Sot Kuvend, priten sërish tensione nga Rithemelimi

4 Dhjetor 2023, 09:22Politika TEMA
Sot Kuvend, priten sërish tensione nga Rithemelimi

Ditën e sotme në orën 10:00 do të mblidhet Kuvendi. Kjo seancë plenare vjen pas javës së gjelbër, ku tashmë ligjvënësit do të mblidhen për të diskutuar mbi problematikat që kanë evidentuar në terren nga takimet me qytetarët.

Edhe këtë herë Rithemelimi ka paralajmëruar se nuk do të lejojë vijimin e punimeve. Prej javësh në Kuvend nuk po zhvillohen seanca normale plenare për shkak të kaosit që shkakton grupimi i Sali Berishës. 

Këta të fundit pritet që edhe senacën plenare ta sabojnë sërish, pasi kanë paralajmëruar kaos deri në ngritjen e komisioneve hetimore të kërkuara. Por, nga ana tjetër PS kërkon të ndryshojë ligjin për komisionet hetimore.

Drafti i propozuar nga PS, ngushton objektin e komisioneve hetimore, duke thënë se parlamenti mund të hetojë vetëm çështje konkrete ndërsa ndryshime parashikon edhe në thirrjen e dëshmitarëve. 

Një vit më parë edhe opozita dorëzoi përmes dy deputetëve Jorida Tabaku dhe Edmond Spaho dy propozime për Komisionet Hetimore, të cilat sipas rregullave parlamentare, do të duhet të bashkohen dhe të diskutohen së bashku.

 

Lini një Përgjigje