Demonët që zgjoi rasti i Fredi Belerit

19 Shtator 2023, 19:50Politika TEMA

Demonët që zgjoi rasti i Fredi Belerit

Nga Ylli Pata

Qirjako Micotaqis, disa muaj përpara fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare të majit të këtij viti, vizitoi zonat e banuara nga minoriteti grek në Shqipëri; Dropullin e Finiqin, si dhe Himarën.

Micotaqis, dhe partia e tij, të favorizuar nga një dobësi e opozitës së majtë greke, e cila është mjaft e përçarë, bëri një strategji për të fituar një mazhorancë absolute në Parlamentin grek. Një ambicje e madhe, duke pasur parasysh që prej dekadash qeveria greke ka ardhur si pasojë e aleancave të çuditshme. Sa për shembull: babai i kryeministrit të sotëm grek, Kostandin Micotaqis, qeveriste me koalicion me një grup kryeministësh grekë. Një nga këto ishte edhe muzikanti me famë botërore, Mikis Teodorakis, i cili ishte ministër i Kulturës në qeverinë konservatore. Ndërkaq, Alexis Tsipras, një politikan që vinte nga e “majta e thellë” qeverisi me një parti ekstremi të djathtë, ANEL, ku ministër të mbrojtjes kishte Panos Kammenos.

I cili shpesh vishte uniformën kaki e bënte manovra ushtarake në kufi me Shqipërinë, një vend aleat të NATO-s. Ishte qeveria Tsipras që i hoqi Jorgo Goros-kryebashkiakut të Himarës shtetësinë greke. Ishte pikërisht qeveria e Tsiprasit që riaktivizoi Fredi Belerin në fokusin e qarqeve zyrtare greke.

Leonidha Rokanas, ambasadori i atëhershëm grek, që vinte nga një eksperiencë me shërbimet sekrete të vendit të tij, zhvillonte shpesh takime me Fredi Belerin jo zyrtare, pasi konsiderohej problematik falë dosjes së tij penale, por edhe lidhjeve politike.

Beleri ishte një nga anëtarët e Agimit të Artë, një organizatë ekstremiste neonaziste, e cila doli më pas jashtë ligjit në Greqi.

Ishte pikërisht atëherë që Beleri nisi të dalë në media, si një eksponent politik, dhe u ngjiz me partinë e Vangjel Dules dhe Omonian. Dule, pasi humbi totalisht mbështetjen politike të banorëve të minoritetit grek në Dropull e Finiq, por edhe kontaktet me autoritetet e Athinës, pasi u kthye në irilevant si faktor, u qas me qarqet politike ekstremiste greke, ata që kërkojnë autonominë e “Vorio Epirit”. Por partia ANEL e ish-ministrit të Mbrojtjes, nuk arriti që të bëhej e dashur te ekstremistët që kishin qenë anëtarë të Agimit të Artë. Pasi neonazistët nuk ua falnin si Kamenosit, ashtu edhe Tsiprasit nxjerrjen jashtë ligje të partisë së tyre dhe burgosjen e udhëheqësve.

Duke parë këtë situatë, Neo Demokratia e Qirjako Micotaqisit, e cila herë pas here në histori kishte pasur aleanca me qarqe ekstremiste nacionaliste, kryesisht në veri të Greqisë, në kufi me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, ju afrua ish-elektoratit të Agimit të Artë.

Në zgjedhjet e vitit 2019, Nea Demokratia arriti të marrë një pjesë të elektoratit që kishte votuar Agimin e Artë, ndërsa në zgjedhjet e këtij viti ju fut me kokë, pasi Micotaqis kërkonte që të merrte i vetëm shumicën parlamentare për të qeverisur pa aleatë. Mirëpo për të arritur këtë objektiv, i është dashur të bëjë aleanca me faktorë lokalë dhe periferik, të cilët grumbullojnë sillogje e qarqe ekstremiste të të gjitha niveleve.

Ndërkaq, në kulmin e fushatës për zgjedhjet parlamentare greke, Fredi Beleri, ishte një nga eksponentët kryesorë të propagandës për të fituar zgjedhjet në veri të Greqisë, nga eksponentë të Nea Demokratia. Të cilët jo vetëm premtuan marrjen e Himarës, por hapën fjalë si atje edhe këtu se “e kemi mbyllur këtë punë”.

E kështu Micotaqis, lejoi qarqet e tij që të kryenin “Dirty buisnes” me Sali Berishën për kandidimin e Fredi Belerit në Himarë. Një marrëveshje politike me një të ndëshkuar nga SHBA si “Non Grata”, e kandidimin e një personi penalisht të pakandidueshëm, e politikisht që zgjon të gjithë demonët nacionalistë nga të dy krahët.

Siç po e shikojmë, nismën e ka marrë PDIU e Shpëtim Idrizit, që natyrisht nuk do t’i humbë ky rast, ndërkohë që “BF” e Sali Berishës dhe Ilir Metës, ka pësuar një gol aq të rëndë politikisht sa e ka dërmuar.

Vështirësia e foltoristëve në panelet e darkës për Belerin duket qartë, pasi kjo është një boomerang apo kurth ku nuk dalin më politikisht. E në këtë kurth ka rënë edhe Qirjako Micotaqis, i cili po mundohet të dalë, duke përdorur të gjithë arsenalin politik e diplomatik, por që sharra i ka ngecur në gozhdë. Që u duk fare qartë nga deklarata e Departamentit të Shtetit, apo edhe BE-së.

Sa për djajtë nacionalistë që kanë nxjerrë nga shishja, duket se kryeministri grek ka kryer një “autogol perfekt”, që edhe sikur t’ja ketë përgatitur ndonjë mjeshtër i nivelit të lartë, nuk do të kishte funksionuar aq mirë.

TemA

  

 

53 Komente

 1. Q
  Qiforti

  Ι hodhe genjestrat ylli,per tja futur ne tru te gomarit.Te thuash gjysmen e te vertetes eshte me eposhter se nje genjeshter....

  1. .
   .

   Demonet I zgjoj babezia e Ramutit te vjedhi pronat e bregdetit dhe jo Greqia. $$$$$$$ Shoqata e Avokatve Greke dhe ajo Europiane ju a tha hapur dhe me argumente ne qender te Tiranes .... se "shkelni 5 nga 10 nenet" dhe asnje nga Avukatet e madherishem Arnaut te Kristalit, UFO-s, Vitrines ... nuk doli ti kundershtoj.

   1. A
    Arvanitasi

    O te qifsha shoqaten e avukareve te bythes. Neper çanta kishin vetem kar fallco per tu qire pas dhjero muti konferences per Bejler sumen

    1. c
     cba

     N.q.s. jane shkelur kaq e aq nene, le te coje ceshtjen ne Strasburg zoti Beleri. Nuk kuptoj, ju avoketer greke, c'mutin doni ne Shqiperi?

    2. .
     .........

     Cfare shkruan more kokrra e caracit.....mer trongull....

     1. H
      Hoxh Armandi

      Ky shkrim ishte maja e intelektualeve turkoshqiptare. Ketu kishte shume llogjike turkoshqiptare..

      1. G
       Gen4Al

       Turqia nik po kerkon territor ne shqiperi, keshtu qe mos te kruhet se juve te shiturve ju kruhet shpesh. mos harro se shqiptaret do te ju kruajn me mir se greket.

       1. .
        .

        Jo Turqia nuk kerkon teritorre sepse e ka gllaberuar te gjithe Shqiperin. $$$$$$ Shikoni ne video Takamine e fundit Ramy-z Erdogan ne Skiperi. Ed Ebu Ramy si I dhier ne tumane duke lepir Erdoganin me nje fjalor skandaloz sahan-lepirsi. $$$$$$$ Pastaj direkt mbylli shkollat Gyleniste duke arrestuar pa vendim gjygjesor profesorat Turk te Gylenit dhe te paketuar I dorzoj tek Erdoqeni. $$$$$$$ Nenshtrim total.

       2. J
        Janulla Mahmutis

        Janulla po jua qr turku dhe turku nuk po kerkon toke nga ne. Po hajde na hani karin se qimaren do merrni se Himares na rruan karin ne shqiptareve

        1. J
         Janullatosi Armando

         Armando ! Turkoshqiptaret te qifshin ç'fare te kesh o Grek i ndyre! Ku ka qene SHIKu qe i ka lene te livadhisi keto spiun anti Shqiptare ? E keqja kesaj pune jane anti Shqiptaret Berisha. - Meta qe e vendosen kanditaturen e ketij spiuni anti Shqiptar.

        2. P
         Pilo Lala

         Thirrje te gjithe Shqiptareve ne Greqi, dhe ne solidaritet ne NY, Itali, Gjermani!!!! Nje Shqiptar ekzekutohet ne mes te dites nga nje Grek, ne mes te qytetit. Nuk eshte rasti per ne te bejme pak zhurme per ekzekutimin racist te Shqiptaret nga Greku ne mes te dites? Po ta kishte kete rast, Greqia do mundohej ta digjte Shqiperine. Shikoni cfare po ben per nje Shqiptar qe deklarohet Grek fallco, lere pastaj po te ishte nga ata greket e vertete. E pama cfare zhurme u be kur u vra Kacifasi, njeri i armatosur me arme snajper, ne token tone, duke qelluar mbi policet tane. Per "trimerine" qe tregoi, greket i bene lapidar, i bene varr madheshtor, i bejne homazhe cdo vit ne Shqiperi. Ku jane shoqatat Shqiptaro Greke ne Athine, ku jane aktivistet, ku jane Partite Politike qe nuk po organizojne as homazhe, lere pastaj te protestojne per kete ekzekutim rracist te hapur grek. Akuza e plakut grek duhet te jete vrasje me motive RRACISTE, jo per vrasje ne gjaknxehtesi e siper, se keshtu ai del nga burgu per 2-3 vjet, ndersa femijet e Shqiptarit nuk e shikojne me perjete babane.

         1. R
          Rea

          Zoti Pilo! Po ku kane bythe Shqiptaret ne Greqi te protestojne! Po dote kishi bo masaker ndaj Shqiptareve per proteste,

          1. R
           Rea

           Zoti Pilo! Po ku kane bythe Shqiptaret ne Greqi te protestojne! Po dote kishi bo masaker ndaj Shqiptareve per proteste,

           1. E
            EleΥΘeriskΨi

            Shqiptarin qe u egzekutua e denuan mediat dhe gjithe shoqeria greke . Kurse Aristotelin Guma u egzekutua dhe e vran per here te dyte gjithe shoqeria shqiptare dhe mediat alvaneze. Ndersa Belerin dhe nepermjet tij minoritetin ethnik grek po e egzekutoni moralisht non stop .

            1. D
             Detari

             @ EleΥΘeriskΨi. i njejti fat ju pret edhe ju pederasteve te janulles……., bythqiri Guma e Kacifa , qe ju vafte shpirti ne ferr, moren ate qe meritonin. Edhe ju prapa koke e keni

            2. I
             Illo

             Shume e drejte!

             1. T
              Taulant

              O shoku Pilo, po sa shqipetare truthare jane vrare e plagosur me njeri tjetrin per nje vend parkimi apo per gervishje makine? Me qindra!! Sa te tjere jane ekzekutuar per nje shikim apo llaf goje? Vetem para 2 diteve nje shqipo vrau dike e goditur me kacavide nje bashkekombas te tij ne nje autostrade ne Itali. Ti thashe te gjitha keto o tru peshk per te te thene se nuk ka lidhje me kombet, por me trushpelarjen e frymoreve qofshin kineze, greke apo arvanitas!

             2. k
              k

              Grekët e pabesë, të njejten gjë bënë edhe me Turqinë në 1920 me Venizelosin, dhe ja qinë motrat ku I kishin. Shqiptaret e kanë mendjen me vjedh dhe korruptuar, nuk janë per atdhe.

             3. S
              Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

              T'emen e s'emes,u lodha kot duke lexuar deri ne gjisem kete carcaf karlliqe...qe shkruan ki qafe Pata, imagjinoni kur te behet qafe Patoku ki jeziti cfare do te kakarisi!?

              1. M
               Meshari

               Sunit te qifsha grune e papune. Urdher i Janulle kancerozit pas meshes pjesmarresit do penetrohen me njeri tjatrin nga prapa. Shporru tani or korrak evgjito gre qire

               1. Y
                Yildis Pata

                Meshar I pidhit te sat'om kurvë islame qe shkerdhehesh me qentë dhe lyhesh me mutin tënd si ritual mburjeje.

                1. M
                 Meshari

                 Te qi grune e motren e cte kesh me fis more pederast. Te gjej mos u merzit e do te qij rracen

                 1. M
                  Meshari

                  Evgjit gre qire te shkerdhej vajzen, gruan e cteban fisi mor karakurve gre qire. Zhduku nga ky forum shqiptar se ketu eshte per burra e jo per ty e evgjitet e tjere gre qire qe pallohen nga mbrapa me njeri tjetrin, vemje

                  1. Y
                   Yildis Pata

                   Meshar sapo ja derdha sat shoqe o kurve varezash. Do ta "shtyp "gjithe javen mqs ti je poshte ures duke sgaflluar sumën e kuqe Islamike..mos kij merak se ty do te dergoj nje synetlli te ta shqyeje sumatriçen

                   1. M
                    Meshari

                    Jam beqar o pederast. Po te zura ta vura se nga mrapa e keni qejfin ju evgjitet e ger qise. Ne fund do me besh gojoren per te pastruar mutin tend o letyre qe te vjen era kake

                    1. j
                     janullatos kolotrypida

                     Yilmaz Pata gojen e paske te madhe mbas kompjuterit po rrugeve te shqiperise ti shkerdhejne te 14 o fare gamisur pederast i tredhur. Si Kacifa do tua shkerdhejme robt kurva te janulles

                     1. M
                      Meshari

                      Do te ta bej biren e bithes sa nje kalli misri pa pjel or pederast evgjito gre qire qe del me pseudonim. Gruan ta kenaqa shikoje na poshte se ka 1 nishan te kendshem. Ndersa ty te pret kari fallco me gunga qe perdorni ne mesha ju vemjet. Yt korrak evgjit gamisou

                      1. Y
                       Yildis Pata

                       Ta gjeta IP mos u merzit. Do te te gjej burre kurve . Mos u merzit.

                       1. j
                        janullatos topefagos

                        ooo Yldirim Pata oooo tu qifshin robt e shtepise me turq

                        1. M
                         Meshari

                         Tani qe ma bere qejfin or perderast. Mezi po te pres.. Ne mes te Athines me ke or te qifsha rracen e evgjitit. Merr vajin e bithes kur te vish or burre qe pallohesh me burre

                         1. M
                          Meshari

                          Si njeh shqiptaret ti more burre bythqir qe pallohesh me burra. Tani qe me paske gjetur e kam me kollaj te shkerdhej para e mbrapa fiserisht more evgjit bythpiset gre qire. Vij une ku te duash ti or kurve e felliqur e familjes, bythar i neveritshem dhe ta bej me zi se ju a ka bere turku nder shekuj

                   2. M
                    MOKRARI

                    MJAFT HENGERT MUT JU O TRAPE BYTHQIRE GREKE SE SKINI PER TA FITUAR KURRE HIMAREN.HIMARA KA QENE DHE DO MBETET SHQIPTARE.

                    1. .
                     .

                     Himaren e fitoj Beleri, por e keni te veshtir ta honepsni realitetin. Prandaj e burgoset me argumente qesharake.

                     1. P
                      Pikaloshi

                      Je ne vete more koqe cfare fitoi Bejleri?!?! Me vota te blera. Me njerez ne autobuza duke i paguar dhe ushqyer per ardhjen ne Himare. Kush i han keto more korrak jevg pis greqire

                      1. a
                       a.a

                       Bejleri "fitoi zgjedhjet"por ai eshte njeri me te kaluar te erret, kaq mjafton qe te zhduket nga politika .... Himara ka qene, eshte dhe do te jete shqiptare.

                     2. F
                      Fredi Bejleri dhe e dashura e tij Micotaqis

                      Qirio Micotaqis kerkon kar ne Himare !

                      1. T
                       Taulant, Katana 138

                       Bejleri tregoi pafytyresin e ndyresirave te Helen-halese

                       1. N
                        Noci

                        Ajo qe ka shkruar z.Pata eshte nje analize perfekte,e shkurte e problemit te Himares.Nuk na intereson çfarë ndodh ne Greqi se atje derrat nje turi kane dhe si te djathte ,si te majte ,si ekstremiste jane antishqiptare historikisht por tani nuk eshte Shqiperia e vitit 1914, as 1990 dhe as 1997. Sa i takon opozites i kane vene vetes nje tabelë ne gjoks ku shkruhet " antishqiptare" dhe me siguri do t'u kushtoje

                        1. O
                         Owe Arup

                         Yllka Pata paska gastrit nga bytha dhe lidhje direkete goje -bythë me një tub telescopic plastmasi

                         1. P
                          Permet

                          Keta gre qire te Berishes e Metes te marrin Janullen e te zhduken vet. Qelbesirat kane nise edhe me shume te qelben. Let shkojne andej nga Gre qia ku i kane votuesit e parapaguar.

                          1. S
                           Sardi

                           Vella pa merak se kane dale ne siperfaqe minjte e gjirizit dhe shpejt do ti hy patellxhani ne bythen e piset greke ketyre vemjeve qe hajne buken e ketij vendi te bekuar e slene gje pa bere pas shpines se tij. I zente haka e ketij populli te lashte e fisnik

                          2. A
                           Avzi Nela

                           O Pata, je bere si tellalli i Lushnjes.

                           1. t
                            timi

                            Ju lutem mos I shani grekerit se e kane sumen shume fantastike dhe grekerit e vertete jane njisha per byth@re ,sidomos ata paput e shkrijne fare kallomin.

                            1. S
                             Sotiri

                             Ahahahahahaha i madh

                            2. T
                             Trump

                             Ne 2018, u tha ne parlamentin grek se ministria e jashte greke perdor nje fond sekret me 1 million dollar per te influencuar disa media në Shqiperi dhe Maqedoni, dhe kishat e tyre ortodokse. Pse nuk e thoni?

                             1. F
                              FATMIRI

                              GREK O GREK O KRYE HORR E NDJEN VETEN SUPERIOR ME NGADALE ME AVASH SA TE BEHET KECI DASH EDHE SHUME MOS HINGELLINI SE ÇA BORXHE NA I KINE PROVOJE MOR HALE NDAÇ ME TURKUN NDAÇ ME NE PROVOJE MOR BIR PUTANE TE LESH BREKET KESAJ ANE O HALEJA I HALES IPA TURP E IPA BES RRINI URT NE ATE PRAG SE KETEJ KA ÇEÇUA BIÇAK MOS U KRUANI ME DJEMT E SHQIPTISE SE DO TJU QIN ROBT E SHTEPISE

                              1. V
                               Vasili

                               PaliKaret po dalin nga gjirizet pak e nga pak. U paska dash kjo puna Bejler sapunit qe te dalin ne siperfaqe keta evgjite llumi i bastardeve gjakprishur ketej dhe andej kufirit. Poshte tradhkaret rrofshin e qofshin shqiptaret!

                               1. K
                                Kujtim

                                Ore,po çudi sa i qajmë hallin grekut që paska bërë autogol!!!! Sa herë hapen tema të tilla del në pah arsenali ynë linguistik i fjalëve nga më të pistat ..gjë që në rastin më të thjeshtë tregon për frustrim seksual të atij që i përdor. Për mua autogolin Shqipërisë ,ashtu si edhe në çështjet Becchetti me shokë ja bëri Edi Rama - sot edhe qytetari më i thjeshtë në Europë ,që dëgjon lajmet, e di se në një fshat të Shqipërisë disa fshatarë luftojnë që të quhen grekë,po ca të tjerë nuk i lejojnë. Pretendimet e Greqisë për Himarën janë shekullore,po askush nuk ua ka varur deri më sot,Beler bytha i bëri çështje ndërkombëtare! Edhe për patriotët tanë bujarë në dhurim fekalesh edhe lëngjesh të tjerë biologjikë nëpër blogë- Shqipëria e Edi Ramës nuk është aq e fortë sa e bën propaganda e Top Chanel -ëve, edhe në arenën ndërkombëtare askush nuk bën sakrifica për ne: Amerika,Turqia ,Italia shohin interesin e tyre, askush nuk do vritej për ne, prandaj me gajret vëllezër,me gajret....

                                1. s
                                 simon

                                 Monarko fashistat e Vorio Epirit vazhdojne te paguajn Belerin bejne hero Kacifen e plot kacifa te tjere.

                                 1. N
                                  Neandertali shpellave bizantine te mesjetes

                                  Demonet kane qene gjithmone aty , Greqia, ky shtet "modern" , i ngritur mbi rrenjet e nje populli tjeter nuk ka ndaluar asnjehere se luftuari kete popull, si per te zhdukur apo tjetersuar te kaluaren e saj te vertete.....dhe cudia me e madhe eshte qe e ben kete lufte me vete elemente (bastarde) te ketij populli ,tashme, gati fantazme ....sindrome e Stokholmit

                                  1. C
                                   Cimi vlora

                                   Faji per kanditaturen e belerit eshte i KQZ qe ka lejuar kandidimin dhe regjistrimin e nje personi qe eshte denuar me vendim te formes se prere nga gjykata ,pavarsishte se nuk ka bere burg. Pra te pandehur duhet te meren dhe komisjoni i zgjedhjeve .

                                   1. C
                                    Cimi vlora

                                    Nje shtetas qe humbet te drejten per te kandiduar per nje post publik sic eshte posti kryetarit te bashkise sipas ligjit sepse eshte denuar nga gjykata mevendim te formes se prere nuk ka si te betohet per nje post qe nuk I takon .per te gjitha keto shkelie ligji duhet te gjykohet personi qe ka pranuar, te kandidoje dhe kqz qe ka regjistruar nje person ne shkelje te ligjit .

                                    Lini një Përgjigje