Situata në veri të Kosovës, NATO shton forcat ushtarake

30 Maj 2023, 15:31Rajoni TEMA

Situata në veri të Kosovës, NATO shton forcat ushtarake

NATO ka shtuar forcat ushtarake në veri të Kosovës par tensioneve në veri të Kosovës, ku disa ushatrë kanë mbetur të plagosur.

Me anë të një postimi në Twitter, NATO njofton se forcat shtesë po vendosen për shkak të përplasjeve dhe se KFOR do ketë gjithë mbështetjen që i duhet për të pasur një mjedis të sigurt dhe të lirë për lëvizjen e gjithë komunitetot.

“NATO vendos forca shtesë në Forcën e Kosovës në përgjigje të trazirave të fundit dhe lëndimit të 30 anëtarëve të Forcës së Kosovës të NATO-s, NATO ka drejtuar vendosjen e Forcave Rezervë Operacionale (ORF) për Ballkanin Perëndimor, e cila ishte në gatishmëri shtatë-ditore.

Po monitorojmë nga afër situatën në Kosovë dhe do të vazhdojë të koordinohet me KFOR-in për t’u siguruar që ata kanë të gjitha aftësitë dhe forcat që u nevojiten për të siguruar në mënyrë të paanshme një mjedis të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet”, thuhet në postim.

Kujtpjmë që nga përplasjet në veri të Kosovës disa ushtarë të KFOR mbetën të plagosur nga dhuna me sende të forta e protestuesve serbë.

 

4 Komente

  1. P
    Poseidon

    SERBIA ESHTE KOSOVE ESHTE SHQIPETARE SERBET JANE SHQIPETARE ORTODOKSE....KUSH NUK E DI OSE NUK E PRANON ESHTE ARMIK I SHQIPETAREVE......PO BEHEMI ARMIQ ME NJERI TJETRIN DHE FAJIN E KA FEJA QE UDHEHEQ POLITIKEN DHE POPULLIN.......

    Lini një Përgjigje