Grekët thirrje vllehëve shqiptarë: Identifikohuni si grekë, mos bini pre e propagandës së Rumanisë

19 Shtator 2023, 22:00Politika TEMA

Grekët thirrje vllehëve shqiptarë: Identifikohuni si grekë,

Me nisjen e regjistrimit të popullsisë në Shqipëri, një numër i madh komunitetesh që pretendojnë se janë  pakica me mbështetje të shteteve përkatëse kanë nisur të “ziejnë” në vendin tonë.

E ditur është se në shqipëri ekziston një komunitet vllehësh, të cilët jo vetëm që janë integruar plotësisht në shoqëri, por ndër vite kanë nxjerrë figura të mëdha që kanë dhënë kontribut të rëndësishëm për Shqipërinë.

Megjithatë, shumë pak e dinë se disa fshatra vllehësh, kryesisht në jug të vendit, sot identifikohen si grekë. Madje flitet se pjesë e komunitetit grek është edhe vetë deputeti minoritar Vangjel Dule.

E mesa duket për ta ka lindur tashmë një betejë mes grekëve dhe rumunëve. Kjo vihet re te postimi i një ekstremisti grek, i cili u bën thirrje vllehëve të Shqipërisë të identifikohen si grekë.

“Kujdes me censusin në Shqipëri, ne nuk deklarohemi vllehër por grekë. Mos bini pre e propagandës së Rumanisë në Shqipëri që ka hapur disa shkolla dhe merr fëmijët për t’u mësuar në Rumani. Ne deklarohemi grekë”, shkruan personi në fjalë.

26 Komente

 1. T
  Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

  Kane gjete shesh e bejn pershesh . Keshtu eshte ku vendi mbeti pa zot dhe ne merremi me Albin Kurtin.

  1. L
   Labëri

   Vendi tash 30 vite udhehiqet nga nje kaste politikanesh kriminel e te poshter. Por kjo do te marr fund. Shqiptaret duhet te organizohen dhe te clirojne vendin. Bastardve, hajdutve qeveritar, berishoviqve duhet tua tregojme vendin. Me padurim pres qe te tubohemi ne ushtri e çeta, si dikur Çerçiz Topulli me shokë.

   1. M
    Mesuesi

    U pu pu puuu, sa rëndë që qenke!

   2. R
    Raimond Vlonjati

    Vllehet jane Shqiptare, te gjithe studjuesit e huaj thone se Vllhet jane Shqiptare te Latinizuar. Ata nuk kane asnje lidhje me Greqine , sepse edhe shkrimin e tyre Vllehet e kane Latin ashti sic kane edhe Gjuhen , Natyrisht Vllehet jane me te afert me Rumanine sepse Rumani emrin e saj roigjinal e ka pasur Valllahia . Dhe ky emer ne shqip do te thote Popull Vella, Dhe dihet qe nga gjuha Origjinale Vlleheve , jane reth 200 fjale, dhe nga keto gjysmat e tyre jane Shqip. Po ashtudihet teoria qe thuhet se Shqiptaret jane e njejta Kombesi me Vllehet. Pra Vllehet mund te paraqiten tamam si Shqiptare , se ata ne rrenje te tyre jane Shqiptare , ndaj edhe shume figura te Rilindjes sone jane Vllehe te cilet kane luftuar per Shqiperine dhe kunder Greqise Une kam takuar Vllehe edhe ne Greqi dhe ata e kishin mendimin qe ishin te huaj per Greket , por nuk e shprehnin se kishin frike atje

    1. e
     edmond( koder rreshen)

     Raimond ! Greket duhet ta ken te kujtesen e fresket, kur "Greku safi" i ekstremit te djatht,me Mama Indiane,Notis Sfakianakis ne nje koncert ne Sealonik,i nevrikosur ju thot me perbuzje Vllehus Sealonikjoteve . Nuk ju tha Makedones sepse autoktonia dhe historia e tyre,i beri Greket e famshem nepermjet Filmave te Hollivudit,ne te gjith Boten, por ju tha Vlleh si nje rrac e huaj !Nje fakt tjeter po nga shtypi Grek vitet e fundit : Ne Janin (ne mos gabohem) nje biznesmen i fuqishem Vlleh nderroi jet,dhe shtypi Grek ne nder te tij,shkruante per sukseset dhe origjinen e tij (pakic) Vllehe duke e pershkruar si Minoritare e cila esht nje popullsi nomade e marrur vetem me Blegtori . Mos peshtyj lart se te bie posht thot Populli ! Sic duket me ndryshimet klimatike dhe mungeses se ujit Greqia keto vitet e fundit,te thatesires po e perdor peshtymene per "larje",(sepse po behen te shumta mashtrimet propagandistike te cilat po demaskohen) .

    2. L
     Labëri

     Vendi tash 30 vite udhehiqet nga nje kaste politikanesh kriminel e te poshter. Por kjo do te marr fund. Shqiptaret duhet te organizohen dhe te clirojne vendin. Bastardve, hajdutve qeveritar, berishoviqve duhet tua tregojme vendin. Me padurim pres qe te tubohemi ne ushtri e çeta, si dikur Çerçiz Topulli me shokë.

    3. A
     Ari

     Kur ka shqiptare bukshkal, ka edhe vllahe te tille! Por ne shumicen dermuese te vllaheve ketu jetojne bashke identiteti shqiptar dhe vllah.

     1. E
      E verteta dhemb....

      Adherfia vllaxoi tis alvanias :oloi eimaste ellines!

      1. A
       Aron

       Jo ore njeri, jo te gjithe jemi graqire.

       1. J
        Janulles me dras pas koke

        Ti sje grek , je rot kari , je bishtuk , je koprit ….je pederast

        1. E
         Evropaiqi eleniqia

         Ti qen, qe do te identifikohesh me kot si vllah me qellimin tipik tuaj per percarje mes vlleheve dhe shqiptareve ,te njohim mire , ti je nga pjesa me e ndyre e bregut, nje nga ata bastarde qe do ngelen me turp ne histori. Ketu vecoj pjesen me te mire te bregut, qe jane shumica , qe jane patriote, qe nuk shiten kollaj ,pavaresisht aparences. Ata qe I thone vetes Lab

        2. V
         Vllahu

         Vllehet do jen idiot po te identifikohen me Greqin. Kjo se fare bukur mund te identifikohen si Zviceran. Aty njifen si popullsi shtetformuese. E katerta nga numuri ne Zvicer!

         1. U
          Unë

          Po le tu beje Greqia thirrje edhe romeve dhe egjyptianeve te deklarohen si greke dhe me ne fund te bien rehat se do ta arrijne te na e bejne Shqiperine vend multietnik.

          1. A
           Adi

           Jo do deklarohen mjekerrcjeper nga turqia

           1. A
            Ari

            Shume pikante kjo sentence!

           2. L
            Leonidha

            Une jam vlleh dhe jam shqiptare den baba den. Puro orthodoks. Ne gjithe europen vllehet njihen si popullsi vendase e romanizuar. Sipas studimeve genetike te botuara e publikuara ne sitet me te rendesishme europiane, vllehet jane genetikisht me te afert ose te njejte me popullsine ilire. Jam krenar ti sherbeje vendim tim Shqiperise, ashtu sic i kane sherbyer edhe prinderit, gjysherit, stergjysherit e mi. Rumania nuk ka asnji politike asimiluese. Ajo eshte e caktuar nga BE te mbaje te ndezur gjuhen arumune, qe eshte e ngjashme me gjuhen rumune sepse te dyja kane nje burim: latinishtja e vjeter. Edhe rumunet jane popullsi getodake e romanizuar. Ndaj gjuha eshte e afert. Eshte gjuha e vjeter e e romakeve. Vllehet ne Shqipeti njihen si minonitet kulturor jo etnik pikerisht sepse jane etnik shqiptare te romanizuar. Keshtu njohen gjithandej. Ndaj thirrjet qe te deklarohen greke jane te kota. Vllehet e Shqiperise jane shqiptare dhe kane punuar gjthnje per kete shtet . Greket te shohin vllehet e tyre te malit Pind se ata kane dashur te bashkohen me Shqiperine se i therret gjaku.

            1. K
             Koli

             Vllehet jane Rumune,jo Greke.Duke u futur ne Europe nga te parat,Greaia i jepte 300 euro Vlleheve per tu bere Greke.Ky eshte nje Turp i madh.

             1. K
              Koli

              Vllehet jane Copenerit,dhe jane Rumune.Ne Elbasan ishte nje Lagje e madhe me Copener.Vellezerit Gjika ishin Copener,dhe jane Rumune.

              1. T
               Titvasil shkollëshumi

               Mos, harrove Luçiana Boçin!

              2. M
               Mos jeni inferior

               Po perse duhet te deklarohen grek kur jane vllehe.Ky shtet ekstremist fashist i quajtur greqi eshte shume i rrezikshem per europen,jane mesjetare dhe i vjen era xaxiki

               1. a
                astrit

                Vllehet preardhjen e tyre e kane nga Veriu i Italise. Vllehet e lashte skane lidhje genetike as me Rumunet e aq ma pak me Greket. Kane ardhur ne Ballkan se bashku me legjonet Romake. Sot fale dhe shekujve te pafund te trazuar te Ballkanit asimilimit me dhune e pa dhune secili ka te drejten te indetifikohet si i leverdis. Historia e kesaj race sot ka pak rendesi rendesi ka paraja.

                1. Z
                 Zalo Kokoshi

                 Meqe me erdhi rasti Une po deklarohem Argjentinas

                 1. M
                  Me prokurë të posaçme

                  Ha, ha, ha! Zalo djali, mirë të ka shkuar mendja. Nën shembullin tënd unë do deklarohem kinez. Me argjentinasit nuk na lidh gjë, ndërsa kinezët, nga nënat tona parti, që ishin 'motra', i kemi patur 'vëllezër'.

                 2. e
                  edmond( koder rreshen)

                  Megjithse Greket asnjeher se kan permendur, me ne fund erdhi momenti qe vet keta ta pranojn poshterimin qe ju esht ber nder shekuj nga Romaket dhe Franket ! Romaket dhe Franket ,Greket per shum shekuj si kan njohur per Helen,por si nje rrac e bastarduar me Sllav Arvanitas,Aziatik,Arab ...etj,e cila nuk kishte lidhje me Helenet,dhe i kan quajtur me perbuzje Romania ose Romei ! Kishte nje numer te vogel Helenesh te cilet i kishin rezistuar asimilimit duke u mbyllur brenda mureve te Athines,por edhe keta me pushtimin Osman u asmiluan .

                  1. R
                   Romi Tirane

                   Per ty Edmond (koder rreshen). Teodosi, Perandori Romak i shekullit te katert e ndau perandorine romake ne dy pjese, perandoria romake e perendimit, me qender Romën dhe perandoria romake e lindjes me qender Konstandinopojë (tani Stamboll). Vija ku ka kaluar ndarja per studiusit quhet VIJA E TEODOSIT. Dhe kisha e krishtere u nda ne dy pjese, kisha e krishtere katolike ne Rome dhe kisha e krishtere ortodokse ne Kostandinopoje. Ndaj banoret e perandorise Romake te lindjes i quanin Romane. Dhe nje kuriozitet: Ne Shqiperi ka kaluar vija e Teodosit, qe ndau perandorine Romake ne dy pjese. Ndaj ne Shqiperi pjesa veriore e vendit eshte koatolike dhe jugu ortodoks.

                  2. S
                   Shqiptari

                   Shqiprin e bejn shqiptaret bastard vend multi etnik , ata snobistet qe kan 30 vjet qe e çojn ne gremin kte vend , jemi i vetmi shtet ne planet ku shikohet qimja per te drejtat e njeriut , greqia shtet i sajuar me shqiptar egjyptjan vlleh bullgar sllav na del shtet nji etnik unikal ne planet , ne qe jemi autokton jemi shtet me 100 etni qe i sajojn kta pushtat antishqiptar qe drejtojn kte politik antishqiptare ka 30 vjet, mos kish qen Enveri per 50 vjet me kta bastardet e krahut tjeter do ishim harruar si komb fare , sot qe jemi ne te tera konventat dhe qe naj la Enver Hoxha ne qaf ket ven me dhun , politikanet antishqiptar qe per para shesin non e gru po e çojn drejt zhdukjes ket ven me kto lloj te drejtash qe i kerkojn vetem ktu tek ne , kurse tek vendet e tyre te tjeret as qe i njofin fare , kush deklarohet grek rrumun bullgar egjyptjan hiqini nacionalitetin shqiptar , lerini me kart emigranti pa te drejt vote , ktu esht shqipri dhe votojn dhe e drejtojn vetem shqiptaret e vertet ket ven , jo shqiptaret bastard si arjan çani me shok .

                   Lini një Përgjigje