Kreshnik Spahiu: Greqia nuk e gjunjëzon dot Shqipërinë si në vitin ‘97

1 Dhjetor 2023, 14:46Politika TEMA
Kreshnik Spahiu: Greqia nuk e gjunjëzon dot Shqipërinë si në

Juristi Kreshnik Spahiu ka komentuar tre kushtet që i ka vendosur Greqia Shqipërisë në mënyrë që të mos pengojë anëtarësimin e vendit tonë në BE.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai theksoi se Greqia i ka vendosur Shqipëri veto dhe në vitin 1997, pasi autoritetet shqiptare arrestuan tre bashkëpunëtorë të Fredi Belerit.

Megjithatë ai theksoi se kanë ndryshuar politikat në krahasim me vitit ’97 pasi asokohe ndërkombëtarët ishin krah Greqisë ndërsa tani është e kundërta.

“Greqia edhe herë tjera e ka vendosur veton kundër Shqipërisë. Për të njëjtat arsye, 1995, 1996, 1997, Greqia ka mbajtur të njëjtin qëndrim ndaj bashkëpunëtorëve të Fredi Belerit që ishin arrestuar nga drejtësia shqiptare. Në kërkim të lirimit të tyre të këtyre eksponentëve të organizatës Omonia.

Në vitin 1995, 1996, 1997 Greqia ka bllokuar Shqipërinë në çdo proces të stabilizim asociocmit në këtë periudhë dhe nga ana tjetër, loboi dhe ndërkombëtarisht duke vendosur ndërkombëtaarët kundër qeverisë shqiptare, të cilat në vitin 1997 nuk njohën rizgjedhjen e Berishës president në atë periudhë. Por rrethanat kanë ndryshuar. Le të themi që aktualisht Uashingtoni, Berlini e Parisi janë rreshtuar në krahun e Shqipërisë dhe jo të Athinës.

Ka një strategji për të anëtarësuar Ballkanin Perëndimor  në BE dhe një veto e Greqisë do të bllokonte gjeopolitikën në rajon. Për momentin nuk mendoj se Greqia ka fuqinë ta pengojë por ka potencialin dhe të drejtën e votës proceduriale për ta vonuar këtë proces.

Ata të cilët nuk e marrin seriozisht konfliktin diplomatik me Greqinë e kanë shumë gabim. Sot BE po shpenzon shumë energji financa diplomaci, kohë me konfliktin etnik në Veri të Kosovës që kërkojnë autonomi të komunave serbe. Perëndimi dhe SHBA nuk duan të ketë një gjë të tillë në jug të Shqipërisë. Prandaj mendoj se Perëndimi nuk do të tolerojë dhe nuk do të pranojë betimin e Fredi Belerit”,-theksoi Spahiu.

26 Komente

 1. G
  Great i ndershem

  Drejt!

  1. .
   .

   O Kreshooo .... jo vetem qe jeni te gjunjezuar por u zhdepet ne pipa nga Sulltani I Anadollit. $$$$$$$ Kurse Greqis as nuk I rruhet farre, as ne 90-en, as 97, e as tani. $$$$$$$ Greqia te vetmen qe kerkon eshte te ngriheni ne kembe me qendushmeri dhe Stabilitet, demokraci dhe fqinjesi te mire dhe ti lini gojoret qe I beni Sulltanit nje jetë. $$$$$$$ Problems I Greqis se Krishter eshte vetem Lindja e Mesme me fanatical Nacionaliste dhe Islamike, kurse Ju legenat Verior ysmeqar shekullor te Sulltanit Ju ka kafe shqerto. $$$$$$$ Prandaj Kresho dylbia, lere Greqin dhe be trimin me Erdocarin (po ke koqe) qe o Turqizon Shqiprin.

   1. E
    Emilio milo

    Greqia ka per te na ngrenë karin bastaj ju te krishteret e kulluar Greqia ka 111 vjete qe e lufton shqiprine bashke me kishen e saje qe eshte nje kishe e djallit dhe jo e zotit po ju kokpalara qe beheni si vorepirjote ju duhet me zhduk prej Shqipnie shkoni ne Greqi t'ju qije grate greku o fisqira se shqiptar nuke jeni po ju jeni greker qe dini shqipe pose ju pelqeu shkoni dhe qihuni me micotaqin dhe me ndonje prifte greke fisqira

    1. Z
     Zot na fal cfare ke krijuar !

     . te rente pika

   2. P
    PiloLala

    shko mo plene, kush te pyt ty....lol

    1. M
     MicoKakis

     Pilo na hengsh mune

     1. l
      lani

      o pilo ha ha kake

     2. K
      Klimax

      Pirdh, pirdh se lirohesh more pleshti Spahi!

      1. N
       Niku

       Spahiu te hap sumen o jevg greqie, vemje

      2. $
       $$$$

       Eshte kush eshte s'ka rendesi.....ketu ka te drejte....pike

       1. e
        elmaz bufi

        o nik turkoshaku...!! ti si salinist I flakèt nè ato kohè e di mire se kush e organizoj 97-tèn qe tè largonye Salen si destabilizues i rajonit...te ndalte reformimin demokratik te shqiperise dhe kthimin e te majtes ne pushtet me pasoja katastrofike per tranzicionin... e detyruan te dorezohesh kur pane deshtimin e revolucionit te dyte demokratiko popullor qe nuk kaluar dot Uren e Mifolit..... dhe deri ne fund te 98 ja Lane ne dore bandave qe te justifikoheshin....mos u merr me greket qe edhe sot janè me brek neper kembe

        1. L
         Lesh lesh

         Ky plehra kur ishte Kryekar i partise " Kuq e Zi" per te vendosur emrin ne listat e per kandidat per deputet e kishte gjoben 100 mije euro, ne ate periudhe se po te ishte sot do te kerkonte 1 milion. Mediat qe paguhen nga krimi e marrin kete kelysh ne intervista online dhe per cdo dalje surrati paguhet 2 mije euro, si mediat vizive dhe ky palaco qe jeton ne luks ne emigracion duhet te jene objekte te SPAK.

         1. A
          Ari

          Po lereni plehren te betohet, dhe pas kesaj te kendoj ne burg!

          1. Roberto

           Bravo Kreshnik. Ke filluar te kuptosh me ne fund qe Shqiperia nuk me ajo e Sali Berishes qe ulte dhe breket karshi plehut grek. Shqiperia do behet ashtu sic ka qene dhe greket do zbythen sepse po luajne shume me zjarrin(sic thoshte Enveri). Kujtojne se mund te sillen me ne sic kane bere gjithe keto vite. Nuk ka me qofte te daja.

           1. V
            Vasili

            Edhe live po te pallohet me kar fallco Klimax dhe Pilokaka ska shance te dale prej biruce Bejler bytha. Tani na rrufshi topet o zhabzinj grek qira

            1. A
             Arvanitasi

             Bravo Kreshnik, se rruan Karjanin me njeri per evgjitet grek qira

             1. S
              Shkodrani-Belgjike

              Është e vertete greqia ska force për asgja në eu. Ma shum respektohet Rama se ky micokaqisi qe ban presion UK.

              1. j
               jam grekqiri gabel

               Filluan grekqirat e tipit Klimax të hanë mut.. Punë grekqirash, gjellë qensh..

               1. t
                tetovari2

                Saktë,kësaj rradhe "greqia",prej të trijave ,do ta mer të gjatin!

                1. N
                 Nick Rossonero

                 Kush tha se e gjunjezon or nacionalist Koqeziu i dikurshem...vetem e mba jashte anetaresimit ne BE, kaq!

                 1. H
                  Hahahahaha....

                  Duhet te jesh me te....meta-mendore...te besosh ate qe ke shkruajtur.....

                 2. D
                  Driat e Diellit

                  Ka te drejt zotriu. Deri kurr ti nënshtrohemi Grekut. Por fajtori eshte edhe Sali Berisha qe ndihmon Grekun kur mer Belerin si kanditat per kryebashkiak. A nuk pat tjeter person.

                  1. D
                   Driat e Diellit

                   Ka te drejt zotriu. Deri kurr ti nënshtrohemi Grekut. Por fajtori eshte edhe Sali Berisha qe ndihmon Grekun kur mer Belerin si kanditat per kryebashkiak. A nuk pat tjeter person.

                   1. P
                    P S E ?

                    Pse flasim kot ketu ? ! A nuk eshte Saliu thelbi i problemit , shume me teper se sa hijenat greke ? A nuk e shikoni se si pellet cdo dite me terbim , qe Fredi bejleri na qenka i burgosur politik ? As mund te mendohet qe ne bashkine e Himares te fitoje ndonje here kellirat e Athines . Problemin kesaj radhe e krijuan antishqiptaret e rrezikshem Sali Barbari me Ilir Floririn qe i dhane votat per Bejlerin dhe sot ulerijne ne krah te terroristit Bejleri qe bleu votat . Ky eshte guri i proves .

                    1. Q
                     Qiforti

                     RE KAR me zile ,greqia me lobin grek ne amerik a aritur ti bej bllok shitjes aeroplaneve amerikan drejt vellezerve tuaj turq (80 000 000 milet ) dhe do pesoj komples me ju...ge ge turkospore

                     1. p
                      patriotizmi, si fryma e fundit e shpreses

                      Ata qe hiqen patriote e shajne Greqine dhe Serbine jane antishqiptaret me te medhenj ne 3 dekadat e fundit. Keshtu i hedhin hi syve popullit per tu mbuluar...kaq. Por si nuk guxoi njeri te shaje Sulltain e mongoleve... sa te pabese paskemi qene si komb. Ore po akoma nuk doli njeri ti thoje turqise qe na ke vrare e prere e asimiluar dhe vazhdon ta besh... Ore po nuk u kthyem ne dinjitetin tone si te krishtere, si Arberit e kohes, ne nuk kemi shprese.

                      Lini një Përgjigje