Rindërtimi i Ukrainës, Këshilli i Europës cakton Lulzim Bashën raporter për konfiskimin e aseteve ruse

12 Shtator 2023, 17:05Politika TEMA
Rindërtimi i Ukrainës, Këshilli i Europës cakton Lulzim

Komiteti për Çështje Politike dhe Demokracinë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës ka votuar sot me unanimitet për të emëruar kryetarin e PD Lulzim Basha raporter për konfiskimin e aseteve ruse dhe përdorimin e tyre për riparimin e dëmeve të shkaktuara nga agresioni i Rusisë kundër Ukrainës.

Më herët kryetari i PD Lulzim Basha paraqiti një projekt rezolutë në Këshillin e Europës që bën thirrje për konfiskimin e aseteve ruse, krijimin e një fondi ndërkombëtar ku të depozitohen asetet e konfiskuara dhe vendosjen e këtyre fondeve në dispozicion të financimit për projektet e rindërtimit të Ukrainës.

Një propozim i ngjashëm po diskutohet edhe në Kongresin amerikan ndërkohë që edhe presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen ka kërkuar që Rusia dhe oligarkët e saj duhet të kompensojnë Ukrainën për dëmin dhe të mbulojnë kostot për rindërtimin e vendit.

Projekt-rezoluta e paraqitur nga kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha:

Përgjegjësia për krimet dhe demet e shkaktuara në Ukrainë nga agresioni i paprovokuar i Rusisë është i presidentit të Rusisë Vladimir Putin dhe duhet te paguajë për të.

Ndërkohë që Gjykata Penale Ndërkombëtare ka lëshuar urdhër arresti për Putin, duke e akuzuar për krime lufte, tashmë Rusia duhet të paguaj për rindërtimin e Ukrainës së shkatërruar nga bombardimet ruse.

Sipas të drejtës ndërkombëtare, Federata Ruse ka detyrimin për të kompensuar Ukrainën, qytetarët, sipërmarrjet dhe qeverinë e saj, për dëmet e shkaktuara nga aktet e paligjshme të Federatës Ruse. Këto detyrime përcaktojnë detyrën e vendeve të treta për të garantuar që asetet sovrane të Federatës Ruse që ndodhen nën juridiksionet e tyre të vendosen në dobi të Ukrainës si dhe për të krijuar një tribunal ndërkombëtar kompensimi për të siguruar që dëmet e shkaktuara nga Rusia të dëmshpërblehen në përputhje me normat ndërkombëtare, jurisprudencën dhe parimet e vendosura të kontabilitetit.

Përmes kësaj rezolute të publikuar në faqen zyrtare të Këshillit te Europës, e cila është e mbështetur nga përfaqësues të të gjitha grupeve parlamentare kërkohet:

Krijimin e një fondi ndërkombëtar ku të depozitohen asetet e Federatës Ruse për të paguar projektet e infrastrukturës në Ukrainë; Transferimin e kapitaleve të ngrira të Federatës Ruse në fondin ndërkombëtar;

Krijimin e një tribunali kompensimi për të gjykuar, në përputhje me normat e vendosura gjyqësore, kërkesat e paraqitura nga Ukraina në emër të individëve, subjekteve dhe instancave qeveritare, ose drejtpërdrejt nga individët dhe subjektet e saj, siç do të parashikohet nga rregullat e tribunalit.

29 Komente

 1. T
  Tit Vasili

  Idioti duke kerkuar te behet i madh e hengi Karin, ky dhe saliu bejne mire te ju dorezojne shqiptarve ato si ju a kane vjedhur pastai te merren me Ukrainen dhe rusine, eh moj Lule me mire dy ne tule se nje ne Lule

  1. B
   Bac u kry fare

   Pa merak se di si i rregullon Kunati i Lulit fondet e Ukraines tani. Fati i Erjon Isufit qe te filloje vjedhjet nga e para.

   1. k
    kaq afer dhe kaq larg

    Mos eshte nje Prilli sot?Apo kryesia e Europes,shkel veten,dhe fillon e behet pjese e nje partie fantazme kriminale dhe korruptive sic eshte mender pd-ja

    1. L
     Lulëzo

     Tere bota, është çentralizuar o shok, lëre PD, jemi në epokën e lgbtq

   2. O
    Oh sa kom qesh

    Te filloj me konfiskimimet e kunatit te tij (te vetat) qe ka 9 kompanio i financuar nga Ed Droga (Qeveria) dhe nga ruset.

    1. t
     tpc

     Si ka mundesi qe ju kurvat e Sales nuk i permendni Bashes asnjehere 230 milion eurot e vjedhura te Rruges se Kombit? Apo sesi i shpetoi drejtesise me raporte mjekesore dhe me prokuroret e gjykatesit e Berishes qe ishin me shume avokate mbrojtes te Bashes se prokurore e gjykates se shtetit?

    2. P
     Pac fatin e kurves

     Si i del bixha ketij gjumashi spiunitserb qe dorzonte dosjet e luftetareve te UCK tek Miloshevici. Nga Kosova erdhi i pasur, me porosi te te tyre u be minister i qeverive te Saliut, vazhdoj me Ram drogen deri tek aferat e Portit te Durresit dhe nashi po i japin nje dore per te grabitur ne emer te Ukraines.

     1. S
      SSSSS

      Tja rruani Russise dhe Putinit ,,,,Ukrania sllave ,,,,

      1. T
       Ton

       Hahahahahaaaaaaaaaa......haaaaaaaaaaaa...po ky sikur u financua nga Ruset o Per vete...a kerkoi Rama ndihmen e mc Gonigalit...e tha vete

       1. J
        Juli

        Hahaha, Luli reporter.Si ne Kosove.Kush e di sa po trembet Putini.

        1. K
         Kritiku

         Perse sillni lajme te rreme? Mbledhja do te mbahet neser dhe jo sot. Me cilin tager Lulzim Basha i paska derguar nje projekt-rezolute? Basha sapo u konfirmua si kryetar i PD-se. Kur ndodhi kjo qe Basha te kete paraqitur kete projekt-rezolute, kur dihet qe te tilla gjera marrin kohen e duhur dhe nuk mund te analizohen brenda dites? Ne baze te cilit pozicion te Bashes, ky Keshill merrka ne shqyrtim nje rezolute te tille? Perse genjeni keshtu diten me diell? Ju kujtoni se ne Europe behen punet si ne PD, ashtu rrumpalle? Basha do te marre pjese ne mbledhje te ketij Keshilli, por kjo do te jete neser, me date 13. Shtator.2023 dhe ai eshte nje i derguar i Kuvendit te Shqiperise dhe jo si perfaqesues i PD-se. Mos sillni te tilla idotesira si lajme, per te ngritur gjoja fugure e Bashes, qe kujton se u la nga krimet qe ka bere dhe tani eshte komplet i paster. Ky eshte nje "fake news" i montuar ne mediat shqiptare te mbeshtetura nga PD-ja dhe Gazeta Tema si gazete me idiote te punesuar publikon te tilla lajme pa verifikuar vertetesine e tyre.

         1. D
          Dajti

          O Lul Serbi me pare kerko demshperblemet per Kosoven, si dhe bllokimin e aseteve serbe, dhe te tuat qe ke perfituar ( shtepia e verdhe , vidioa ... etj. ) pastaj mendo per Ukrainen.

          1. F
           Free mind

           Shumë e shëmtuar se si prostituojnë shqiptarët për llogari të padronëve të rradhës. Vetëm palaçot mund të kenë nevojë për një hajdut të paaftë, pa karakter, dështak dhe injorant që të mbledhë gjobat e Ukrahinës! Edhe një motërwir si Sali kërma që nuk la kar qeni pa shkërdhyer, që vodhi, vrau, shiti dhe përcëlloi Shqipërinë, nuk la shërbim pa ju bërë padronëve, nga dhurimi i naftës shqiptare deri tek çdo lloj prostituimi ndërkombëtar, për të marrë si shpërblim titullin " Copë Muti" nga ata. Në fund Edvini, më histeriku dhe deliranti mes servilëve të Perëndimit, çfarë i shkruan Amerika ulërin në OKB, por asnjëherë të vetme të denoncojë Greqinë e BEsë në gjendje lufte me Shqipërinë, si vendin më mesjetar, klerikalo fashist të planetit që edhe në shek 21 mban në errësirën e terrorit çdo të drejtë të popujve jo grekë që përbëjnë 95% të popullsisë së Greqisë, shteti i vetëm i formuar përmes gjenocidit masiv brenda vetes. Kujt i shërben një shtet paloço, si shteti shqiptar, nga më të pasurit me lëndë të para energjitike dhe minerare, ku vidhet çdo gram i saj, pa shkuar asnjë euro e vetme në mirëqënien e shqiptarëve, por vetëm në xhepat e atyre që na i zhvasin falas duke na zhytur në humnerën e borxhit të mafjes së tyre të bankave dhe financës?! Përse ju hyn kaq shumë në punë Shqipëria për të pështyrë Rusinë dhe këdo tjetër në botë që prek interesat e tyre të hegjemonisë?! Në koliben e qenit, prapa mureve të BEsë na kanë lënë?! Arabia Saudite dhe Emiratet arabe në një deklaratë të përbashkët kishin deklaruar se të dy vendet, pavarësisht ledhave të Perëndimit në këto momente që kanë nevojë të dëshpëruar për naftë dhe gas, duhet të mbanin një qëndrim të barazlarguar nga interesat e Perëndimit në Ukrainë dhe të mos bënin lojën e Perëndimit kundër Rusisë, sepse jo shumë larg do të triumfonte pragmatizmi i Perëndimit, duke ju rikthyer paqes së leverdisshme me Rusinë, sepse siguria e Perëndimit dhe lëndët e para energjitike dhe minerare të Rusisë, janë jetësore për ekonominë dhe industrinë e Perëndimit, që vjen përpara çdo parimi të tyre.

           1. P
            Pesimistja

            Shoku, respekte. Mos harro, 40/45 vjet më parë mbante fjalim në OKB Shqipëria se si Amerika imperialiste pengonte njohjen e qeverisë së Pekinit. Në perandorinë osmane, mbi 30 vezirë të lartë duke bërë ingrigat e politikat e sulltanit e pa kthyer një çast sytë nga toka mëmë, për të sjellë një investim a të mirë publike. Flamurin Stalinit deri në fund, mos harrojmë. Të përçarë, në kërkim të përfitimit personal momental, duke shkel të mirën e përbashkët dhe të ardhmen e mëmëdheut.

           2. D
            DaDa Tavarish Basha i Udbse

            Keshilli i Bythes te Filloj me konfiskimin e Pronave te Bashes Dhe te Tjereve Nueveriche te Pas 90s ne Shqiperi….ishin me breke me mut e u bene miliardera me vjedhje,,ku eshte Ndryshimi nga Rusia,,edhe keta te Shqiperise te shkolles Ruse jane Pa dallim,Kopilat e Bllokut te gjithe

            1. D
             Dauti

             Hahahaha ja paskan varor ujkut melcit ne qafe.

              1. D
               Denis

               Imagjino nje njeri qe tere jeten ska pas kurre nje pune pe verteti, por vetem ha nga duart e taksapaguesve shqiptar apo te huaj. Tere jeten ska punu kurre ky ne pozicion ku ka nje llogari perfundimtare, nje bottom line, por gjithmone i fshehur mbas rehatise te institucioneve shteterore ku mund ti besh gjithmone bisht pergjegjesise dhe konkurences. Imagjinoni nje jete parazite te tille

               1. S
                Shoqe komuniste

                Më kujtove Enverin

               2. R
                Reporter që s'di tabelën e shumëzimit

                7x7=4?

                1. Y
                 Yp Xhixhi

                 Detyra e pare e Lulkes ngarkuar nga KE - Te shkoje e t'ja marre ne goje Putinit ne Kremlin.

                 1. L
                  Landi

                  Cilin paskeni vu:Spiunin e UCK,qe i futi te gjithe Heronjte ne Burg:Hajdutin e 260 miljoneve te Rruges se Arbrit:Vrasesin se bashku me Bacen Berishe te Demostruesve te Janarit.Shkoni Shkerdhehuni te gjithe ju Europjane Leshi.Ai e ka vendin ne Burg bashke me Saliun,Kerrma.

                  1. E
                   Ethem Lalaj-MallaKASTRIOTI

                   VO: 1.Me këtë rast kuptohet 100 % se KIE njeh për Kryetar të PD Lulin e jo Sali non gratën..! 2.Nëse deputetët,etj të Saliut nuk e kuptojnë këtë le të han BAR deri sa Sb të shkoi në SHARRË TE XHAXHI ENVER..!

                   1. L
                    Luledhim Basha

                    hahhahahhahahah sa e forte. kur ta njofin lulushin keta te evropes do dhien me qesh.

                    1. A
                     Aron

                     hahahahaha hahahahahaha po ato parate qe mori vete nga Ruset, por qe Amerika ia ka lene menjane dosjen tani per tani, do ta raportoje?

                     1. T
                      TaRrasLala

                      Gazeta tema eshte e njohur per ngrenien e mutit.Por si gazete e respektueshme zgjedh mutin me me pak ere. Deri dje Basha ishte spiun i ruseve dikush qe duhej denuar dhe futur ne burg pra nje mut, po ja qe tani ka nje mut tjeter me me shume ere Sala keshtu qe Basha si mut me me pak ere eshte bere ushqimi i preferuar i Temes.

                      1. D
                       Dum babën

                       Mos u merakosni është bër marrveshja,ae kërkoi vetë dënojë Putinin do t'a bëjë si di vetë..një unë një ti një unë gjeti mikun...

                       1. M
                        Mara emigrante ne Itali

                        Mendoni sa serioze eshte BE i ka varur ujkut melçit ne qafe sepse lulushi ka eksperience ne konfiskimin e aseteve ruse ,dhe Putini i fut nje bisede me lulushin dhe bota do te rregullohet ,o njerez a ka mundesi qe ketyre njerezve qe i kane duart te lyera me gjak shqiptari tu tregojme vendin ? lulushi duhet te hetohet per 21 janarin dhe per te tjerat sidmos per lobimin me parate ruse .kerkoni spiune ,e keni lulushin gati tju spiunoje me genjeshtra si veprovi me UÇK .

                        1. M
                         Maks

                         Bravo e madhe Keshtu tja bejn rusit ta rindertoj edhe nji here ukrainen dhe pasurit e rusit tja bllokojn dhe tua japin ukrainasve Keshtu si po ja bejn rusit tja bejn frances dhe anglis per shkaterrimin e Libise kushtu duhet te paguaj amerika per Irakun Keshtu duhet ta pesojn te gjith shtetet grabitqare

                         Lini një Përgjigje