VIDEO/ Gazetari grek i thotë zëdhënësit të DASH se "Rama ka urdhëruar arrestimin e Belerit", ai e injoron

12 Shtator 2023, 17:54Politika TEMA
VIDEO/ Gazetari grek i thotë zëdhënësit të DASH se

Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Matthew Miller ka injoruar plotësisht pyetjen e një gazetari grek për arrestimin e Fredi Belerit.

Gjatë një konference për mediat, Miller-it i është bërë një pyetje e deformuar nga gazetari grek i cili ka thënë se “Edi Rama ka urdhëruar arrestimin e Fredi Belerit”.

Miller është pyetur nëse SHBA ka dijeni dhe nëse ka bërë diçka për të ndërhyrë që të kërkojë lirimin e Belerit. Por zëdhënësi i DASH e ka injoruar pyetjen duke i dhënë fjalën dy gazetarëve të tjerë.

Pyetja e gazetarit për Miller:

“Pyetja ime ka të bëjë me marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë, një tjetër aleat tuajin. Marrëdhëniet janë në krizë të thellë kohët e fundit sepse kryeministri i Shqipërisë, nuk e di nëse e dini, ka urdhëruar arrestimin e një kryebashkiaku grek. 

Ai është kryetar i zgjedhur. Ai është ende në burg pas tre muajsh. Pyetja ime është: a keni dijeni për arrestimin? Dhe nëse e dini, a keni ndërhyrë tek qeveria shqiptare për lirimin e këtij kryebashkiaku të zgjedhur?”

Por zëdhënësi i DASH e ka injoruar pyetjen duke i dhënë fjalën dy gazetarëve të tjerë. Miller i ka thënë se do të përgjigjet më vonë sa i përket pyetjes.35 Komente

 1. F
  Fake news

  Nuk e injoron, por i thote: Me ler ta verifikoj dhe do ju kthej nje pergjigje.

  1. Q
   Qytetar

   Dhe pergjigjen nuk e mori fake, o fake news alla-greece por ashtu si eshte. Fredi Bejleri eshte ne gjykim per shkelje te Ligjeve te Shtetit Shqiptar, dhe si shtetas shqiptar i nenshtrohet ligjeve te atij shteti.

   1. p
    pjeter

    Pergjigjen Greqia e mori sot nga DASH!! Bejleri po trajtohet sipas legjislacionit shqiptar. Nuk ka privilegje per b..at greke, do gjykojet njesoj si ç'do shtetas shqiptar, grisni bythen tani!!

    1. T
     Taulant

     O Karo, po pse vetem ky mut Bejleri ka vjedhur vota? Qe partite politike me bandat e tyre vjedhin apo grabisin vota e di cdo kush, perfshi edhe ty (vetem nese je qorr, shurdh dhe memec). Ceshtja shtrohet pse gjykohet vetem Bejleri dhe ne kushte aresti me paraburgim? Kesaj i thone te veprosh me 2 standarte dhe nese kjo gje nuk ju shqeteson, atehere jeni akoma ne koma zoteri ti dhe mbare shoqeria jone. Tung.

     1. h
      hiç

      O Taulant, biri kurves se na u qepet ju dobiçat ne demokraci qe nga i biri Dora bakojanit e deri tek o biri Karaxhiçit, nuk e di ti, por ka mundesi qe do jeshe fare dobiç i rruges, jane mbi 60 vete qe po gjykohen per blerje vote ne Shqiperi, nuk eshte vetem Beleri juaj. Kaq ; kush ka sy dhe veshe shikon dhe degjon, kush ka logjike kupton.

    2. P
     Pordh greke me rigon....qe ju ka dale era me kohe.

     Po pse cfare duhet ti thote,,,,,,ik e mos me rruaj kkk,,,,,ai e di shume mire se per cfare behet fjale....por nuk i "rruhet" shume ti japi pergjigje ketyre karagjozve qe kane probleme me gjithe Gadishullin...dhe bien po ne te njejten "brime"......nuk mund te jete aspak habi qe...turku i Progonatit te jete arrestuar me dijenine e tyre (SHBA)....do ta shikojm se cfare "pergjigje" do ti japi.....neqoftese do ti japi nje te tille....

     1. 1
      1001

      Me pak fjale .....prit gomar te mbi bar ....akoma se kane kupotuar helenet qe Rama eshte konsultuar me ta ??? Dhe se asgje nuk eshte e rastesishme sot ....greket kot mundohen , e kane te kote ....mundohen te godasin pikerisht atje ku Shtete e Bashkuara dhe EU kane dhene miliona qe ne ngihet ne kembe...dhe ajo drejtesia e re ....dmth te bejm avazin e heleneve dhe te reduktojme cdo gje e ngritur me mund se duan helenet .... Dhe me kryesorja eshte se dhe grekoamerikanet nuk po bejne as me te voglin presion administrates Biden per kete ceshtje ...vetem Athina llomotit ...kujtojne se jane akoma ne vitet 90 .....

      1. b
       ben.

       O shoku, rilindja ne themel te cdo gjeje ka mashtrimin. Si mund te beje perjashtim ky rast?

       1. S
        Shkullaku nevojtore e Berrishes

        Ben i foltore,-nevojtore non grata zbuloje Erion Veliaj te maskuar ne Teheran . Nuk jam socialiste po te PD ish PD apo ish ish PD jane mbledhur komunistetbajgat injorant si ty rrugacet kurrvat konglomerat llogaces njeri prej tyre je edhe ti

        1. t
         te fala nga sal krimineli

         beno, ke te drejte

        2. P
         Pilo Lala

         Me fjale te tjera i tha, ha nje m.ut

         1. H
          Hordhia rrumpallë e Sali Katunarit

          I nderuar Pilo. Nuk i tha vetem atij. I tha edhe ketij Benit me sipër, qe nuk even dot vetë, por e mban Saliu perdore. Ne qofte se ju kujtohet, ne Kuvendin e PD-rave, ky Beni është AI "fatosi" qe i thotë Saliut "xhaxhi Katunar Sali, doren përmbi zemër, ma vendos ngadalë ...". Opo, erdhi dita që grekët të ankohen tek Teta Amerika se "Edi Rama na gjuajti me shpullë, dhe ka rrahur edhe Fredi Bythec Bejlerin". Nami të bëhet. Unë them qe Edi Rama t'ja fusi me shpulle edhe Miços.

         2. A
          Aron

          Do e verifikoj dhe do t'i thote, nuk futemi ne punet e brendshme te drejtesise qe duhet te beje drejtesi per te gjithe njesoj.

          1. V
           Vranakonti

           E paska dhjer ne koke gazetarin grek. Kryeministri shqipetar nuk ka te drejte te arrestoi,se arresatimet i bene drejtesia.

          2. d
           drini

           Lapidar .E paska lënë siç duhet ,si m.. , bravo DASHi amerikon, shum keq "gazetari" grek i miços.

           1. I
            Ik gamisu

            Po do ju kthejë një përgjigje mos u shqetësoni o grekuc

            1. N
             NjeHuJork

             Nuk eshte Gazetar eshte Spiun i CIA Kipriot Mikalis Ignatiou dhe kamuflohet si Gazetar ,Nuk ja var njeri Teneqen ketij ,Politika nderkombetare behet me pazare interesash jo me Pyetje tip Kerkese Pse …??? ….Rama humbi shume se ja Futi Xhacka e do ta perdorin Greket kunder tij qe ja Ministria jote e Jashte eshte e zhytur ne Korrupsion tek Bashkia e Himares duke vjedhur Tokat ..

             1. ?
              ????????????????????????

              hahahahhahaha sa mire ja ka bere ketij palacje freket jane funderrinat e njerzimit

              1. P
               Pirdhni se liroheni.

               Keshtu i injoronin amerikanet edhe takimet private te Rames me McGonigal, por doli qe z/Shefi i FBI paguhej nga Rama nepermjet nje morrocaku tropojan ne parkingjet e New Yorkut si dikuir mafiozet.

               1. @
                @@@@

                Ik o kkkk Saliut...kokrra e hajvonit shpellar....shko vrit no njonin per fjale goje apo per gardhin e kopshtit...bej ate qe di te bessh me mire...po leri pordhet ne keto forume se je ...dru...per te tilla gjera....zullap....

               2. M
                Maloku

                Budallenj greket, po spakun e kontrollojne vet amerikanet

                1. P
                 Piu

                 Ja dhe gazekari greku, "Rama ka urdheruar arrestimin e nje kryebashkiaku grek" thote, por nuk jep detaje pse u arrestua. Se e di qe ligji kudo ne boten e qyteteruar nuk lejon blerjen e votes.

                 1. B
                  Ben

                  Keta Greket kudo budallenj jane! Shyqur qe dine te manaxhojne restaurants.

                  1. a
                   agushkari

                   grekrit te gjithe si koqe flasin si salih gerdeci

                   1. a
                    agushkari

                    grekrit te gjithe si koqe flasin si salih gerdeci

                    1. a
                     agushkari

                     grekrit te gjithe si koqe flasin si salih gerdeci

                     1. X
                      Xhoni

                      Ky gazekari pyeste e ai tallte Karjanin tu pa ne krahun tjeter. Bota zien e keto evgjitet greke kujtojne se do merret USA me Beljel bythen

                      1. B
                       Bollano

                       Nuk e perfilli fare pas pyetjes, kjo tregon rendesine strategjike qe ka Bejler sapuni me te tijte per aleatet gjeo strategjike. A more jevgj greke po loqe mbetet

                       1. N
                        Nikollaqi

                        E verteta eshte qe zedhenesi ishte aty per tjeter gje e ky gazetaruci kujtoi se ka kohe Amerika te merret me gjera pa piken e vleres siç eshte rasti bejleri. A more gazekar mbete pa paçe pilaf, nuk paguan Janulla pa sherbim

                        1. t
                         tpc

                         O greke po ti keni duart e lara hajt na e kapni kete perpara.

                         1. P
                          Papu Jorgji

                          Evgjii evgjit mbetet edhe ne Amerike. Leu bithen me gjize gre qiri dhe pyeti po i mbeti llapa e papuse ne brime te bithes se pergjigje nuk mori...

                          1. N
                           Na myten

                           "Let me take e look back" Domethene zyrtari s'ia ka idene kesaj ngjarje dhe s'ka c'pergjigje te japë. Dhe gazetaret shqiptare i shkojne pas avazit katundarit grek duke trumbetuar per turbopatriotet qe zyrtari amerikan "e injoron" kur ne fakt duhet thene e verteta: s'merret nje shtet i madh si Amerika me ngjarje fshatrash.

                           1. V
                            Vranakonti

                            E saket. Amerika nuk ka si meret me nje shtet te vogel,me ngjarje fshataresh. Amerika nuk di fare se ku bje Himara pa le pastaj Beler mutin.

                           2. A
                            Artan Tare

                            Gazetari grek të hajë këtë timin

                            1. Z
                             Zaza

                             Robert papa me mjeker e ka cu saliu ja dhjeu Dash

                             Lini një Përgjigje