Përçahet Foltorja, Biberaj shpërthen ndaj Berishës: Na premtoi protesta dhe se do rrëzonte Ramën, por është më keq se Basha

12 Shtator 2023, 17:30Politika TEMA
Përçahet Foltorja, Biberaj shpërthen ndaj Berishës: Na

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, njëkohësisht, anëtar i Këshillit Kombëtar të PD-së së Sali Berishës, Aleksandër Biberaj shprehet i zhgënjyer me Berishën, për të cilën tha se erdhi me objektiva të qarta, por deri më tani ka vetëm ‘kërcënime boshe’.

"Po humbasim kohë. Berisha erdhi me objektiva tepër të qartë që të largonte përfundimisht Lulzim Bashën nga drejtimi i Partisë Demoratike, nuk ndodhi. Të unifikonte Partinë Demokratike nuk ndodhi, të rrëzonte Edi Ramën, asgjë nuk ndodhi.

Vetëm kemi kërcënime boshe, ‘do bëjmë protesta’. Ku janë protestat? Ku është populli? Edi Rama vazhdon punën e tij anti-kombëtare 24 orë”, tha ai.

I pyetur se nëse e ka thyer Berisha besimin e anëtarësisë përmes vendimmarrjeve, Biberaj pohoi se po, duke e krahasuar Berishën me kreun e Partisë Demorkatike Lulzim Bashën.

“Pa asnjë lloj diskutimi, ne jemi në kohën që duhet të kishim rezultat, se lider pa rezultat kishim Lulzim Bashën. Për 10 vite, duke bojkotuar Reformën Territoriale na shkaktoi kosto të jashtëzakonshme, duke djegur mandatet, duke bojkotuar zgjedhjet… Kështu që ne e kishim një model.

Ky (Berisha) po ecën në të njëjtin model. Nuk kemi asnjë lloj rezultati në opozitë. U bënë një palë zgjedhje lokale ku kemi 4-5 bashki të fituara. 

Jemi në ditët më të vështira që ka kaluar ndonjëherë opozita. Dhe opozitarizmi. Këto emra nuk ngjalllin më asnjë interes, asnjë shpresë"- tha Biberaj për Panorama TV.

Teksa u pyet nëse mund të ishte Gazment Bardhi njëri prej emrave të demokratëve për kryeministër, ai tha se Bardhi nuk përfaqëson asgjë në PD dhe se nuk ka bërë gjë tjetër gjatë kësaj kohe në opozitë, veçse servilosjes ndaj Lulzim Bashës.

Sipas Biberajt, kryetari i PD-së duhet të zgjidhet sipas modelit të Partisë Republikanë në SHBA, pra përmes Primareve të rregullta.

E projektoi Berisha, Bashën në 2004, i largoi të gjithë themeluesit. Janë prerë koka për t’u bërë Basha kryetar i PD. Nuk ka nevojë që të projektojë Berisha pasardhës. Të ndiqet modeli republikan në Amerikë. PD ka intelektualë. Po të shikosh PS si është katandisur, më gjej një socialist në Grupin Parlamentar të PS-së, përveç Pandeli Majkos…

Pa llogaritur pjesën e të inkriminuarve që PS i ka në të gjitha nivelet e qeverisjes. Ai që do fitonte garën brenda PD-së, do të ishte ai që duhet të drejtonte PD-në. 

Edhe primaret nuk kanë qenë zgjedhje të organizuara me lista të rregullta. Kishim primare ne në Tiranë, ku është sot Belind Këlliçi? Me minus 60 mijë vota. Të gjitha këto që do bëhej masakër zgjedhore dhe vjedhje votash dihej, nuk ishte diçka që nuk dihej. S’ka demokraci, s’ka pluralizëm.

PD ka nevojë për lidership të ri, për prurje të reja dhe janë me shumicë në opozitë. Është viti i 10 dhe Rama tallet me shqiptarët. Opozita rri. Nëse opozita ka gjetur rehat me qeverisjen e Ramës,  koha do të sjellë lëvizje të reja, opozita të reja.

Gazment Bardhi kryeministër? Kryeministër i kujt? Ka qenë krahu i djathtë i Bashës, edhe nje fushatë që udhëhoqi në Elbasan e humbi. Nuk kanë personalitet, nuk kanë dinjitet. Çfarë i kanë dhënë PD-së këta, përveçse servilosjes ndaj Bashës? Ne na duhet dikush që fiton me Edi Ramën. Mendova se po bënit shaka.

Këto emra që përmendni ju e konsiderojnë PD-së plaçkë. Nuk bëjnë këta bashkimin e PD-së. Janë të kënaqur me atë opozitarizmin, iu hedh Rama ndonjë kockë dhe kaq. Imagjino që Basha që ishte kandidat për kryeministër, bëhet kryetar i një partize, sa për të qenë deputet”, u shpreh Biberaj.

Biberaj u shpreh se sipas tij, Partia Demokratike ka nevojë për garë dhe zgjedhje të figurave të reja.

Nuk ka opozitë. Çdo bashkim i deputetë të opozitës është i mirëpritur, por PD nuk ringrihet me ketë lojtarë të vjetër. Dhe me këto metoda, hajde ulemi pijmë një kafe, bëjmë bisedime, ndajmë pushtetet e opozitës. Janë metoda të vjetra. PD ka nevojë për një proces të garës. Jemi sot këtu për shumë arsye.

Në 2013 nuk kemi pasur garë, kemi 10 vite pa garë. Koha po tregon që të gjithë këta po shohin interesat e tyre personal. PD duhet të futej në gare elektorale dhe te fitonte më i votuari, nuk ka pasur asnjë garë. Të gjitha aksionet politike i mori Basha se ja dhuroi Berisha dhe i keqpërdori. Kostot po i paguajnë demokratët, qytetarët”, tha ai

19 Komente

 1. V
  Vranakonti

  Mire e ke ti more Biberaj po kush te degjon dhe te pyet ty? Sali Berisha e beri gjithe ate rremuj me foltoret vetem per te ruajtur bythen e tij se u shpall non grata nga te medhenjet e botes. Keshtu ka per te ecur partia e foltores. Ajo parti,Berisha dhe deputetet e foltores nuk kan per te pare nje dite te bardhe sa te jete Saliu. Po te kini Salin ne krye,mos pretendoni kot per te rrezuar Edi Ramen.

  1. 0
   007

   Oj Gra eshte nje shprehje dhe mani vesh ( shikoni ) kush padka dale Alexsanderi i madh i Vicidolit te Tropojes nipi i Spiunit te Sig. Shaban Kace Memise. Ky gerdalle ne ka munguar se sa per Tropjanet i shohim me dhjetra ne dite nrper t.v e Familjes Berisha qe dhe keto jane me dhjetra. Po Byberaj Shqiotaret ju njhen per 33 vjet di hajdute krimnele dhe vrases koha juaj mbaroi.

   1. B
    Bureto

    Po pse kush ta ka fajin ti që zhgënjehesh, Berisha apo se kaq ta pret kungulli yt? Tani, ti e të tjerë jeni të trashë, jeni qorra sa për 30 vjet të mos arrini ta njihni monstrën, ose asnjëra nga këto, por nga fakti se si me të si pa të, tashmë jeni të mbaruar, të pa shpresë dhe ky është dëshpërimi pra dhe zhgënjimi juaj më i madh, i cili buron nga vetvetja, por këtë është vështirë ta përtypni. Tani na thua dhe se, citoj: "Rama vazhdon punën e tij antikombëtare 24 orë!"Ja pra se bëni opozitë duke lëshuar të tilla kumbulla të pa bëra (të tharta), ndaj dhe ekektorati nuk ju do, pra dhe nuk ju voton. Jo po Berisha, jo po Basha! Jo mor jo jeni të gjithë njëlloj, një prerje prerje, gjatë 32 vjetëve ju ka edukuar Berisha, në deje u rrjedh berishimi, ndaj dhe sot të gjithë jeni berishistë. Sa kohë do merreni me Ramën, vetëm e vetëm se atë e urren Salehu juaj, dhe jo me vehten, njëri-tjetrin do hani. Cila është rruga për të shpëtuar? Aha, këtu s'ju ndihmon dot askush, atë të gjejeni vetë!

    1. H
     Historiani

     Ky Biberi flet sikur eshte ne maje te Olimpit dhe me urdher te Zeusit duhet te ike Rama , te kthehet Birisha dhe te shperblehet me nje kolltuk edhe Biberi i lodhur nga protestat dhe kontributet e tjera ne PD . Po cili eshte kontributi i tij ne PD ? Cilat jane meritat e tij , apo pse eshte tropojan dhe i takon nje llokme pushteti ! Ky eshte nje parazit qe kerkon strehe.Sala nuk ja jep dot , dhe ky kerkon ndryshim ne zgjedhjen e liderit sipas stilit amerikan . Ky i bie te jete nje nga fosilet e PD , ne kohen kur mbreteronte qoftelargu Sali Birisha nga Viçidoli i Malesise se Gjakoves.

    2. P
     Pilo Lala

     Po thote nje te vertete, por jo cdo e vertete tingellon njesoj ne gojen e dy njerezve te ndryshem. Ne rastin e ketij zagari te Saliut, pyetja eshte cfare halli ka Biberaj qe po del nga rrjeshti i Saliut? Kur i degjon keta te PDse thua, paska akoma njerez te devotshem ne PD, q e eduan PDne me shpirt, sakrifikojne. Kur pyet kush eshte ky Biberaj, e kupton cfare hipokriti eshte, jane njerez me peshe rreth Saliut, sepse mbiemri i tij i lidhur me ate Biberajn e VOA, dhe qenja nga Tropoja, e fut ne rrethin e ngushte te besuarve te Saliut. Po ta shikojme nga ana financiare, zoti Biberaj ka nje ekonomi te "shendetshme" me cukitjet ne thesin e shtetit, dhe nuk i rruhet per ata qe nuk kane buke.

     1. P
      Pal Melyshi

      Edhe suuratin e ka si Naterdales prehistorik keto mixhat e Saliut te gjithe Spiuna Sigurimi ....

      1. 0
       001

       Alexander kafsha na ka marre malli per tetraparaplegjiken Rudina Hajdari te bijen e kriminelit Spiunit Azem qe i ka lene amanet Rudines P.D.- ne hej moj Rudine...!!!@

       1. V
        Vranakonti

        O biberaj! Populli shqipetar thua ti po vuan nga Edi Rama. Kjo eshte nje nje shprehje qe as kalamanjet e kopeshtit nuk e thone, shprehje absurde. Shqiperia nuk po vuan nga Rama e PS-te. Po vuan partia e foltores,PD-ke,PL e gjithe opozita qe kini mar malet e nuk po dini ku po shkoni. Ju jini qorra,nuk shikoni te keqen tuaj brenda vetes. Kjo qe beni ju eshte si ajo perralla, ku mblodhen kafshet e pyllit qe kerkonin te dinin se pse po vuanin,ku me ne fund e gjeten,ishte gomari qe kishte ngrene dy gjethe miseri nga ai i komshiut. Ti BIBERAJ flet keshtu se do te besh opozitarizem dhe vazhdi,por ama gozhden nuk po e godit atje ku duhet. U ngeli Rama ne goje dite e nat. Jo more jo,nuk eshte Rama. Rama e ke ne rregull punen e tij edhe partinee ka ne efiçence te plote,po punojn shume mire dhe kane bere gjera shume te mire ne çdo sektor te jetes ne shqiperi. Keshtu qe ai esht ne rregull,po ju lumdhenjer ku po shkoni. Edhe Nastradini per te varur xhaketen e gjeti nje gozhde,por per ju nuk eshte gozhde Edi Rama te justifikoi deshtimet tuaja te medha politike.

        1. M
         Murgu

         I re nga Kina i dashur Sandro,se po ti bije drejt të dilte Sala e ti nuk ke guximin t'i thuash:"Hiqu dhe hap krahun".

         1. V
          Vranakonti

          Nje lab nga Mesapliku thoshte " O Demo te ngrente tenja (mola) se te keqen e ke brenda". Ju nuk shikoni veten tuaj qe u ka mare perropia por shikoni PS-ste se sipas teje ajo paska probleme te brendeshsme. Per çfare ju duhet juve me partin tjeter? Shikoni me miire veten tuaj.

          1. T
           T

           Foli ky vemja .embrioni i ritjes se malokerise neper vend .

           1. b
            biberoni nga tropoja,lepirsi vampirit

            doli ky beqiri nga te paket tropojan qe kane ngel ne Shqiperi,edhe keta qe kane ngel jane ca hajduta kriminel e lepirsa.Ky trapi qe mori pozite te partia e topit,e pa qe mori gopin e sheqeres dhe u kthye te babai tij shpirteror sali komunisti.... Edhe sali vampiri nuk po i hedh ndonje kocke se po i lepin gazmendja me mulin..... Nje here shan lulin,njehere shan saliun dhe e ben lexhende... Na flet per pushtetin e popullit si lenini,enveri e saliu,sikur ne nuk e shikojme se sa e duan popullin per ta xhvatur,sikur ne nuk po e kuptojme se si jane pasuruar keta kriminel ne keto 30 vjet.Del e bija e azemit e na thote qe po te ishte azemi gjalle,pd nuk do ishte ne kete gjendje,por nuk na e thote se kush e nxori ne prit,nuk na trrgon se si familja e saj ka vjedhur dhe eshte pasuruar.....

            1. r
             raul

             Ky neonazisti i foltores se vicidolit ka rreth nje vit per marrjen e pushtetit me dhune , si duket eshte frymezuar nga sulmi i Geringut te Rajhut te Trete mbi Rajshtag qe solli shume shpejt ardhjen e Fyrherit ne pushtet. Nipi i gjeneral brigade Shabon Tapia qe organizoi grushtin e shtetit ne ushtri duke hapur depot e armeve kujton se eshte viti 1933 , harroje o hunderr koha e Shabon Tapise dhe perbindeshit te vicidolit dhe spiunit Agush ka mbaruar.

             1. K
              Kot fare

              Ne qoftese fenda dò ishte e materializuar ne formen e nje njeriu ajo do qe Aleksander Biberaj.

              1. L
               Lekondi

               SHQIPFOLESI BIBERAJ. SHQIPERIA NE HISTORIN E SAJ KA PAR SHUME ARMIQ E TRADHETAR TE POSHTER, PA SHPIRT E PA FYTYR, POR SALI BERISHA KA QENE ARMIK I MARRE I BETUAR. SALI BERISHA BERI DEME SHKATERRIMTARE NE SHQIPERI ME TEPER SE GJITH ARMIQT E TRADHETARET E TJER BASHK. AI DO E NDALI MISIONIN E TIJ ANTI-SHQIPTAR VETEM KUR TE NDALI SE JETUARI. EDI RAMA NUK ESHTE POLITIKAN, DIPLLOMAT APO UDHEHEQES PROFESIONIST POR ESHTE PATRIOT NJEQINDKARATESH PREJ DISA BREZASH. AI KA QENE DHE DO TE JET VETEM NE SHERBIM TE SHQIPETAREVE DHE KURRE NE SHERBIM TE ANTISHQIPETAREVE SI SALIU, TI E MONSTRA TE TJERA SHQIPFOLES. JU MASKOHUNI SI TE DONI. PROVERBI KUKSIAN THOT: POPULLI TE NJEH EDHE VETEM NGA TYMI I DAHANIT.

               1. T
                Totila

                A ka me servila se Tropojanet ?

                1. S
                 Shqiptari

                 Nuk duhet besuar asnje fjale pasi eshte troooooopojan,pa dinë e pa iman.Thjeshte nje kurve politike qe ka perfituar nga Sali Berisha.

                 1. D
                  Dani USA

                  Ti bibero je idiot cdo humbie eshte e Sali Bishes Luli ishte vetem zbatus i urdhrave te udbashit.

                  1. S
                   SPAK

                   Me kujtohet kur vajti ne Bruksel dhe nuk e lejuan te futej ne mbledhje! Jozi e kishte pushuar qe ne ajer! Kuptohet me urdher te Saliut! U kthye e tani do te ike si qeni"me bisht nen shale"!

                   Lini një Përgjigje