"Jemi takuar 3 netë rresht", Vuçiç e pranon se u takua me terroristët para sulmit në Banjskë

6 Shkurt 2024, 10:33Rajoni TEMA
"Jemi takuar 3 netë rresht", Vuçiç e pranon se u

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pranon për herë të parë se është takuar me organizatorin e sulmit në Banjskë të Kosovës, përpara se të ndodhte.

“Tre net me radhë kam pasur takim me ata. Aty ishin Radoiçiç, Simiç, dhe 10 burra të tjerë”, u shpreh ai duke tentuar t’i shfajësojë ata, me pretendimin se sulmi ndodhi nga pafuqia për të bërë diçka tjetër për të mbrojtur serbët.

Vuçiç, duke folur për një televizion në Beograd, u përpoq të mbronte veten në sytë e ndërkombëtarëve, duke deklaruar se u kërkoi terroristëve që t’u besojnë amerikanëve dhe europianëve për garancinë se nuk do të arrestohej njeri për barrikadat në veri të Kosovës.

“Me firmosje garantuan se shqiptarët nuk do të arrestonin askënd që ishte në barrikada. Dhe kur ata nënshkruan, tre muaj më vonë filluan arrestimet”, thotë presidenti serb.

Vuçiç pranoi se terroristët kanë vepruar gabim dhe premtoi se do të ndiqen penalisht, pavarësisht se realiteti aktualisht tregon të kundërtën. Milan Radoiçiç, që organizoi sulmin, është ende i lirë në Serbi. Vuçiç ka folur edhe për atë që e shndërroi në një çështje ndërkombëtare, ndalimin e përdorimit të dinarit serb në Kosovë.

Ai nënvizoi se nuk ka shpresa që Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara të mbajë një seancë lidhur me këtë temë.

“Janë 15 vende në Këshill, nëntë e kanë njohur Kosovën, gjashtë jo”, u shpreh Vuçiç.

Ndër të tjera, përsëriti retorikën e zakonshme që pret një presion të madh nga ndërkombëtarët për ta njohur pavarësinë e Kosovës dhe për tu shkëputur nga Rusia.

4 Komente

 1. t
  troc

  TERRORISTI qe justifikon TERRORISTET.Kjo eshte tragjikomedia qe Europa KURVE lejon te luhet ne kurriz te shqiptareve 120 vitet e fundit.Kush nuk e kupton cfare eshte Serbia ne ballkan ka interesa qe keto gjera te ndodhin.FUCK SERBIA.

  1. I
   Idjoti

   FUCK SERBIA! Damllaja ne koke Vuciqit dhe pika ne koke Albinit! Evropa eshte kurve por keta te fundit jane kurva te shejtanezuara. Bejne sikur zihen per te shkerdhyer Evropen dhe Ameriken se jane ne dashuri me Putinin. Vuciqi e thote hapur, Kurti me trimeri. Logjika nuk punon me per te mencurit, sepse skenari rus ka paguar me kohe per kete pune....Hajde dhe merre vesh se me ke duhet te jemi. Te jemi me Kurtin qe vepron "me koken e vet" apo me Evropen qe eshte kurve. Problemi eshte se kurva ka celsat e jetes, Kurti vetem celsat e kashtes. Hiqet sikur ka celsat e parajses! Putini dhe Vuciqi shkrehen duke qeshur me Evropen kurve qe vetem leshon shprehje te tmerrshme si ajo e Makronit: "Kurti eshte beseprere". Hajde or te keqen vellai dhe meso te verteten! Pune te ngaterruara per nje idjot!

   1. F
    Flamur Struga

    Per te zbuluar nje akt kriminal,duhet kohe ekspert te fushes.Ky demon e thote hapur: i takova para tre neteve.Cfare nenkupton ky deklarim?Ne radhe te pare ,vleresimi organeve e Republikes se Kosoves,nuk kane gabuar kur thane se prapa keti akti qendron putinvucici rusoserbia e interesuar per destabilizim,pastaj ky me kete sjellje do te thote para europes te shek 18,19 20,21,jam une dhe syri terrt nuk me ben per zhurmen qe e bejne USA,ANGLIA GJERMANIA.Kjo eshte nje perbuzje e madhe se sa te pa afte po tregohet ruropa plake.Si nuk u ndergjesua franca ,si nuk ndricuan realitetin ne menyre objektive keto te europes,ndaj nje populli liridashes i cili gjithmon ne menyre paqesore ben kerkesa per te jetuar i lire i barabarte.Fatkeqesisht .demonet nuk e kane kuptuar deri sa e izoluan e ndeshkuan nje popull te tere ,e futen ne guacken "historike" deri sa e ndrydhen dhe e shtrydhen gjithmone sipas oreksit te vet.Ne bote cdo shtet e ka Kushtetuten e vet,ashtu sic e ka edhe Republika e Kosoves,te tjerer e zbatojne e praktikojne cdo ligj,nen pike ndersa per shqiptaret e Kosoves martire,mbetet nje molle e ndaluar.Bote e poshter e shkerdhyer nga caret rusosllav kinez dhe fundamentalisteve te shkretetirave arabe..Prap populli yne eshte optimist ai do triumfoi pamvaresisht armiqeve qe i ka..

    1. D
     Dyshuesi.

     "Aty ishin Radoiçiç, Simiç, dhe 10 burra të tjerë”, u shpreh Vuciqi. Vec kesaj qe thote , Vuciqi jep informacion indirekt, per ate qe nuk thote. Ai me kete shprehje, indirekt do te tregoje se Kusari nuk ka qene ne mbledhje. Fakti qe Vuciqi na thote se ne mbledhje ishin vetem burra, do te tregoje se nuk kish edhe gra, duke na lene ne te spekulojme se Kusari si nderlidhese e Kurtit me Vuciqin, nepermjet Radociqit, nuk ka qene ne mbledhje. Eshte pak e cudicme qe Vuciqi flet me gjuhe burra dhe jo gra, kur nuk ka pse te theksoje kete fakt. Me siguri ka dyshime se aty ka qene edhe Kusari dhe Vuciqi mundohet te kamufloje kete fakt.

     Lini një Përgjigje