Rikthehen rezervistët në ushtrinë shqiptare: 2100 qytetarë efektivë do thirren nën armë

19 Shtator 2023, 18:40Politika TEMA

Rikthehen rezervistët në ushtrinë shqiptare: 2100 qytetarë

Qeveria po përgatit projektligjin për “Organizimin dhe funksionimin e Forcës Rezerviste në Republikën e Shqipërisë”. Nëpërmjet tij, synohet krijimi i një strukture prej 2100 ushtarakësh rezervistë e cila do të organizohet dhe do të funksionojë si pjesë përbërëse e strukturës së Forcave te Armatosura.

Ky projektligjvjen edhe si domosdoshmëri pas kërkesave të vazhdueshme të NATO-s në lidhje agresionin rus në Ukrainë. Vlerësimi i kritereve të  civilëve të cilët do të marrin pjesë në strukturën e rezervistëve do të miratohen nga ministria e Mbrojtjes, me propozim të shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.

Kohëzgjatja e shërbimit ushtarak rezervist është nga 14 deri në 45 ditë në vit. Për nevoja të stërvitjeve ushtarake, që zgjasin më shumë, ministri i Mbrojtjes urdhëron bashkimin e ditëve të stërvitjes të dy viteve, por jo më shumë se 45 ditë. Koha e shërbimit ushtarak rezervist mund të zgjatet vetëm në rastet kur vendosen masat e jashtëzakonshme.

Gjithashtu me draftin e ri rritet dhe mosha e shërbimit ushtarak rezervist, e cila shkon deri në 60 vjeç për oficerë, ndërkohë me ligjin e vjetër të 2003 shërbimi ushtarak në rezervistë ishte i detyrueshëm deri në moshën 50 vjeçare.

Me draftin e ri propozohet që shërbimi ushtarak rezervist kryhet nga shtetasit shqiptarë të moshës deri 50 vjeç për ushtarë, deri 55 vjeç për nënoficerë, deri 60 vjeç për oficerë.

Rezervistët do të jenë në krah të FA dhe në misionet e NATO-s, apo në misione ushtarake ndërkombëtare të drejtuara nga OKB/NATO/BE-ja për sigurinë rajonale dhe globale.

Në draftë janë parashikuar edhe rastet kur aplikanti për rezervistë angazhohet në politikë. Nëse një rezervist kandidon ose zgjidhet në zgjedhjet e përgjithshme ose ato vendore atëherë shtyhet afati i thirrjes për kryerjen e shërbimit ushtarak rezervist.

Gjithashtu shtyhet thirrja dhe në rastet kur rezervisti është i paaftë, familja është në vështirësi ekonomike apo vazhdon studimet e larta.

Shtetasi i cili aktivizohet për kryerjen e shërbimit ushtarak rezervist, ka të drejtën e ruajtjes së vendit të punës. Po kështu subjektet shtetërore dhe private janë të detyruara ta rikthejnë në vendin e mëparshëm të punës ose në një vend tjetër të barasvlefshëm.

Në rastet e aktivizimit të ushtarakut në shërbimin ushtarak rezervist, subjektit privat i njihet e drejta e kompensimit në masën dhe sipas kritereve dhe procedurave të përcaktuara me vendim të Këshillit të Ministrave.

49 Komente

 1. V
  Vlora.Vlora

  me mire vone se sa kurre ,ne fakt me shume duhet te ishen, ose sherbimi te ishte bere i detyrueshem , nje ushtri e forte ben nje shtet te forte

  1. P
   Partia

   Kur të shkojë Gregu i Rames e Xeni i Saliut po shkoj dhe unë sufllaqexhio.

   1. R
    Raimond Vlonjati

    Pse te mos vendoset Sherbimi i detyruar Ushtarak per te rinjte, sic ishte ne kohen e Enverit. Ate sherbim ushtarak e kane edhe Greqia, Zvicra etj , ndaj le ta vendosim edhe ne qe tani , se jane edhe gjithe ata ushtarake te liruar qe ne shumice dermuese jane elektorat i PS-se, ndaj ne kete menyre edhe atyre ju sherben si elektorat. por edhe Mbrojtjes se Shqiperise i sherben duke edukuar te Rinjte me dashurine per Mbrojtjen e Atdheut . Keshtu qe kur te Rinjte mbushin moshen 10 vjec te shkojne ushtare 1 vit, dhe atje mesojne si te mbrojne Atdheun , si te luftojne etj, Po ashtu, te rinjte ushtare ne kohen e lire te mesojne edhe ndonje zanat, si psh Elektricist, Murator, Hisdraulik , Karpentier, Mekanik etj , qe keshtu ai 1 vit qe do bejne si ushtar nuk ju iken kot, Por do mesojne edhe nje nje zanat, qe kur te mbarojne ushtrine dalin te pregatitur per jeten e re qe kane perpara, sepse kane mesuar edhe nje zanat me te cilin do perbalojne jeten e re me lehtesi , Keshtu qe Sherbimi Ushtarak ndihmon edhe Shqiperine , edhe te Rinjte . Nderkaq aty do punesohen edhe oficeret , por edhe profesore te ndryshem qe do i nevojiten Ushtrise dhe teknike te ndryshem nga shkollat Profesionale Ndaj te vendoset Sherbimi Detyruar Ushtarka per te rinjte

    1. M
     Mendimi im

     O Raimond Vlonjati, ne Shqiperi nuk gjen te rinj te bejne kamarierin me pagese, t‘i dashke te fusesh sherbim ushtarak me detyrim. Le te fusin nje dy-javesh stervitje ushtarake ne vitin e fundit te gjimnazit si per djemte ashtu edhe per vajzat. Pastaj kush te doje te behet rezervist le te vazhdoje te stervitet dy-tre jave çdo vit pa u shkeputur nga puna.

   2. K
    Konispol

    Dhjetra miliona shqiptar. Me patjeter te forcohet ushtria dhe tu tregojme bastardve se si luftohet per Shqiptarizem. Mallkuar qofshin ata qe urrejne shqiptaret.

    1. H
     Hajdarovski

     Jemi ne Nato o konispol. Vijne avionet nga baza ne Bari per 7 minuta.

    2. P
     Pirxh Pirxh

     Me cfare e ben te forte Shtetin vish uniformen dhe rrembe Pushken model 56, dhe per dreke futi nje gavete me fasule, apo me ata avionet Greke qe te patrullojne qiellin se te tute i cove per skrap

    3. l
     lul bytha

     Do filloj porap grumbullimi i parase .....duke iu shmangur cdo kush sherbimit ushtarak ....

     1. x
      xha Kasemi nga Çepani

      Bukur shume ! Filloni e ecni nen shembulin e projektuesit te nje ushtrie moderrne ,me emrin ENVER HOXHA. Merruni me seriozitetin qe e drejtoi ai Shqiperine e jo me ndjenjat seksuale. Turp kush degjonte ate mjekker cjapin,i cili thoshte se ishte gey. Si duket do ta kete provuar ai.

      1. M
       Me ne Fund nji Zgjim Kombetare

       Nji veprim qe duhej bere shume vite me pare ,madje do ishte me mir ndryshim ne mobilizim te Detyruar Ushtarak si ka qen dikur te gjithe meshkujt shqiptare qe mbushin moshen 18 vjece ,ndryshe se te rrijne rrugeve e merren me krime t'i sherbejne Atdheut ku edhe mesojne dicka si te mbrojne Atdheun e formohen

       1. S
        Social

        Ta rrisin drogën si në Zall Herr thua ti. E kam të qartë, po ti?

       2. U
        Ushtari

        Po Ata që kanë dy nështetesinë dhe që jetojnë jashtë shqipërisë a do thiren për të kryer shërbimin ushtarak rezervist

        1. K
         Kanadezi

         Aty prit se edhe i cik edhe do i bej valixhet

         1. M
          Moni

          Po atehere per cfare e do pasaporten shqiptare? Te kerkoje Kanadaja rezervist surratin tat, do ngriheshe me pizhame dhe te dilje ne mes te bores pa e diskutuar fare. Apo trima te medhenj ju, i dilni kunder autoriteteve ahahahahahahahah

        2. T
         Teo

         Dmth do ven Mish per top per.misionet e mbrojtjes per naton jashte kufijve te vendeve te NATOs. Mission mbrojtjes we.ka.sulmuar.mbi 6 shtete Der tani me 10 vitet e fundit.

         1. U
          Ushtaraku

          Po kush ka vdekur deri tani mor kelysh? Po ne qe kemi bere nga 5 misione cfare na ka gjetur? Thuaje more nje fjale te mire per vendin mor vemje qe i rendon tokes kot.

          1. p
           popull

           Edh une mendoj qe nuk duhen derguar ne misione jashte vendit per llogari te Amerikes dhe te Natos, sidomos jo ne Ukraine ku rinia po shkon per dhjame qeni.

           1. E
            Emigrant

            Ti ushtaraku shko ku te duash ne missione ushtarake paqe me amerikanet dhe te uroj jete te gjet dhe sa me shum eksportim demokracie si ne irak e afganistan Po un nuk shkoj mish per top pse do amerika Vij vetem por mbrojtjen e shqiperise Dhe para meje te vene te gjith femijet e politikaneve dhe pasanikeve qe vun pasuri nga pasuria kombetare

           2. H
            Himarë

            Jo 6 po 60 shtete filoputiniste mund te sulmohen. Gjuha juaj eshte gjuhe e Putinit. Po faji eshte i adminitvqe te lejon ketu sisllavorus te komentosh.

           3. R
            Republic banana......

            Hahahaha nje sunit 60 vjecar i ka shku shurra ne gju.... allah uakbar.

            1. T
             Taulant, Katana 138

             Prit ndonje termet 8 ballesh mbas pak javesh ne Helenhalen. Mbas zjarreve dhe permbytjeve keni per ta ngrene keq bananen. Sepse jeni thjesht bastard...

             1. J
              Junanistan

              Po janulles ku i ka shku derri ne gryk,,ptyyy kerme ,,pjelle burdelloje ,,Dna gojore,,

              1. R
               Rezervisti me Arme ne dore

               60 -vjec por ta shkerdhen Graqiren ne bythe ama o fisqire pederasti

               1. G
                Grek i lashte

                Gruaja po te pallohet ne kar shqiptari e ti o evgjit gre qire e ke mendjen te qihesh ne bythe me papune e Janulle kancerozit. Zhdukuni more jeziter se mbani era mut km larg o rrace e poshter aziatiko gre qire

                1. K
                 Kosta

                 Allahu te zente frymen ty e sojit tend or pederasti i Janulle bytharit. U shofshi mer pisa, letyra evgjite gre qire

                 1. i
                  iliria

                  .....e kur ai suniti 60vjeçar do ta qijë mamanë e pastaj ta ngulë bajonetën në byth,ti më nuk do të mund të komentosh.

                  1. S
                   Sarandë

                   Bastardve gre qir duhet tua tregojme vendin qe te mos lehin me. Race e poshter gre qije.

                  2. R
                   RAIFI

                   Se kush qenka kujtuar se Shqipëria duhet të ket ushtri,apo kërcnimet e vazhdueshme dhe serioze të Greqisë.Sido qoftë më mirë me vones se fare.Uroj të mos ia ndal këtë punë Edi Ramës shoku i tij Vuçiq.

                   1. S
                    Simon

                    Po si do i perzgjefhin, apo patronazhistet!!

                    1. J
                     Juliano

                     Kjo është demokracia, ku injorantë debilë elif matrakë, shkruajnë se ushtria dhe shërbimi ushtarak qenkan ide dhe veprime të enver hoxhës. Ç’do shtet ka ushtrin e saj, ku ushtria nuk rreshtohet vetëm për liftë, por për ç’do rast që preken interesat dhe nevojat e popullit.

                     1. P
                      Patrioti

                      Ju shkerdhefte Kina dhe India cfare keni ne fis per te gjithe ata qe urrejne te Shqiptaret kudo qe jane.

                      1. P
                       Partia

                       Po ti e do Shqipërinë që po e vjedhin çdo ditë? S'të kam parë me këtë fjalor në shesh?

                      2. A
                       Agron

                       Tani I erdhi fundi Putinit.

                       1. X
                        XXXL

                        Ed Droga, kapter-infermieri Barom Tutkuni dhe Parlamenti i hajduteve t’i kerkojne falje Enverit, se po ndjekin rrugen e tij.

                        1. L
                         Lexuesi21

                         Shqiperia duhet te kete forcat e saj te armatosura dhe armatimin e nevojshem per te mbrojtur territorin e saj , mos t'u besohet te tjereve siguria kombetare ajo te jete nje shtese ne sigurine e vendit.

                         1. K
                          Kallashi

                          Jane shume pak 2100 duhen te pakten 10000 rezerviste te gatshem kunder grekeve te ndyre. Kosova po ashtu duhet te kete 10000 rezerviste te gatshem kunder serbeve kurva.

                          1. L
                           Lionel

                           Nuk besoj se behet ne baze te ndonje strategjie te mbrojtjes kombetare kjo gje por thjesht per te permbushur nje detyrim te NATO-s. Shakaja shqiptare e radhes. Do kete me cte merren mileti e portalet duke folur per tendera orizi, fasule, rroba ushtrie etj, do i mbledhe i pari i vendit e do ju flase ne mexhlis si behet lufta e si duhet te rreshtohen e si e sa te forte jemi tashne, e do behen kronika televizive pafund e neper rrjete sociale e keshtu gallata shqiptare me vetveten vazhdon…

                           1. O
                            Oficeri

                            Hahaha po pse jini kaq budallenj more te uruar, po kujt i plas bytha te pushtoje Shqiperine, po ketu shqyer eshte gjithandej more tutkuner, po ushtria i duhet nje vendi e jo keshtu rrumpall hesapi. Une do te isha qe minimumi 6muaj te ishte e detyruar per meshkujt e 2 muaj per femrat, e shof qe jeni dakort me mua, flm.

                            1. D
                             Drilon

                             Duhet te kthehet sherbimi ushtarak. Te rinjte duhet te sterviten. Nuk eshte aspak humbje kohe. Perkundrazi. Sa rrine kohe ne kafe, me mire te mesojne teknikat e ushtrise.

                             1. T
                              Trapajane hesapi

                              Deri dje flisnit per "paranojat e Enverit",se nuk Ka asnje rrezik per Shqiperine.Sot beni si Ai.Mos jeni gje "semure si Enveri",qe donte "te forconte diktaturen". Sot jemi ne NATO,na mbron Amerika,Grueqira.Mos kini frike.Ah.....po...harrova,do te mbrojne interesat strategjike te Shqiperise ne Ukraine,Afghanistan.Mbase dhe ne Taivan.

                              1. K
                               Koli

                               Te kishte ndodhur ne Shqiperi ajo qe ndodhi ne Ukraine, kishin hyre serbet per 8 ore kudo ngaqe trimat tane kane frike te mbajne nje arme ne dore per te mbrojtur veten dhe familjen. Kurse per te parazitu kafeve nuk e kane aspak problem.....

                               1. M
                                Miri

                                Rikthim i zborit quhet ky ligj Kete rradhe nuk ka gallate

                                1. K
                                 Kritiku

                                 Te vjen per te uluritur, kur lexon te gjithe komentuesit e mesiperm, sepse ketu kuptohet se sa e madhe eshte analfabetizmi funksional tek ne. Te gjithe lexojne por nuk kuptojne asgje. Iu them ketyre qe te lexojne mire lajmin dhe pastaj te vene trurin ne fillim ne pune dhe jo menjehere te shtypin tastieren e kompjuterit. Nuk flitet me gishta po me mend. Eshte fjala per rezerviste dhe jo detyrim ushtarak, siç e kane kuptuar te gjithe. Reserviste kane te gjithe shtetet e botes dhe keta njerez qe duhet te jene te stervitur te jene ne gjendje qe te perdorin armet ne kohen e duhur. Eshte nje pregatitje e njerezve qe te dine se si perdoret arma dhe veprohet ne kushte lufte. Mos te dali dikush dhe te thote qe ka pervoje me armen sepse ben pjese ne grupin kriminal. E dime se si i perdorin armet keta idiote, qe ne vend qe te qellojne ne shenje vrasin njerezit qe kalojne aty afer. Hapni syte ore njerez dhe mesoni te lexoni mire dhe te kuptoni. Shqiptaret i dine te gjitha, prandaj rrine tere diten neper kafene.

                                 1. v
                                  vlonjati

                                  Si spjegohet qe te gjithe "patriotet" ,"atdhetaret" qe e duan kaq shume Shqiperine , ne ç'do koment si atdhetare te vertete qe bejne ofendojne njeri tjetrin nga familja me fjalorin me te paster shqip-shqip qe ekziston ?!

                                  1. Z
                                   Ziniu

                                   Une ushtarak ne lirim jam por sma do mendja se atdheu me therret mua se aty me kish e me hoqi, e me thirri nje polici private te ruaj ca magazina. Ma do mendja se atdheu po therret ata me vila nga lundra, sauku, kodra e djellit, palasa, himara, lalzi etj, behen ata 2100 vete e me shume. Le ti japin 45 dite atdheut ata se i kane marre gjithshka qe kish ky atdheu yne.

                                   1. L
                                    Landi

                                    Une ktu ku jetoj e punoj Itali , po te me therras shteti do shkoj,neser po te spostohem ne Shqiperi po ashtu do te shkoj ,nuk do them te shkoje i pari xeni e meta berisha , shteti eshte i pari

                                    1. G
                                     Gazepi

                                     Dergoni patronazhistat per lufte se njerezit normal nuk shkojne te vriten qe zaho te rritet mire e te gezoje miljardat. Kurr.

                                     1. S
                                      Sandri

                                      Cilet patronazhista te cojne, te leshelise, pd-es apo ps-es?

                                      1. G
                                       Gazepi

                                       Te gjithe o Sander te gjithe

                                     Lini një Përgjigje