Rama ndërron mendje: Do shkoj në Këshillin e BE, do kërkojmë të dëgjohemi për Ballkanin e Hapur

22 Qershor 2022, 12:17Politika TEMA

Rama ndërron mendje: Do shkoj në Këshillin e BE, do

Kryeministri Edi Rama thotë se do të marrë pjesë në Samitin e BE-së, edhe pse një ditë më parë paralajmëroi të kundërtën. 

“Do të marrim pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE. 

Nuk do ketë shumë për të dëgjuar për ne, por do kërkojmë të dëgjohemi për idenë e një Komuniteti të ri Politik Europian që ne mbështesim, për Ballkanin e Hapur që çdo përpara frymën e Europës. Sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari.

Është shumë herët për të qenë optimist dhe shumë pak për të ndryshuar pjesën e fjalimit të nesërm ku Bullgaria kritikohet si shtet që ka rrëmbyer dy vende të NATO-s, ndërkohë që në kufirin e Europës ka një luftë të nxehtë”, ka shkruar kryeministri Rama në Twitter.

85 Komente

 1. F
  F-35 A

  Ve bast qe hordhite e opozites ne shkrime, banaqe, foltore, do te deklarojne se e detyruam ne Ramen te shkoje ne Bruksel, pra nga frika jone, jo se kishte deshire. Do jete gallade!

  1. s
   shijaku

   i madh je !!...paturpesia i ben te gjitha

   1. e
    em

    AI QE NDRYSHON MENDIM ESHTE I PATURPSHEM O SHIJAK DAMLLAJA?

  2. T
   Te shkoj s'eshte keq , poor ,hm !

   A thu jane te interesuar ne Bruksel te degjojne Temat qe ka ne zemer KM jone ? Sepse nqs Ballkani i Hapur ,per Brukselin eshte nji tem e ftohte ,dhe e paftuar per ata ,mundet ti perplasin deren ksaj teme ,qe intereson Ballkanit . Nejse kot ,sa per muhabet . Jo per noj gje .Por nuk eshte ndjenj e bukur ajo me dal Bllof para Klubit BE

   1. v
    vlora.vlora

    Ke nente vjet qe i ben gojore evropes ,edhe nje here s prish pune u mesove tani,,,je bere aq bajat sa ben mire te dergosh ato bushtrat e qeverise ,ku i dihet mbase i ndryshojne mendje cobaneve ,

    1. M
     Milo

     Po hiqe atë emër se Vlora është ku e ku me atë nivel posaqisësë që ke ti. Ti duhesh sharë me fjalët më banale, por kjo do ta bënte qejfin ty se shton oreksin tëndë makabër.

     1. A
      Arjan

      Milo te ka share komandarin ,bjeri qenit.

     2. x
      xx

      SKE surrat ti tevetquhesh VLORA .DHE sa per gojore ato ja ben ti Saliut.

      1. F
       Fjala ime

       Bushtrat i pjell jot'eme qe rri barse dymbedhjet muaj viti, o vlora vlora qe ne fakt je Viç-doli. Vetem Sheqerja di te beje ashtu dhe ato qe ke brenda karet mureve ti.

      2. i
       ilir

       na qave karin me ket ballaknin e hapur po ky Eshte projekt fund e krye ruso serb

       1. G
        Gago

        Keshtu eshte ke te drejte. Ne vend se te orientohemi kah Perendimi, ky fare Rama po na drejton kah Lindja.

        1. S
         Shpenka pe Korçe

         O Ilir dardani ! Fjala çaje nga qaje ndryshon shumë , prandaj vendose se ç'far do të të bëjë Rama , tëta çajë apo të ta qajë. Unë them që më mirë të të qajë ty për shqipen e bukur që flet e shkruan.

         1. R
          Roberto

          Hahhha te njejten gje desha tr thesha edhe une por qenke treguar me i shpejte ti o Korca. Mua me acarojne jashte mase kur anafabetet tane nuk e kane haberin fare te perdorimit te shkronjave si pasoje e mos njohjes se alfabetit dhe gjuhes shqipe. Zakonish germen C me bisht poshte e deformon nje pjese e veriut te Shqiperise dhe sidomos Kosova qe e ka te mbartur nga Serbishtja.

          1. L
           L

           Dhe cfare problemi Ka nese tha qaje apo caje? Ti e.morre vesh per cfare e Kish llafin dhe tamam e Ka thene se vertet na cau apo way riken k/minister bastard. Erdhi me shprese te medha per njerezit dhe.perfundoi sikur esht k/minister I Ukraine's. SA per europen as kane ne mend te na pranojne,sic nuk.na kane pranuar dhe perpara. Ne.jemi thjesht nje koloni ,prandaj dhe europa sdo we te behet shtet ne Shqiperi. Per ta ne jemi,kriminel,Musliman,dembel hileqar,hajdut etj. Na etiketojne cdondite qe the kene alibine ja.pse I spranojme ne Europe,kur fakti esht qe nuk.na duan e na urrejne si.komb. Futini nje te lidhur me kinen e.le te shkoj Europa ne.pi.h te semes

           1. X
            Xeni

            Bythqire grekKari duket nga fjalori të jesh'

            1. A
             Arjan

             Kete Roberton sikur e ka nxjerr rahmuti nga bytha i ngjan shume kur ben ironi .

             1. A
              Arjan

              Kete Roberton sikur e ka nxjerr rahmuti nga bytha i ngjan shume kur ben ironi .

              1. A
               Arjan

               Kete Roberton sikur e ka nxjerr rahmuti nga bytha i ngjan shume kur ben ironi .

               1. R
                Roberto

                O ARI ke te drejte. Ty te mengon perpara emrit germa K dhe pastaj je Ok.

                1. m
                 mirel

                 Ke te drejte kArjan, ta mbeshtes deri ne rreze...

             2. s
              shijaku

              ne vend e gjen ti...je koke e madhe

              1. T
               Tualet Palla

               Roberta vrap ke semafori tani se ta ka dale fati me dy afganë cilindrike. Merr edhe gruan për shpëlarje. Familje kurvash

               1. R
                Roberto

                O palle ! Pse ha mut me familjen. Ke gje te thuash -thuaje apo je dhe ti ndonje analfabet koke gdhe qe te vjen keq kur i shajme trungjet si puna jote??? Mjere ti per trute qe ke o tutkall.

             3. I
              Ina

              Gjithmone ke bere ceshte me e mira per vendin tone

              1. P
               Punedhenesi

               E bere punen per sot, ik ha sufllaqen Juaji Kryetari i Agjencise se Agjit-Propit

              2. I
               Ilir

               Gjithmone vetem per te arritur me te miren per vendin tone po ben

               1. P
                Punedhenesi

                E bere punen per sot, ik ha sufllaqen Juaji Kryetari i Agjencise se Agjit-Propit

               2. l
                loren

                Ajo qe me pelqen eshte se jeni perhere me kembe ne toke per cdo situate

                1. P
                 Punedhenesi

                 E bere punen per sot, ik ha sufllaqen Juaji Kryetari i Agjencise se Agjit-Propit

                 1. L
                  Liza

                  Hahaha Punedhenesi, te ka dale shume pune, o bo bo bo sa te mjere jane keta njerez qe shkruajne me komande. Kete "trik" duket se Edi Rama e ka mesuar nga Vucici, ne portalet serbe i ke te njejtat lavderime per Liderin e tyre, i quajne BOT.....po ti vazhdo me hedhje e sufllaqeve por kam frike se nuk do te ngopen????

                2. F
                 Flori

                 Me pelqen qe ate qe i veni synim vetes e arrini gjithmon keshtu do te ndodh dhe sot

                 1. A
                  Amla

                  Normal ju do merni ate cka ju takon pasi keni punuar fort kemi besim te ju

                  1. P
                   Punedhenesi

                   E bere punen per sot, ik ha sufllaqen Juaji Kryetari i Agjencise se Agjit-Propit

                  2. J
                   Jorgo

                   Ishallah po degjohemi se kemi gjithe keto vite qe nuk po merret nje vendim per ne ????????

                   1. K
                    Krenar

                    Jeni strateg dhe prandaj me Pelqen sepse i beni levizet shume te drejta dhe te sakta

                    1. P
                     Punedhenesi

                     E bere punen per sot, ik ha sufllaqen Juaji Kryetari i Agjencise se Agjit-Propit

                    2. A
                     Alfred

                     Jemi dhe kemi qene gati per BE. Shpresojme te kemi sa me shume lajme te mira

                     1. A
                      AI

                      Kush eshte ne pushtet nuk I intereson te jete ne BE, sepse do te beje cte dojeska lidhje me partite por me mentalitetit.

                      1. S
                       Soni

                       Rama ka marr vendimin e duhur

                       1. D
                        Dona

                        Shpresoj te behemi sa me shpejt pjese e BE

                        1. F
                         Fredi

                         E mira do ishte te antaresoheshim duke mos u perzier me maqedinine e veriut pasi ato kane problemet e tyre te cilat ne nuk i kemi

                         1. N
                          Nertil

                          Shpresoj te kemi sa me shume lajme pozitibe nga Brukselindhe me ne fund te jemi pjese e BE

                          1. S
                           Saliu

                           do thone ata te pd tani shkoi se folem ne se me qene nuk do shkonte ha ha sa per te qeshur jane

                           1. B
                            Besnik

                            Shum mir do beni ballkani i hapur eshte nisme shume e mire qe meriton te njihet dhe degjohet

                            1. L
                             Liza

                             Edhe ti meriton dy sufllaqe...

                            2. P
                             Paulin

                             Kerkoni te degjoheni sepse ballkani i hapur ia vlen. Urojm qe dhe se shpejti te antarsohemi ne be

                             1. K
                              Klimax

                              Dy rrugë janë, e para ajo europiane drejt Brukselit, sigurisht duke kryer reformat për demokratizimin e shtetit dhe pushtetit autoritar, luftën ndaj korrupsionit e kriminalitetit, respektimin e lirive dhe të drejtave të njeriut, pronës, mediave, rritjen e mirëqenies sociale, minimizimin e papunësisë dhe varfërisë, etj, etj dhe rruga tjetër, drejt regjimeve autoritare e populiste erdogan-putiniste!

                              1. L
                               Licja

                               Nje vendim shume i mire i zotit Rama

                               1. L
                                Leo

                                Beri mire qe nderroi mendje sepse mundesite jane te shumta per te qene pjes e BE dhe ne

                                1. t
                                 tosi

                                 me vjen mir pasi duhet te me te vertet ballkani i hapur te jet nje projket qe ta njohi dhe bashkimi europian

                                 1. t
                                  taulant ura

                                  jepi o kampion se je me i perfoluri nga te gjithe per punen qe po ben

                                  1. S
                                   Sigert

                                   Vendim mjaft i drejte kryeminister!Je i vetmi per popullin shqiptar ,me ty perpara ne BE

                                   1. t
                                    titi

                                    ishalla me nje lajm te mire dhe nje hap me shume ne bashkimin europian ajo qe ne duam

                                    1. D
                                     Densi

                                     Mire bere qe pranove te shkosh,jm e sigurt qe dhe pak na ka mbetur per tu bere pjese e BE-se

                                     1. m
                                      marko

                                      mesa mora vesh te gjitha keto paskan qene genjehstra te medha te ideuara kastile per te nxjerre keq ramen duke u nisur nga nje deklarate e vucic

                                      1. l
                                       ledja

                                       Si kafe lagjesh jeni ju portalet nddroi mendje nuk ndrroi menje po nxirrini nje lajm te sakt se na e shpifet

                                       1. P
                                        Pyetje

                                        Ndrimi i mendjes, a eshte karakteristike e beqirëve?

                                        1. P
                                         Pergjigje

                                         Nuk nderroi mendje, pasi nuk e kishte vendosur t'mos shkonte, por e kishte paralajmeruar si mundesi.

                                         1. P
                                          Pergjigja e fundit

                                          Faleminderit per sqarimin. Jeni shume e sakte. Perveç sufllaqes sot, do te te japim dhe nje rroçke pasi te mbarosh normen e komenteve

                                        2. L
                                         Luli

                                         Po te perdor Vucici si legen o udheheqesi yne i madh.

                                         1. T
                                          Tarasi

                                          Nuk jemi aq dele sa mendon ti o KM vk... Na çave trapin me këtë Ballkanin e hapur.... Ky është muhabet vk..... Mos shko ne Bruksel si vk... Ik ne Moskë që tu tregosh europianëve që je gango jo lango..... O me perëndimin o me lindjen... Sille Moskën në zemër të europës edhe atëherë ta shofesh sjelljen e perëndimit... Çdo herë nxjerrin një muhabet vk...

                                          1. g
                                           geni

                                           e prisnim nje vendim te tille nga zoti Rama pasi ai gjithmone merr vendime duke menduar me te miren e shqiperise dhe shqipetareve

                                           1. P
                                            Punedhenesi

                                            E bere punen per sot, ik ha sufllaqen Juaji Kryetari i Agjencise se Agjit-Propit

                                           2. r
                                            redi

                                            me ne fund bullgaria e hoqi veton per maqedonin e veriut, tani kemi shprese qe do marrim lajm pozitv nga BE

                                            1. R
                                             Redi

                                             Do te na degjojne sepse kemi bere shume gjera te mira per te arrit ne kete dite

                                             1. A
                                              Alfred

                                              Ky eshte nje synim mjaft i mire ishalla me lajme te mira

                                              1. B
                                               Bravo Rama

                                               Bravo gjigand trego qe ke dhembe nuk je zvaranik trego qe ke dinjitet e jo si non grata dhendri Serbise . Bravo beje presione pasi me europen presioni funksionone kam 31 vite ne europe dhe kam nxjer konkluzione : sa me shume tu shkoshe pas ketyre me shume te godasin sa me shume ti mbash large me shume te afrohen

                                               1. F
                                                Fuga me syzet e Nusretit

                                                Sufllaqet mbaruan. Hani mut tani.

                                               2. M
                                                Marko

                                                Suksese zoti rama shpresoj qe vendi jone te dali me nje pergjigje pozitive dhe negociatat te hapen sa me pare

                                                1. A
                                                 Andi

                                                 Shqiperia ka ecur shume perpara dhe ka punuar shume fort shpresoj qe negociatat te hapen kete her dhe te behemi sa me shpejt pjes e be

                                                 1. T
                                                  Tersi

                                                  Shyqyr që ju mbush mendja...se mos o zot dy koqe në maj ka ai! Lat nam..vete s'vete...hapen s'hapen dhe harroni se ky yni vetëm çelsat e kashtës ka! Çelsat i ka ai...kopili francez....dashnori i putinit!.

                                                  1. O
                                                   Olsi

                                                   Shpresojm te marim nje Po te shumpritur sot

                                                   1. K
                                                    Kenti

                                                    Per nje teme kaq te rendesishme patjeter qe do na degjojne

                                                    1. A
                                                     Albanian

                                                     Ballkani I Hapur ka vdekur ,o plere e keqe.Ta mbani me shkume ti edhe vuqiqi.

                                                     1. Y
                                                      Y - 3

                                                      ne lajmet e djeshme 21.06.2022 botuar nga te gjithe per mendimin e te tre vendeve te Ballkanit per pjesmarrjen me 23 - 24 ne samitin e BE, por thuhej qe do te prisnin deri sot dhe do te vendosnin perfundimisht qe do te merrnin pjese apo jo. Edi Rama di te beje lajme qe te gjithe te merren lajmin e tij, Politika, Media me qene dhe me mac dhe sot; te gjithe shkruajne se e ktheu!!!!! cfar ktheu kur akoma nuk kishte vendosur!!!!! dhe sot e vendosen qe do te marrin pjese ne samitin e BE

                                                      1. Z
                                                       Zyko

                                                       "Vizionar" I madh. Dy vendime 180 grade-she brenda dites????!!!!

                                                       1. N
                                                        Një qytetar

                                                        Natyrisht, ju duhet të takoheni pa tjetër me zotin Mike Pence, figurë e një rëndësie të veçantë, i cili, për koincidençë vjen në po të njëjtën ditë që mbahet samiti. Duket dje vlerësuat se më i rëndësishëm është takimi me të sesa pjesëmarrja në samit. Dhe drejt e keni vlerësuar. Miqtë amerikanë janë vërtetë shumë të çmuar për ne si komb. Duket, ju e keni gjetur mundësinë për t'i bërë të dyja, të prisni mikun e vyer, e po ashtu të jeni pjesmarrës edhe në takimin e BE.

                                                        1. E
                                                         E sigurt qe nderroi mendje

                                                         Dikush i peshperiti ne vesh “bej kujdes se mund te denoncohesh per tradheti kombetare, per veprime te marra me koken tende, kunder interesit te pooullit Shqiptar”

                                                         1. ?
                                                          ????????????????????????

                                                          Shume mire e ka pas rama .per cfar ke shku me degjuar do haleja te Europes qe gelen duke na zhgenjyer ne cdo gje ..ne nuk behemi kurr si Europa harroje me prit sa te behemi je si Europa 10 breza kan shku per lesh

                                                          1. F
                                                           Fuga me syzet e Nusretit

                                                           Sufllaqet mbaruan. Hani mut tan

                                                           1. T
                                                            Tomi

                                                            O loqe kryeminister po nuk je ne pronen e lindes o car, po perfaqeson shqiperine. Nuk ka lojra do shkoj s’do shkoj. Ku eshte plani, strategjia. Po referendumi qe populli te shprehet me vote nese e do BE kurven apo rruspie ballkanin. Ca bohet mer jahu do thoshte katnari torones!

                                                            1. F
                                                             FCB

                                                             Jeni nderi i kombit z . kryeminister , me ju nga mbrapa........le qe kot ca them dhe une...sufllaqe nuk paska mo.

                                                             1. f
                                                              fshatari.pafshat

                                                              Shoqates te Truthareve: Enveri gabim se bente politike Dogmatike. Gabim edhe Rama se ben politike te zhdervjellet!!!??

                                                              1. T
                                                               Tironc i Vjeter

                                                               Politike e zhdervjellet te duket kjo o idioti pa fshat? Anej ka ne kesaj i thena "nuk po di si t'ia boj se me ka zone rrota bishtin".

                                                              2. N
                                                               Nje Skeptik i Pademshem

                                                               Tamam or ti, dro shkoj, dro nuk shkoj, po mu ngref shkoj, po nuk mu ngref nuk shkoj, po mu krrujt suma shkoj, po nuk mu krrujt suma nuk shkoj, po i gjeta te lame poturret e kostumit shkoj, po i gjeta ala me eren e shurres se djeshme poturet nuk shkoj. E re halabaket dhe katunaret e Shqypnies po e moret vesh shkoj, po nuk e moret vesh nuk shkoj. Ikni e pirdhuni e mo na çani bythen tashti se a shkoj a nuk shkoj e di vetem une. E di qe mezi po m'presin o dro kam per t'ua dhi, dro kon me ma dhi.

                                                               Lini një Përgjigje