Refuzoi sërish të shkojë në SPAK, Artan Hoxha tregon fatin e akuzës ndaj Berishës: Do të ndodhë si me Belerin

21 Nëntor 2023, 09:11Politika TEMA
Refuzoi sërish të shkojë në SPAK, Artan Hoxha tregon fatin e

Gazetari investigativ Artan Hoxha deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit" se me Sali Berishën që refuzon të shkojë në SPAK për të dëshmuar për dosjen e ish-kompleksit “Partizani”, në rolin e ish-kryeministrit, do të ndodhë si me rastin e kryetarit të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri.

Hoxha tha se mosha nuk lejon një masë më të rëndë për Berishën, pas asaj për detyrim paraqitje dhe opozita pret që SPAK t’i drejtohet Kuvendit për autorizim, meqë ai është deputet, por që është e pamundur të bëhet në kushtet ku ndodhet Legjislativi.

Ylli Rakipi: Çfarë do të bëjë SPAK nëse Berisha vijon të refuzojë që t’i bindet urdhërit të SPAK?

Artan Hoxha: Berisha atë që bëri ditët e para duke mos e njohur vendimin, por duke iu përgjigjur prokurorisë dhe gjykatës çdo ditë live nga selia e PD-së, dashur pa dashur e bëri që e njihte atë. Pastja ndoqi hapin tjetër: çoi avokatët atje.

Ylli Rakipi: Po jemi te pjesa që mund të merret një masë tjetër.

Artan Hoxha: Sot ka qenë e hëna e dytë. Ndryshe nga Beqja që e ka detyrimin për paraqitje të premten, se atje do të bëhet kështu që çdo ditë të javës do të shkojnë të takohen me oficerin e Policisë Gjyqësore, Berisha e ka të hënën e para dhe të tretë të muajit.

Ylli Rakipi: U bënë dy herë.

Artan Hoxha: Unë mendoj që prokuroria dhe gjykata e ka fare të qartë. Nëse do të kërkojë një masë sigurie më të ashpër se atë që I ka vendosur Berishës, do të duhet t’i drejtohet kuvendit dhe në situatën ku është Kuvendi, nuk mund të ndodhë kjo. Edhe shumica nuk do këtë që të ketë një përballje të tillë me opozitën.

Ylli Rakipi: E çfarë do të ndodhë?

Artan Hoxha: Do të ndodhë si me Belerin. Në vend që të mos e linin të kandidonte, doli fitues dhe ia hedhin topin njëri-tjetrit. Ata thonë: ne masë sigurie më të ashpër ne marrim ndaj Berishës? Jo, nuk e lejon mosha e Berishës. Atëherë do të kërkojnë një masë tjetër sigurie, duke iu drejtuar Kuvendit. Berisha po kërkon që ata t’i drejtohen Kuvendit.

Ramës nuk i duhet Berisha në burg, atje ai është hero. I duhet në një karrike të cilin ta telendisë.

6 Komente

 1. M
  Mali i Robit

  Me duket se ja fut kot o gazetar. Se ku mund ta doje Rama , apo ku mund ti interesoje atij eshte tjeter gje dhe tjeter gje ligji e drejtesia. Berisha eshte per korupsion, dhe ligji vepron njelloje per te gjithe. Ne eshte i moshuar, me pakta eshte te mbyllet brenda ne shtepi dhe te lehe gjithe diten Sllobodankes. Keshtu do na gjejne rehati veshet e do gjejne qetesi edhe karriget e parlamentit.

  1. p
   popull

   Si deklaroi i ndjeri kryetar i partise se te gjelberve.Malokun e rrezon vetem plumbi nga kali

   1. J
    Jo fans i Nexhmijes

    Zoti Artan ! Po Nexhmija nuk ishte mbi moshë që u arrestua për kafe ndërsa ky për krime dhe hajdut.

    1. G
     Gazetar Artani vari qillon

     Ky ben sikur i di te gjitha , sikur eshte kompetent per gjithcka legjislative dhe hetuese , edhe per ate qe thone se eshte ne moshe te madhe ja futin kor , ajo eshte si mburoje e SPAKut per mos bere deryrwn sic i takon , lugjj nuk oerjashton moshe dhe aq me teper ete 79 vjec , te gjithe te barabarte perpara ligjit , thoni qe sna e mban bytha se kane frik destabilizimin dhe lerini denglat me moshen , kam qene prezent kur i hodhen hekurat nje te moshuari per tentative vrasje me kafabin gjuetie , edhe pse ishte kaluar 80 ve e terhoqen forcat e RENA s si lecke dhe e plasen ne fugon , mos perallisni kor e me kot , thoni shqip : nuk na e mban bytha , dhe ai , dmth atje ka hedhur bastin , pikerisht te frika juaj ….kane nxjere kete te gjithditurin qe per cdo gje eshte kompetent dhe mbulojne dobesite profesionale re gjithe …..

     1. L
      Leon

      Futeni mrena maskarain e mutit,se ka vrare gjysmen e Shqiperise

      1. c
       capi

       Sic e thane dhe komentuesit me siper, nuk kane b..e ta bejne, si SPAK ti kerkoj kuvendit, dhe socialistat ta miratojne ne kuvend. Sa per ate qe nuk funksionon, nuk me duket keshtu, se jo me pak se dje i ngriten kartonat jeshil per buxhetin dhe miratuan per 5 min.

       Lini një Përgjigje