Vuçiç - Stoltenbergut: Puna jonë ku e vendosim ushtrinë tonë, s’pranojmë asnjë lloj urdhri

21 Nëntor 2023, 14:02Rajoni TEMA

Vuçiç - Stoltenbergut: Puna jonë ku e vendosim ushtrinë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë se ku vendoset ushtria serbe “është punë e jona”, dhe se “ne nuk e pranojmë atë lloj urdhri”.

Këto komente ai i bëri në një konferencë për media me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, kjo duke iu përgjigjur këtij të fundit, i cili tha se ngritja e gatishmërisë ushtarake të Serbisë përgjatë kufirit të Kosovës nuk i shërben përpjekjeve për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe zbutjes së tensioneve.

“Sa i përket Ushtrisë Serbe, ajo i ka kryer detyrat e saj në mënyrë profesionale, nuk i ka tejkaluar asnjëherë të drejtat, kompetencat e saj, ka pasur gjithmonë marrëdhënie korrekte me KFOR-in dhe NATO-n.

Dhe se ku dhe si do ta vendosim ushtrinë tonë në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Serbisë dhe ligjet e këtij vendi, pa rrezikuar askënd në asnjë mënyrë, kjo është punë e jona”, tha Vuçiç.

 

9 Komente

 1. L
  Liu

  Duhet të bëhemi gati për luftë....po fitoi Trump këta do sulmojnë...!

  1. M
   MARLUX

   Nuk ma merr mendja do kete sulm, sepse vete Trump nuk do luftra, aq me teper ne zonen e Ballkanit qe eshte me afer BE'se. Po fitoj Trump, do te shkojne tek kembimi i territoreve, dhe ai ishte nje variant me i mire sesa kjo te kesh shejtanin(serbin) brenda dhe te gerryej Kosoven nga brenda me keto 'asocione'.

   1. s
    salikar berisha

    BRAVO VUCIC AS MOS E LARGO USHTRINE NGA KUFIRI ME kosoven ; BILES I KE DURUAR SHUME KETA QELBESIRA ISLAMIKE !!! kosovaret jane luftnxites ne ballkan .

   2. m
    meta

    Bravo, ky me trim se Millosheviqi. Kush po te jep zemer. Putini. Jo. Ai vet nuk po ia del me Ukrainen. Po ti je i rrethuar nga NATO. Millosheviqi ishte trim dhe vdiq. Po ku morre ti zemer te flasesh keshtu. Perderisa e ke uncle mbas teje bertit.

    1. s
     shqiptar

     Bravo Cico krujeni bythen me Naton, me sa duket i harruat pasojat e krujtjes se pare

     1. P
      Pesimisti

      Me siguri ky trim serb eshte djali i gazetarit shqiptar sepse sillet njesoj si Kurti, qe ka gjak te paster shqiptar. Kurti haroi se kush e cliroi Kosoven, njelloj si ky djali i gazetarit shqiptar qe po ashtu haroi se kush e cliroi Kosoven. Si Kurti dhe Vuciqi kane haruar se Serbine e mundi NATO! Kurti i quan amerikanet budallenj, kurse Vuciqi frikacake. Pune Ballkani qe gjaku eshte trazuar si muti ne gropen e halese....

      1. K
       Koli

       Pse mos besh si Trim,ke Aleanca te Forta me Rusine dhe Kinen,asnje nuk te prek dot.Pervecse sa je ne Pushtet ke bere Ushtrine Serbe me te forten ne Europen Jug Lindore.Nuk e kruan Vucici or ju te mesiperm,ai eshte Dipplomat Klasi:E ka mire me te gjithe,Me Ameriken Po,me Francen jane Byth e Breke bashke,me Rusine,Indine dhe Kinen po,Atehere?Jua merr mendja qe per Kosoven,Bota qe eshte me Vucicin do sulmoje Serbine se keshtu do Al-Bini?Jo mor Djem,hapini syte:Veriun ky do e marri se do javJape Amerika,prandaj mos flisni me Emocione.Shikoni Politikanet tane si ktu dhe andej,te gjithe Rehat nga trute.

       1. l
        lypsi

        Ka pak te vertete nga Liu , qe nqs fiton Trump mund te kete lufte , lobi serb ka investuar sh tek Trump..!!!

        1. !
         !!??

         Jo re jo, do e mari pa lufte, me ke do bej lufte, me kata komentuesit te temes, qe pjesa me emadhe jane analfabet funksional...

        Lini një Përgjigje