A do e pengojë Greqia integrimin e Shqipërisë pas çështjes ‘Beleri’? Ja si përgjigjet Ministri Hasani

19 Shtator 2023, 20:50Politika TEMA

A do e pengojë Greqia integrimin e Shqipërisë pas

Ministri i Jashtëm, Igli Hasani shprehet optimist sa i përket integrimit në Bashkimit Europian. Në një intervistë për emisionin ‘Real Story’ në ABC News, Hasani tha se BE është përpjekja jonë, na detyron të shtyjmë përpara, jo afati që na vihet për anëtarësim.

“Ëndrra e gjithë shqiptarëve, në 33 vite demokraci ka qenë integrimi në hapsirën euroatlantike. Është përpjekja jonë na detyron të shtyjmë përpara, jo afati që na vihet. Duhet ta ndajmë retorikën nga dëshira. Vendi është i qartë dhe i bindur se do i bashkohet familjes europiane. Njerëzit, ëndërrojnë të shkojnë në Evropë.” u shpreh Hasani.

Ndër të tjera, Hasani komentoi edhe rrezikun që mund t’i vijë vendit tonë lidhur me integrimin, nga Greqia, nisur nga deklaratat e saj të fundit për çështjen Beleri.

“Nuk mendoj se Greqia do të bllokojë ndonjëherë rrugën e Shqipërisë në BE. Nuk mendoj që Greqia do bllokojë një fqinj kaq të rëndësishëm të saj, për një çështje që i takon sistemit gjyqësor të Republikës së Shqipërisë” tha ai, ndërsa komentoi edhe marrëdhëniet mes dy vendeve: “Mes kushërinjve apo fqinjëve derë më derë, ka gjithmonë probleme. Zgjidhjet janë gjithmonë të thjeshta”./abcnews.al

42 Komente

 1. O
  Ok

  Shyquyr me ne fund nje Minister Kadosh dhe i Zgjuar.Me pekqeja,fliska bukur dhe prere.

  1. ?
   ??

   Po çfre lesh mbiemri ështe ky Hasan? Turp për këta lloje emrash dhe mbiemra.

   1. J
    Joni

    Meru me gjëra që duhet dhe na duhet të miremi, dhe jo me emra e mbiemra, sipas jush nëse meremi me emra, shumë pak kanë emra shqiptarë!

    1. j
     janullatos kolotrypida

     ti do kesh mdonje me te mire, Karahasanis apo Karaxhferis

     1. B
      Buda

      Hasan (turq. i bukur, mik)

      1. m
       mateo

       O pikepyetje, e di qe emri i vihet nje njeriu, kafshe a sendi vetem per ta dalluar nga te tjeret, te sojit te tij? Kaq i paditur je ti , qe edhe emrin tend nuk e di dhe pyet? Emri Sali, qe besoj se te pelqen, a ka lidhje domethenese me individin, qe e mbart kete emer? Po e dite, pres nje pergjigje.

       1. s
        shigjetari

        Ore piçkëpyetje, prandaj se ve emrin ti se te vjen turp nga emri..??

       2. h
        historia qe vjen mbas

        Dylber-kryevezirit tone rami,mbas berjes synet nga erdogan dhe rikthimit te ketij vendi ne nje vilajet turk,vazhdon ti zgjedhe veziret vecanrisht ate te jashtem mysllym si nga permbajtja dhe nga emri,shko dhe me tej ,barom-iftar-president,apo perfaqsuesit tane ne institucionet perendimore.

        1. D
         Detari

         historia greke, Rami po ja hap bythen dylberit Bejleri, ku bythqirat e janulles mbani rradhen me Dule evgjitin ne krye. Koha e Saliut iku

       3. T
        Taulant, Katana 138

        O debil nuk e ke kuptuar akoma me ke ke te besh ? Ata nuk ndryshojn nuk ka me te poshter. Thuaj dy fjale per ceshtjen Came aty ne OKB.

        1. R
         Ramuti

         Te hyft katana ne sum o moterqir

         1. j
          janullatos kolotrypida

          ja edhe nje fare gamisur i korit te janulles…….. mire e ka o tu shkerdhefte pragu, greket jane te pabese kete e di gjithe bota. Edhe ty do te te zeme njehere e do ti shkerdhejme ato kembe leshtoret e shpise

        2. T
         Tirane

         Greqira plasi. Shqiperine nuk e ndal askush e jo me Greqirja.

         1. T
          Tironci

          Mos shisni bythen per europen dhe trojet e kti vendi , para sovranitetit komtar sna rruhet trapi per europen.

          1. k
           kujdes per vete tende

           O Tironci, ik andej nga ke ardhe se sovranitetin e mbrojne shqiptaret jo brekushet e Iranit.

           1. Q
            Qytetar

            Avash o ti i "kujdesit" se jemi brezi i trete ne Tirane dhe u bom Tironsa qe kemi kalu shume mire me me Tironsit , njerez tolerante qe hane buken e tyne dhe sju ndihet zoni e as ja merr vesh kush hallin, jane shembelltyre e nje sjelljeje qytetare qe rregullon e stabilizon shume gjona dhe me durimin e tyne ne respekt te Ligjit, presin, vdesin me breza per te marre bijt e tyne ate qe ju takon nga te paret e tyne, pa i bo padrejtsi askujt. Me thuj te lutem a ka gjo te keqe ketu? Meso nga Tironsit, sjelljen dhe durimin e tyne, dhe mbi te gjitha te respektosh.

          2. E
           Evropi per kristianet!

           Hasoni qenka optimist per hirje te Albanistan m'evropi!? Erdogan (qafirit): arapi mou yavash yavash,ne kemi 30vjt ne pritje me sumen m'xhamije e thjesht kemi marre te gjatin (me gunga)..... allah uakbar

           1. S
            Shqipetar ►►►Bojkot Canit◄◄◄

            Nuk mund te shesi pordhe jevgu or ti " Evropi per kristianet"............ju jeni jevgj qe doni te dukeni si te krishtere........skeni lidhje me kristianizmin ju mor monster...........ju skeni as karakter, as pak krenari-kombetare.........pa miljardat e Evropes e Gjermanise do ishit duke ngrene buke thate mor plehra..........ju ketu ne europen qendrore jeni askushi...percmoheni si zigane pa dinjitet........te zinj nga fizionomia e te zinj nga shpirti...........shko shikoje veten n`pasqye e do kuptosh per cfare po shkruaj ...........

            1. j
             janullatos kolotrypida

             turku e Erdogani ne enderr ju del o papudhi mou…..ela more kolotrypida ngrije njehere veladonin te te kenaq njehere me kete bishtin alvaniqes qe me varet midis shaleve

            2. T
             Tironci

             Mos shisni bythen per europen dhe trojet e kti vendi , para sovranitetit komtar sna rruhet trapi per europen.

             1. S
              Shqiptari

              O zagar po qe vlla me greket shporru nga ajo detyr , greku na ka therur na ka masakru popullsin shqiptare ti e ben kushuri , zagar , ku i gjejn kta bythlepirsa profesionist qe i bejn ministra mer zot , njerez pa dinjitet , nuk e duam europen po nuk u fut ne burg beleri or tyç minister , ose po nuk i treguat vendin grekut , duam dinjitet si popull .

              1. I
               Illo

               Ne prapanice i keni syte kur lexoni? Ne çfare vendi la thene vella?

              2. S
               Shqiptari

               O zagar po qe vlla me greket shporru nga ajo detyr , greku na ka therur na ka masakru popullsin shqiptare ti e ben kushuri , zagar , ku i gjejn kta bythlepirsa profesionist qe i bejn ministra mer zot , njerez pa dinjitet , nuk e duam europen po nuk u fut ne burg beleri or tyç minister , ose po nuk i treguat vendin grekut , duam dinjitet si popull .

               1. d
                demokrati

                Jam dakort me diplomacine por Greqia historikisht ka qene agresive ndaj Shqiperise , mos harroni '97 per te kuptuar mire se ne cfare terreni ndodhet Shqiperia......... Historia nuk duhet harruar...

                1. K
                 Koli

                 Nga mbiemri ky eshte Cam per vete.Edi e ka vu per te Tall Bythen me Greket.

                 1. X
                  XXXL

                  O koqe ku jeton, o i mete nga Shqiperia per 10 vjet jane larguar e kane braktisur 1 milion qytatare, te cilet Ed Droga po i zevendeson me indiane siriane kineze e lloj lloj jevgu. Pas 10 vitesh do te largohen edhe ata qe kane mbetur e kush do lind me pas. Do te mbeten inceneratoret qe do te djegin plehrat qeveritare

                  1. R
                   Real

                   O zot beje enderr ! Keshtu thoshte gomari, ndersa ujku bente punen e tije. Ky po sheh endrra me sy hapur, Hasan hesapi.

                   1. S
                    Shqipja

                    Po pse lodheni kot o vellezer komentues ketu ne kete forum, e para ska cte na beje me Greku, se ne Qeveri eshte Rama, qe ja jep pergjigjen e si rruhet hic per Grekun, nuk eshte saliu qe jargavitej Grekut, tjeter, kur te vi koha per tufutur ne BE nuk do te kete me veto nga shtetet anetare, mbasi sh shpejt do te hiqet, e tjetra po qe ske ce do te futesh ne BE, mbasi bythe carje do te kete. Flm per mirekuptimin

                    1. S
                     Shteti fashist uzurpator grek

                     Nuk na duhet europa me keto bythqirat grek.Pse hesht europa kur gerrqia sillet ne kete menyre ndaj Shqiperise ,si mund te lejohen keto fashista qe kane kryer gjenocid mbi popullsine shqiptare te sillen keshtu .Pse hesht europa per minoritetet ne gerrqi,si tolerohet ky shtet fashist.Larg duart nga tokat arbrore o fashiste byth zinj

                     1. T
                      Trotski

                      Respekte Z.Hasani.Kam kenaqesi te shikoj qe kemi nje Minister qe di cfare ben dhe cfare shprehet per te miren e Shqiperise.Grekqirat qe fergellojne do te hane ate "Mikun" .Karvani i Shqiperise do te ece Perpara.

                      1. T
                       Teta Kozi

                       Nje gje nuk kuptoj, tek keto deklarata.....BE eshte perpjekja jone qe na con perpara thote , Jo Afati qe na vihet per Antaresim.Zoteri e ke shume Gabim, Ti po arsyeton sikur kjo eshte nje gare sporti ku filozofia eshte :E rendesishme eshte te marrim pjese ,Zoteri per pjesen e Pare te Fjalise nuk ka me asnje diskutim , Ne nuk Jemi as Mongole e as Arabe Jemi Europiane qe kur kemi lindur ne kete toke , Politikisht vullneti popullor u shpreh qarte qe ne dhjetor 90 , kjo pune ka mbaruar.Zoteri Kombe te tjere e kane pershkruar kete RRuge para teje nuk ka asgje misterioze aty kurthe klecka apo te paprituraeshte proces teknik dhe politik, Me paaftesine apo mosdashjen tuaj ndosht keni ndermend ta zgjasni kete proces edhe 30 vite te tjere kjo eshte tjeter gje.GJEJA ME E rendesishme Zoteri Tani eshte AFATI , AFATI, RITMI SHPEJTESIA, cdo dite qe iken nuk kthehet , Brezat po ikin ata qe luftuan per demokraci nje pjese nuk jane me ne kete bote dhe kane ikur me brengen qe perpjekja e tyre nuk u finalizua ,edhe ata qe sot e jetojne vendin e kane mendjen ti a mbathin Ky thote afatet s kane rendesi, Pse RROTEN DO SHPIKESH ATY apo cfare , Punoni mire e punoni shpejt sa me shpejt qe te jete e mundur , vendet e tjera ish komuniste kane hyre ne eliten e BE dhe qytetaret e tyre po shijojne benefitet e Komunitetit, Mjaft me slogane te Tipit Shqiperia e te ardhmes , apo Shqiperia e gjenerates Tjeter , e ciles Gjenerate , po Ne qe jetojme qe punojme e jetojme me dinjitetin e punes se ndershme perse duhet te ndeshkohemi nga paaftesia e Juaj, Charles Michels permendi 2030 , e ju ne vend te pervishni menget dhe ta vini BE me shpatulla per muri te pakten ne 2030 per ti Thene Ja ku Jemi Gati JU LUTEM MBANI FJALEN E DHENE DHE MOS genjeni , Kurse ky cfare thote AFATET NUK KANE RENDESI,po pra 35 vjet i hengrem me tranzicion dhe 35 te tjera ti hame duke pastruar pluhurat e DERES SE BE

                       1. T
                        Teta Kozi

                        Nje gje nuk kuptoj, tek keto deklarata.....BE eshte perpjekja jone qe na con perpara thote , Jo Afati qe na vihet per Antaresim.Zoteri e ke shume Gabim, Ti po arsyeton sikur kjo eshte nje gare sporti ku filozofia eshte :E rendesishme eshte te marrim pjese ,Zoteri per pjesen e Pare te Fjalise nuk ka me asnje diskutim , Ne nuk Jemi as Mongole e as Arabe Jemi Europiane qe kur kemi lindur ne kete toke , Politikisht vullneti popullor u shpreh qarte qe ne dhjetor 90 , kjo pune ka mbaruar.Zoteri Kombe te tjere e kane pershkruar kete RRuge para teje nuk ka asgje misterioze aty kurthe klecka apo te paprituraeshte proces teknik dhe politik, Me paaftesine apo mosdashjen tuaj ndosht keni ndermend ta zgjasni kete proces edhe 30 vite te tjere kjo eshte tjeter gje.GJEJA ME E rendesishme Zoteri Tani eshte AFATI , AFATI, RITMI SHPEJTESIA, cdo dite qe iken nuk kthehet , Brezat po ikin ata qe luftuan per demokraci nje pjese nuk jane me ne kete bote dhe kane ikur me brengen qe perpjekja e tyre nuk u finalizua ,edhe ata qe sot e jetojne vendin e kane mendjen ti a mbathin Ky thote afatet s kane rendesi, Pse RROTEN DO SHPIKESH ATY apo cfare , Punoni mire e punoni shpejt sa me shpejt qe te jete e mundur , vendet e tjera ish komuniste kane hyre ne eliten e BE dhe qytetaret e tyre po shijojne benefitet e Komunitetit, Mjaft me slogane te Tipit Shqiperia e te ardhmes , apo Shqiperia e gjenerates Tjeter , e ciles Gjenerate , po Ne qe jetojme qe punojme e jetojme me dinjitetin e punes se ndershme perse duhet te ndeshkohemi nga paaftesia e Juaj, Charles Michels permendi 2030 , e ju ne vend te pervishni menget dhe ta vini BE me shpatulla per muri te pakten ne 2030 per ti Thene Ja ku Jemi Gati JU LUTEM MBANI FJALEN E DHENE DHE MOS genjeni , Kurse ky cfare thote AFATET NUK KANE RENDESI,po pra 35 vjet i hengrem me tranzicion dhe 35 te tjera ti hame duke pastruar pluhurat e DERES SE BE

                        1. Q
                         Qytetari

                         Hallall e paç o djalo…. Shyqyr qe me ne fund del njeri e flet troç. Me sa kuptoj thote… ne do bejme punen tone… ata skane bythe te na pengojne. Hallall.

                         1. s
                          skeptiku

                          Dhe ky Hasan mjeran qe kane dergu per te ngrohur furrikun e lene bosh nga Xhacka di se sa e pengon a jo Greqia integrimin...si veshtire kjo !

                          1. d
                           dragot

                           " Fqinj "qe mbajne ligjin e luftes....!!! " Fqinj " qe kane grabitur camerine....!! " Fqinj "qe paguajne ushtaret e Vorio Epirit.... Thoni I DASHUR ARMIK.....

                           1. E
                            Ethem Lalaj-MallaKASTRIOTI

                            OK,Ministri Jashtëm për të parën herë në TV. Megjithatë berishistëve nuk u pëlqen nga EMRI,Se është TULLAC..për ta nuk ka rëndësi si flet..por pse është Ministri i Qeverisë së Edi Ramës që nuk e mundin dot për 1000 vjet..Se jan hajdut e vrasës killer..! -Greqia nuk e pengon dot Shqipërinë për në BE për shpifjet që bën.BE

                            1. n
                             niko kalemi

                             Tefta,duket qe je e trashe se ai nuk shprehet per afat te papercaktuar,ky afat mund te jete dhe para vitit 2030,vit qe mendohet te hyje Shqiperia ne BE,por thekson se rendesi ka plotesimi detyrave dhe jo afati,prandaj tregohu me e pjekur se me keto komente dizinformon lexuesit,apo keni ndonje qellim tjeter.

                             1. T
                              Teta Kozi

                              Xhaxhi Niko e para Ki me shume respekt per vehten dhe shkruaje emrin dhe mbiemrin me germe te madhe , e Dyta mos I fyej njerezit nga intelekti se eshte idotesi dhe mungese respekti per ate qe e pranon si bashkbisedues E treta Nuk eshte as Rama e as ministri i tij qe shprehen apo vendosin afate nuk eshte ne tagrin e tyre per kete ceshtje por te Atyre qe i ftojne ne Clubin e BE, e katerta perse iu djeg kaq shume kjo puna e Afatit edhe Ty edhe Ministrit, mos Valle ke ndonje iluzion qe i ke bere detyrat e shtepise dhe do te hysh neser ne BE dhe gjasme nuk te shkon per shtat 2030,Po te jap nje Argument qe kjo qe po them eshte e vertete : po te kishte ritem ky angazhimi yne famamadh per BE nuk do te kish ikur gati 1/2 e qeverise se fundmi, pra eshte e qarte qe kjo eshte ceshtje Shpejtesie dhe Ritmi e puneve dhe Rrjedhimisht edhe CESHTJE AFATI qe presupozon qe megjithe denglat qe fliten poshte e perpjete per endren Shekullore te Integrimit nga politika ,apo me keto konfliktet e stisura qe inxjerrin nga menga kur duan dhe si duan per te shitur pak patriotizem te tipit PSH do ta lirojme apo do ta mbajme ne burg bejlerin , per te cilin as me rruhet fare se eshte nje cope bajge meqe ra llafi , E pra Kalem PUNET E KRYERA KANE RENDESI, Dhe BE si nje mesues i mire po te thote Beji detyrat deri ne 2030,Po te thane per 2030 Gezohu dhe mos u be dhi e zgjebosur dhe Bishtin Perpjet, TE gjithe e dime qe vendi nuk eshte i denje per ne BE,as tani e as do te jete ne 2030 eshte njelloj si antaresimi i shqiperise ne Nato ku vullneti politik tejkaloi Meriten dhe Shqiperia u be vend antar,Ndoshta per arsye konjukturale edhe Antaresimi Yne ne BE keshtu do te perfundoje ku Vullneti politik do te tejkaloje meriten, E di Ti Xhaxhi niko kalemi qe Mali i zi deri ne 2022 kishte 120 muaj qe negocionte (10vjet) dhe kishte mbyllur vetem 3 kapituj nga 35, Qe Serbia kisht 101 muaj qe negocione dhe ka hapur deri me sot vetem 23 nga 35 Kapitujt , Keshtu kalem vllai , kjo eshte edhe ceshtje Afatesh se rrobt po ta lene vendin dhe po te vijne atta te Bangladeshit dhe Te sri lankes, por ngaqe keta Tanet nuk kane b....ti zgjidhin keto ceshtje e kane gjet nje zgjidhje me te thjeshte :Te kane mbushur mendjen ty qe ne mund te hyjme ne BE edhe para 2030, prandaj Ti je prekur shume kalem kur te permenden 2030 se helbete i paske bere valizhet gati qe te hysh neser ne BE

                             2. N
                              Nje mik nga Haga

                              More zoterinje,po ne ne europe jemi,e njihni gjeografine apo jo,kurse grekeve mos u a varni fort,jane pothuajse si ne,mendoni kur nje goxha krieminister cirret cdo dite e kercenon me sanksione kunder shqiperise per nje cope kontadino himare,mos ja vershelleni fare e ciao amico.

                              1. N
                               Noli

                               Goxha krieminister??????? Kopil i Dora Bakojanit eshte.

                              2. T
                               Tomi

                               Shqipe hasanani i perkthehet emri ktij kokrrjepurit mihalesh ka qene ke ministria e mbrojtjes, ka ngel ky te perfaqesoje vendin ne arenen nderkombetare. Do jete ndonje g99 i iranianit kajan

                               1. S
                                Spiromilo Archigos

                                Jemi fqinj dhe kushurinj me greket dhe nga ana tjeter i shani dhe thoni ska grek, jane jevgj dhe nga ana tjeter thoni jemi byrazera me turqit. Pabesia eshte art per turko mongolet si Hasani Hasanrrallahu

                                Lini një Përgjigje