Minxhozi: Greqisë i intereson më shumë bashkia se Beleri. Ka një ekuilibër të ri në raportet Tiranë-Athinë

19 Shtator 2023, 18:29Politika TEMA

Minxhozi: Greqisë i intereson më shumë bashkia se Beleri. Ka


Analisti Skënder Minxhozi u shpreh se Greqisë i intereson më shumë betimi i kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri, sesa lirimi i tij.

I ftuar në “News Line”, ai deklaroi se pala greke do bashkinë, pasi prej vitesh ka pasur kërkesa ngulmuese për Himarën, ndryshe nga zonat që konsideroheshin si minoritare, si Finiqi, apo Dropulli.

Sipas Minxhozit, kjo situatë e re që është krijuar mes marrëdhënieve mes dy vendeve ka të bëjë me një tentativë të shtetit shqiptar për të kërkuar më shumë barazi dhe ekuilibër.

“Kjo tregon që palës greke i intereson bashkia, më shumë se sa ai që do të jetë kryetari i bashkisë. Ne po vijojmë të shohim se si merr formë në këtë luftë nervash ajo që unë do ta konsideroja një situatë krejt e re në marrëdhënien mes dy vendeve. Historikisht mes dy shteteve kane prevaluar deshirat e njeres pale. Athina pretendon gjithçka nga ne, pa na lene te pretendojme edhe ne diçka ne interesin tone, kur puna tek problemet qe kemi mes nesh.

Nëse në vitet ’90 dhe në fillim të viteve 2000, sapo pala greke kërkonte diçka që lidhej me Jugun e Shqipërisë dhe po ju kujtoj që Himara që prej atyre kohëve ka pasur një pozicion të privilegjuar në pretendimet greke, ndërkohë që s’kishte dhe s’ka për Finiqin, për Dropullin, për të gjitha ato zonat që konsiderohen si minoritar.

Për Himarën ka pasur kërkesa ngulëmuese dhe presione jashtëzakonisht të mëdha dhe në të shkuarën, duke sjellë parlamentare, gjithë median, sapo aty kishte zgjedhje të çfarëdo lloj natyre ose sapo aty prisheshin 4-5 lavazhe makinash për t’i hapur vend një pedonaleje të re. E dimë të gjithë historinë. Sot duket se kjo situate ka ndryshuar. Sherri per Belerin e konfirmon kete ekuiliber te ri qe po vendoset ne raportet mes dy vendeve, deri dje te dominuara ne menyre te padrejte nga voluntarizmi grek.

Duket se kjo situatë e re që është krijuar mes marrëdhënieve mes dy vendeve ka të bëjë me një tentativë të shtetit shqiptar për të kërkuar më shumë ekuivalencë, më shumë barazi, më shumë ekuilibër në marrëdhëniet mes dy vendeve dhe në aspektin dhe pretendimeve që dy vendet kanë me njëri-tjetrin”, tha ndër të tjera ai./m.j

20 Komente

 1. N
  Nik

  "voluntarizmi grek" thote Minxhozi!!! O Shipo hapi syte, eshte shovinizmi i shtetit grek ndaj Shqiperise dhe jo shovinizmi nga disa "qarqe shoviniste" siç permendin akoma dhe sot e kesaj dite ca "gazetare" te kallepit Hila!

  1. .
   .

   Hahahaaa shpikje e re propagandistike .... tentativen e vjedhjes se pronave te minoritarve Grek te Himares duke burgosur Belerin e ndryshoni me ... "ka të bëjë me një tentativë të shtetit shqiptar për të kërkuar më shumë barazi dhe ekuilibër ne Himare". $$$$$$$ Heheeee mer majmuna shpikni lloj lloj marifetesh dhe pretekste per te mashtruar poullin per padrejtesin ndaj Belerit, me kauzen bajate te "aneksimit te V.Epirit nga Greqia" qe ka 80 vjet qe thuhet e rithuhet, qe nga bithqiri Laver Hoxha e deri me sot. $$$$$$$$ Kryetari I shoqates se Avokatve te Greqis dhe kryetari I shoqates Evropiane "Avokat pa kufinj" ju a tha hapur ne qender te Tiranes. Drejtesia Shqiptare shkel 5 nga 10 nenet e ligjeve. Dhe asnje avukat Skipetar nuk doli ta kundershtoj.

   1. Z
    Zagali

    . Qnke nje mut muti ti qe nuk e paske shokun. Bastard.

    1. p
     per kete pallen pa emer. nga palloshi

     po ik o palle se na lodhe me te njejtat komente gjithandej. se rruan njeri per keto qe shkruan ti.

   2. H
    Hoxh Armandi

    Ja dhe lista e turkoshqiptareve qe merren me greqine u kompletua. Mungon vetem prof xhufka dhe tan xhunga halja.

    1. J
     Junanistan

     Mos harro qe ne krye te listes jeni gjithmone ju gojoret e burdellos se janulles (ty me topefagosin) ju kurre nuk mund te rrini pa bere gojore,e keni ne Dna,,,ptyyy mongolopontiocobanocifutovurkaro “greek “ptyyy pashaport gojore Dna gjarperi,pjella burdelloje,,ptyyy kerma me gjak miu mallkuar qofte kush ju dha pashaport njeriu,,,ptyyy

     1. I
      ILYRIA

      Sikur vertete Shqiperia dhe Turqia te ishin ashtu si ju zoteri e aludoni...pra bashke e kunder Greqise......mendoni se punet do te ishin ashtu si jane ne keto momente...ku cdo pjestar i Qeverise apo Bashkive greke vjen e perdridhet ne territoret shqipetare duke na treguar Bashkimin Europian ?????.......Jo zoteri......fatkeqesia eshte se nuk jane bashke, qe do te ishte teper strategjike ne favor te Shqiperise ( si vend qe ka vetem 30-vjet i cili i ka hapur dyert Ekonomise se tregut)....Turp e faqja e zeze per qeveritaret greke qe asnjehere nuk e kane merituar bashkjetesen ne BE......lapangjoze e dritshkurter, genjeshtare e hileqare......mjere per grekerit e thjeshte qe shikohen edhe sot e kesaj dite si turpi i Europes...pa dinjitet e brekegrisur.....pa miljardat e Merkelit dhe te Europes sot do ishin si mos o Zot..........mos harrojme se kane qe mbas Luftes se dyte Boterore qe kane Ekonomi tregu/kapitalizem.........Ata kane qene jane e do vazhdojne te jene zagare te shpifur derisa nje dite do ju kthehet tabakaja me UZO permbys........Turp e faqja zeze ju shoqerofte gjithe jeten tuaj...lapangjoze te neveritshem....

      1. A
       At Thomai

       "Karmand" sa here te kam thene ruaj nusen se po ta çpojne shqiptaret po ti hiç. Gremisu mer podhrobsh e luej sumen me vaj qe te palloheni lirshem ne meshat e bythes burre me burre. Yt u shofshi mer pederasta gre qira

       1. P
        Papu Jani

        Mos harroni karin artificjal qe te cpoheni me njeri tjetrin pas meshes se bithes. Yt zhabzit e mutit qe ju vjen era perç, gre qire bythqire

        1. B
         Bythollatos Palollatos Bythofagos

         Bravo Harixhiu im, bjond nga Kretë. E bëre detyrën sot, me nick Hoxhe, hajde tek kisha që ndërtuam vjedhurazi në Qendër, të më lëpish topat e thara mua, që të të zëri gjumi rehat

         1. N
          Niku

          Pse te mos merren? Jane me te mire surreterit greke si puna jote qe merren me Shqiperine? Rri bjeri bythes se s'jane per ty keto pune. Do pune puna.

         2. N
          Noci

          Me kete rast qe po ndodh ngjarja e Himares,grekve u doli boja ne nderhyrjet e njepasnjeshme,ne Himare.Eshte mire qe eshte ne rolin e k.ministrit nje njeri si Rama i cili nuk i fal asgje sepse me sa duket shume kohe para zgjedhjeve ka patur dijeni te plote se çfarë do te ndodhte dhe mbajti qendrime te rrepta kunder Belerit.Greket duan patjeter te krijojne precedentin e kalit te Trojes apo nje Mitrovice shqiptare.Vihet re nje qendrim mizerabel i njerezve te opozites dhe disa gazetareve ne mbrojtje te kesaj ngjarje te turpshme .Ka disa figura qe veteshpallen greke edhe pse kane kombesi shqiptare ,te cilave drejtesia duhet t'u japi pergjigjet ligjore qe dalin me flamurin e Vorio Epirit ku ne vitin 1914, me ata flamur kane vrare mijera shqiptare ne jug.Shqiptaret duhet te distancohen nga ata opozitare qe jane pjesë e kesaj ngjarje ku ka pretendime teritoresh

          1. V
           Vranakonti

           Fajin e ka Sali Berisha me Ilir Meten q e dinin kush ishte Beleri dhe e kandiduan ne Himar. Qellimi i tyre ishte te fusnin ne sherr shqiperine me greqine. Jane dy njerzit me te poshter.

          2. T
           Taulant, Katana 138

           Bejleri tregoi ate qe Shqiptaret e dinin ne shekuj. Me plehrat e hales-helenike duhet te jesh shume i kujdeshem sepse te vrasin mbas shpine. Shteti grek perfaqesohet prej njerezve me te ndyre ne glob. Rracist ne kulm sidomos kur perpara kane nje Shqiptar . Kane bere krime kunder njerezimit keto 30 vjet ndaj shume Shqiptareve qe shkuan ne ate mut shtet.Kane bullizuar me qindra mije femije terrorrizuar familjar etj vetem e vetem qe te greqizoheshin. Kane nje fobi te jashtezakonshme ndaj Shqiptareve. Kjo ndodh ngaqe ata kane pushtuar shume toka . Nq.s dikush do lexoj shkrimet e udhetareve e studjuesve Evropian te viteve 1800-1850 do mesoj se Peloponez e siper quhej Albania. Ardhja e grekerve prej azise se vogel dhe presioni Franko-Anglez ndikoi ne asmimilimin e Shqiptareve. Nq.s shikon mbiemrat e grekerve dhe emrat e toponimeve para 1940 te duket vetja sikur je ne Shqiperi. Prandaj dhe fobia ndaj Shqiptareve. Por e verteta do triumfoj. Bastardet do humbasin luften e padrejt.

           1. T
            Tung

            Ndersa ajo qe i intereson rames eshte vetem bregdeti i Himares

            1. I
             Illo

             Sipas teje cfare duhet t’i interesojë tjezer? Himara eshte shqiperi dhe bregdeti i ssj eshte Shqiperi.

            2. C
             Cen

             Cfare na the o Minxhoz, do Himaren, detin ,Otranton, cfare I duhet Beleri jevg,analfabet qe sdi as shqip as greqisht. Kurre mos futemi ne Evrope se po leshuam pe vetem Peqini do na ngelet.

             1. G
              Gishtat me lesh dhe xaxiki

              gerrqia eshte shtet me mentalitet mesjetar ,jane fashiste uzorpatore.Duken gjithe si libiane ,egjiptiane dhe turq

              1. T
               Tom-morracaku Doshi

               Mire se Greqise i interesoka Bashkia...po Rames kush i intereson o Minxho? A mos valle te denoje ata qe blejne vota? Mos se na shkrive gazit ketej nga kryeministria...

               1. P
                Pellazgu

                O minxhoz o bixhoz, po tokat e Himarjoteve apo Himarjotet te kane kaluar ndonjehere nw mendje, apo jane te padukshem ata per koken tende te madhe???

                Lini një Përgjigje