Financimi rus i PD dhe Berisha 'non grata', gati ndëshkimi nga BE

26 Shtator 2022, 17:19Politika TEMA

Financimi rus i PD dhe Berisha 'non grata', gati ndëshkimi nga BE

Partitë politikë shqiptare që marrin financime të fshehta do të sanksionohen nga Bashkimi Evropian. Pavarësisht që paketa për llojin e sanksioneve nuk është përfunduar, zyra e shtypi e Parlamentit Evropian, i tha Report TV, që “Bashkimi Europian do të përfshijë në sanksione partitë politike, aktivitete specifike dhe individë që janë përgjegjës dhe të përfshirë në vepra korrupsioni”.

Pyetjes nëse ish-kryeministri Sali Berisha është në listën e zezë të BE-së për t'u shpallur 'non grata', ashtu siç është njoftuar disa herë nga kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla, zyra e shtypit të Parlamentit Europian nuk pranoi  t’i referohej emrave konkret, por ata thanë se “masat kufizuese të vendosura nga BE-ja synojnë edhe vendet kandidate, subjektet joshtetërore dhe individët’.

Sipas zyrës së shtypit, kjo e fundit ka qenë një kërkesë e kahershme e Parlamentit Evropian. Prandaj, Parlamenti do të ndjekë nga afër këtë iniciativë për t'u siguruar që ajo të zbatohet dhe zbatohet me shpejtësi dhe në mënyrë efektive.

“Edhe pse vendimi për vendosjen e sanksioneve i takon Këshillit të BE-së, Parlamenti do të ushtrojë një presion të rëndësishëm politik në këtë drejtim. Kjo ka qenë shumë e qartë për paketat e sanksioneve të miratuara si pasojë e agresionit të paligjshëm të Rusisë kundër Ukrainës, me Parlamentin Evropian si nxitësin kryesor politik dhe shtytësin e procesit", thuhet në reagim.

12 Komente

 1. R
  Realisti

  Mos harroni të merrni miratimin nga Doris Pack përpara se të flisni për Berishën...

  1. t
   taras bulba

   Doris Pack nuk ka ngordhur ??? Ron akoma ??

   1. b
    ben.

    Lulka eshte simbol tashme i letres higjenike te perdorur nga 2 anet. 1. E perdori ed rama dhe nuk mund te beje mengjenper ta mbrojtur. 2. E perdori kimetja, dhe e hodhi si lecke departamenti i shtetit. Shkurt ky bythec do kete fund te keq. Keshtu ne fakt duhet te perfundojne te gjithe te kategorise se tij.

   2. k
    k

    Shikoni fytyrën e berishës.Aty eshte shkruar programi i foltores.

   3. M
    Miçua

    Edhe Zonjen Lalymjer

    1. A
     Arti

     Beni cfar te doni Europa e America Berishistet jane talebane te betuar deri ne vdekje keta duhen mare dhe ti lesh ne shkretetire

     1. S
      Sala

      Do te te zemeroget Gita...o Sal ! Po do te te zemerohet edhe UDB ja qe ta beri peshqesh, o Sali serbi

      1. c
       coni

       Domethene edhe Luli mund te shpallet Non...Grata...! Mooooooos se na pla by

       1. F
        Femijet e sypeshkaqenit ishin ne dasem

        Po pyet sypeshkaqenin se mos ka mare ndonje lek nga lulashi se i duheshin per dasmen me shitsen e brekeve.

        1. "
         "Gjumi i artë"

         I shkreti Luli, në çdo foto që i publikojnë në gazetë, e nxjerrin përherë symbyllur, si në gjumë!

         1. B
          Bisha

          Mos harroni me pyet meron

          1. K
           Këshilltari Presidentit BEGAJ

           Duhet financim më i madh Rusë te PD, që të shporet Edi R eja-ama.

           Lini një Përgjigje