“Do vijmë natën befas”, Gjenerali i mbrojtjes në Greqi i kundërpërgjigjet Turqisë: Askush nuk mund të na prekë

23 Shtator 2022, 10:21Rajoni TEMA

“Do vijmë natën befas”, Gjenerali i mbrojtjes në

Njësitë dhe pikat e vëzhgimit të Evros u vizituan të mërkurën nga kreu i GEETHA, gjenerali Konstantinos Floros . Më pas kreu i GEETHA inspektoi masat e vëzhgimit përgjatë kufirit në prefekturën e Evros.

Drejtuesi i GEETHA-s , duke iu drejtuar tubimeve të shumta të personelit të formacioneve vendore, dha urdhra dhe udhëzime për vigjilencë dhe përgatitje të vazhdueshme për kryerjen e misionit.

Siç tha ai “ qëllimi ynë është të ruajmë atë që na lanë të parët tanë” dhe shtoi “ askush nuk mund të na prekë për sa kohë që Forcat e Armatosura bëjnë atë që po bëjnë ”, ndërsa theksoi se “nuk do të lëmë asnjë grimcë greke. toka të humbasë” .

Muaj më parë, Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ndodhej për vizitë zyrtare në Bosnje-Hercegovinë, nga ku bëri deklarata për Greqinë. Gjatë një konference të përbashkët për shtyp bëri disa deklarata duke dhënë edhe një mesazh se do të bëjnë atë që është e nevojshme nëse sipas tij, vijojnë kërcënimet e  paligjshme të Greqisë.

Sipas mediave greke, bëri deklarata provokuese ndërsa shtoi se “bllokimi i avionit turk nga radarët grek nuk është ogur i mirë”. Për shprehjen se mund të vijnë befas një natë, Erdogan është frymëzuar nga teksti i një kënge të vitit 1974 që i referohet pushtimit turk të Qipros.

Presidenti turk shtoi se “Greqia po merr masat e saj”, ndoshta duke iu referuar lëvizjeve të fundit në fushën e armatimit nga forcat e armatosura greke.

19 Komente

 1. C
  Cfar i kan len "Te Paret " grekerve ?!

  Cilet te Pare ?! Pse kan te Pararadhes kta Nastradinat e Prallave te Lashtesise ? Kta u krijun si shtet nga Gjermani Otto qe shkoj si Mbret dhe tufezoj Jevgjit nga Turqia Azia Arabia Afrika dhe i presoj ne Tokat e Shqiptareve ,pasi ushtruan Spastrim Etnik kunder popullsise se paarmatosur Shqiptare,,, te armatosur e mbeshtetur nga Europianet _Anglia Franca Gjermania Rusia ,duke i rrembyer Teritoret e Shqiperise e dhuruar Shtetit te ri Grek ne Ballkan ,qe ta kishin si nji Mburoje Stradegjike kunder Turqise . Pra per cfar te Pare derdellit Shkerdhata Greke ? Kta s'kan ekzistuar asnjiher si Shtet apo Nacion ne Realitetin e Historine e Ballkanit dhe Europes ,vecse ne Prrallat e Lashtesise dhe Genjeshtrat Europiane ,per t'ju imponuar popujve . _Nuk mendoj kurr se Greqia i reziston dot nji Sulmi Turk dhe mundet te pushtohet me shpejt se ajo qe ndodhi ne Qipro . Natyrishte qe Greket i mbeshtesin nga Pas _me gjithcka edhe me Deklarata te tilla Europianet qe jane ne cdo rast prane Grekeve si dikur kur bene Gjenocid kunder popullit shqiptare ,e benin spastrim Etnik dhe kapardisen keshtu si Dordoleci i frym ,duke menduar se po impresionon Turkun por nqs kris Lufta gjithcka do jet ndryshe nga se i duket Dordolecit trim Grek .

  1. T
   Thimjo

   Dhe nuk eshte e larget dita kur do tja bluajne kockat.......Zoti vonon, por nuk harron !!!!

   1. .
    .

    Turko-spermat Arnaute qe me kaq maestri per 30 vjet fshihnin urrejtjen ndaj Grekut nën pretekstin se shfrytezojn emigrantet Shqiptar, dhe te "Patriotizmit" tani dolën bllof, e nxoren Surratin e tyre te vertet, qe urejtja ndaj Grekut nuk lidhet me mardheniet Shqiptaro-Greke, por lidhet me Turqin, me orgjinen e tyre Turk-Arnaute. Ehhhh mer Turkosperma ... koha i kthjellon mjergullen e genjeshtrave dhe te hipokrizis.

    1. .
     .

     . po kur na ben edhe bythqimi grek si me qen dikushi hej hahahaha jane rraca me e urryer ne Rajon e Europe . Turku ka me ju shkerdhy Athinan ne bythe do ju hedhi ne fund te detit ju fara e qelbur e njerezimit

  2. G
   Genti

   Greqia ka të drejtë të mbrojë kufijtë e saj pavarsisht pordhëve të Erdoganit që e kprcënon se do "i vijë një natë befas"....Grekët në fushë të hapur mundën Persianët dhe nuk do jetë çudi që një ditë të mposhtin edhe brekushedhjerët e Anadollit. Në ishujt Grekë të Egjeut mbrohet Ballkani dhe Evropa nga Neo-Otomanizmi dhe Islamizmi ekstrem që përfaqësohet nga Erdogani dhe Turqia e sotme.

   1. P
    Pintiak2thundrak

    Ca kufijsh ke ti mor gabel turkogrek? Iu sollen nga Ponti dhe Siria ne tokat e Shqiptareve.

    1. G
     Gole

     Shko merri tokat e tua,hë në ke bythë! Boll pas koqeve të turkut!

     1. G
      Genti

      E nxorren koken bastardet kopila qe ua ka shkerdhyer katragjyshen turku dhe mbrojne eterit e tyre zhabzinj. Rrace muti qe ndyjne boten,Ta provoje bythen Erdogani po deshi se e shikon rrocken e hanemes matane Ankarase.

     2. S
      Sokoli

      Ishe ti Genti ne luften e heleneve ne fushe te hapur me perset ???? Nuk e di ti qe helenet jane pa haritshem dhe te vetmit qe mithet i bejne sikur jane bere ne realitet , dhe ca karema trushpelare si ty i perlajne pa i pertypur .....ore po sa trim i madh qe na doli Genti , pse nuk shkon ne vije te pare ti Gent pushti , te luftosh kundra neootomanizmit , qe te mbrosh dhe kufijt e Ballkanit dhe Europes ???? Shko Genti provoje , vec mer dhe vazeline me vete .......

     3. 1
      19

      Turqia vetem me nje beshtym e myt grekun .se i ka te gjithe ushtaret gey .dhe ata e din mir kte pune qe me turkun jane te humbur po bene si trima nga qe ja kref bishtin europa ose franca me shume .krye kurva e europes .

      1. N
       Naten shkoj e shkerdheji faren Terroristeve Gr.

       inshallah u beft deshira e Zotit

       1. W
        Wipe it out

        Fshijeni nga harta Halelladen.Komb/shtet pa identitet.

        1. A
         Avni hasan mustafa

         Turcellit e shqiperise pasi shiten shqiperine tek turku dhe ju qin nenat kujtojne se greket jane te tille.Greket ju qijne rropt juve dhe turqve e cfare keni nga pas ..Ne Konstandinopol do dalen per Kafe .Lajmeroni Niko Prejleshi te mobilizoje,avniun,hasanin,tiganin barkderra…Italia,Serbia,Greqia,Turqia kane hedhur shume sperme ne Shqiperi.ju befte mire.kush shan kombin grek eshte Mongol jo Evropian.

         1. G
          Grekiqelbur

          Hahaahahahahahahahah

          1. S
           Sapa

           Me gjithe kete vrer, dukesh se je i perdhunuar qe ne vogel nga papuja, o evgjitnbithshkyer, ????

           1. H
            Hasan koketigan

            Mire shkon vilajeti Turk andej nga ju, ju ka shitur Rama shkruan gazeta Sot do ju qije ne bythe Turku prape. Kohe te veshtira per juve . Edhe pak do shkoni nizam e do u jepni grate Mongoleve

           2. L
            Labi

            Lumi ti qe je rehat,edhe gjyshja te ka lene e me mendjen qe ke nuk besoj se e ke pyetur per sterhjyshen se si kalohej nata ne sarajet e sulltanit. Nese ben nje amalize gjaku del gjysem mongol.

           3. O
            Osman Gazepi

            Ju qe flisni keq per Greqine, e beni sepse ju thone genet e races sunite qe keni ne bark apo injoranca e madhe qe ju ka pushtuar trunin, ngaqe nuk keni studiuar kurre ne jeten tuaj? Po te kishit studiuar pak, do te flisnit ndryshe, mbasi 1/3 e popullsise greke berbehet nga arvanitasit, figurat e shquara te te cileve kane qene drejtuesit e lavdishem te revolucionit grek, si Gjeorgjio Kundurioti, Kiço Xhavella, Andoni Kryezi, Teodor (Bythgura)Kollokotroni, Marko Boçari, Noti Boçari, Kiço Boçari, Laskarina Bubulina, Anastas Gjirokastriti, Dhimitër Vulgari, Kostandin Kanari, Gjeorgjio (Llalla)Karaiskaqi, Odise Andruço, Andrea Miauli, Teodor Griva, Dhimitër Plaputa, Nikolao Kryezoti, Athanasio Shkurtanioti, Hasan Bellushi, Tahir Abazi, Ago Myhyrdani, Sulejman Meto, Gjeko Bei, Myrto Çali, Ago Vasiari, shumë e shumë shqiptarë të tjerë.

            1. E
             Erdogan

             Keta Heronj ishin Epirote pa u ndare nga Fuqite e Medha zoti me comentin Osman Gazepi. Ata luftuan per tu cliruar nga Veziret,Pashallaret,Bejleret turkoalbanians si Sperme Osmane. Vete Topo-Onomat (toponimet) Greke te Vorio (Veri "shqip") Epirit nga keta te degeneration (degjeneruarit) e vetequajture Skiptare tregon Kombesine dhe Identitetin (identity) Osmane. Ata Heronj qe thua ty zoti Gazepi nuk kane asgje te perbashket me Deputetin Turk Ismail bej Vloren,Frashellinjte,Hasanet,Tahsimet dhe fara e tyre e Ndyre.

             Lini një Përgjigje