Si zgjidhet kriza brenda PD? Agron Gjekmarkaj tregon formulën

12 Shtator 2023, 22:25Politika TEMA
Si zgjidhet kriza brenda PD? Agron Gjekmarkaj tregon formulën

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj i ftuar në “Real Story”, përballë gazetarit Sokol Balla u shpreh se çdo votë qytetare duhet konsideruar dhe partia ku bën pjesë ai nuk e ka luksin të etiketojë pjesë të saj si anti-amerikane.

Ai beson se rruga drejt kapërcimit të ngërçit aktual është krijimi i një “opozite federative”.

“Ai [Sali Berisha] e ka tejkaluar vetveten në raport që ka pasur me njerëzit. Bindja ime është që Berisha nuk e tejkalon më numrin e votuesve që ka marrë më 14 maj dhe që nuk është numër i pamjaftueshëm për të ardhur në pushtet, por në të njëjtën kohë është një numër substancial, dhe nuk ke luksin të thuash se ne këta njerëz nuk i duam dhe këta janë anti-amerikanë. Janë votues opozitarë. 

Një pjesë janë militantë, një pjesë janë shoqëri. Ka përsëri grupime qytetarësh që janë larguar nga PD dhe duhen kthyer, dhe kush janë përfaqësuesit që i kthejnë ata?  Janë një grup i vogël mendoj unë rreth Bashës. Edhe vota e vetme e një qytetari duhet konsideruar. Nuk kam optimizëm të theksuar në këtë histori, por nuk jam aq pesimist sa të fshihemi dhe të themi  që është mbaruar kjo çështje. Mund të tentojmë të realizojmë një opozitë federative. Unë idetë e mia po i hedh”, tha ai.

6 Komente

 1. T
  The One

  Bravo, je gjeni! Zgjidhje federale, me gje fjale pak shkurt: Opozite e virgjer e pa qire fare, por nje cike me Barr!?? Edhe nongrata, edhe me ameriken e perendimin.

  1. S
   Shpenka pe Korçe

   Po paska qene "gjeni" ky i Gjokut te markajve . Nje te dale beri dhe i dha zgjidhje problemit . Mire federata , po Saliun me pjesen e tij , ku ta fusim , nuk po e zgjidh dot .Apo pune e madhe , Amerika e ka harruar fare . U bene dy vjet qe vjen verdalle si ajo e shkreta neper breke , duke organizuar e duke dhene idera per shkaterrimin e Partise Demokratike , apo nuk e shikon situaten ky Gjoku i markajve , si eshte katandisur partia qe e beri deputet . Mbase nuk e di se eshte i zene me punet e medha te kuvendit dhe nuk ka patur kohe te kontribuonte ne zgjidhjen e ngerçit te krijuar . Po me ne fund i dha dum dhe shpresoj tja degjoje fjalen , non grata Sali Berisha .

  2. P
   Populli

   "Federata" UFO e PD-së së Gjekmarkajve, perpara se te krijohet, duhet te deklaroje: 1) qendrimin per genocidin ushtarak ndaj popullsise se Jugut te Shqiperise ne vitin 1997 qe kreu PD-ja, 2) qendrimin per genocidin ushtarak ndaj 100.000 demonstruesve paqesore me 21 Janar 20111 qe kreu PD-ja; 3) qendrimin per genocidin kunder parlamentarizmit perendimor qe kreu PD-ja duke djegur ne bllok mandatet e deputetit ne mes te legjislatures. Pa u distancuar nga keto tre genocide, nuk krijohet KURRE force demokratike!

   1. T
    Të kishte halla .... opo lere fare

    Ti ke frikë nga Berisha. Ku ke bythe ti Gjekemarkaj te dalësh kunder tij. Paske plan ti.

    1. E
     EMIGRANTI

     Ore malok piç derr(te me falin shoket malsor qe kam)ti deklarove qe Lulja tja dorzoj vulen Salehut dhe tashti thua qe nuk jam as me Lulen dha as me salehun!!Vetem ti è din cfare do te thuash,por te tjeret i din mire se qysh je-THI

     1. G
      Gota

      Kush eshte ky transi I llakosur qe ben si filozof?

      Lini një Përgjigje