"Reflekton" Vjosa Osmani: Jemi të gatshëm të shqyrtojmë mbajtjen e zgjedhjeve të reja

1 Qershor 2023, 20:50Rajoni TEMA

"Reflekton" Vjosa Osmani: Jemi të gatshëm të

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka konfirmuar se Kosova është e gatshme që të mbajë zgjedhje të reja në veri të vendit, raporton Radio Evropa e Lirë. Kjo deklaratë vjen pas kërkesës së bërë ditën e sotme nga presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz.

“Unë thashë që jemi të gatshëm ta shqyrtojmë këtë mundësi”, tha Osmani. “Ata kërkuan nga Kosova që të gjejë një mënyrë për të mbajtur zgjedhje të reja në veri që do tu jepte qytetarëve serbë mundësinë që të marrin pjesë dhe të zgjedhin kryetarë me legjitimitet më të madh”, shtoi Osmani.

Osmani theksoi se organizimin e zgjedhjeve të reja e lejon rregullimi ligjor i Kosovës dhe kjo mund të bëhet përmes një peticioni që mund ta inicojnë qytetarët serbë të komunave veriore.

“Kjo nënkupton që qytetarët serbë, pra rreth 20 për qind prej tyre që janë në listën votuese mund të nënshkruajnë një peticion dhe përmes tij mund të iniciojnë procesin e zgjedhjeve të reja. Ne jemi të gatshëm ta ndjekim ligjin”, deklaroi mes të tjerash presidentja Osmani. 

5 Komente

 1. p
  popit

  Ha ha ha.Te shqyrtojme thote kjo lopa e Albinit. Zgjedhjet do te behen pasi ashtu duan ate qe mbrojne Kosoven nga Serbia.

  1. S
   Sebastia

   Jo te q..fsha ropt! Ashtu do Europa por ashtu deshi dhe Kurti, ai qe sdonte e qe udhezoi per bojkot ishte sivllau i bastardit jevgo-vlleh.

  2. A
   Arqipelagu verior

   U zbyth lopa

   1. D
    Drejtësia

    Telefoni i prishur i Albinit

    1. L
     Linda

     Si i bo floket katunarja,do me tregu qe eshte maloke.Stonature e gjalle,shihi mi katunare koleget e tua si jane te kurume.Jo te jesh presidente,por çfarete duash te jesh,katunare ke per te mbetur.

     Lini një Përgjigje