REPLIKAT/ Belinda Balluku përplaset me Spahon: Ti nuk ke burrninë të përmendësh familjen time, familja Balluku, më e nderuara në Tiranë

25 Nëntor 2022, 09:16Politika TEMA

REPLIKAT/ Belinda Balluku përplaset me Spahon: Ti nuk ke burrninë

Seanca plenare maratonë e Parlamentit u shoqërua me debate të forta. I fundit ka qenë ai mes deputetit të PD-së, Edmond Spaho dhe zv.kryeministres Balluku. Shkak është bërë përmendja e familjes Balluku.

Edmond Spaho: Tani edhe një sqarim të fundit për zonjën Belinda Balluku, zv/kryeministren. Unë nuk jam marrë asnjëherë me familjarët e njërit apo tjetrit. Kam 30 vjet këtu, po të dalë njëri që të thotë këtu je marrë me familjarët atëherë po. Nuk thua të vërtetën kur unë qenkam marrë disa herë me familjarët e tu. Asnjëherë në botë nuk jam marrë me familjarët e tu. Më trego rastin kur kam folur këtu në seancë për familjarët e tu dhe atëherë unë të kërkoj ndjesë. 

Unë merrem me sjelljen tuaj politike dhe profesionale. Për këtë të paralajmërova, kujdes se e ke vënë firmën ti dhe ministrja e Financave. Ai ka qenë këtu, po të ishte burrë, e firmoste vetë. Prandaj ky ishte qëllimi im, për të thënë mos të kalosh në një histori po aq të hidhur sa më përpara. As më duhet pastaj njerëzit e familjes tuaj, janë të nderuar, as i njoh, as me njohin dhe nuk po merrem me këtë çështje. Vetëm po të them, kujdes se ke vënë firmat. Nesër do shkosh ti atje se e ka praktikë Edi Rama këtë, nuk firmos asgjë me zarar.

Belinda Balluku: Sapo e përmende familjen time përsëri zoti Spaho dhe nuk e di a do më kërkosh falje se më tregove që do kaloj edhe një herë një histori të hidhur. Mondi, fokus tek familja jote, sepse ke gjithë ditën që rri këtu, u bërë hero, do marrësh medalje shpresoj nga Saliu nesër në mëngjes, por merru me familjen tënde. Nuk të ndërpreva pavarësisht se fole gabim. Ja ku e përmende prapë familjen time dhe e ke përmendur dy seanca më parë, kur the që zv/kryeministrja që keni aty ka bërë krime lufte, etj etj. Tani i nderuar, ta sqarova, flet nga vendi sepse nuk arrin të kontrollosh veten dhe në këtë moshë është gabim mos ta kontrollosh veten sepse detyrohemi dhe ne të humbim respektin. Shihe si flet nga vendi, është e tmerrshme mos të kontrollosh veten. 

Sapo më përmend prapë familjen time dhe më tregove historinë e hidhur. Historitë e hidhura të familjes sime i di gjithë populli shqiptar dhe di sa vite burg dhe internime ka bërë familja ime, mbi 130 vite. Ti nuk ke as etikën, as burrninë dhe as tagrin të përmendësh familjen Balluku. Ti duhet të heshtësh njëherë e përgjithmonë se nuk më bënë punë as falja jote. Falje nga njerëzit që nuk e dinë se ku e kanë vendin nuk i hyjnë në xhep askujt. 

Dhe ti Ina mos e duartrokit. Mos i duartrokit se marrin zemër se janë njerëz që nuk thithin shumë se po të kishin thithur ndopak, sot ia thashë një herë duhet ta kishte mbyllur. Vazhdon dhe del këtu më thotë mos bëj gabimet unë se i pritet barku atij për gabimet e mia. Ai e ka fiksimin të përmendë historinë e familjes sime. Familja ime është më e nderuara në Tiranë. Nuk e keni idenë sa krenare jam unë për mbiemrin që mbaj.

Edmond Spaho: Ne flasim nga vendi sepse ju nuk të jepni të drejtën e fjalës. Ndihemi keq dhe gjatë gjithë ditës sot… ja e shikoni këtë që nuk ndërpret.

Belinda Balluku: Vazhdo, unë nuk do të të le se do bëj çfarë ke bërë ti që të kuptosh çfarë ke bërë.

Edmond Spaho: Historia jote Belinda nuk është histori familjare, por politike. Të kërkoj ndjesë ty me kushtin që ti t’i kërkosh ndjesë të gjithëve familjarëve të aryte që ka vrarë dhe ka çuar në internim dhe nëpër burgje gjyshi jot.

Ermonela Felaj: Zoti Spaho uluni dhe mos e bëni më këtë sjellje në kuvendin e Shqipërisë ju dhe askush tjetër. Nuk është as etike dhe as dinjitoze që këtu të invokoni familjarë, fate dhe të tyre. Uluni ju lutem, mos e prishni zhvillimin e rregullt të seancës.

27 Komente

 1. A
  Arian

  Kur ju hap goja dhe këtij koqes

  1. E
   Edkari

   Ballukja tha se familjen e ka te shenjt. Po po te gjithe kurvat keshtu thojne. E sa i perket Beqos po them se ky ishte nje bajge qe rastisi te kishte zgjedhje kur Bequa ishte ne internim dhe shkoj te votoj i kaperdisur me zhaqete ushtarake dhe nderoj me grusht bustin e Enverit qe e katandisi Beqon ne nje klloun. Ashtu si ndodhi me Teme S dhe Beqon e KATANDISEN e pastaj plumbin. Shtoj se-me vinte keq qe Bequa e familja tij u katandisen por tani qe shikoj se kush eshte raca Balluku them mire ja kane bere.

  2. R
   Rrespekt Belinda ishe ne Nivelet e kerkuara

   Nuk kam par asnjiher debate ne Parlament ,per Belindet kam pasur simpati sepse per hir se vertetes eshte nji Ministre shume e angazhuar qe ben gjithcka me se miri ,por me pelqeu shume Takti / Kultura / Qetesia e saj ne Komunikim me Qenin e Stanit te Bandes se Shpellarit , qe nuk diten asnjiher te sillen si Politikane ne Parlament e rrespektojne Kodin ne Komunikim . Mendoj se Belinda eshte me te Drejte ne ate Pozicion qe mban ,pamvaresishte Zhurmes e Qenve Histerike te Opozites ,si ne medie edhe ne Parlament . _

   1. A
    AI

    Pyet punonjesit e saj per kulturen ne komunikim ...lere tv se jane mjeshtra per Publikum....arsyeja kryesore e largimit te njerezve te afte eshte arroganca e ketyre....

    1. L
     Lajmi fundit

     JO KAQ PAK LLAPEN!!! Me fort me thell me gjate. Cesht ky koment anemik? Llapen te belinda duhet ta fitesh ne cdo skute! Beje punen mire o qyqar

     1. P
      Pa koment

      Shoqja balluqi! Familja jote nuk eshte shquar per burra!!! Por per derra injorante dallkauke dhe obeze! Julutem mos beni si e prekur!!!!

      1. H
       Haha

       Si i tha Enveri Kadriut ? Kush ishte Beqir Balluku “ nje mut muti “.

      2. S
       Shqiptaret jane thjeshte Histerike pa LLogjike

       Rrespekt Belinda per perkushtimin dhe inteligjencen tuaj ne komunikim me Kafshet e Shpellarit -ose then ndryshe me Qent e Organizuar te Shpellarit Demoratike . ______ Per shume komentues ktu ,qe ofendojne apo leshojne fjale te papergjegjeshme kunder Familjes se Ministres ,me duket shume e ulet te fyesh dike sot , e paragjykoshe nga e kaluara nderkohe qe te gjithe dijme se c'ishte ajo e Kaluare qe shqiptareve mjerishte akoma sot pas 31-vjestesh ,nuk i shkeputet truri ngjitur pas se Keqes . Nuk vleresohet Njeriu sot, as nga e kaluara Politike e nji te afermi qe s'jeton me e s'ka asnji lloj ndikimi ne jeten e te gjithve sot ,(pra stop llapaqenerise e histerise ) e as pamja e jashteme je i beshem ne trup apo i dobet ,je simpatike si qytetare apo i shemtuar si maloku ,ishKomunist Dreqi shpelles sb dhe fshatari karikature kokebreshka i pr. Behuni njerez dhe mesoni te vleresoni Vlerat e Pozitiven o llapaqene te frustruar e histerike qe u semuri corba e shpellarit

      3. T
       Taulant

       Ky eshte burre legen .... duhet te kete probleme me koken nuk duket njeri normal eshte i goditu nuk jam psikologe por duket nga menyra si qendrone levizjet shtremberimi fytyres ka nje histeri ne te folur jam 100 % i sigurte qe nuk eshte normale

       1. I
        Instituti I St. MarksisteLeniniste

        Familje kari moj kurvicka e stazhionuar Beqiresha. Familjet e nderuara jane vite drite larg familjes se qelbesirave Balluku. Ku e gjete nderimin ti moj kuçke kanalesh ? Tek kurveria apo hajduteria?

        1. G
         Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

         Sa mendjemadhe qenka Belinda.

         1. B
          Balloqeja

          Ahahahahahahahaa. Familja balluku me e nderuara ne tirane! Ahahahahahhahahahaha. E njohur per prodhimin e derrave me fytRe njeriu qe nga gjyshi ksaj kurves

          1. p
           presheva

           Se jeni më e nderuara duhet ta thonë të tjerët jo ju vet Zojë. Maxhupi ka thanë ; '' Zotni, kush se livdon vetën, shpia ju kalltë''

           1. S
            Salih

            Kur flet dhe ky gjirizi, nje idiot e gjysem. Ik or thes me MUT...!

            1. S
             Sula

             Keta te pd-së, dhe sidomos te vetegrumbulluarit rreth Saliut kane disa veçori te çuditshme. Per shembull, a nuk i ngjan ky zoteria nje krimbi te shemtuar ?

             1. H
              Himarioti

              O njerëz, këta salafistët e SHQUP-it, janë të gjithë njëlloj, që nga kryekrimineli i kombit tonë Sali Shpellar Berisha dhe deri tek ky kokëlopa Spaho.

              1. T
               Tirons_katuundar

               Po, Belinda ka te drejte! Eshte nje familje e sinqerte qe ka sakrifikuar per kete vend! Gjyshi i saj u pushkatua pa aresyetim nga regjimi i EH Kur EH qendoi gjate gjithe luftes ne shtepine gjyshit te saj. Me te gjithe te mirat qe ofrojne tironsit gjeneros. Ishte burre i mire, ne konceptin e tironsve! Blindnda eshte ndoshta e papaersosur per konceptet e idioteve te kesaj kohe, dhe prandaj ajo eshte kryeveper. Eshte shemtim dhe pa burrerite ti adresosh ndaj saj jane akuza te ulta, tureperuese, per kedo! Edhe per Spahon! Njeriun qe s"ka bere asgje per kete vend, perecse mbeshtetje te Janulltosit! nuk eshte ndoshta gabim! Por Shqiperia dhe orthodoksit shqiptar jane te te paret ! Jane fanolist! Forca goce e Tirones! Dikush duhet te marre mbi shpin mekatet e e njerezve! Njelloj si JK! por ne menyre moderne! Une e di qe ti e do shume Shqiperine! Respekt!

               1. L
                Latif Dreqi

                Nuk e dinim ne kush ishte Beqir Balluku, nje mut muti...keshtu ka thene per te shoku i idealit Enver Hoxha...

                1. T
                 Tiransi

                 Nuk te ben te nderuar fakti qe yt gjysh u ngrit ne maje ,atje ku nuk e meritonte.Te nderuar ishim ne qe ju na zbritet shume poshte.Fakt eshte qe keni bere 130 vjet burgje dhe internime, ju takonin ,por jo me motivacionin qe ju dhane.Motivacioni duhej te ishte qe keni bashkepunuar per te bere mijra vjet burg dhe internim ,mijra shqiptare dhe une nga yt gjysh.

                 1. C
                  Ca thu me

                  Hahaha ky qeka gjysh Balluku? Më 1960 u emërua kryetar i komisionit qendror të internim-dëbimeve pranë Kryeministrisë.

                  1. V
                   VISI

                   TE QIFSHA GRUAN E ÇA JE NE SHTEPI O MATUF MUTI TI FAMILJES BALLUKU I HA MUTIN O ZAGAR PO TI JE NJE FISQIR QE FLET PERÇART SE TA DO PUNA

                   1. J
                    Jorgo

                    fis me te qire se keta ballukt vallahi... zor se gjen

                    1. A
                     Abletana

                     Vallzojnë Grarat . Po i'u lë një koshënë bosh të dimëroni . Mbretën e çova në kullotë . Ka ran morri . LVX 1445

                     1. Çekiçi

                      Te lutem BELINDA mos u merr ke ket matuf plak qe ka rrjedh nga trut dhe ka shkuar per lesh se bashku më NON GRATEN Berishoviç

                      Lini një Përgjigje