Flutura Açka jep dorëheqjen si kryetare e Komisionit të Edukimit: Më vjen turp....

12 Shtator 2023, 18:20Politika TEMA
Flutura Açka jep dorëheqjen si kryetare e Komisionit të

Kryetarja e Komisionit të Edukimit dhe Mjeteve të Informimit Publik, Flutura Açka ka deklaruar përgjatë mbledhjes së sotme se ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion dhe është në pritjes të miratimit.

“Të jem e sinqertë ndjej jo vetëm fyerje të kësaj natyre, në lidhje me punën, por edhe çështje etike me ju. 

Unë i kam kërkuar kryetarit të partisë time dorëheqjen nga ky Komision, sepse kam turp me njerëz të cilët nuk kanë minimum njerëzor. 

Dorëheqja nuk më është aprovuar dhe jam duke pritur”, ka thënë ndër të tjera Flutura Açka.

Kjo është dorëheqja e dytë në këtë komision, pasi edhe nënkryetari Petro Koçi ka dhënë dorëheqjen dhe priten zëvendësimet.

Ky vendim i marrë nga Açka i referohet mbledhjes së zhvilluar në 19 korrik, ku deputetët e mazhorancës në Komision miratuan me votat e tyre ndryshimin e ligjit për Akademinë e Shkencave. Nisma ligjore ishte propozim i dy deputetëve të PS-së, Petro Koçi dhe Ismet Beqiraj i cili në vetvete i dha mundësinë Skënder Gjinushit të zgjidhet sërish në krye të Akademisë së Shkencave. Kjo për deputeten ishte një akt i turpshëm, të cilën, tha se nuk e “ka të lehtë ta kapërdijë”, teksa listoi argumentet pse e gjithë mbledhja ishte në kundërshim me ligjin.  

“Në mënyrë klandestine, në shkelje të hapur të rregullores, vetë jam përpjekur në këto 2 vjet që të i emetoj kolegëve një qasje pak më pak politike, sepse secili jemi njerëz politik, por bëjmë ligje, për mirëqenien e shqiptarëve, jo për të ndenjurat e dikujt, duke qenë se është kështu dhe ky shtet ka vazhduar, unë do shpjegoj disa gjëra që bien ndesh dhe me rregulloren dhe etikën e këtij komisioni, duke qenë në këtë rol, kolegëve të mi shpresoj të kem sjellë një qasje më miqësore dhe më përbashkues. 

Ky komision është pushtet i opozitës, ia kanë dhënë shqiptarët. Pushteti ka pjesën e vet dhe opozita ka pushtetin e saj. Shkelet në mënyrë më flagrante në një mbledhje në orën 14:37 nga stafi, një pjesë e tyre nuk kanë marrë njoftim. Kështu nuk mund të vazhdohet, jam e prekur si njeri dhe politikisht, si guxojnë njerëz me ca do lloj xhakete të bëjë këto gjëra. Është organizuar një mbledhje që kryetarja e Komisionit nuk është njoftuar, në datën 19 korrik në orën 11:00, unë e kam marrë njoftimin në 14:37, juve mund t’ju duket shkelje e vogël, për mua jo. (…) 

Stafin jam përpjekur ta mbaj në pozita jo politike, nuk u kam kërkuar që të bëjnë asnjë kundër ligjit, apo për opozitën,  stafi është i përdhunuar, sepse është vënë në shërbimin tuaj (i referohet PS). Për mua është e shëmtuar”, tha deputetja.

Ajo ka pasur akuza edhe për kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla dhe presidentit Bajram Begaj.

“Ka qenë e përfshirë në këtë skandal. (…) Presidenti e kaloi në heshtje një gjë është e turpshme”, tha Açka.

Në fund, pati një mesazh edhe për Skënder Gjinushin.

“Ta gëzoni atë që ia keni rehatuar të ndenjurat në politikë”, përfundoi Açka.

Por pasdite, në një tjetër reagim, deputetja demokrate ka mohuar gjithka.

“Jo nuk është e vërtetë, do ta lë një moment të dytë. Po, kërkova të largohem për shkak të incidentit të turpshëm të komisionit klandestin të socialistëve me çështjen e Akademisë, por nuk m’u aprovua”, tha ajo.

19 Komente

 1. i
  infermieri QSUT

  mos u lodh me doreheqje , por shihe kembeheqjen se do jesh e nderuar

  1. P
   Prroji i Thate

   Kur doli kjo ne fillim, me shprehje seksi, cuditi gjithe degjuesit. Me sa duket i rane baterite, nuk ja vari njeri, i ka harruar ato shprehjet eksituese.

  2. i
   infermieri QSUT

   mos u lodh me doreheqje , por shihe kembeheqjen se do jesh e nderuar

   1. s
    selim

    Ska gje se Flutura Placka di te jape edhe doreheqjen nga doreheqja...

    1. M
     Marsdli.

     Acka munde te jete shkrimtare,por jo politikane.Shumi ca vendos dhe jo pakica kjo eshte demokraci..ju Acka jeni ne politik,por Skender gjinush as ti dhe as kush tjeter nuk behet.Inat ne politik ka,por hakmarrje kurr jo.Ju jeni hakmarrese.Nuk te shkon kjo as si pplitikane as si shkgimtare.Nuk I jepni fuqi partis tuaj me Pallavi td tilla.Dorheqja varet nga ty por me inat nuk mbahet as detyra dhe as pushteti.Te vleresoi si femer,por kujdes nga inati femror.

    2. X
     XXXL

     Grereza Ashkla( per te ndezur zjarr) nje tranvestiote e shpifur.

     1. A
      Ardit

      Bravo Flutra

      1. B
       Biologu

       Kesaj specie i pershtatet me mire emeri KAMELEON ose lepurushe . Flutura eshte nje specie e lire dhe e bukur . Kjo nuk ka asnje nga keto . E lire jo e jo po dhe bukuria i ri larg .

      2. N
       Nari

       Ceshte kjo mor jahu ! I ka vdek djali i vetem 20 vjec,ndera kjo vishet me bluza me ngjyra dhe lyhet si vajze e re !!

       1. L
        Liria

        Flutra (Ll)acka, jashte nga Kuvendi i Shqiperise!

        1. D
         Demokrati

         Moj debile per çfare eshte mazhoranca ? pakica juaj te beje ligjet , hani se gjak e dhjame ju behet

         1. F
          Fatmiri gri

          Filoqylsat e kane bere mode doreheqjen nga doreheqja!?

          1. K
           Komi

           Vone eshte kujtuar. Por me mire vone se sa kurre. Nga komisionet e shtirura, qe nuk shqyrtojne asgje pervec cfare imponohet nga rama, me mire t’i boklotosh se te behesh pjese e farses.

           1. S
            Shqiptar

            Po tani si do bëhet se kjo është dhe e oa zëvëndësushme,bo bo! E pika që stë bie o fyryfyçkë!

            1. r
             robi

             Amon kur flet ajo tyryfycka sharebajga Ina zhaba me vjen te kem dy bythe, nje ta mbaj , nje ta caj.Femer me shpifarake nuk kam pare , si me qene motra e Adriana kalase femres me te shpifur ne planet.

             1. P
              Po ku keni turp ju fytyrat e ndyta

              Kësaj fyryfyçkes,i vjen turp nga ky komision dhe nuk i vjen turp të vij nga Hollanda e të na xhvas 6milion në muaj dhe të hidhet sa te foltorja,te gazmendja dhe te shpërblimi lulashit

              1. X
               XXXL

               Ty duhet te vinte turp kur e pranove kete detyre, tani je shume vone dhe cdo pendese eshte e pa vlere dhe imorale.

               1. G
                Gurabardhi

                E rrenuan kombin tonë katundarët si puna e kësaj Ashkëls.

                1. L
                 Li

                 Po kur Saliu e shkateroj fare si institucion ku ishe ti moj llaçkë. Tjeter kund fle lepuri do post me të larte llaçka qe na shet moral politik ne nje kohe qe eshte e pozicionuar ne krah të nje kryetari qe ka 4 vrasje ne kuris pa ja permendur vjedhjet. Kjo grua ka mllef të madh i cili nuk e le të dale nga korniza e asaj qe e karakterizon  « DÉLIRANTE »

                 Lini një Përgjigje