Fatmir Mediu flet pasi u shpall i pandehur: SPAK i pozicionuar politikisht, akuzat të paligjshme

8 Shkurt 2023, 19:30Politika TEMA

Fatmir Mediu flet pasi u shpall i pandehur: SPAK i pozicionuar politikisht,

Pasi SPAK dorëzoi kërkesën për gjykim për çështjen Gërdeci, ka ardhur dhe reagimi i ish- ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu. Ai akuzohet për veprën penale “Shpërdorim detyre” e kryer në bashkëpunim, si edhe për “Shpërdorim detyre” në bashkëpunim me subjekt ushtarak-kuadër komandues.

Sipas tij rihapja e kësaj çështjeje dhe hetimet nga SPAK janë në kundërshtim me ligjin pasi prokuroria ka pranuar se ngjarja nuk ka ardhur nga urdhërat e ministrit të Mbrojtjes. Ndërsa i cilëson hetimet tendencioze, ai shkruan se nuk ka asnjë provë që tregon implikimin e tij në këtë çështje.

Më tej, Mediu rikthekson sërish se rishqyrtimi i çështjes bëhet “mbi të njëjtën akuzë tashmë edhe të parashkruar, të ringjallur dhe të stisur  politikisht, me qëllim parësor hedhjen në tregun mediatik dhe propagandimin institucional të SPAK.”, duke e cilësuar këtë të fundit si të ndikuar politikisht.

Reagimi i Mediut

Dërgimi për gjykim në GJKKO i çështjes penale në ngarkimin tim, është formalizimi i gjithë veprimeve në kundërshtim me ligjin të kryer nga SPAK në kuadër të hetimeve të rihapura në lidhje me ngjarjen tragjike të Gërdecit.

Rihapja e kësaj çështjeje dhe mandej vazhdimi i të ashtuquajturave hetime të kryera nga ana e SPAK, janë akte tërësisht në kundërshtim me ligjin procedural penal si dhe me faktet e provat.

Ngjarja tragjike e Gërdecit, ashtu sikurse edhe vetë organi i prokurorisë ka pranuar, nuk ka si shkak urdhërat e Ministrit të Mbrojtjes. Këto urdhëra kanë dalë në bazë dhe për zbatim të ligjit dhe akteve të Këshillit të Ministrave.

Detyrimi për kryerjen e demontimit ka buruar nga këto akte dhe nga angazhimet ligjore për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO dhe BE.

Demontimi i municioneve të tepërta ka qënë një proçes i cili ishte zhvilluar si përpara ngjarjes së Gërdecit, ashtu edhe më pas mbi të njëjtin kuadër ligjor dhe nënligjor.

Ngarkimi me përgjegjësi penale i ministrit për çështje që qartësisht janë jashtë kompetencës dhe dijes së tij edhe si ministër, është në kundërshtim të plotë me ligjin.

Prokuroria dje, por edhe SPAK sot, kanë zhvilluar hetime për mua dhe familjarët e mi, për të treguar/vërtetuar implikimin tim në interesa të paligjëshme në proçesin e demontimit të municioneve në Gërdec.  Edhe pse këto hetime kanë qënë tërësisht tendencioze dje edhe sot, ato kanë provuar katërcipërisht se nuk ka asnjë përfshirje timen në një veprimtari korruptive në këtë proces. Fakt i cili dhe vetëm ai, mundet të më ngarkonte me përgjegjësi penale mua si ministër.

Kjo çështje e gjykuar dhe rigjykuar në të tre shkallët e gjyqësorit, ndërtohet mbi të njëjtën akuzë tashmë edhe të parashkruar, të ringjallur dhe të stisur  politikisht, me qëllim parësor hedhjen në tregun mediatik dhe propagandimin institucional të SPAK.

Marrdhënia me median që në fillesë të rastit, përfaqësimi  i të ashtuquajturës akuzë nga tre prokurorët kryesorë të SPAK, si dhe shmangia e mosarsyetimi i problemeve ligjore të ngrituara në aktet tona të transmetuara në SPAK, përbëjnë provë që aksioni penal kundër meje nuk është një qëndrim i pavarur e profesional i një prokurori, por është pozicionim politik i një institucioni të tërë.

Kam zgjedhur t’i shmangem debatit mediatik për këtë çështje, sepse kam menduar që gjyqet popullore apo demaskimet e “frontit” si armik i klasës i përkasin kohës së diktaturës dhe nuk kanë të bëjnë me të drejtat themelore të shtetasit dhe me një gjyqësor demokratik.

Në çdo rast mbetem i vetëdijshëm se vendi ku shqyrtohen dhe provohen akuzat nuk është parësisht media, por gjykata, me bindjen  e palëkundur se akuzat janë të paligjshme dhe do të rrezohen në një proces të drejtë, objektiv dhe të ndershëm.

20 Komente

 1. t
  tata luigji

  I pandhuri Fatmir gerdci duhet te vuaj te pakten 2600 vjet bug Por tani fisqiri na tregon ligje dhe afate plaseni ne burg dhe celesat ne adriatik

  1. D
   Drejtesia e munguar

   Po biznesin e kurvave të Italisë për këtë mostre a do e hetojë ndonjë prokuror?

  2. k
   k

   Ndyrësirë degjeneratë kriminel i korruptuar. Urojme të bjeri në familjet tënde kjo ngjarje "dëfryese".

   1. K
    Ky eshte vetem nje aperitiv....

    E verteta eshte se nuk ka asnje prove qe ky hajdut-kriminel eshte i pafajshem, kujtoj se ja hodhi me prcedure. Krimi dhe vrasjet asnjehere nuk amnistohen, "amnistia" e tyre eshte vetem burgu.

    1. P
     Poseidon

     E KE PO BRENDA EDHE ASHU EDHE KSHU SEPSE EDHE SIMUR TE MOS JESHE PERZIER(qe je perzier ne sherbim te Berisheve) DO TE THOTE SE NUK KE BERE DETYREN DHE DENOHESH PER SHPERDORIM DETYRE................... . TE ISHE HAJVAN I ZGJUAR DO KISHE TREGUAR SE KUSH ESHTE AI QE VERTETE DUHET DENUAR ..... JENI SHUME TE POSHTER U VRANE 26 VETA U PLAGOSEN ME QINDRA...... .....POPULLI PAGUAR MILIONA EURO DEME QE U PAGUAN NGA TAKSAT E POPULLIT PER DEMSHPERBLIME.............JENI KRIMINELE TE PESHTIRE...........NE MOS TE DENI

     1. L
      Lugu gjat

      E mor skuth i pazareve te ndyra. Ti meriton te marish denimin nga familjaret e viktimave, te digjesh me napalm ti dhe familja jote e qelbur.

      1. K
       Koli

       Shko njhere ne Gjyq,pastaj te shohim sa i paster je.Ketp Shkerdhatat e politikes,sa here eshte pune Gjyqesh jeta thone eshte Sulm Politik.Keshtu i bie qe asnje mos denohet ne kete vend,sepse eshte Sulm Politik.Po at 26 te vdekur,kush i vrau or Mediu?Plaka jeme.

       1. T
        Trebeshina

        Po ik o Mehdi,pa punuar asnje dite je bere milioner me dollar,dhe tall menderin neper kazinot e botes.

        1. p
         pasuria e shqiptareve ,shkoi ne xhepat e hajduteve

         per ju kriminelet e hajdutet politikan cdo gje eshte politike,por ato milionat dhe vrasjet nuk jane politike. Sa ke fituar te me sypeshkaqenin nga kjo afere,ku shkuan gjithe ato fitime nga demontimi,si i shfrytezuat transportin ushtarak per fitimet tuaja dhe me akuzen per shperdorim detyre ky maskara do ja hedhi,edhe ky mut spaku eshte me i ndyre nga plepistat qe po shijojne placken e vjedhur

         1. N
          Neutrino

          S'ke faj. Je bulmet i këtyre 30 vjetëve. Ke të drejtë të bësh kakardhi. Të shohim sa do besh kur të fusin në paradhomë.

          1. 1
           1

           Mos u mbulo me jorganin politik.Vrasja e 26 veteve pa permendur te plagosurit eshte fakt.Perballu me faktet burerisht dhe jo si bur kurve

           1. S
            Shko beje burgun

            Ministri brendshem Tahiri po bene burge per nje telefonat ndersa kur ju ishit minister vdiqen 26 te pafajshem kur Basha ishte minister u vrane kater te pafajshem Tahiri po bene burge ku nuk u vra e vdiqe njeri cfare prisni ju zotri pervec burgut .. dekorat

            1. Z
             Zoti dhe shpresa ben gjithcka..

             Medi Behu Burre edhe pse nuk je. ! Keshtu thojne komshite e tu. ! Meqe shume familiäre humben te dashurit e tyre dhe gjeten vdekjen. ! Urimi eshte do Zoti denhhesh dhe vdes dhe nuk dele i gjalle nga Burgu ! sic vdiqen ata te ndjeret dhe te pafajshmit . Hamin Hamin Zoti te denofte .

             1. B
              Baca-Bajram

              Sko e jep llogari para gjykatesve dhe leri denglat e mos na trego akuzat e "paligjeshme" dhe te "motivuara politikisht", se te njohim shume mire se kush je dhe se si e pse i shpetove drejtesise. Po parat qe bet me gjakun e njerzeve te pafajshem qe humben jeten, shtepi e katandi sipas teje jane legjitime... Vemje e kriminel te pashpirt! Ju duhet te zhduken nga faqja e dheut, burgu per ju s'mjafton se eshte nje kovalishence...

              1. c
               ceni, boston

               Po nuk ta kemi fare merakun ty o Fate qe ke ndryshuar emrin se ti je "njeriu i amerikaneve" ne Tirane! Do dalesh shpejt , mbas disa vitesh nga burgu. Ata miqte amerikane te kishave dhe ata ishkongrsmenet e rene nga vahti nuk do te lene gjate ne burg. Pastaj ti ishe edhe ketu ne amerika para disa ditesh per Mengjezin e Lutjeve dhe ata i kane te fresketa ankesat e tua se ne Shqiperi media te konsideron si hajdut me parti por pa anetare.

               1. H
                HARRAMI

                O vemje me emrin Medi, s'ke pike gjaku, qe smendon per viktimat qe shkaktove, te plagosurit e demet materiale? Ti sje njeri. Je pa shpirt. Ce mban vetem more edepses. Une si fshatar qe jam per te ruajtur bagetite nuk te mar se kam frike se i tremb nga shemtira. Vendi me i sigurte per ty eshte burgu. Prandaj mos u vono. Sa te duruar po tregohen familjet e viktimave. A nuk i beni nje pyetje vetes? Po ketij Mediut, Sales e te birit bretkoce nuk ju shkoi mendja se mund te ndodhe ndonje tragjedi? Aha si i pa shkolle, harova ato e kane mendjen vetem te paraja. Ju rente ne koke kjo qe ndodhi ne Gerdec. Ketej nga anet tona thone: "Nuk bie rufeja ne hale". E meqenese keshtu marte Zoti hak per jetet e viktimave te pafajshme e t'ju djeg ku dhemb me shume. Ou harova kete tjetren se ju per para dhe femijet nuk i llogarisni, ndryshe s'ka si te shpjegohet harbuteria juaj. HARRAM.

                1. P
                 Pensionisti i Porcelanit

                 Koha e mashtrimit me rivalitetin politik ka mbaruar, o kriminel i permasave masive, Fatmir Medi!

                 1. J
                  Juliano

                  Ec ore legen, ku i gjete gjith atë pasuri me rrogën e ministrit i bëre, apo me lekët e gërdecit, ku i ke blerë dhe shtëpi dashnores fara. Ju jeni mutër të gjithë, jeni plera, ku mendoni se pushtetin mund ta përdorni si perzevativë për kurvat që mbani fshehur vilave të pa deklaruara.

                  1. L
                   Loni

                   Thuji Elit ti fuse nje Kenge pej Korce,se ndoshta i prishet mendja atyre te SPAKUT.Kurvar i zgjut Cami,dy gra mbante ne te njejten kohe,te shohim kush do tvije ne Burg tani,Eli jo ,e ka pasur te parin ne Burg dhe nuk besoj qe do i prishet mendja per ty.Megjithate ca Miq nga Amerika i ke,ndoshta ndonjeri do boj ndonje gje per ty,kot nuk iken atje cdo muaj,Parja i can te gjitha.

                   1. M
                    Mergimtari i mllefosur

                    Për krimin duhet të përgjigjeni të gjithë sicili për hisen që i takon dhe mos ha shumë m..t se je fajtor për 26 viktima, qindra të plagosur e invalid dhe dëme materiale dhe reputacion shterorr. Turpi ju fundosët juve Berishiqëve që e shkatërruat Shqipërinë dhe kombin duke djeg e plaçkitj me dhjetëra miliarda dollar dhe me mija viktima të vrara.

                    Lini një Përgjigje

                    Blog Tema