"Gërdeci", Frrok Çupi: Do të arrestohet Berisha dhe familjarë të tij, Mediu është fajtori më i vogël

9 Shkurt 2023, 11:41Politika TEMA

"Gërdeci", Frrok Çupi: Do të arrestohet Berisha dhe

Kur kanë kaluar 15 vite nga tragjedia e Gërdecit, Shkëlzen Berisha, djali i Sali Berishës duket se është përballë padisë së re, nga drejtësia e re.

SPAK, një ditë më parë vendosi dërgimin për gjykim të ish-ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediut, ndërkohë njoftoi se ka ndarë çështjen lidhur me procedurën e shitjes së municioneve luftarake.

Por si duhet parë kjo lëvizje e drejtësisë së re? Analisti Frrok Çupi i pranishëm në studion e ABC News, tha se ky është një moment kthesë, i cili përçon mesazhin se askush nuk është i pandëshkueshëm, përfshirë dhe ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjarëve të tij.

Ai nuk përjashtoi mundësinë që mund të ketë persona të arrestuar nga familja e ish-kryeministrit Sali Berisha.

“Ky moment shënon kthesë, të parën, me të rëndësishëm në politikën e drejtësisë. Përfundojnë më në fund kalvaret e shqiptarëve se disa janë të pandëshkueshëm dhe disa të ndëshkueshëm. Përfundon një histori e fshehtë dhe tani dalin të gjitha në shesh.

Mund të shikojmë pas kësaj, një histori të tërë krimesh 30 vjeçare. Jemi para faktit që familja e kryeministrit të korruptuar botërisht do të dënohet në gjyq, dhe padyshim i ndëshkuar, sipas akuzës.

Do të shkojnë në pranga “fajtorë të mëdhenj” të familjes së kryeministrit dhe vetë kryeministrin. Besoj se fajtori më i vogël është ministri që u thirr në SPAK [referuar ish-ministrit Fatmir Mediu]”, tha Çupi.

 

18 Komente

 1. M
  Milo Sadiku

  Shume i nderuar Z. Cupi! I lexoj me vemendje artikujt tuaj. Dhe deshiroj shume qe te ndodhe ashtu sikurse shkruani ju. Lidhur me Gerdecin, nuk mendoj se do te denohet ndonje, qofte edhe Z. Mehdi. Keto behen per te qetesuar familjaret dhe per te shuar shpresat e njerezve. Anglezet thone: "Where is a will, there is way!", qe do te thote se aty ku ka vullnet, ka nje menyre zgjidhjeje. Pra, ketu nuk ka as vullnet dhe as menyre zgjidhjeje! Sepse, ndryshe do te thote se drejtesia berishiane te denoje Berishen, gje qe nuk ka ndodhur, nuk ndodh dhe nuk do te ndodhe kurre! Me shume respekt!

  1. K
   Kalec Dega

   Ti Rroku, dashke qe te futet edhe Rama ne burg!.....lol

   1. T
    Tualet Palla

    Drejtesia berishjane? Hahaha edhe pas 10 vjet EDrama? Edhe pas vetingut ku sorrat nuk lane gur mbi gur, u shkaterrua gjykata kushtetuese… Mbase drejtesia Edviniane nuk do ndeshkoje Edvinin…

   2. F
    Fisniku i Freskut

    Frrok Cupin e lexoj me shume vemendje, prandaj i bej nje verejtje profesionale: rri ne shtratin e gazetarit, mos bej prokurorin, lereni Drejtesine ta thote fjalen e saj, pastaj keni fushe te gjere plot te beni komente e analiza.

    1. F
     Frok_Djali

     Si thote nje fjale e urte popullore: Korbi korbit sja nzerr syste. Dhe ne kete rast kurva Cupi nuk ja heq breket kurves mediu.

     1. t
      tetovari2

      Sikur të ishte vetëm Mediu,por çka me Mediat tjerë më të mëdhenj?Mediu do të jetë si "kokë"turku"edhepse nuk është gjithaq i pastër.

      1. t
       tetovari2

       Sikur të ishte vetëm Mediu,por çka me Mediat tjerë më të mëdhenj?Mediu do të jetë si "kokë"turku"edhepse nuk është gjithaq i pastër.

      2. L
       Lindita

       Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shpallur moskompentencë për kallëzimet e 21 janarit që ka bërë Ministria e Drejtësisë dhe Partia Socialiste. SPAK ia ka kaluar çështjen për hetim Prokurorisë së Tiranës, edhe pse PS dhe ministri Ulsi Manja depozituan padi penale ndaj Sali Berishës, Lulzim Bashës dhe Ndrea Prendin në lidhje me ngjarjen e ndodhur në protestën e 21 janarit, pas audio-regjistrimit të publikuar nga gazetari investigativ Artan Hoxha.

       1. D
        Dr

        Shume keq kur burgosen politikanet keshtu: ju vetem i shpetoni ata nga burgu. Kush jeni ju ju lutem, qe thoni ‘ ky sot, ky i pari, ky i dyti do te burgoset’ Ju vetem i ngateroni punet. Leni drejtesise Dhe institucioneve keto gjera. Ju mbyllni gojen. Turp!

        1. T
         Tinto Brass

         Akoma ske vdek ti mer moterqir. O spiun kurv qe ske len njeri pa spiunu mer koker kurve e del ben si burr i ndershem. E ka fajin Sala qe te la gjall ty mer te qifsha gruan

         1. F
          Frrokhanet e Anal-listes 30-vjecare te pushteteve

          E pyeten Frrockon ne nje studio TV - Sa here ke ikur e je kthyer prane Sali Berishes nga 1991 der sot? Frrocko pergjigjet ; Nuk me kujtohet, duhet ti kem te shenuara ne shtepi...

          1. E
           ED TIRONCI

           berisha dhe familja e tij jane si cosa nostra e viteve 80 90 ne itali.kane pushtet paralel me shtetin.kane ne dore gjyqesorin akoma,se avokatet e pas 90 ishin cobener dhish dhe delesh qe berisha i vuri ne kupole.dhe ashtu si shteti italian toleroi salvatore rinen per 30 vjet...edhe shteti shqiptar po e toleron ket familje mafioze...po eshte drejt fundit.shteti kur do..kur do ama e kap edhe lepurin me qerre....cupi ka te drejte..familja berisha ..jo nepermjet gjyqesorit...po nepermjet shtetit eshte e destinuar te dale ne banken e te akuzuarve.se shteti tani ne hapat e tij varet dhe nga kush komandon ne kete rruzull.mjaftojn te cojn telefonin dhe berisha eshte brenda.ju ngjallen krimbat berishes dhe atij kokloqes nga skrapari kur putini sulmoi ukrainen.aty fillun te lefin ..ti binin gjoksit me grushta..te kpusnin n mes...po europa dhe amerika edhe pse me kosto...kane fituar gjithmone...kshu qe kta komuniste e spiune te ndyre proruse do e hane te semes...fatmir mediu do arratiset..dhe do e lene do mbyllin nje sy e nje vesh...kurse kta te dy me gjithe klanet e tyre jane te destinuar mbas hekurave.jo sot...as neser...po pasneser me siguri.

           1. T
            Tan Rogozhina

            Froku shkruan ndonje artikull sa here qeveria i hedh ndonje koc per me lepi.

            1. D
             Didi

             Ik o spiun kurv

             1. N
              Nica

              Z. Cupi - Mos vazhdoni akoma te mbroni me fanatizem persona si Fatmir Mediu ; Qe sipas shkrimit tuaj ,, eshte "me pak i pa fajshem " Kjo eshte te shkruhet e "BARDHA NE TE ZEZE" sic eshte shkrojtur 32 vjet ......Fatmir Mediu ishte minister i mbrojtes aso kohe , dhe kishte peshe te madhe firma e tij, duhej te mendohej, perpara se te vuloste, ate "KRIM NJEREZOR" Por kishte interesa personale!!!!! KESHTU QE DENIMI PER KETA , QE DOGJEN , DHE VRANE FEMIJE DHE NJEREZ TE VARFER DENIMI ESHTE I NJEJTE KETA POLITIKANE E PERDOREN SHQIPERINE ,SIKUR TA KISHIN PASURINE E TYRE !!!!!¡ KY ESHTE FUNDI ...... TE SHKOJNE PERPARA "DREJTESISE"

              1. N
               Nica

               Z. Cupi - Mos vazhdoni akoma te mbroni me fanatizem persona si Fatmir Mediu ; Qe sipas shkrimit tuaj ,, eshte "me pak i pa fajshem " Kjo eshte te shkruhet e "BARDHA NE TE ZEZE" sic eshte shkrojtur 32 vjet ......Fatmir Mediu ishte minister i mbrojtes aso kohe , dhe kishte peshe te madhe firma e tij, duhej te mendohej, perpara se te vuloste, ate "KRIM NJEREZOR" Por kishte interesa personale!!!!! KESHTU QE DENIMI PER KETA , QE DOGJEN , DHE VRANE FEMIJE DHE NJEREZ TE VARFER DENIMI ESHTE I NJEJTE KETA POLITIKANE E PERDOREN SHQIPERINE ,SIKUR TA KISHIN PASURINE E TYRE !!!!!¡ KY ESHTE FUNDI ...... TE SHKOJNE PERPARA "DREJTESISE"

               1. Z
                Zina sallaksja gjyqtarja

                Ju qe e shani Frokun, nuk besoj qe keni gje me te? Ju doni qe mos preket Sala! Se ju e dini qe po i vjen ngordhja! Qe ngordhte ne burg me gjithe sypeshkaqenin e tije

                1. a
                 alphade

                 Z. Cupi, me gjithe respektin ndaj jush si gazetare-analist, dua t’JU korigjoj shpre- hjen se gjoja SPAK-u me Dumanin ne krye po ben “kthese” ne “”drejtim” pozitiv” ?! Ketu, pikerisht ketu gaboni ! Mos prit kurre qe “Klubi I Selanikut”, i ngitur dhe i kopsitur nga Dora Vete, Monstra e Vicidolit do te mgrihet kinder “Godfather-it” ! Arben Kraja, njeriu me lig qe njeh drejtesia shqiptare e zvarriti per ne Kalendat Greke gjithe Reformen e Drejtesise, e sabotoi ate ashiqare ne syte e Zonjes se Nderuar Juri Kim, ambasadore e mikut tone te pazeven- desuesjem, SHBA ! Ku fytyr balta ja dore/ zoje “celsat” Dumanit I njejti brume i Sali Berishovicit ! Dhe vete ne vend qe te shkon te per t’u perballur me Drejtesine si Sabo- tor i Reformes shkoi e zuri kolltukun e ngrohte te Dumanit te mbushur me dhjetra mije dollare ne muaj kur nje pensionist nuk I merr gjate gjithe jetes keto para ….! Quo Vadis ?!

                 Lini një Përgjigje