Mes lotësh dhe kërcënimesh! Nismëtarja e bibliotekës së parë shqip në Manastir: Sonte nuk fle dot, jeta ime në rrezik

20 Nëntor 2023, 21:31Rajoni TEMA
Mes lotësh dhe kërcënimesh! Nismëtarja e bibliotekës

Studentja shqiptare, Emira Selimi e cila mori nismën për të hapur bibliotekën e parë shqipe në Manastir, në Maqedoninë e Veriut, vendlindjen e alfabetit shqip, ka qenë pasditen e sotme përmes një lidhjeje skype në emisionin “Ftesë në 5”.

Mes lotësh dhe emocionesh të forta, Emira tregoi se si jeta e saj është në rrezik që prej ditës kur bëri publik nismën.

Ajo pohoi se ka marrë kërcënime dhe shantazhe në mënyrë të vazhdueshme, duke përmendur dhe indiferentizmin e institucioneve lokale në Manastir.

15.000 libra shqip, sipas saj, nuk lejohen të kalojnë kufirin për në bibliotekë, sepse këto libra konsiderohen si rrezik.

Ndër të tjera ajo tregoi se edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e ka pasur të vështirë të kalojë librat në gjuhën shqipe në Maqedoninë e Veriut.

27 Komente

 1. a
  armand

  Po' keta te Makedonise sikur kane edhe drejtimin e OSBE-se per 2023. Hajde mere vesh kete punen e demokracise. Ballkani eshte mbushur plot me babuine , tamam xhungel.

  1. .
   .

   Kur ne Shqiperi lexushmeria ka librit aritur kufirin e 0%, c'mund te thuash per diasporen ?? $$$$$$$ Kauza histerike "Kombetare Shqiptare" eshte bere mburoja e cdo mashtruesi Otomano-Islamik per te avancuar axhenten e Neo-Otomanizimit dhe Islamizimit te Ballkanik. $$$$$$$$ Te mbivleresojn Turqin e Erdoganit si "mbeshtetes te interesave Shqiptare" (por sigurisht te vellezerve te tij Musulman), mbeshtetese te vellezerve Bullgar (sigurisht Musulman) dhe keshtu me rradhe. $$$$$$$$ Edhe pse fituam Pamvarsin e Kosoves keto fenomene provokuese Arnaute nuk mungojn si ndaj Greqis, Malit te Zi, FYROM, ... $$$$$$$$ Kjo tregon qart qe qellimi eshte te goditet gjithca e Krishter ne Ballkan, ose te destabilizohet Ballkani dmth aspak per interesat Kombetare dhe Europiane. $$$$$$$ Kjo u duke qart qe keta Arnauta te zjarrt "patriot" ishin po ata qe protestonin kundra simbolit te Kryqit 15m te ngritur ne nje koder, sigurisht me direktivat e agjentve Turq qe fshihen nen petkut e Hoxxhallarve te diplomatve, te Bisnesmenve ... $$$$$$$ Prandaj ky eshte nje lajm KOTI dhe I pa vler. Synimi dhe lotet duhen te jene vetem per ata qe nuk duan Shqiperin ne BE, sepse BE-ja eshte mburoja e Siguris, e identitetit Kulturor dhe gjuhesor dhe Demokrat te cdo Etnije

   1. R
    Raimond vlonjati

    Boll ti o shkerdhat muti, qe ben politiken e Sllaveve maqedonas , te qifsha mootren e cte mban pragu , mut i mutit _____________________________________ Kjo vajza duhet ndihmuar , dhe per kete problem ndihmen me te madhe mund ta japi Mero Baze me ndonje artikull per rastin qe tregon vajza se Maqedonia , se pari per jeten e saj qe eshte ne rrezik, nga banditet sllavo maqedons dhe per rastin qe Maqedonia nuk lejon ne kufi te kalojne librat per ne Biblotekne e Manastirit . Ndaj ju te gazetes ti thoni Meros te beje nje artikull ku ti kerkoje llogari Ministrise sone te Jashteme qe te marri masa te lejohen librat per ne Manastir. Ne e lejojme nje fshat te dhjere me slavo maqedons ne Shqiperi te beje cte doje , ndersa Maqedonia nuk lejon te kalojne librat per nje muzeum ___________________________________________________________ Edhe ata Sllavo-maqedonsit qe bejne kercenime kesaj vajzes Shqiptare te kene parasysh se njerezit e tyre vijne per pushime ne plazhet e Shqiperise, dhe ta dijne se po i ndodhi gje vajzes , kur te vijne ne Shqiperi Sllavo Maqedonsit, do i mbysim ne uje te gjithe pa perjashtim , ok?

    1. .
     .

     Puuuuu sa kaaaar, asnje shpres per tu sheruar. Tani I trembe Sllavet e shkret. $$$$$$$$ Vajza do ndonje car te qetesohet dhe do te kthjellohet vet vetiu, do te kuptoj problemet dhe vlerat e verteta te shoqeris njerzore.

    2. M
     Mbresa

     KUNDËR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

   2. U
    UÇK

    Vjosa Osmani nuk e ka fare te vështirë per asgjë se është e bija e udbashit te sigurimit serb Raif udbashit

    1. U
     Ulam durulam

     Pse a di Osmani shqip dhe jo turqisht?

     1. T
      Te shkerdhefsha kaurken

      Po di, se ja ka mesuar gopi sateme

    2. K
     Ku jane Shqptaret ? Po Shjeti Shqiptare ku eshte ?

     Merreni menjiher ne Mbrojtje vajzen Shqiptare skur edhe nga Shqiperia te dergojne njerez ta mbrojne e japin Sigur ne gjithcka . Kur u ben edhe Maqedonsit qe ja shkerdhefshja turinjt , nderkohe shqptaret rrjhne si guake e bejn sehir !!!!!!! Shkoni more zagare e bejun Mburoje vajzes Shqiptare . Shteti Shqptare te nerhyj menjher me Qeverra Maqemuteve

     1. Y
      Ylli

      Korrigjim:Mos I therrisni maqedon,ata nuk Jane maqedon por bullgare,maqedon Jane shqiptaret.Kur do mblidhemi te bejme Dhe ne historiane tone te drejte me te metat Dhe meritat qe kemi,

      1. E
       Erdogan

       Do mbidhemi atehere kur te jemi pastruar nga kusaret dhe hajdutet tane! nese nuk pastrohemi nga skorrjet tona qe po na gryejne perdite, nuk mund te kerkojme te ngjallim dashuri per atdhe. Se ne fund te fundit atdheu eshte prona jote eshte drejtesia qe duhet te egzistoje brenda nje komuniteti, eshte siguria dhe puna me merite etj etj. nese keto mungojne, per cfare me duhet shqiptarizmi dhe patriotizmi? Per te shtuar akoma me shume horrat qe flasin gjuhen time?

     2. P
      Pa dinjitet pa shtet

      Kur ka koqe edhe Maqedonia ti trajtoje shqiptaret si sende pa vlere, imagjino Greqia dhe Serbia te shohin si prostitute o Ed Rama o hajdar.

      1. .
       .

       Nqs quhen Shqiptar ato plerat qe kerkonin te c'rrenjosnin Kryqin e Shenjt, simbolin e Paqes dhe Qyteterimit, ateher degdisini ne Anadoll. $$$$$$ Simbol I Shqiperis eshte Skenderbeu dhe Nen Tereza.heronjt e Kristjanizmit.

       1. D
        Detari

        Okoqe boj adn ti dhe gjithe minoritaret ( pervec Himares ) po nuk dolet nga anadolli un ipres duart o evgjitis mou . Ik beji noi gojore papuse tani se e fitove supen

      2. O
       Open Balkan për verëra por jo për libra shqip

       Open Balkan e Ramës ku është? Shqipëria të reagoj, Rama të mos merret me të drejtat e serbëve në Kosovë dhe me të drejtat e palestinezëve por me të drejtat e shqiptarëve në shtetet fqinje!

       1. S
        Shkërdheni

        Po partitë shqiptare, çfarë bëjnë? Gam gam dhe hanë mut gjithë ditën.

        1. K
         Ku eshte Kombi i Shqiptareve !!!!!!!!!

         Ku jan Politikanet zhurmeMedhenj qe flasin per Komb e Bashkim Kombetare ? Ku jeni mor ju c'jeni ? Trima apo Zagare ! Ku eshte Shteti Shqiptare cili e ka te lgjeruar me Kushtetute te mbroj cdo shqiptare edhe ne fund te Botes e jo me ktu ne vendin Tone ,ne Trojet tona ?????????? Ku je mor Trung Gjate o Kalbesira e Shtetit qe te pelqen te lyesh me mutrat e Parlamentit cdo dite ,a e njeh Kushtetuten e Shqiperise dhe se perse nuk e zbaton ? _______ Mos t'i preket asnj fje floku Shqiptares nga Manastiri , se kemi me jua shkerdhy rracen ju pederave Politikane . Shteti Shqiptare ,te mblidhet ne nji Mbledhje Urgjente dhe parashtroj masat qe duhet te merren per t'u mbrojtur ne gjithcka Vajza Shqiptare ,Buxheti s'ju mungon prandaj veproni menjiher SOT .Ndryshe keni per ta pesuar keq dhe kjo do shikohet se shpejt ku do perfundoni si Pushta qe jeni

         1. P
          Politika Mesjetare e Inkuizcioni sllav

          Vazhdon prej Dekadash per mos te thene prej Shekujsh , Inkuziconi Sllav kunder gjithckaje Shqptare ala sot , ne kte Shekull dhe kur Shteti i shkerdhatave mishmasho shkerdhimesh Orgjish Sllvave i pagezuar nga Djalli - Maqedonia e Veriut (haa haaa ) qe vec te tjerash shiten edhe si nji Vend qe do te jet pjes e BE-se etj institucioneve Nderkombetare , perndjek ala sot Shqiptaret , madje kercenon cdo indvite e qytetare me Kombesi Shqiptare , qe nderon e kujdeset per Kulturen e vet ate Shqiptare ,e cla eshte pjes e ati Qyteti Shqptare ,qe mbas Luftes se Pare Boterore paerjtesishte ju dhurua bandave Antshqiptare sllave . _ Mesa djme ne .ne Qeverrine e te asgtuquajtures Maqedoni e Bythes "Vorio Epiriote" ka Shqiptare dhe ne poste te qeverrise : perse nuk e bejne Teme ne Parlamentin e tyre ,kte Politike Terroriste qe Qarqet Sllave ushtrojne kunder Qytetareve Shqiptare te Manastirit dhe Kultues Shqiptare ????????? Nqs kta Politikane Shqiptare , sot nuk e bejne Teme ne Parlamentin Maqedonas kte Politike inkuizicioni sllave , atehere ,po i plejojne vetes ,nji Klime Terroriste e cila do perfshije gjithe Shqiptaret ,ku kuptohet qarte se kjo impulse Terrori jane dora e Rusit ne Entklaven sllave te quajtur Maqedoni . Ose beheni te qarte sot ,ose do perballeni me pasojat e Terroristeve Sllave neser .

          1. a
           aleks

           a moj e shkreta ti e kush te te ndihmoje , turqit shqipfoles qe per 50 euro shesin nene e babe. keta bastarde ishin mbi 70 % e popullsise ne maqedoni, tani jane katandisur kaposhi nje thele, u bene pothuaj te gjithe turq, ata shqiptare qe nuk ndruan fe dhe ngelen kristiane,u bene te gjithe sllave per inat te ketyre me fe muslimane turko-arabe.

           1. a
            astriti

            ti je yll moj moter .ajo krahine e manastirit ka nxjerre personazhe te mrekullushem qe kane ndikuar ne emancipimin e shoqerise se prapambetur shqiptare ,ne zhvillimin e gjuhes dhe atdhedashurise .ne hijen e tyre shfaqesh ti dhe qofte endra jote fati yne ,fati i gjuhes dhe ringjalljes shqiptare ne ate krahine tmeresisht te persekutauar nga uzurpusit .qofte sakrifica jote sinjali i rringjalljes rilindase .

            1. a
             astriti

             ti je yll moj moter .ajo krahine e manastirit ka nxjerre personazhe te mrekullushem qe kane ndikuar ne emancipimin e shoqerise se prapambetur shqiptare ,ne zhvillimin e gjuhes dhe atdhedashurise .ne hijen e tyre shfaqesh ti dhe qofte endra jote fati yne ,fati i gjuhes dhe ringjalljes shqiptare ne ate krahine tmeresisht te persekutauar nga uzurpusit .qofte sakrifica jote sinjali i rringjalljes rilindase .

             1. E
              Erdogan

              Ku eshte Cileri dhe Erdogani? Flen "gjume"? Ku eshte Idrizi te "cliroje" Camet turq te Thesprotise? Po per "historianin e famshem" Xhufin qe mban Simpoziume me Vellezerit Turq kur do mbaroje ajo Strategy qe ISkander-beu u convertua ne "Katolike"? Si mund te mashtrohet me Historine e ketij populli ne funksion te nje Pashalleku turk te Identifikuar me nje pushtues si Turqia e kriminelit vrases Qemal Ataturkut? Si mund te mohoet prejardhja e ketij Kombi me qender Kostantinopolis per 1100 vjet Perandori Greke Bizantine? Kur do cliroheni nga Turqia? Kjo eshte pyetja!

              1. S
               Shqiptaret po Organizohen

               Cilleri duhet te jet prage Pensoni dhe s'ka cfar te bej ,dhe Erdogan nuk mendojme se nuk i shqitet Car nga batha e Grekut e eshte duke Palluar Mucitaqin . Do vij ora e do trokase,qe ja shkerdhefsha gjithe Antshqptareve kudo jane , gopin e nanaśe

               1. M
                Mbresa

                KUNDËR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

               2. z
                zhdukini mbeturinat ardhacake maqedonse

                zhdukin te gjthe mbeturinat fakemaqedonse bute liqenit te Pograecit qe shijne e gezojne rrespekt e privlegje nga Shteti hajvane Shqiptare , Bejani jeten ferr dhe merrjuani Token e Shqiptareve dhe te kthehen nga kane ardhur ,Boll me me kto fake minortete shkerdhatash sllavo greke vijub zjarrin s kane ber sllavo greket me ne jua shkedhefsha Shtetin e Pedearsteve te shpellarit Esadiste salih hamuti dhe te te ktij shalgjatit qe hap kembet sa gjer e gjate para te Huajve

                1. G
                 Geg

                 S‘ka kush t‘i ndihmoje. Shqiptaret e maqedonise jane bere me arab se arabet dhe s‘ju intereson per shqipen, flasin me shume arabisht/islamisht. Shqiperia mezi po ruan vetveten, poashtu kosova cope cope. Me ikjen e Gjergjit te madhe iku shqiptaria e ngelem roberi, as me perendime as me azi.

                 1. s
                  sh

                  Nuk flet njeri per terroristat sllave qe erdhen si jashtetoksore ne ballkan dhe vazhdojne te shantazhojne autoktonet me cdo menyre.

                  Lini një Përgjigje