Rama mesazh nga OKB: Nesër, takimi më i rëndësishëm për Ukrainën!

19 Shtator 2023, 22:43Politika TEMA

Rama mesazh nga OKB: Nesër, takimi më i rëndësishëm

Kryeministri Edi Rama ka përcjellë mbrëmjen e së martës një mesazh nga salla e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ku të mërkurën presidenca shqiptare do të drejtojë një nga seancat më të rëndësishme një nga seancat më të rëndësishme të dekadës së fundit me praninë e shumë krerëve të shteteve dhe qeverive.

Kreu i qeverisë, i cili do të kryesojë takimin, tha se krerët e shteteve anëtare do të kenë mundësinë të shprehin pikëpamjet e tyre rreth luftës në Ukrainë si dhe të analizojnë pasojat jo vetëm për popullin ukrainas por edhe ndikimin mbi paqen, sigurinë kombëtare dhe zhvillimin ekonomik.

Rama shtoi gjithashtu se shpreson që ky debat të mobilizojë botën dhe të rrisë trysninë ndaj Rusisë. Duke qenë se vijmë nga një rajon ku lufta ka shkaktuar vuajtje të pamasë, shton Rama, ‘jemi të ndërgjegjshëm për vlerën e paqes dhe përpjekjet monumentale që duhen për arritjen e ruajtjen e saj’.

 

Si pjesë e programit të punës të Këshillit të Sigurimit gjatë muajit shtator, nën kryesimin e Shqipërisë, Këshilli do të mblidhet nesër për atë që, me gjasë, është takimi më i rëndësishëm për Ukrainën, qysh prej fillimit të pushtimit në shkallë të gjerë nga Rusia.

Do të kem nderin të kryesoj këtë takim. Krerët e shteteve dhe të qeverive të anëtarëve të Këshillit të Sigurimit, si dhe, më gjerë, të anëtarëve të Kombeve të Bashkuara, përfshi Ukrainën, do të kenë mundësi të shprehin pikëpamjet e tyre dhe të shkëmbejnë ide, jo vetëm rreth luftës që po zhvillohet dhe pasojave mbi Ukrainën e popullin e saj, por edhe për ndikimin që po prodhon lufta mbi paqen e sigurinë ndërkombëtare, zhvillimin ekonomik dhe veprimin shumëpalësh.

Do të jetë hera e parë, që prej fillimit të luftës, që Presidenti Zelensky do të jetë në Kombet e Bashkuara dhe në Këshillin e Sigurimit. Shpresoj që ky Debat i Hapur i Nivelit të Lartë të mobilizojë botën në përpjekjet e saj të përbashkëta për të dënuar luftën e për të rritur trysninë ndaj Rusisë, për të kthyer rrugë dhe për t’i lënë vend nisjes së procesit të paqes së drejtë. Duke qenë se vijmë nga një rajon ku lufta ka shkaktuar vuajtje të pamasë, jemi mjaft të ndërgjegjshëm për vlerën e paqes dhe përpjekjet monumentale që duhen për arritjen e, mbi të gjitha, për ruajtjen e saj.

Karta e Kombeve të Bashkuara dhe e Drejta Ndërkombëtare shtrojnë themelet e asaj çka quajmë siguri njerëzore. Ato përbëjnë një shkëputje nga e kaluara, me praktikën tradicionale të mbizotërimit, imponimit apo atë të “fuqishmit që ka të drejtë”. Ato sigurojnë barazi mes shtetesh dhe mjete paqësore për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve.

Ja pse Shqipëria ka vendosur të vendosë theksin te nevoja thelbësore për një veprim efektiv shumëpalësh, si metoda më e mirë për zgjidhjen e problemeve të përbashkëta, sidomos, të paqes e sigurisë, në diskutimin e këshillit dhe, më gjerë, mes anëtarëve të Kombeve të Bashkuara. Pra, u vendos!

21 Komente

 1. R
  Robert Papa i papune ne Amerike

  Dergoje nje foto nga asmbleaxe OKB njeriut qe jetone me assistence sociale nga shteti amerikan zagarit te non grates miushit Robert Papa

  1. R
   Republic banana......

   Ore loqe lere Ukraine e Istanbul ti,po shiko si do te shkoi puna me keta mjerane tourkalvanoi qe hipin koshave te plehrave m'vatan duke kerkuar nje cope buke.....!?

   1. J
    John Qelbashi

    Bravo, bravo se problemet e Shqiperise na shkojne vaj, tani te zgjidhim dhe ato te Ukraines. Shyqyr ja arritem kesaj dite!

    1. J
     John Qelbashi

     Bravo, bravo se problemet e Shqiperise na shkojne vaj, tani te zgjidhim dhe ato te Ukraines. Shyqyr ja arritem kesaj dite!

     1. J
      John Qelbashi

      Bravo, bravo se problemet e Shqiperise na shkojne vaj, tani te zgjidhim dhe ato te Ukraines. Shyqyr ja arritem kesaj dite!

      1. J
       John Qelbashi

       Bravo, bravo se problemet e Shqiperise na shkojne vaj, tani te zgjidhim dhe ato te Ukraines. Shyqyr ja arritem kesaj dite!

       1. J
        John Qelbashi

        Bravo, bravo se problemet e Shqiperise na shkojne vaj, tani te zgjidhim dhe ato te Ukraines. Shyqyr ja arritem kesaj dite!

        1. J
         John Qelbashi

         Bravo, bravo se problemet e Shqiperise na shkojne vaj, tani te zgjidhim dhe ato te Ukraines. Shyqyr ja arritem kesaj dite!

         1. M
          Mesuesi

          Po mirë mo "qelbash", ja e shfryve dufin tënd me Ramën, mirë ia bëre 'qënit', po pse duhet ta dërgosh atë dhe pesë herë të tjera, apo mendon se ashtu do që të ngjisë, se përndryshe me një herë s'ta var kush? Sa i takon përmbajtjes së komentit tënd nuk ia vlen të harxhosh kohë, sepse aq di (kupton) aq shkruan.

         2. D
          Despo

          Ja dhe despoti qe shtiret sikur i interesojne demokracia dhe drejtesia. Rama eshte as me shume, as me pak, se nje erdogan apo putin, por qe ka pak me shume nevoje per Europen dhe ka pak me shume frike nga SHBA-te.

          1. F
           Fati

           Fatkeqesi qe te na perfaqesoje nje individ si rama, qe nuk respektom dhe nuk zbaton asnje nga vlerat perendimore.

           1. o
            oki

            Nuk e di pse por kur shoh ramen ne kombet e bashkuara me kujton gadafin duke mbajtur fjalim ne okb

            1. Z
             Zagali

             He me te lumt o Edi Rama. Ec gjigand perpara.

             1. R
              Raimond Vlonjati

              Po ky pse ri i veshur ne kete menyre, sikur eshte Indian ?. Thuajini more te vishet si europian me kemishe e gravate . Pse duhet te jete i veshur ne kete menyre? I thoni Mero Bazes te beje nje artikull per veshjen e tij, se mbase Meron e degjon , meqe Mero po e mbron ne cdo gje kete palaco cirku,

              1. I
               I

               Thuaj shyqyr qe nuk veshi shallvaret e gjera kesaj radhe.

              2. B
               Bravo Rama

               Aman mos te dali ndoj femer greke me cicat jashte (gjithe lesh) per te protestuar per bejlerin belerin beleris belerioupoulus bailando

               1. A
                Arbion Melyshi

                Kujdes! Mos shit mend. Te ka ardhe radha per te folur dhe kaq. Ne ate karrike eshte ulur edhe Gadafi kur i erdhi radha dhe ka mbajte nje ore fjalim, por e dime si perfundoi. Pra, perfundoi me shkop te ngulur ne prapanice

                1. e
                 edmond( koder rreshen)

                 Ky ( Rama) esht me i lig se sa ata qe e urrejn Kombin Shqiptar,sepse Rama ato Kombe i ka si idhuj ! Vellazerin me Vucic, (Serbet qe masakruan Shqiptaret) vendosjen e bustit te Micotacis ne Jug te Shqiperis( Qeveria e djatht e Micotacis me ekstremista anti Shqiptar, Antonis Samaras ish minister i jashtem,i cili thonte se Shqiperia don nje mesim te mir duke nen kuptuar forcen, duke ven Ushtrin dhe Policin Greke ne shum operacione te koduara Fshesa,per deportimin me dhun deri ne perdorim armesh,kunder popullsis se pambrojtur Shqiptare ,dhe Ukranezet qe nuk njohin Kosoven,dhe armatosnin Maqedonasit kunder popullsis Shqiptare . Cdo individ apo Shtet interesin e vendos ne baz te reciproritetit,perndryshe si kjo e Rames esht B.th lepirje dhe me urdher nga elitat te cilat e mbajn ne pushtet.

                 1. k
                  kryeveziri prej bllokut

                  Ky klloun,vazhdon cfaqiet,me preshin ne bythe qe sa vjen dhe i zgjatohet dhe i trashohet,pa pare poshte,se si po degjeneron ky vend,nga mentaliteti i pushtimit mesjetar qe ka mbjell dhe perhap,nga papunesia dhe kostua e larte e jeteses.Pensionistet,po te mos ish ndihma e te aferme nga jashte,do te kishin ngordhur urie rruges. Por vazhdon te perfitoje nga ajo,qe kemi nje shoqeri,apo me mire turme heterogjene, gatuar ne erresiren e pushtimit aziatik dhe izolimin hoxhist,ku shumices ketu vazhdon ti pelqeje era e mutit.

                  1. T
                   Tani

                   Per te ardhur keq qe duhet te jete rama ai qe jep leksione per bashkepunimin dhe demokracine. Rama qe asgjesoi opoziten ne vendin e vet, duke korruptuar kryeagjentin e FBI, do promovoje dialogun dhe paqen ne bote?????!!!!!!! Mos, kjo eshte e tepert. Dikush te beje dicka ose gjithcka.

                   1. T
                    Turp

                    Duket si hoxhe

                    Lini një Përgjigje