Mediat serbe: Vuçiç nuk e firmosi deklaratën e përbashkët në Samitin e Tiranës

6 Dhjetor 2022, 20:41Rajoni TEMA

Mediat serbe: Vuçiç nuk e firmosi deklaratën e

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç nuk e ka firmosur deklaratën e përbashkët në të cilën shpalosen qëndrimet përfundimtare të Samitit BE-Ballkani Perëndimor që u mbajt ditën e sotme në Tiranë.

Lajmin e bëjnë të ditur mediat serbe, sipas së cilave, presidenti Vuçiç, nuk ka rënë dakord me pjesën në të cilën vendosen sanksione ndaj Rusisë për pushtimin e Ukrainës.

Siç raportojnë mediat vendase, Vuçiç u shpreh gjatë konferencës për media, se Serbia nuk do të marrë pjesë në vendosjen e masave kufizuese kundër Rusisë.

"Nuk mund të pajtohem apo të qëndroj pas deklaratës, pasi nuk isha unë ai që e shkrova deklaratën, por duhet ta them se ne nuk ramë dakord për sanksionet kundër Rusisë…Është fakt, dhe disa njerëzve u pëlqen, kurse disa të tjerëve jo. 

E thashë që sjellja ndaj sanksioneve është aktualisht, sjellja ndaj qytetarëve serbë. Nuk është normale që ne të marrim pjesë në politika të tilla. Ne e kuptuam mirë mesazhin e BE-së, e kuptova edhe gjatë diskutimit", tha Aleksander Vuçiç.

Po ashtu, presidenti serb shtoi se propozimi franko-gjerman do të diskutohet, por nuk mund të thuhet nëse do të pranohet ose jo.

2 Komente

 1. V
  Vucua s'kishte te Drejte Firme hahah

  c'ja fusin kot dhe kta !

  1. V
   Vucici eshte Ofsajt

   nuk i afruan Protokollin se ishte Jashte Loje

   Lini një Përgjigje