‘S’po refuzon Ramën’, Bushati tregon pse nuk vjen Vuçiç në Tiranë

2 Dhjetor 2022, 20:20Politika TEMA

‘S’po refuzon Ramën’, Bushati tregon pse nuk vjen

Analisti Andi Bushati thotë se ka dy arsye pse presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç refuzon të vijë në Tiranë për Samitin BE-Ballkani Perëndimor.

Në një intervistë për Euronews Albania, Bushati u shpreh se refuzimi i Vuçiç nuk është ndaj Ramës, por është presion ndaj Bashkimit Europian.

“Ka dy arsye pas vendimit të Vuçiç: e para, ajo që është thënë publikisht një lloj presioni ndaj BE duke un përpjekur të fajësojë Kosovën se nuk po bën hapa para në dialog, e dyti që nuk thuhet është raporti me Ballkanin e Hapur. 

Vuçiç s’e ka këtë lloj presioni për herë të parë. Para samitit të kaluar këtë presion e bënë bashkë me Ramën duke e quajtur procesin farsë. Ishte një lloj goditjeje ndaj një BE-je të ngathët që nuk na u përgjigj për vaksinat etj. 

Shpesh e kemi parë Ramën që në emër të Vuçiç t’i bëjë shpesh presion vetë Brukselit duke marrë në mbrojtje Serbinë. Nuk është mosnjohje apo refuzim i Ramës, por është trysni ndaj BE”, tha Bushati.

6 Komente

 1. k
  koli

  Rama ben ceste e mundur te pengoje marreveshjen e Berlinit.Kesaj radhe e arrin me Serbine.

  1. L
   Latif Dreqi

   "koli"! Shiko,me mire ruaj "dekoraten" qe i ka dhene Metaj babait te Andit, MEHDIUT, se mos ja heqin, pa keto qe zhgarravit neper komente nuk jane per ty. Jane gjera qe mendja jote si puna e Andit dhe e qenit, i shikon vetem "bardh e zi" (jo "kuq e zi") dhe nuk i jep dot dum.

  2. I
   Ilir Meta

   ah mjere ne qe na ka zene taksirati te lexojme gomere si puna e kti teveqeli

   1. Vjosa

    Kush ti tha keto ty Sali kellira apo Ilir Floriri se ata dhe ti jeni miqe të vjeter të ruseve dhe serbeve. Apo si qute që je ti i gjete vete?

    1. A
     Andushi gjyshit ylli xhaxhit Enver

     Ky jetone non-stop 24/24 me Ramen .E semuri Rama nipin e Hysni Kapo ja nxori mendjen e ka bere budalla per te qen i sinqerte une se lexoje kurre çfare ky shkruane eshtebere per te ardhur gjynahe

     1. A
      Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

      ndigjojeni pinjollin e krimineleve se nuk ha mut kot ky

      Lini një Përgjigje