“Situata do ishte ndryshe në PD…” - Rudina Hajdari: Nëse Azem Hajdari ishte gjallë do përkrahte Olldashin, jo Bashën

12 Shtator 2023, 19:00Politika TEMA
“Situata do ishte ndryshe në PD…” - Rudina Hajdari:

Sot bëhen 25 vjet nga vrasja e Azem Hajdarit. Azem Hajdari u vra me armë zjarri jashtë godinës së selisë blu, më 12 shtator 1998. Deputeti dhe ish-udhëheqës i Lëvizjes Studentore të Dhjetorit 1990 që përmbysi regjimin komunist në Shqipëri, u ekzekutua në moshën 35-vjeçare.

Në një intervistë për Euronews Albania, Rudina Hajdari, ish-deputete e PD dhe vajza e Heroit të Demokracisë tha se nëse Azem Hajdari do ishte gjallë sot gjërat në PD do ishin shumë ndryshe.

Sipas saj, Azem Hajdari do kishte një rol përbashkues në PD ndërsa do të ishte potencial për drejtimin e partisë.

Hajdari u shpreh se nëse i ati do ishte gjallë nuk do ta kishte lejuar zgjedhjen e Lulzim Bashës në krye të PD dhe me shumë gjasë do të  kishte mbështetur Sokol Olldashin në garën për kreun e partisë.

“Ai po të ishte sot do ishte një figurë unitare në PD. Emërimi i Bashës si kryetar nuk do të ndodhte nëse Azem Hajdari do ishte gjallë se nuk fitoi asnjëherë zemrat e demokratëve. Nëse do të ishte gjallë në atë kohë do kishte përkrahur Olldashin, jo Bashën”, tha Hajdari.

30 Komente

 1. Z
  Zagali

  Shko moj maçe,bije e nje rrugaçi. Azemi po te ishte trim e kishte vrar Sali Berishen me kohe,por ja qe Saliu doli me i zoti dhe ja ktheu patkonjet nga dielli Azemit koke trashe.

  1. T
   Toni

   Duket qe Azemi te ka zene me shuren e mengjezit se trurin e ke sa te nje laraske. Je kokra. E idiotes. Ti akoma ben sikur se di se Kush ta vrau tet ate.

   1. B
    Bureto

    Nëse babi, gjithmone nëse, do te ishte gjalle, nuk do votonte Bashen, por Olldashin-thote kjo biba amerikane. Ku e di ti (në fakt ti nuk di asgje)? Po sikur ai që ua vrau babin, të mos donte Olldashin, siç nuk e deshi, po të donte Bashen siç deshi, per ke do te votonte babi. Ti ke qene e vogel, po me mire pyete me mire mami Fatmiren, se ajo di me shume. Gezoni benefitet qe u siguroi Azemi sa te jeni gjalle, dhe lerjani ate ta gjykoje dhe ta vleresoje historia.

    1. J
     Jim

     Kjo akoma beson kjo se njerezit Nuk e dine se Ai ishte nje idiot aventurier dhe nothing!

     1. M
      Mjeku

      Thuaj sateme te kthej lekt e vjedhura dhe pronat qe ka grabitur qe ne kohen e tyt eti. U skandalizuan te gjithe te huajt kur I ben vetingun.. Po ne kete vende nuk ka drejtesi dhe as shtet dhe del ti pellet. Degjojme pordhet e hajdutve e krimineleve te vite e 90 sot.

      1. D
       Dhembeli

       Hahaha po te ishte gjalle yt at do qe shperbere PD qe ne 2013 se ai do kerkonte karriken e kryetarit Sala kish frike t’ja jepte dhe keshtu PD do kish marrur porropine qe Atehere

       1. N
        Na mbyten bolet

        Me gjithe mend?O debile femer te kujton shprehjen po te kishte halla koqe. Si nuk zene mend keta njeres nuk e kuptojne se duke folur vetem mut nxjerin nga goja?Ne qoftese Azemi do ishte gjalle Olldashi nuk do ishte kandidat.

        1. F
         Fation Kuçana

         Oj Rudinë, këto që flet ti dhe gjithë familja jote e Hajdërajve, janë pordhë syfyri, i thoni ju nga ana juaj…. Bashën e vendosi Sali Berisha, që nderkohë, është edhe urdher dhënësi i vrasjes së Babait tënd të dashur Azem Hajdëri, e përsëri ju, bëni bé e rrufe duke u jargavitur bythëve me pordhë e shalëve me shurrë të kriminelit Vuqidolas. Edhe ti oj Rudinë, me gjithë çke, nga stani i Sali Berishes jeni.

         1. t
          titi

          O Rudina nuk e di cfarfe arsimi ke,po te tregosh popullit qe babai juaj permbysi sistemun komunist te ben qesharake se nje sistem nuk mund te rezohet nga nje njeri sa do i zgjuar dhe trim te jete ai

          1. Q
           Qytetari i Thjeshte

           Jo po te ngjallet Skenderbeu! Ik o bibe se nje ushtar i Salehut ishte edhe yt ate. Kur doli nga rreshti Saleh Kamunist Birisha e vrau. Fundi i historise.

           1. S
            Shqiptari i Ilirisë

            Po ik moj goce se as di gjë,dhe as mer vesh gjë ti!

            1. a
             armand

             E kuptoni cfare standarti ka demokracia ne Shqiperi. Kur nje rruga¢ ordiner si Hajdari na shitet per hero demokracie vari belerin ketij muhabeti.

             1. t
              tpc

              Yt ate ishte nje spiun i UDB-se dhe kurvar.

              1. N
               Nari

               Ik mbushu moj idiote,po u tregon shqiptareve zotesine e babait tend ! Shumica e shqiptareve e kane njohur tet ate si nje horr dhe njeri pa tru,i cili kishte bere nje shkolle te mesme per miniera ne Prrenjas dhe ne moshen 27 vjec erdhi ne universitet vetem ne saje te vellait te tij,i cili ishte instruktor ne komitetin e partise se punes ne Tropoje.

               1. T
                Tan_Tironci

                Mire e ke. Olldashi as qyrret nuk ja hidhte tet'eti. Olldashi karramoi veten me motren e Mehdiut. Se sa per K e KQZ-se, atij ja dredhin te gjithe. Ty, Rudina, te keshilloj mos na hap barkun me Azemin. Te fala mamit qe nuk ja varte Azemi.

                1. U
                 Ujku Plak

                 Kisha Dyshime se nuk ishte e Bija e Azemit, duke patur Parasyshe sa Kurve eshte Fatmira. Por kur Lexoi intervistat e kesaj Bibes, qe jane plot me Karlliqe mbrenda, ateher bindem se kjo eshte e Bija e Azem Bq, Azem Injorantit, Azem Frikacakut etj….Injorantet si kjo Biba dhe Azemi Dominoin PD, prandaj Ripjellja nuk e ka Mendjen te bei Pune, por jan leshuar si te Babezitur ne Afera te ndryshme Korruptive.

                 1. U
                  Ujku Plak

                  Kisha Dyshime se nuk ishte e Bija e Azemit, duke patur Parasyshe sa Kurve eshte Fatmira. Por kur Lexoi intervistat e kesaj Bibes, qe jane plot me Karlliqe mbrenda, ateher bindem se kjo eshte e Bija e Azem Bq, Azem Injorantit, Azem Frikacakut etj….Injorantet si kjo Biba dhe Azemi Dominoin PD, prandaj Ripjellja nuk e ka Mendjen te bei Pune, por jan leshuar si te Babezitur ne Afera te ndryshme Korruptive.

                  1. U
                   Ujku Plak

                   Kisha Dyshime se nuk ishte e Bija e Azemit, duke patur Parasyshe sa Kurve eshte Fatmira. Por kur Lexoi intervistat e kesaj Bibes, qe jane plot me Karlliqe mbrenda, ateher bindem se kjo eshte e Bija e Azem Bq, Azem Injorantit, Azem Frikacakut etj….Injorantet si kjo Biba dhe Azemi Dominoin PD, prandaj Ripjellja nuk e ka Mendjen te bei Pune, por jan leshuar si te Babezitur ne Afera te ndryshme Korruptive.

                   1. U
                    Ujku Plak

                    Kisha Dyshime se nuk ishte e Bija e Azemit, duke patur Parasyshe sa Kurve eshte Fatmira. Por kur Lexoi intervistat e kesaj Bibes, qe jane plot me Karlliqe mbrenda, ateher bindem se kjo eshte e Bija e Azem Bq, Azem Injorantit, Azem Frikacakut etj….Injorantet si kjo Biba dhe Azemi Dominoin PD, prandaj Ripjellja nuk e ka Mendjen te bei Pune, por jan leshuar si te Babezitur ne Afera te ndryshme Korruptive.

                    1. U
                     Ujku Plak

                     Kisha Dyshime se nuk ishte e Bija e Azemit, duke patur Parasyshe sa Kurve eshte Fatmira. Por kur Lexoi intervistat e kesaj Bibes, qe jane plot me Karlliqe mbrenda, ateher bindem se kjo eshte e Bija e Azem Bq, Azem Injorantit, Azem Frikacakut etj….Injorantet si kjo Biba dhe Azemi Dominoin PD, prandaj Ripjellja nuk e ka Mendjen te bei Pune, por jan leshuar si te Babezitur ne Afera te ndryshme Korruptive.

                     1. U
                      Ujku Plak

                      Kisha Dyshime se nuk ishte e Bija e Azemit, duke patur Parasyshe sa Kurve eshte Fatmira. Por kur Lexoi intervistat e kesaj Bibes, qe jane plot me Karlliqe mbrenda, ateher bindem se kjo eshte e Bija e Azem Bq, Azem Injorantit, Azem Frikacakut etj….Injorantet si kjo Biba dhe Azemi Dominoin PD, prandaj Ripjellja nuk e ka Mendjen te bei Pune, por jan leshuar si te Babezitur ne Afera te ndryshme Korruptive.

                      1. U
                       Ujku Plak

                       Kisha Dyshime se nuk ishte e Bija e Azemit, duke patur Parasyshe sa Kurve eshte Fatmira. Por kur Lexoi intervistat e kesaj Bibes, qe jane plot me Karlliqe mbrenda, ateher bindem se kjo eshte e Bija e Azem Bq, Azem Injorantit, Azem Frikacakut etj….Injorantet si kjo Biba dhe Azemi Dominoin PD, prandaj Ripjellja nuk e ka Mendjen te bei Pune, por jan leshuar si te Babezitur ne Afera te ndryshme Korruptive.

                       1. M
                        Mara emigrante ne Itali

                        O te shpelafte mortja moj debile ,çfar ndryshe po ytat merej me tregetin e armeve dhe droges ,si e ndertoi vilen dhe kush ja dhuroi token moj fshatare ,ti po te ishe e mencur nuk prishje familjen per te ardhur ne shqiperi per tu bere deputete ,vure karieren perpara familjes dhe femijes njesoj si ytat .ptuuu rrace e poshter .

                        1. N
                         Nik

                         Ahhh, kur demokracine ja lane ne dore Tropojes. Kusuri shihet. Ngushellime per babin por humbje e madhe per Shqiptaret nuk ishte. Ngushello veten dhe familjen tende Shqiptareve nuk i mungon yt ate. Leket i bete Vendin e dogjet tani na mungoka per zhvillim.

                         1. P
                          Pano Sako- esmeri i nisjes “Thurrje”

                          Do ishte siç je ti.

                          1. D
                           Dardani i Ri

                           Sherri i shpellarëve tropojanë në politikën shqiptare, Berisha, Hajdari etj, ishte i madhe dhe, pasojat e tij për kombin tonë duan shumë vite të likujdohen. Hajdari me Hajdarkat e tij kanë qënë dhe janë fatkeqësi për kombin tonë.

                           1. W
                            Wisdom

                            Eshte turp qe perkujtojne si hero Azemin Njeri ordiner qe u fit ne politike nga Sigurimi i shtetit. Dhe kjo qe ska pike elokuence na del vit per vit na flet dokrra Kinezerite e Saliut

                            1. R
                             Realisti

                             Çfarë turpi që Azem plera quhet dëshmor njëlloj si një polic apo ushtarak I rënë në detyrë apo heronjtë e luftës 2të botërore. Sa turp!!! Jemi vërtet popull me problem serioze.

                             1. I
                              Iso

                              Oj bibe! Edhe po te ishte gjalle ai hajdari (ndoc rroku) do zgjidhej kush deshironte sali vuku por nuk ka problem,mund t'ja besh qejfin vetes e ke pa para,parat i ka mami garuzhdja(ka shite dikur garuzhde e tenxhere)fatmira.

                              1. A
                               Analisti

                               Njeri më pa nivel se kjo idiotja Rudinë, zor se gjen!!! I shkojnë prapa bythës vrasësit të babait të saj vetëm që të.përfitojë. Njerëz të pa karakter, të paturp, që shkelën mbi gjakun e babait të tyre, për turpin e tyre.

                               Lini një Përgjigje