Përçahet PD e Berishës: Grupi ‘Bardhi’ bojkot Kuvendit të 2 dhjetorit?

1 Dhjetor 2023, 11:24Politika TEMA
Përçahet PD e Berishës: Grupi ‘Bardhi’ bojkot

Sali Berisha do të shkojë të shtunën në mbledhjen e thirrur nga vetë ai për Kuvend Kombëtar pa praninë e pjesës më të madhe të grupit të deputetëve të mbështetur nga Gazment Bardhi.

Ky i fundit nuk ka dhënë ende një koment nëse do të shkojë apo jo, ndërsa vendimi kësaj jete do të jetë individual, por disa prej tyre janë shprehur nën zë se nuk do të jenë pjesë. Disa të tjerë të kontaktuar nga gazeta "Si" nuk e kanë vendosur ende.

Ai që e thotë hapur vendimin e tij është deputeti Saimir Korreshi që mbështet Berishën si deputet në Kuvend por jo si strukturë partiake

“Nuk do jem në datën dy dhjetor, është në momentin më të papërshtatshëm. Ka gjëra më të rëndësishme pasi opozita ka ngritur një kauzë shumë të rëndësishme në Kuvend.

40 burra patëm kurajon të linim mënjanë mosmarrëveshjet për të përballur me një të keqe më të madhe. Ka shumë demokratë të tjerë që nuk kanë marrë pjesë e këtyre vendimmarrjeve të Kuvendit që do mbahet në 2 dhjetor. Po marr rastin e Lushnjës, nuk jemi bërë pjesë unë dhe shumë demokratë të tjerë. Nuk përfaqësohemi dot” tha Korreshi.

Sipas tij, më të rëndësishmet janë seancat plenare të ditës së hënë dhe të enjte në Kuvendin e Shqipërisë.

“Jemi të fokusuar për të hënën dhe të enjten në 2 seancat e Kuvendit, sepse këtu ka rënë shteti...” tha ai.

Në anën tjetër deputeti i PD-së, Luan Baçi, pjesë e PD-së së Rithemelimit është shprehur se deputetët me statut janë automatikisht edhe anëtarë të Këshillit Kombëtare dhe për pasojë duhet të jenë pjesë e Kuvendit.

Megjithatë ai e anashkalon pjesën e detyrimit të pjesëmarrjes kur thotë se gjithësesi aksioni bëhet në Kuvend bashkërisht   

“Janë automatikisht anëtarë të Këshillit Kombëtar të PD dhe është në të drejtën dhe detyrimin e tyre për të marrë pjesë. Unë kam dëshirë t’i shikoj, por edhe nëse nuk do jenë pjesë, duke i dhënë përgjigje asaj pyetjes që bëhet shpesh herë. 

Ata deputetë të grupit Bardhi janë 2-3 herë në mbledhje në javë me Sali Berishën. Njohja është de facto dhe de jure”, tha Baçi

21 Komente

 1. f
  foltoristi

  I ka ikur zeri bythqirit te Kavajes qyshkur amerikanet rikonfirmuan qendrimin e tyre se nuk i mbeshtet ata qe i shkojne pas non grates.

  1. S
   Salih Kari gazbardhist

   Salehi I Lirie hajdutes se fondeve te femijeve autik dhe babai Xenos bythqir safi, e Argites tmerrsisht te shemtuar këllirë e filloj jeten si kopili I partizanit serb Karaxhiq pastaj u be spiuni sigurimit, pastaj nje komunist egersire, pastaj u inflirtua ne pede. Me vone u be islamik e binLaden-ist e pastaj bin babi abu abi. Krijoj me vone Lulin qe i qiu Argiten , bin babi abin e Xenon derisa Luli palloi vete Salihun deri ne kocke. Do burgosen apo vriten me shqipot per Salihun gazbardhist ?

  2. M
   Maloku

   Uaaaaa Bardha e drodhi. Po kaq gomar je bere o salihaleja? Po ku ka bese ndonje bythqir qe te kete bardha?

   1. p
    pilo Lala

    Saliu nuk do qe keta te Gaz Bardhit te vijne ne mbledhje. Ai mbledh grupin e Bathores, Kamzes, Mamurrasit, merr votbesimin, kaq i duhet. Keta te Gaz Bardhit mund ti hapin ndonje telash, sa te filloje sherri.

   2. Q
    Qytetari jo dicidal

    Une shtroj pyetjen: Supozoojme se Sali Berisha vjen perseri ne poushtet, duke u perkrahur nga ne mendjendriturit. Ja u be per te treten here kryeminister,pas asaj qe e quajten nderkombetaret "Qeveri gangstersha", por Amerika,Britania e Madhe qe e kane shpallur nongrada, por dhe Bashkimi Europjan e braktisin, duk komunikojne me te ,as ne telefon .,... si do te behet ? Do punojme,do mesojme e do jetojme si ne rrethim? Po na nderprene ndihmat...... c;do te behet ,apo rrofte Saliu i III-te Po ne rste se opozita e re nuk pranon te komunikoje me Non Graden, dhe me parlamentin qe mbeshtet non graden , ku do te shjkojme ?

    1. D
     Demokrati idealist

     2 Dhjetori është një përpjekje e dështuar e sali malokut tashmë i izoluar ndërkombtarisht.Këto përpjekje të kota të malokut do t’i krahasoja me skenat e filmit Koncert në vitin 36.saliu është Myfit beu që si kundërpeshë të këngëtares së famëshme pagoi disa arxhofka në një cep për të kërcyer e kënduar pa publik.Ai ka mbetur vetëm si një korb i zi i urryer nga shqiptarët dhe ndërkombëtarët.

     1. V
      Vranakonti

      O Sali te ngrent tenja se te keqen e ke brenda. Po kush te pjerdh ty o Sali mortja?

      1. Q
       Qante Naqiu

       Nuk mund te kete kuvend pa bythqirin e kavajes pa joriden e tropojanve dhe koreshin e shalqinjve

       1. M
        Malo

        Mir ta Beri se te ka pelqyer????????????????

       2. H
        Humoristi

        Diktatori komunist,e vetshpallur antikomunist edhe pas humbjes spektakokare te pushtetit lokal kerkon riemerin su kryetare i nje partije ,pa vule e sekretar!?Ku ndryshon gjyshi me Lulbraven,Nediun,Shehun,Duken ,Ramen ,…. si antidiktator!?

        1. k
         kabllogrami

         Bardhylkes i ka ardhun nji mesazh ku i thuet:Nese te shtunen gjendesh prane personin "non grata" te henen duket te paraqitesh ne SPAK per vrasjen e Xhuvanit dhe rrezikohesh per te mos udhetuar kurre drejt "SHBA-se"!Paralajmero edhe te tjeret.

         1. G
          Gazmendja me mjekër do të duket burrrrë

          Beqir Bardhi ka një axhendë tjetër se bëhen zgjedhjet e LGBT

          1. r
           robi

           rendesi ka te marre pjese strategu i Astirit krrici i faro pace pilafit me dy gishta lart se ai si sekretar organizativ i foltores se vicidolit duhet te jape dorheqjen nga detyra sepse eshte personi qe mban pergjegjesine kryesore per humbjen apokaliptike te 14 majit kur foltorja humbi ne 92% te teritorit te Republikes rast i pare ne historine elektorale te planetit kur nje ish force politike ne pushtet humbet ne nje nivel katastrofik qe per cdo parti tjeter ne bote kjo do te pasohej me shperndarjen e forces politike .

           1. M
            Malo

            Jeni te merzitur o te habitur ju komentues qe nuk doni te kete Opozite,ju do tju veri hurin ne Bythe te paret ky sistemi qe po vendoset te mos kete opozite. Pra ju Moz u gezoni kaqe shume qe ska opozite o karna.

            1. N
             Naqiu nga lushnja

             Malo ziu po me mire pa opozite se me opozite fallco si kjo e Enveristit Sali apo sigurimsave te PD

             1. a
              am

              C’opozite leshi. Kta idjote i kane bllokuar rrugën opozitarizmit. Berisha ka krijuar një bandë që përdor dhunën për të zaptuar hapësirat. Me dhunë në parlament, me dhunë në parti, me dhunë në gjuhë e me dhunë ne vepra.

             2. c
              ce

              opozita nuk shuhet kurre sa te kemi gerdallen vokshi sygerdoqja, Ina zhaben qe kur flet duket sikur eshte ne qiellin e 7te, te kesh dy bythe nje ta cash, nje ta mbash, Paloqen, Luciano boksierin, Muli kryevagabondin, qurramanin plakun e pjerdhur Spaho me bilbil ne goje, si dhe Tit shkollshumin e leshitlikes bashke me Xhixho hundpinoken. keta do marin ne dore stafeten e revolucionit nr.6 dhe do shkojne nga fitorja ne fitorje.

              1. I
               I gjithe pushteti Sovjeteve

               Drejt rikthimit te sistemit me 99.99% te votave per Sovjetet! Nuk duam fare opozite, vecse fasade opozitare me Lyl Bashen si kukull. Dhe pastaj me Edvinin deri kur te dale ne ballkon e tu nxjerre gjuhen Gardisteve ashtu si bente Enveri ne vaktin e fundit.

               1. C
                Columbo

                Po e ankimoj PD zyrtare, atëher dhe ky kuvend kombëtar i PD rithemelimi, ka gjasa të hidhet posht ( siq i ndodhi Lulit në 2 shtator).

                1. E
                 ENTSOE

                 Ne asnje vend demokratik te botes nongratat nuk bejne dot opozite, ky gerdalla komunist- fashist do perfundoje njelloj si Gruevski I MV.

                 1. X
                  X

                  Sa e mbajti bari vesen. AQ e mbajti kurva besen

                  Lini një Përgjigje