Gjekmarkaj në Konferencën e Parlamenteve të BE-së: Shqiptarët janë populli me pro europian në Ballkan

24 Prill 2023, 20:16Politika TEMA

Gjekmarkaj në Konferencën e Parlamenteve të BE-së:

Zevendes kryetari i Kuvendit të Shqiperisë, Agron Gjekmarkaj po merr pjesë në Konferencen e Parlamenteve të Bashkimit Europian organizuar nga Senati dhe Dhoma e deputetve të Republikes së Çekisë në Pragë.

“Ne nuk e fshehim, perkundrazi, e pohojme me krenari se jemi populli me proevropian i rajonit te Ballkanit Perendimor.

Une ju siguroj se Shqiperia nuk ka nje plan B per te ardhmen e saj, por eshte e vendosur drejt destinacionit evropian.

Ky destinacion nuk eshte i imponuar, por byron nga rrenjet, identiteti, vlerat dhe vizioni europian i shqiptareve.

Prandaj ne do te deshironim që procesi i anetaresimit te Shqiperise dhe vendeve te Ballkanit

Perendimor te pershpejtohet dhe jo te ngadalesohet, duke u maskuar a justifikuar me ndryshime proceduriale a metodologjike.

Ne kete menyre do ti pritet rruga edhe influencave joevropiane dhe joperendimore ne rajon, te cilat nuk jane as hipotetike, as potenciale, por reale dhe vepruese, te fshehta dhe ne disa raste edhe te hapura. Po keshtu do rriteshin standartet demokratike dhe do të permirsohej jeta politike në vend.

Prej luftes ne Ukraine duhet te nxjerrim mesime edhe ne procesin e integrimit evropian.

Vendet e Ballkanit Perëndimor jane ne faza te ndryshme dhe po ecin me shpejtesi te ndryshme drejt procesit te integrimit.

Por kjo nuk duhet te sherbeje si nje argument per ngadalesimin, por pershpejtesimin e ecjes drejt BE”, tha ai në fjalën e tij.

5 Komente

 1. k
  kar kar Kar-bunar

  Parlamentit Evropian mos i rente pika ne lule te balli,t por ne bythe qe pret nje derr maloku ku bridhte studive te TV me garuzhde duke kullufitur corben qe merrte me vete. Ne sfond jane vendosur rombe me ngjyrat e dylberit LGBRQ, ne Evrope drejtojne bythe-qiret dhe transgjinoret, ku ben pjese edhe maloku Gjekmarkaj.

  1. @
   @

   Me par ishin proturq ,,,tani pro evropjan ,,,

   1. k
    kola i shpalit

    Mbarojne keta trushkulurit per kartona ne gjoks, tip pordhaci

    1. P
     Pordhe me rigone....

     Cmenduriiiiiiiii te besoi dikush (ne evrope) se sunitet dhe shiitet tourkalvanoi jane proevropiane.....!?

     1. G
      Gurabardhi

      Prandaj janë bërë punët çorape në politikën shqiptare, se na përfaqësojnë shpellarët, në Europë dhe botë. Fyerje e rëndë për kombin kur përfaqësohet nga një shpellar i tillë.

      Lini një Përgjigje