SHBA, Franca the Gjermania i japin mbështetje Lajçak për hapat e mëtejshëm të zbatimit të marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë

25 Shtator 2023, 19:55Rajoni TEMA

 

SHBA, Franca the Gjermania i japin mbështetje Lajçak për hapat

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak është takuar me emisarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, si dhe me kryekëshiltarët diplomatikë nga Gjermania e Franca, Emmanuel Bonne, Jens Plötner.

Në këtë takim urgjent është biseduar për hapat e mëtutjeshëm të zbatimit të marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë.

”Konsultime intensive dhe shumë thelbësore me kryekëshilltarët diplomatikë Bonne, Plötner, Talo dhe DAS Escobar. Diskutuam hapat e ardhshëm në zbatimin e Marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit dhe situatën në veri të Kosovës. Faleminderit për mbështetjen e plotë”, ka shkruar Lajçak në Twitter.

 

2 Komente

 1. R
  Realisti

  Natyrisht që japin mbështetje pasi ndryshe do vetëdeklarojnë që janë të dështuar që të tre.

  1. P
   Pirdhni se liroheni.

   Pese kara qe mbrojne kriminelet serbe e bejne foto kush ben "poza me te bukura", pune shk.....

   Lini një Përgjigje