Arben Malaj: I urrej lojërat e fatit, por duhen legalizuar urgjentisht, ja arsyet

19 Shtator 2023, 22:30Politika TEMA

Arben Malaj: I urrej lojërat e fatit, por duhen legalizuar urgjentisht, ja

Ish-ministri i Financave Arben Malaj  ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania për të folur rreth legalizimit të lojërave të fatit.

Ai tha se personalisht gjithnjë i ka urryer lojërat e fatit dhe asnjëherë nuk ka tentuar të provoj fatin në to, por ato duhet të legalizohen në mënyrë urgjente, kjo pasi sipas tij, në këtë formë ato janë 100% informale.

Sipas ish-ministrit, nëse ato do të legalizohen, infromaliteti do të ulet në 30-40% sa ç’është edhe shkalla e përgjithshme e informalitetit në Shqipëri.

“Unë personalisht i urrej lojërat e fatit dhe asnjëherë nuk kam tentuar të provoj fatin në to, por legalizimi i tyre është i domosdoshëm pavarësisht nga pikëpyetjet, për shkallën e performancës së administratës publike, ne jemi në kushte ku 100% e saj është informale.

Kur ato kanë funksionuar me licencë, shkalla e informalitetit, mund të ketë qenë 30-40% aq sa është shkalla e informalitetit në përgjithësi. Kështu që pikëpyetjet se si do vazhdojë në të ardhmen nuk e përligjin. Do arrijë të formalizohet në atë shkallë që formalizohet ekonomia shqiptare”,-tha Arben Malaj.

4 Komente

 1. R
  Raimond Vlonjati

  O Arben ! Ti je nje cope bujku dhe nje deficent qe nuk ke shok. Ti nuk ke respekt per veten tende, qe aprovon keto Lojera Fatit te cilat dihet qe do i menaxhojne njerezit e hajdutit Rama ( qe te vuri shkelmin ty nga PS-ja) , i vellai i tij me shoke, Je komplet njeri pa parime dhe pa perosnalitet . Po pse o idiot duhet te aprovosh lojerat e Fatit dhe te mos kerkosh qe ato te ndalen , se shkaterojne familje te tera, pasi kumari behet si droge , dhe ngelen meshkujt ne baste. Ndaj ti duhet te kerkosh qe Lojerat e Fatit te mos lejohen dhe Policia te jete sa me aktive, , dhe te kerkosh qe te krijohet edhe ligji per ndalimin e Lojerave te fatit dhe per denime penale te organizatoreve, Jo te besh larjen e duarve si Ponc Pilati, sharlatan i dreqit. Nuk e shikon qe eshte kthyer PS-ja ne nje bande hajdutesh ? Le qe ca them dhe une ti ishe shok i ngushte me superhajdutin Nano, un kekroj shpetim nga ty. TI je nje koperativist qe e ke IQ me te ulet se IQ e koqeve te mija . Ta ka bere mire Rama qe te vuri majen

  1. N
   Nje qytetar

   Arbeniiii ..., çfare do qe te thuash ti , nuk e ben kete per te ndihmuar me mendjen tende prej " eksperti " , por si I frustruar nga sindroma AntiRama , gjithmone vret mendjen si e si te futësh shkopinj nen rrota .

   1. S
    Sketinisti

    Zoti Rama gaboj qe i hoqi Lojrat e fatit! Shteti humbi shum te ardhura,por u fuqizuuan kriminelet ,bandat ,qe dihen se kush i ka ne gjdo Qytet.

    1. Q
     Qytetar

     Edhe ne te bardhe, edhe ne te zeze, prape kriminelet do merren me ate biznes te felliqur. Po te pakten kur eshte ne te zeze krimineli mund te kete frike nga ndonje denoncim ne polici.

     Lini një Përgjigje