Fjalimi i Argita Malltezit? Fatbardh Kadilli: As Enxher Hoxha nuk vuri fëmijët në krye siç bën Berisha

3 Dhjetor 2023, 12:56Politika TEMA
Fjalimi i Argita Malltezit? Fatbardh Kadilli: As Enxher Hoxha nuk vuri

Anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli komentoi Kuvendin e Rithemelimit, i organizuar një ditë më parë.

Sipas tij, promovimi që ju bë në Kuvend vajzës së Sali Berishës, Argita Malltezi tregon më së miri se kemi të bëjmë me një projekt politik familjar.

Ndër të tjera, Kadilli shtoi se Berisha në tre dekada e ka përdorur Partinë Demokratike për interesat e tij dhe të familjarëve.  

''Kuvendi i djeshëm i Rethemelimit, provoi dhe bëri të dukshme për këdo faktin që ai që u nis si projekt politik e emërtuar si Rithemelim, përfundoi në një gërmadhë politike. Si sjellja e Berishës dhe si hapsira dhe promovimi i vajzës së tij, provojnë katërcipërisht që kemi të bëjmë më projekt familjar.

Kemi të bëjmë me një grupim me njerëz që merren me politikë, por nuk prodhojnë politik, vetëm mbrojtje të interesave politike të Berishës dhe familjarëve të tij.

Ka qenë e qartë për këdo që ka ndjekur politikën, që në 3 dekada Berisha e ka përdorur PD për interesat e tij dhe të familjes, interesa përmes të cilave ka siguruar pushtet dhe pasuri.

As Enver Hoxha që edhe ai i kishte fëmijët anëtar të Partisë së Punës nuk guxoi ta bënte këtë, që ti vinte në krye fëmijët e tij, pra kemi të bëjmë qartazi me një projekt politik.

Formalizmi është apo s’ është antare e PD  zonja Malltezi është një formalitet që nuk i hyn në punë askujt. Ajo që sot shqiptarët kanë provë është projekt politik familjar, interesa familjera që mbrohen nëpërmjet intrumenteve dhe institucioneve politike’’, tha Kadilli ndër të tjera për Euronews Albania. 

 

 

44 Komente

 1. S
  Salkulla

  Shikon Kim Jong Unin dhe ka zili Sali Kellira ……kur e ben Kimi pse mos ta beje une thote …..ai ka te drejte te beje gjithcka qe i vjen ne mendje , injorantet qe e shoqerojne dhe e ndjekin ku i con mushka ? E keta jane kerma , LSI ja , hajde ti se ika une , dhe ik ti se erdha une ….tani filloj dhe Sali i peshtiri , te nxjere Argiten politikane …..Argita sdo gje tjeter vetem te vjedhi

  1. D
   Drini

   Cudi kadill se kemi pare dhe ne ballkan dhr ne amerike familjare politikanesh jo vetem ge mbajne fjalime por dhe te marrin pozicione politike. Problemi jot nuk eshte Argita por se je askushi pa asnje lloj peshe politike.

   1. D
    Dringi dringi

    Me mire askushi , se sa rot kari si puna jote ..

    1. r
     rp

     ndersa problemi i Drinit eshte qe ben lepirje bolesh gratis ...

     1. M
      Mbeshtetesi...nga prapa

      Ty te Ka mar lumi drini me kohe o drin,,,nuk eshte ky rasti o pashuk,,,mos ngaterro kekun me byrekun,,,

     2. J
      Jarrasi Deringrykë

      Ej TEMA, shkruhet ENVER HOXHA, dhe jo Enxher Hoxha sikunder e keni shkruajtur ju. Shoku Enver, nuku asht Shoki Sali Bythisha bre….. qashtu bre, qashtu.

      1. S
       Selamiu

       Po te kishte marre edhe Shiqeren do e kishte bere super.

       1. U
        Universi shpresa ime

        Sheqerja ka shkuar me qim pekën per masazh.

      2. N
       Na myten

       Keto jane kurva homoseksuale qe bejne gojore per 5 mije lek. Kane 30 vjet tek breket e Saliut dhe tani iu duket e ekzagjeruar t'i bajne gojoren Argites. Do ia besh dhe me qejf te madh Bardho se ato pasurite me gojore i vure. Mos bej si kurve e veshtire. Halli juaj eshte se duhet me prit ne rradhe dhe me shty njeri-tjetrin derisa te zgjedhe Argita. Do jesh ne rradhe andej nga fundi prandaj je bo keq. Hajt se me pak durim dhe me pak brryla vjen rradha.

       1. T
        Tarrasi Derrin

        Shume e drejte, keta jane kurvat qe e mabjten Sa-Halen te gjall duke i shkruar nga mbrapa per nje pes leksh dhe biles ishin gati jo vetem ti benin BJ, por dhe te ulnin breket... dhe tani qe po e ndjejn qe i ka ardhur fundi Sa-Heles, po e braktisin si minjt anijen qe mbytet. Plehra qe na kane len peshqesh nje plak matuf, skizofren, nje njeri shtazarak dhe gjakatar qe akoma kerkon t'a mbaj peng vendin per te zgjidhur hallet e tija, perballjen me drejtesine. Tani n'a dalin dhe si parimor!

       2. P
        Pjeter mustaku

        Femijet e EH kane qene shembull ne cdo drejtim.

        1. T
         Trushplarët mendojnë se Saliu përmbysi soc

         Pse e përmbysi soc (sipas trushplarëve)Saliu,për popullin që bërtiste,poshtë komunizmit komunistët në litar,ai e "përmbysi"për t'u bërë Enver,gedaf e Hamas. Sa më shumë i njohim këta maskarenj,hajdutë e kriminel me vila e supermilioner,aq më shumë na mbushet mëndja që Enveri paska qënë ëngjëll para saliut

         1. P
          Paradoksi - lumpenë të djathtë të Saliut

          Prandaj ata qe shkojnë mbas Saliut dhe shajnë Enver Hoxhën jane njerezit me të pafytyre dhe më dallkaukë ne Shqipëri. Kur shan Enver Hoxhën dhe diktaturën Enveriane, nuk mund te shkosh mbrapa nje komunisti Katunar si Sali Kinezi. Shtresa e vërtetë e të persekutuarve të diktatures e ka braktisur me kohë Berishën. Kane mbetur vetem ata qe ai i ka ne thes me dosje, ose Jane perlyer bashkë me të, ose Jane shtresa debile sufllaqexhie e shoqerise shqipetare, qe nuk kane asgje të perbashket me te djathtën,

          1. J
           Ja do perpelitet kerma dhe ca kohe !

           Nje Spiun Kriminel si sali Sekretar i PPSH dhe nje Komunist i degjenerum.. Mire jua ben ,,se ky mbeturine duhej te merej me shpulla dhe shqelma qe ne fillim kure futi hundet tek Studentet ! por shfrytezoi nje popull te pa provoje dhe dominoje duke i manipular dhe duke vrare kundershtaret ...saqe ai akoma eshte gjalle ne Politike .. Faji bie mbi ato njerez qe ishin ne Ligjet Drejtesine dhe mbi Qytetaret e dikurshem qe e mbeshteten me ato ish Spiune te tjere te Komunizimit dhe ato ish Spiune te denuar per Politike .( te presekutuarit qe haruan cdo krim mbi Familiet e tyre .

           1. J
            Ja do perpelitet kerma dhe ca kohe !

            Nje Spiun Kriminel si sali Sekretar i PPSH dhe nje Komunist i degjenerum.. Mire jua ben ,,se ky mbeturine duhej te merej me shpulla dhe shqelma qe ne fillim kure futi hundet tek Studentet ! por shfrytezoi nje popull te pa provoje dhe dominoje duke i manipular dhe duke vrare kundershtaret ...saqe ai akoma eshte gjalle ne Politike .. Faji bie mbi ato njerez qe ishin ne Ligjet Drejtesine dhe mbi Qytetaret e dikurshem qe e mbeshteten me ato ish Spiune te tjere te Komunizimit dhe ato ish Spiune te denuar per Politike .( te presekutuarit qe haruan cdo krim mbi Familiet e tyre .

            1. a
             agushkari

             Sali enver jemi gati kurdohete te mbrojme kullen e salikermes. Lavdi marksizem leninizmit

             1. a
              agushkari

              Sali enver jemi gati kurdohete te mbrojme kullen e salikermes. Lavdi marksizem leninizmit

              1. P
               Putin Gelboqja

               marksizem leninizmit i familjes!

              2. a
               agushkari

               Sali enver jemi gati kurdohete te mbrojme kullen e salikermes. Lavdi marksizem leninizmit

               1. a
                agushkari

                Sali enver jemi gati kurdohete te mbrojme kullen e salikermes. Lavdi marksizem leninizmit

                1. a
                 agushkari

                 Sali enver jemi gati kurdohete te mbrojme kullen e salikermes. Lavdi marksizem leninizmit

                 1. a
                  agushkari

                  Sali enver jemi gati kurdohete te mbrojme kullen e salikermes. Lavdi marksizem leninizmit

                  1. S
                   Svizzera

                   Njerz me bisht cfare munde te presesh nga shpellaret

                   1. l
                    llazi usa

                    Ti ore kandil, po kraheson Enver Hoxhen me Sali kriminelin baban tuaj shpirteror, ore kandar ai kishte edukat familjare!

                    1. l
                     llazi usa

                     Ti ore kandil, po kraheson Enver Hoxhen me Sali kriminelin baban tuaj shpirteror, ore kandar ai kishte edukat familjare!

                     1. i
                      indinjata

                      Gjynahet e Enverit po paguani sot ju jashteqitja e kombit qe menduar se kapet qiejt me dore,ku akoma nuk dini te ecni dhe te silleni si njerez te civilizuar por te gjithe ju si turma dalloheni se kush jeni me PD-se vetem se e keni te shkruar ne balle!Edhe pse u ankuat te zoti qe te beheshit njelloj si te tjeret ai u tha qe do ju plotesoje nje deshire dhe ju i kerkuat pasuri dhe vetem pasuri!Pasi iua dfha ju nuk kishit prape ndryshim me shoqerine e civilizuar dhe nje dite u ritakuat me zotin duke pretenduar se perseri shoqeria ju bene diferencim!Si shpjegohet i thane zotit qe edhe pse kemi parane prap na ofendojne dhe na perbuzin!Zoti vuri buzen ne gaz dhe u tha :Kjo pune ka sekret sepse qe ne fillim ju thash me thoni nje deshire dhe une do ua plotesoj:Ju gabimisht zgjodhet parane dhe jo njerezine e civilizimin!Ndaj keni dallim me pjesen tjeter te shoqerise sepse vertet keni vene para por nuk jeni bere njerez te qyteteruar ndaj dalloheni si edhe me pare!Dhe te gjithe ju demografiket ulet koken dhe e kuptuat pse ishit jashte civilizimit,por ishte vone e shoqeria ka bere edhe me perpara ndaj nuk keni per ta arritur kurre duke u ndare nga kjo bote me para por majmune qe dritaren e konsideroni dere,kangjellat e hekurta qe jane si dekoracion ju i konsideroni hunj te prones tuaj ,ndaj dhe donje te shkateroni gjithçka per interesin tuja sepse ju mungon edukacioni e te qenurit njerez te emancipuar.Ju jeni me bisht pavaresisht se nuk e shikoni ate!

                       1. U
                        Universi shpresa ime

                        Indinjata . Tamam e ke thën . Aty ka rë zgjebja me Koh. Kokpalarët u bën drejtora policie. Vaj meded ska as në Afrik si Tek ne të gjithpushtetshëm . E KY Saleh MUTAJ Mori gjith arkivat e u bën presion atyre që vet la të shkatrojn. Të njejtën gjë kan bër per 32 vjet

                       2. U
                        Une

                        Duhet te jesh miop politik qe te besh krahasime midis Saliut dhe Enverit

                        1. T
                         Tomson

                         Ti qe flet tani je njelloj me ata qe kishte s.b dje ne Salle. I ke shkuar mbrapa e je lepire pas tij, ke bere aq shume pas tij, ke vene pasuri mbas tij dhe tani qe flet as veten ti nuk e beson. Jini njelloj. Ai dhe ju qe punuat me te. Edhe lumi nuk ju lan me tere ato qe keni bere.

                         1. g
                          gjyshi

                          Gabimi i S.Berishës është që, sa ishte në pushtet, nuk e shpalli Shqipërinë mbretëri e vetën mbret. Tani do ta kishte të lehtë që pasardhësit ta trashëgonin fronin…(natyrisht hahaha)

                          1. D
                           Daullxhiu

                           Saliu eshte 1000 here me i ndyre se salihaleja. Femijet e edhjerit nuk u perzjen ne politike e as i ka marre njeri neper goje si marrin femijet kurva te sali halese.

                           1. L
                            Luani

                            Sali Karaxhiçi s"ka ndryshuar dhe s'ka per te ndryshuar kure. Keqardhje për ata qe i vene mbrapa. Siç duket kanë hallë të madh dhe se shprehin dote. Ngusgellime. Zoti u a leftesofte hallin.

                            1. f
                             fteri

                             Kongresi i PEDES-ë ishte si një fragment i fundit të poemës satreike të thirrjeve të Don Zhuanve të katrahurës thirrjeve të liderit të së djathtës shqiptare ,tani i rrudhur famëljare ,Sali Berisha i gjendur në një pozitë të vështirë ,për shkak të të dënimit non grata,dhenë prej shteteva të bashkuara dhe Britanisë ,organizon këtë kongres pa vulë ligjoore ,thjeshtë për të spostuar vëmendjen e popullit ndaj tij ,ka vazhduar ta shprehë në foltoret e tij si në këtë kuvend broçkullat e tij ,duke ligjëruar si gjeli majë plehut .keni par një kongres mbushur me servila që më shumë duan Salinë se atdheun e popullin ,apo amerikën miken më të madhe tonën.se si ngjiten në foltore të kongresit duke ligjëruar si “bilbili !”edhe Vajza e Sali Berishës edhe kjo non grata ,kur nuk ka asnjë kontribut për demikracinë ,veç vjedhjeve më mafioze se i jati.Keni pa se si zotronë postet familiare ,vajza ,dhëndri ,shoku i vajzës Luli ,etj etj , jo vetëm këto por të gjithë tifozët e Saliut ,sevilët që ngjiteshin në podjum ,anti-ligjor pa vulë tarafi vepreon nënë rrogoz u jepet pozita hipokritve ,mafioz që kan vjedhur e vrarë këtë popull ,mbi 4 mij veve. me shpifje e marrëzi ?!….

                             1. k
                              km

                              Jo miop,por Gomar e shkuar gomarit.Mund te Themi Edhe "mal occhio" .ATA kendonin per Enverin dhe sot nuk lene gje pa' thene.E dini cthone se fundmi?Babai i Enverit eshte bimbashi qe vrau cercizi ne Gjirokastres.Cudite e ndyresirave nuk mbarojne asnjehere.Meqe babai i. Saliut eshte Vuk Karaxhic,i vene njolle dhe Enverit.Te pafytyre.

                              1. P
                               Patrioti

                               Enver Hoxhës ti vinë anash këto monstra e shpellarë muti. Enveri ishte burrë shteti, për regjimin që u vendos në Shqipëri. Bëri sa mundi për Shqipërinë e nxori nga feudalizmi dhe e bëri shtet modern. Këta monstra si Sali Mut Krimineli janë jashtëqitja e kombit. Për interesat e tij ai shet vëndin dhe gjithçka përveç familjes non grata.

                               1. O
                                Oli

                                Bravo Kadilli. Dil e munde me vote Berishen.

                                1. k
                                 kacidhja

                                 Ever Hoxha nuk guxoi thote Kandili pa vaj.AI udhehoqi me parime,nje gabim beri qe seren tende duhet ti kishte trajtuar pak me ndryshe.

                                 1. D
                                  Demokra - dhia

                                  Mendoja se ky Kadilli ka dy gr tru por ne fakt eshte nje njeri qe ka mbajtur pordhet e salehut. E si mund te ngaterosh Salehun me Enver Hoxhen? Enveri ishte njeri me tru dinte se cfare bente. Ai beri shtet, jo ju funderinat e vendit. Po pse i shkuat nga mbrapa Salehut kur e njihnit? Ju pelqente kishit perfitimet e juaja? Po te donit ju i thonit ndal, po sju a mbajti. Si demokrat jam larguar pa njollosur figuren, ndersa ju mbani uturakun, se nuk jeni te zotet per te bere nje gje te mire. Vazhdoni se do ja shihni hajrin me Giden. Skeni pare gje akoma. Ka dhe shume, mos u habisni.

                                  1. M
                                   Malo

                                   Ku do ti vinte Enveri o dallkauk,cfar krahasimi bene o debil,po se skeni bythe edhe jeni te gjithe te blere nga Rama doni te fajsoni vetem nje individe qe dihet se eshte ka gabime me tone,por ju ti e shume te tjere mos u shfajesoni….

                                   1. z
                                    zogolli

                                    Malo ti verteton teoremen qe:Te gjithe PD-istat jane koqe,por jo te gjithe koqet jane PD-ista.Enveri e ndertoi kete shtet bashke me shumicen e popullit te thjeshte ,e ju pasuesit e ballit kobetar,pasi iu versulet shqiperise si bathorsit tortes se Lulit me legena,tashti fajin doni t'ia vini Saliut a thua se Saliu mbreteroi pa bandat ku ndoshta ke bere pjese edhe zotrote ndoshta si kryetar i ndonje dege te brendeshme! Ndaj o Malo ngaqe jeni mesuar me shitje dhe blerje,mendoni se ka blere edhe qytatari Edi Rama!Ku Rama e ku ti o Malo si qyqar qe ke ardhur ne Tirane dhe e quan vehten me kulture .Te na rroje Malua,bashke me Saline !

                                   2. C
                                    Columbo

                                    Në PD rithemelimi,ku qëndron e okipuar selia blu, kemi të bëjm me një mbretëri partiake, ku pas humbjes së legjislativëve të 2025, berisha t' ja kaloj stafetën së bijës.Ndryshimi mbiemrit nga Berisha në Malltezi, mund ta vë në siguri për mos implikim në non grata të trungut familjar., gjë që e bën të ëndëron për një karier politike pa obstaklë.

                                    1. w
                                     www.travelas.com

                                     Kur do vije dita te shkoje ne burg Sali Berisha?

                                      Lini një Përgjigje