Kryebashkiaku i Memaliajt, letër Ramës: I strehojmë ne emigrantët afrikanë, është momenti të tregojmë mikpritjen tonë

4 Dhjetor 2023, 16:59Politika TEMA

Kryebashkiaku i Memaliajt, letër Ramës: I strehojmë ne

Kryetari i bashkisë së Memaliajt, Albert Malaj i ka dërguar një letër kryeministrit Edi Rama, me anë të së cilës kërkon që të stehojë një pjesë të emigrantëve afrikanë që pritet të vijnë në vendin tonë nga marrëveshja me Italinë.

 

"Bazuar në marreveshjen e lidhur mes Kryeministrit te Shqiperise me Kryeministrin e Italise, ne te cilen ështe dakortsuar per sjelljen e emigranteve dhe azilkerkuesve afrikan nga Italia në kampe te vendosura ne Shiperi, eshte momenti te tregojme mikpritjen tone nisur nga perjetimi dhe mikpritja qe ne per shume vite si emigrante e kemi gjetur ne shtetet europiane.

Bashkia Memaliaj shpreh gatishmerine e saj per te strehuar nje pjese te emigranteve nisur dhe nga eksperienca e fituar ne vitin 98 duke strehuar dhe treguar traditen e mikpritjes ndaj vellezerve tane te Kosoves, mbeshtetur ne dakortesimin e komunitetit i cili eshte i gatshem per te dhene kontribut pozitiv në jetesen e emigranteve, zoterimi i hapesirave dhe ambjenteve te pershtatshme akomoduese, si dhe pozicionimi i favorshem i territorit te bashkise ne afersi te portit te Vlores dhe Sarandes.

Mbështetur edhe ne eksperiencen time profesionale si nje ish ushtarak, i kualifikuar per menaxhimin e krizave te refugjateve ne misionet e ngarkuara jashte Shiperise jam i pergatitur dhe i gatshem per te siguruar miremenaxhimin dhe mbarvatjen e procesit te strehimit te emigranteve te huaj dhe ne Bashkine Memaliaj", shkruan në letër ndër të tjera. 

Në bazë të marrëveshjes, Italia do të financojë dy qendra për të menaxhuar emigrantët pa leje qendrimi. 

Këto struktura fillimisht do të presin jo më shumë se 3 mijë persona që do të qëndrojnë aty kohën e nevojshme për të shqyrtuar kërkesat për azil.

Do të qarkullojnë në vit deri në 36 mijë persona, natyrisht jo njëkohësisht, pasi kapaciteti maksimal i dy qendrave do të mbetet deri në 3000 persona në muaj. 

 

 

11 Komente

 1. G
  Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

  Pranoi ne shtepine tende ore kryebashkiak.

  1. P
   Pika

   Më saktë: o kryemut.

  2. U
   Ushtaraku

   Do ta besh dhe Memaliajn territor nen juridiksion Italian? O kryetar jo vetem qe afrikanet nuk duan te jetojne ne Memaliaj por ka rrezik qe pleqt e Memaliajt te futen ne kamp te kerkojne azil ne Itali meqe eshte territor Italian. Si nje ish ushtarake qe je qenke zero dhe nuk e ke idene e sigurise kombetare lere me te kuptosh nga kushtetuta dhe sovraniteti kombetare. Ju ka ngelur vetem te vishni poturet e Edit. Njerez servila.

   1. J
    Jugu

    Kjo eshte te tallesh menderen me kete popull te vuajtur dhe te trushpelar nga mediat prane Rames. Po kush jeni ju more te mbaruar qe dilini vullnetar to mbani djemte e rinj me ngjyre qe Rama do sjelli ne vend. E bastarduat fare ate vend more ju vrafte zoti. Jeni te tere mafioza dhe me pushtet te frikshem. Mjere populli qe nuk ka me as fuqi as deshire per ndryshim dhe per revolte ndaj ketij pushteti te qelbur dhe hajdut. As nje gje nuk e justifikon me kete pushtet pushtash, as nje opozite e mbaruar dhe as nderkombetaret qe pallohen per ca leka qe ju jep Rama.

    1. k
     kete kisha tani per tani

     Pranimi emigranteve qe kerkon kryebashkiaku eshte zgjuarsi se do te perfitoje investime dhe parà ne ndihmen e tyre, keshtu qe do te rrise te ardhurat e bashkise. Pa ka si ky kerriçi qe do behet gomar ne te ardhme qe i thote: pranoji ne shtepine tende o kryebashkijak, sikur do i vene e do i zene shtepine e tij ketij komentuesit. Idiotesia nuk ka brire, eshte sheshit.

     1. S
      Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

      Ngelen Hanemet pa burra...duket se birazetet nga Afghanistan plotesojne kushtet....buyrum!

      1. F
       Fredis Beleris

       Se mos na i leshoni ketej nga greqia si ben erdogani ore depsesa

       1. a
        aleks

        ku kane atdhe keta plehra, keta hajdute ordinere se kane problem qe per leke, te shesin gruan dhe vajzen, dhe jo me atdheun, si ka mundesi qe keta gorake otomane arabe , te mos u dhimbset sadopak atdheu ku kane lindur, ptuuuu o race e felliqur, o vemje, qe per te vjedhur disa miliona me hiqesh sikur te dhimbsen refugjatet.

        1. M
         Mali i dajtit.

         Shqiperia e shqipetareve,vdekje tradhetareve

         1. K
          Kenge Dukaqote

          E gjeti punen e re kryebashkiaku , Eskort te kampi

          1. T
           Ton

           Filluan ketrat nga keshillat si ne kohen e xhaxhit...o Bashkiak..ofroji nje here sherbime qytetareve te ty pastaj Afrikaneve...idiote te lindur

           Lini një Përgjigje