EMRAT: Kush janë të propozuarit për ambasador në Londër, Berlin, Tel Aviv dhe Ankara

6 Qershor 2023, 15:07Politika TEMA

EMRAT: Kush janë të propozuarit për ambasador në

"TCH" ka siguruar emrat e të propozuarve për ambasador në Londër, Berlin, Telaviv dhe Ankara.

Ata janë:

Uran Ferizi propozohet ambasador për në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai zëvendëson ambasadorin Qirjako Qirkjon.

Blerta Kazadej propozohet për ambasadore në Turqi, si dhe ambasadore rezidente për Azekrbaxhanin, Iranin, Kirgistranin, Pakistanin, Gjeorgjinë, Afganistanin dhe Kazikistanin. 

Ajo zëvendëson ambasadorin Kastriot Robo.

Adia Sakiqi, aktualisht ambasadore në Holandë, propozohet për të zëvendësuar ambasadorin Artur Kuko në Gjermani.

Zv. ministrja Meri Kumbe propozohet për ambasadore në Izrael.

Të propozuarit fillimisht do të paraqiten për dëgjesa në komisionin parlamentar të Punëve të Jashtme e më pas fjalën e fundit me dekret e thotë presidenti i Republikës, Bajram Begaj.

14 Komente

 1. P
  Piktori

  Po me "artistin" e shquar Fate Velaj çfare u be, moret vesh gje? Sikur ishte ne liste edhe ai. Apo e kane hequr?

  1. Z
   Zhvejku

   Jepi Rama, qeverin e ke me shumice femra, drejtesia femra, administraten shumica femra, ambasador po femra, te ngelen pa zevensuar me femra vetem 300 a 400 ushtar, nuk e di sa kemi, beje dhe ate, qe ta flen mendjen burrat per pune shteterore, sa i perket luftes ndaj korupsionit, qe kur i keni pronovuar ato mbajm vendin e pare nga fundi.

   1. s
    socialisti

    Po Muco Nanon more ku do ta dergoje Rilindja si Ambasador...tek Guinea Ekuatoriale?

    1. S
     Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

     Fataleeeeeeee, ASNJE kristian,te gjithe tourkalvanoi.....!!!!

     1. F
      Fshatari nga Livadhjaja

      Ty si kristian, do te te çojme ambasador ne Vatikan qe ta punojne sumen Kardinalet. Ata vdesin per sume kristiani nga Gerqiu. Ose po deshe te te çojme ne Arabine Saudite. Atje ta bejne sumen tunel treni.

     2. alla akbar

      Te gjithe myslluman. Nqse ndonje nuk eshte bere synet,rama te rrembeje gersheret qe i ka dhuruar Baba dhe ti bej synet.

      1. R
       Rosaku

       Nuk i njofin kauret jashte si shqipotatar ,,,vetem sunitet shqipfoles njofin ,,se jan shumic derrmuse

      2. L
       Lavdi PPSHsë

       Emri me gjetur eshte Karlo Bolino, ambasador ne Kosove. I madh je Edvin Rama. Po Dritan Hila eshte 100 here me I mire se ajo kuqja Sakiqi. Nejse ke detyrime ndaj Tanares.

       1. O
        On

        Dmth te zv Robon e Qirjakon me kta eshte turp....

        1. v
         vala

         turp per ty fshatar qe flet kot

        2. T
         Tomi

         Nga emrat asnje sduket shqiptar!!

         1. v
          vala

          Qrijako shqiptar tjeret jo per qorrat

         2. E
          Eni

          E sigurt nuk vijne nga diplomacia.

          1. A
           Alban Dega

           HAJT SE E BEN EDHE ATE PUNE TI SHOKU SHEFQET … ASHTU DE ! Si te urdheroj partía shoku Enver ! Ku eshte transparenca, shkollimi, aftesia dhe pervoje profesionale në marredhenie nderkombetare, diplomaci!???

           Lini një Përgjigje