Gazetari malazez: Mësimi që mori Vuçiç të dielën nga Kosova

25 Shtator 2023, 18:44Rajoni TEMA
Gazetari malazez: Mësimi që mori Vuçiç të

Një ndër gazetarët malazezë, Shemsudin Sheki Radonçiç, duke analizuar ngjarjet e rënda në veriun e Kosovës të dielën, tha se sado që Aleksandar Vuçiç të përpiqet të bindë se Serbia e tij nuk ka të bëjë fare me aktin aktual terrorist në veri të Kosovës, faktet thonë ndryshe.

“Tri ditë para atij akti kriminal të elementëve serbë në fshatin Banjskë, ku një polic i Kosovës u vra nga të shtënat me snajper dhe një tjetër u plagos rëndë, Aleksandar Vuçiç, rastësisht apo jo, urdhëroi ngritjen e gatishmërisë luftarake të ushtrisë serbe, d.m.th. ‘rritje e aktiviteteve të rregullta të Ushtrisë Serbe’. Për këtë qëllim, kolona të gjata të automjeteve ushtarake lëviznin nga Kraleva në Rashkë”, thekson Radonçiç

Dy ditë para akëtij zhvillimi, vijon ai, Vuçiç mohoi integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Më tej, në konferencën për media lidhur me ngjarjet në veri të Kosovës, Aleksandar Vuçiç nuk tha asnjë fjalë se autoritetet gjyqësore të Serbisë do të bëjnë hetime për përfshirjen e mundshme të shtetasve serbë në atë krim, apo lëshimet e mundshme të pjesëtarëve serbë të shërbimit të sigurisë për shkak të moszbulimit të komplotit të përgjakshëm kundër policëve të shtetit fqinj.

“Ne pamë në vend të kësaj se si Vuçiç i justifikoi pa turp terroristët duke akuzuar, jo më pak, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti për aktin e tyre kriminal”.

Sido që të jetë, pas aksionit efektiv të njësive speciale të trajnuara mirë të Kosovës dhe kolapsit të këtij akti terrorist, Vuçiç dhe Serbia morën një mësim:

“Kosova është e fortë dhe sovrane. Ose e thënë më saktë: Vuçiç mbetet pa Kosovën”, përfundon gazetari malazez. 

25 Komente

 1. "
  "BOHOTINA"

  Bravo gazetarit malazez...

  1. S
   Shqipe

   Te lumte penda. Do te kisha dashur keto fjale ti thoshte piktori yne, por ai eshte i zene me ekspoziten e radhes dhe mbrojtjen e mikut te tij me te ngushte Vuçiç.

   1. X
    XhaFCK

    Shqipe e bythes, kur flet piktori juve moterqiret thoni perse foli, kur nuk flet thoni perse nuk foli! Do qendroni me ne fund ne nje nga aksesat tuaja qe mos kundershtojne njera tjetren, apo prisni tju shkerdhejne edhe gocat qe te bini ne qetesi?

    1. R
     Raimond Vlonjati

     Pthuu , i biri bushtres ! Shan ti dobic ferrash , mut i mutit. Na tregon ti mut muti se cfare te bejne, duke mbrojtur nje funderine spiun si Rama hajdutin , Legen ! As qe ka nevoje fare Kosova per Rama kelliren qe eshte nje langaraq i qelbur dhe nje sherbetor i qelbur i politkes serbe.

     1. R
      Realisti

      Sa shumë urrejtje dhe sa fjalor të ndyrë vjell o "trimi na Vllora"! Na e imponon edhe ne ta urrejmë Ramën, PS-në, Rilindjen...se i urren ti; dhe ta adhurojmë Berishën, se....e adhuron ti... Po ik mor të q.fsha ç'të përmban shpia, fisi dhe libri i dasmës, mor legen, i pafytyrë! Ç'ka bërë Rama per Vllorën tende, sa investimet i ka bere aty, nuk i ka bere per gjithë qytetet marrë së bashku. Dhe, ç'i ka punuar Berisha Vllorës, nuk ia kanë bërë as pushtuesit e huaj! Ti duhet të jesh i sëmurë mendor, se s'ka mundesi të jesh normal. Ptfuuuuuuu !!!!

    2. G
     Gjuhetari

     Shqipe jo penda por pena. Pende kane shpendet

     1. R
      Rishikim

      Penda dhe pena jane sinonime ardhur prej italishtes ne shqip. Dhe dikur jo shume larg, ne shqip thuhej Pendë meqe shkruhej me pendet e shpendeve ngjyer ne boje.

      1. H
       Hajduti i Surrelit

       O Gjuhetar i biri putanes ! Pende thuhet ne Shqipen origjinale, Shkerdhat muti, Do imp

     2. S
      Sali kufoma

      Shqipe,,,mos u merakos se kemi non graten ne shqiperi,, se ai ska se ku te shkoje,, ja Kan mbyllur dyert kudo,,,mendon ai per kosoven,,,loqe pazari

      1. D
       Dakord

       O shqipe, po zgjohu o injorant e dil nga llumi i foltores. Boll me këto pisllëqe se na e shpifët. Kushdo mund të shprehet përveç Ramës. Është e kollajshme të hedhësh benzinë në zjarr po kush e shuan pastaj është puna. Asgjënë ka në dorë Rama dhe ti që llap edhe nëse je trim. Kosova është territor i natos dhr nuk flet patavra para traut.

       1. R
        Rei

        Piktori yn u mor shum per Kosoven ne keshillin e sigurimit ,duke e henger dhemd per dhem me Lavrovin, por ju jrni shum mos mirnjohes ndaj tij,se jua ka erresuar syt non grata Shqipe.

        1. H
         Hajduti i Surrelit

         Ik ti or legen, na tregon piktor bythqirin. Ai ne Keshill t Sigurimit po bente servilin e Amerikaneve , Pse tha nje fjale ai atje dhe gjasme po mbronte Kosoven hahahahahaha. Na hodhi hi syve Rama hajduti qe eshte nje spiun i piste i politkes sernbe ne Ballan .

       2. d
        drini

        Mos harrojne Kosovaret ate qe thote populli ,," Lumi fle Serbi nuk fle" nuk ka flet asnjehere...

        1. R
         Rama Vučić

         Serbët kurrë nuk i pranojnë krimet e veta! As gjenocidin e Srebrenicës, as Masakrën e Reçakut dhe asnjë masakër tjetër. Çka duhet të ndodhë që Piktori ta kuptoj që armikun e shqiptarëve e ka bë mik dhe vëlla?

         1. K
          Kurveleshi

          Ka Çeçua bixhak ne Kosove.Boll me pacifizmin e LGB.....Derri do plumb si ai i djemve te forcave speciale te Kosoves.

          Lini një Përgjigje