorizim të Shkëlzenit, Gaz Spahija, kanë ngritur duart lart.

Ndërsa Berisha e ka përcjellë në heshtje shqetësimin e gazetarëve, të cilët kanë kanë kredi, detyrime të tjera mujore dhe familjet, ata kanë paraljmëruar se do të nisin protestat deri në mosbindje civile.

Një burim tha se të gjithë i kanë sytë tek Shkëlzeni, i cili besohet se i ka hyrë frika për të lëvizur paratë e pista për mbulimin e shpenzimeve të televizionin që kur SPAK-u i arrestoi dhëndrin.

Besohet se agjentë të BKH-së po monitorojnë atë dhe të besuarit e tij.

Gjithsesi, hallet e Familjes me drejtësinë nuk duhet të reflektohen në bllokimin e pagave për kolegët e nderuar në Syri Tv.

Ftoj shoqatat e gazetarëve të verifikojnë këtë shqetësim dhe të reagojnë.

Nuk ka kuptim dhe është e paranueshme që Sonila Meço, për shembull, të demotivohet në luftën kundër korrupsionit dhe fenomeneve negative, duke i bllokuar pagën që merr cash nga paratë e pista të Shkëlzenit (se reklamat nuk mbulojnë dot as 50 % të pagave të deklaruara). (Adriatik Doçi)

20 Komente

 1. A
  Adriatik

  Mos i qaj hallin Sonit.Ajo ngre kembet dhe e zgjidh problemin.

  1. K
   Komunisti Berrisha

   Komunistet e kane trajtuar populli si bageti , ky plehre komuniste vazhdon te njejten filozofi por nuk e kupton qe jetojme 2023 ( bientôt ) se afermi 2024 dhe me kete kllun ne tallemi qeshim e konsiderijme mbeturine komuniste, relike per ne muzeun e poshtersive .

   1. M
    Miri

    Jan njerzit me te piset njisoj si Berisha. Do Zoti rrin pa rrog se nuk i shef njeri. Ta shpifin

    1. B
     Blendi ktunar shijaku

     Nuk bje rrufeja n’hale mer jahu!

     1. s
      saliu duhet te shpallet terrorist

      ci duan rrogat ata,mjafton ti sherbejne saliut dhe foltore nevojtores

      1. Z
       Zeni

       Ashtu si Kulici edhe Breshani eshte edhe i vellai i Cimit, Avenir! Prisni!

       1. Z
        Zen pidhmotra

        Ma jep pak i nr telefoni e ta tregoj un se kush e ka rradhen

       2. D
        Daullxhiu

        Vetem per sonila buzfryren, e gatshme ne cdo çast per gojore te thelle , me vjen keq. Nuk lihet gjithe ajo goce pa pare.

        1. I
         Ilirian Qelbaci

         Nje TV puro opozitar ka ne vend e atje i mbeten syte sahanlepiresve te ushqyer me kockat qe u hedhin te oborri i pasem i kryeministrise.

         1. D
          Dardani i Ri

          E gjith familja e kryekriminelit të kombit tonë, Sali Shpellar Berisha, është një çerdhe kriminelësh, mashtruesësh dhe hajdutësh. Duhet burgosur, ndryshe, kombi është në rrezik.

          1. q
           qim pyka i hasit

           po i keputen fijet nje nga nje trafikut parave te pista te familjes kriminale berishes

           1. z
            zamir

            Pirdh se lirohesh,vetem shpellaret ju vine pas.

            1. T
             Tahir Gashi

             Maxhun Peka ka qene ambasador i Enverit ne Vietnam kur ndodhte lufta! Shkoi ne France kur ndodhi levizja studentore ne France e Itali me prapavije komuniste! Nipi, i famshmi Qim Peka duhet ndihmuar! Te mbledhim nga pak te gjithe dhe ti ndihmojme!

             1. R
              Rininë e sakrifikoi me dhinë e sllobodankën

              Qimi po i tregon bariut të dhive vidion me sex.

              1. c
               ce

               pritet qe mjekercjapicimpordhaqenefitv te financohet nga ish presidenti i Republikes se Lazaratit ,Muli horri, me paret e droges qe siguroi dikur dhe ngriti vilen 3 kateshe ne Lalez.

               1. C
                Concili

                hahahahah hahahahaha hahahahaha Tragjikomedi e vertete.

                1. U
                 Uron nje plakë...

                 Vetem budallenjte ndjekin kapon e tyre kryebudalla, salehKatranKatallanMortalin! Eshte zgjedhje e lire. Jetojme ne dhjerokraci, veper e kryebudallait te mesiperm, qe iu harrofte dhe iu shofte emri!

                 1. P
                  Prostituta Kombetare sali

                  Kam qesh me zemer. Problemi eshte se duhet te qajme! Doktor Mortja na la pa atdhe.

                  1. C
                   Columbo

                   Kanë vështirësi akoma pa u rritur rrogat, vaj me det ç'do ndodh në vjesht të vitit të arrdhshëm., ku shumica janë buzë greminës.

                   1. N
                    Nga fshati titit

                    Bobo bobo HATA e madhe na ka ngel pa leke pederasti Adi baxhella Sonila koke pa lari Shkullaku daumi Bejtja.

                    Lini një Përgjigje