Pse Britania e shpalli ‘non grata' Berishën? Analisti i BBC, Partos: Është forcë përçarëse në Shqipëri e rajon, kërcënim për Ballkanin

30 Korrik 2022, 10:05Politika TEMA

 

Pse Britania e shpalli ‘non grata' Berishën? Analisti i BBC,

“Berisha është një forcë përçarëse në politikën Shqiptare dhe në kontekstin më të gjerë rajonal. Retorika nacionaliste e zotit Berisha, që kërkon të minojë përpjekjet e kryeministrit Rama për të rritur bashkpunimin rajonal përmes nismës së ballkanit të hapur, konsiderohet në Londër si një kërcënim për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor.”

Kështu e analizon Gabriel Partos, analisti i BBC, situatën në  Ballkan, pas vendimit të marrë së fundmi nga Britania e Madhe për të shpallur non-grata ish-kryeministrin Sali Berisha.Në një komunikim zyrtar me Report Tv, Partos argumenton se arsyet se pse Britania e Madhe e shpalli Berishën 'Non grata' .

“Unë besoj se ka dy arsye kryesore që kanë motivuar vendimin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar. Së pari, qeveria donte të demonstronte angazhimin e saj për të luftuar korrupsionin. Së dyti. dhe besoj se ky ishte një motiv më i rëndësishëm në rastin e zotit Berisha, autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar, ashtu si homologët e tyre amerikanë, besojnë se zoti Berisha është një forcë përçarëse në politikën shqiptare dhe në kontekstin më të gjerë rajonal. Ky vlerësim i zotit Berisha është thelluar që nga viti 2019 kur qasja e Partisë Demokratike u bë më konfrontuese me dorëheqjen e ligjvënësve të saj nga Parlamenti dhe bojkotimin e zgjedhjeve për pushtetin vendor.

Pjesa më e madhe e fajit për këtë iu kushtua zotit Berisha, i cili shihej si "pushteti pas fronit" brenda PD-së dhe i cili shihej si rezistent ndaj përpjekjeve të liderit të atëhershëm të PD-së, Lulzim Basha, për të adoptuar një politikë më pragmatike rreth dhe pas zgjedhjeve parlamentare të prillit 2021. Reputacioni i z. Berisha si një forcë përçarëse është theksuar nga fushata e tij për të larguar z. Basha nga udhëheqja; nga sulmi i mbështetësve të tij në selinë e PD-së në janar; dhe me veprimet e tij që kanë sjellë përçarje në PD. Përveç kësaj, retorika nacionaliste e zotit Berisha, që kërkon të minojë përpjekjet e kryeministrit Edi Rama për të rritur bashkëpunimin rajonal përmes nismës Ballkani i Hapur me Maqedoninë e Veriut dhe Serbinë, konsiderohet gjithashtu në Londër si një kërcënim për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor.

Në një kohë kur pushtimi rus i Ukrainës ka rritur tensionet gjeopolitike në të gjithë Evropën dhe kur Kina është e zënë duke u përpjekur të zgjerojë ndikimin e saj në Ballkanin Perëndimor, Britania e Madhe së bashku me SHBA-në dhe BE-në është e vendosur të kundërshtojë aktivitetet që konsiderohen si kërcënim. për stabilitetin rajonal. Lëvizja e fundit e Mbretërisë së Bashkuar tregon gjithashtu solidaritetin e saj me SHBA-në, e cila vendosi sanksione të ngjashme ndaj zotit Berisha në maj të vitit të kaluar”, përfundon Partos.
Por si analizohet situata politke në vend, në sytë e ndërkombëtarëve? A konsiderohet Shqipëria një vend ku personat publikë, vendimmarrës, kanë lidhje me krimin?

“Autoritetet britanike kanë qenë prej kohësh të shqetësuara për ndikimin e krimit të organizuar në Shqipëri. Ata gjithashtu besojnë se kjo ka pasur një efekt negativ për Britaninë e Madhe, për shkak të komunitetit të konsiderueshëm shqiptar në vend. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar vlerëson se në Shqipëri lidhjet mes figurave të fuqishme kriminale nga njëra anë dhe politikanëve e gjyqtarëve nga ana tjetër e kanë bërë veçanërisht të vështirë goditjen e rrjeteve kriminale. Kjo është arsyeja pse Britania e Madhe ka mbështetur reformën e gjyqësorit dhe organeve të zbatimit të ligjit në Shqipëri”
Në prag të anëtarsimit të vendit në Bashkimit Europian, Partos ndalet te reformat kyçe që vendi ynë duhet të shohë me prioritet për tu antarsuar sa më shpejtë në familjen e BE-së.

“Ka probleme të kahershme që lidhen me nevojën për të konsoliduar shtetin e së drejtës duke luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar; shmangia e trazirave sociale në një kohë të krizës së kostos së jetesës (e cila, natyrisht, prek pjesën më të madhe të Evropës dhe pjesën tjetër të botës); dhe krijimi i vendeve të punës të mjaftueshëm të kualifikuar dhe të paguar mirë për të ndaluar imigracionin masiv në pjesën tjetër të Evropës. Tani ekziston problemi shtesë se Shqipëria ka një opozitë, lidershipi i së cilës është në kundërshtim me SHBA-në, aleatin më të fuqishëm të vendit, dhe MB-në, një fuqi kryesore evropiane”-Tha ai.
Gabriel Partos, është analist i BBC-së për Evropën Qendrore dhe Juglindore, ndërsa ka punuar në pjesë të ndryshme të Shërbimit Botëror gjatë  viteve të fundit. Ai është autor i një libri të bazuar në intervista të Luftës së Ftohtë, "Bota që erdhi nga i ftohti", dhe i artikujve të shumtë të botuar në gazeta dhe revista të specializuara./ Report TV

22 Komente

 1. S
  Sali Rrumpalla

  Eshte cecen mali, karagjoz i felliqur, qe ka gjet njerez te frikesuar ne Shqiperi. Vendet e tjera njerez si Sala i varin ne semaforet e rruges

  1. M
   Malo

   Po ti palle e Saliut pse nuk del e ti thuash ne sy e me argumenta qe ti mendone e jo me ofendime?apo do tregosh se di vetem te flasesh pa argumenta.

   1. M
    Maliqi dhe largqofti shpelles sb

    Malo qi, hahaha , kush do Argumenta per saliun ? Ti ? hahahahahaahaha gjithe Veprimtaria e salih berishes ne Politike ka qen fund e krye Kriminale e shoqeruar nga Krime e Shkaterrime degjenrime analoge me ate cfar bejne Talibanet ne Afghanistan . Mipro ,nji si ty ,qe je rrit me kockat e Kriminelit Demokratike , nuk i kupton dot kto gjera dhe e vetmja aftesi jotja ne kte Kazan e shoqeri eshte te lehesh si qent rruge qe je . Vaksinen ta kan bo ata te Bashkise ty ?

    1. s
     shijaku

     berisha ka dale lugat

     1. H
      Hajduti i Surrelit

      Sala eshte force percarese se kerkon te na percaje me Serbine, te ciles i sherben kellira EDI RAMA

     2. M
      Malo

      Ti Maliqiu me gjithe ekipin qe leh si ty mua Malos hajde me kruaj poshte kerthisez kete prgj ke per personale,per Saliun po e perseris mendimin qe ne sallen e gjyqit te cojne provat jo lehqenjet e tua e sojit tende.

    2. M
     Mero mafiozi

     Me thone te drejten,saliu u shkerdhen rrobt,nuk mund ta kaloni kollaj,edhe 80 vjeçar dhe duket me energjik dhe me i forte se edushi me xhakete roze.Nuk keni ç’ti béni,u ka qire rrobt dhe e keni henger carin.

    3. b
     berisha eshte Terrorist Islamik

     salih brrisha eshte pjes e Terrorit Nderkombetare i lidhur me Al Kaiden dhe Bin Laden i cili ne kohen kur Amerika e beri President te Shqiperise kte cop Gomari vicidoli ,per te Udhehequr Demokracine ne Shqiperi , ky Terrorist islamik , e shndroj Shqiperine ne nji baze kalimi te Terroristeve islamik ne Europe mbasi e pershtaten edhe ambjentin ne Shqiperi si ja donte Trapi Bossit qe Kultivoj kte Terrorist Islamik ne krye te Shqiperise . Ironi tani eshte se pasi e Kultivuan vete dhe diktuan gjithe veprimtarine e tij ne Shtetin Shqiptare per 230 -vjet , sot dalin e bejne sikur na qenkan Kunder Kermes qe na lane te dere dhe e shpallin X e Y - duke menduar se Shqiptaret hahahahahahhaah po mashtreohen nga Pafytyresia e Politikave qe kan ndjekur kto Te Forte ne Shqiperi !!!!! A nuk ishte Anglia ajo qe strehoj e nuk e Dorezoj Kumbaron -Kriminelein e salih berishes me urdher te se cilit Zhduken Biznesmenin Remzi Hoxha ? A nuk ishte Anglia ajo qe pergenjeshtroj Filmimet bere ilir meteajjjj per korrupsion te larte ne Qeverri -bere nga IshMinistri Dritan Prifti -duke ja hedhur poshte Faktin dhe e quajten plot Arrogance prej te Forti videon e tij si MONTIM ? _ Cfar Korrupsioni po luftoni ju Maskarenjet e ksaj Bote ,duke i shkaterruan jeten popujve e mbeshtetur Kriminelet e Terroristet e tipit saleh brrisha e ilir meta ? Hipokrizise tuaj i kan ren tashem Maskat .- Te pakten ate Mut qe bete ne Shqiperi fshiheni nga Politika e Shqiperise nqs ju ka ngel noj fije karakteri Njerezore (Kanibale )

     1. A
      Anisa

      Pas vitit 97 dmth ne 99 erdhen poturexhinjt e al kaedes i shikon kudo neper tiran, hapi tek shkolla e bashkuar arsenalin e armeve me myftar lumneshin dhe sali lushen i ngarkuan per grupet alkaeda prandaj e vran te dy dritan priftin .

     2. a
      ana

      berisha kriminel i kombit

      1. s
       silva

       shpresoj ta nxjerrin nongrata te gjithe shtetet

       1. B
        Berti

        Eshte shume e thjeshte historia e shpalli sepse eshte kriminel dhe ka marre fund kjo pune

        1. P
         Populli

         Po se esht nje vrases e shpalli nongrata veau 4 veta me 21 janar

         1. P
          Pafytresia e Arroganca e Te Forteve hahahah !

          Mbas ndyrshimit te sistemit ne Shqiperi si ndodhi pothuaj ne gjithe vendet ishKomuniste , Te Fortet kishin tashme ne xhep Planet dhe Politikat qe do zbatoheshin me X e Y Shtet dhe per kete ,dihet si kan ber edhe ne te gjithe vendet Latino Amerikane - kush do jet ne Pushtet - diktojne Te Fortet . - IshPushtetaret Komuniste mbasi i rrembyen gjithcka kishte Shteti i len ne dor Rastesise (e papare ne Histori te lejoshe Shtetin te shkoj ne te Semes -vetem te vihej pasuria ) dhe ktu , gjithcka ju la ne dore Te Forteve qe me vone i dhane Shqiperise ate Pamje qe ata kishin Projektuar per Shqiperine . Injoruan si fillim Deshiren e Popullit Shqiptare per t'ju bashkuar Europes (Dhjetoristet (!) ) dhe si per kundrapesh e injorim Total asaj deshire e vullneti shekullor te Popullit Shqiptare per te qen Europian siedhe Zoti e ka caktuar e hodhen jashte kufijve Europiane ne Ligen Islamike !!!!!!!!!!!!! Kujton ndonji naiv se ishte kjo nji vendim apo Lajthitje e Sharalatanit injotanti te shpelles salih berisha ????? Jooooooooooooo ! Absolutishte jo . saliu ishte ne ate pozicion ,thjeshte si nji manikin ,nji Mekanizen pra ,per te zbatuar ne praktike Politikat e Te Fortit qe komandonte tashme dhe kishte plotesishte ne dore Shqiperine e bente cte donte me ate vend - tradhetuar nga gjithe Patriotet e Parase dhe FakeElitat qe ne realitet nuk ekzistonte - (si nuk ka ekzistuar ne shekuj ,prandaj dhe deshtojme akoma sot ne gjithcka e na dominojne te gjithe ) dhe qe te mos e zgjatim shume ,sepse heh -dihet mo -cfar truri eshte gatuar ne ate vend , filluan ti japin Shqiperise nji Fytyre Arabe -me ndertimin e masive te Xhamive - vendosjen e altoparrlanetve maje Minareve te qyteteve ,qe shurdhinin qytetasret disa her ne dite , si me qen diku ne arabistan ,duke i dhene pra nji fytyre te tille ne Opinionin Europain e Boteror - si nji vend Arabe -qe me Europen s'e lidh asgje dhe si i tille Duhet Mbajtur ne Distanc dhe injoruar ne cdo rast -madje sulmuar me eger se gjate Sistemit Komuniste , natyrishte me Metoda Moderrne duke i futur Kancerin ne gjake Shqiperise ! - Pra , gjithcka eshte Shqiperia sot si shtet , gjithcka bie ndesh me Kulturen Vlerat Principet Traditen e shoqerise shqiptare ,pra te popullit shqiptare dhe kte Klase Terroristetsh Maskarenjesh qe kemi sot si ne Politike e nde cdo Institucion sidomos ate te FakeDrejtesise qe eshte ne Fak strumbullari Kancerit Shqiptare ne kto 31-vjet -- eshte Produkt i Te Forteve - qe s'e kan kurr per gje , ta lene Mutin ne dere -si ben me sakih berishen etj dhe te tregojne me Gishte pastaj para Botes ty si Shqiptare sa i Papranueshem je per Vlerat e Demokracise tyre dhe kjo eshte Fatkeqsia e nji populli i cili nuk ka Elita ,nuk eshte i bashkuar dhe nuk ka ndjenjen e duhur Kombetare te mbroje ne cdo situate dinjitetin e emrin e tij ,e regoje jo te hesht e fshihet para askujt

          1. l
           leo

           prit se eshte vetem fillimi do ta shpalli gjithe europa

           1. G
            Gaz pardhi

            e forta eshte ta shpalli edhe franca nga ku i ka hapur gjyq ameriks per shpifje hahahahha

            1. a
             american16al

             Sali Berisha eshte person qe gjeneron vetem konflikte dhe percarje, eshte me se e vertete pa permendur se keto veprime nuk i sherbejne politikes se nje vendi per mos me thene me te keqen qe i sherben vendeve jomiqesore te Shqiperise. Ai eshte bere politikani me i neveritshem dhe i bezdisur per shumicen e Shqipetareve…Rama ka gjynafet e tij por me nje opozite me rrugace e hajdute si Berisha e Meta do te jetoje gjate…

             1. Çekiçi

              Sala dhe Iliri i kanë bërë Shqiperisë dhe shqiptarve 1001 te zeza Vrasje hajni spiun kanë qenë edhe në monizem edhe pas monizmit Sala spiun i serbit Iliri spiun i grekut Keta 2 qelbësira e mëritojnë më i varë në mes te pazarit te ri në Tiranë

              1. M
               Mese e drejte..

               Mese e Vertete.. Vetem ata legenat qe ju shkojne nga mbrapa se keta muter, normal kane miliarda dhe Plehrat blihen kollaje se skane bythe te punojne si gjithe Njerezimi.. Por blihen nga keta Kriminele politikane.. Por USA dhe Evropa i kane te gjithe rrjetet ne Dekumentuara,, deri me sote Jane mbledhur Materiale per cilin do qe ka bashke Punuar me Kriminelet..

              2. J
               Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

               Nacionalizmi i Berishes te dhjet gazit. Berisha eshte nacionalist aq sa eshte demokrat. Nje "nacionalist" qe votonte Bollanon e Vorio Epirit, qe shiste territore, qe i bente gojore Milloshevicit, qe rropi depot e ushtrise se vet, qe u kthye ne vrime e grekut, qe nuk hodhi nje pushke te vetme ne Kosove me ndonje nga mijera berishistet e tij hajdute, qe nuk strehoi nje kosovar te vetem, qe mbushi me varre qytetin qe e lindi. Me llafe ben namin, por me vepra te ha mutin. Frikacak, servil, lavire, skuth, baxhelle goje shurruar. Kushedi sa me fat do ishim ne histori po te kishin edhe greket apo serbet, nje nacionalist si Sali Berisha neper ato poste qe i ra fati nga qielli, te ulte bythen hajvani i Vicidolit?!

               1. S
                Sali Rrumpalla

                Eshte nje analize e persosur ne kuader te politikes se “madhe” perendimore, por spjegimet per rolin e Saliut jane ne kuadrin e jetes meskine shqiptare. Autori thjeshte thekson se Saliu eshte thjeshte nje element percares, por Saliu nuk eshte idjot. Ai eshte percares sepse keshtu ka marre udhezimet nga KGB ruse. Ne kete kuader ai eshte edhe “rrumpalle, hajdut, trafilant, thyeres i embargo’s, ceases, etj” e deri ne ekstremist Islamic. Ai behet dreqi dhe shejtane sipas udhezimeve te Rusit dhe Serbit. Jo se Amerika dhe Anglia nuk i dine keto por gazetaret e tyre thjeshte qendrojne brenda kornizave legale….

                1. m
                 maloket te gjithe nongrata

                 Sala eshte fytyra e shemtuar e te gjithe atyre qe e kane votuar te pakten nje here. kush e ka votuar kete vemje i duhet hequr nenshtetesia shqiptare, dhe iu shofte fisi

                 Lini një Përgjigje