Si ndikojnë temperaturat e larta te njerëzit që vuajnë nga dhimbjet kronike?

2 Qershor 2022, 09:05Shëndeti TEMA

Si ndikojnë temperaturat e larta te njerëzit që vuajnë nga

Siç e dinë ata që vuajnë prej kohësh dhimbje kronike, ndryshimet e motit nënkuptojnë ndryshime në dhimbje.

Shumë njerëz që vuajnë nga dhimbjet raportojnë se ndryshimet e motit, veçanërisht shiu ose i ftohti, e përkeqësojnë dhimbjen e tyre.

Megjithatë, ka prova që sugjerojnë se ditët e nxehta dhe të lagështa të verës janë në të vërtetë më keq për dhimbje se çdo lloj moti tjetër.

Presioni i ajrit, i njohur ndryshe si presioni barometrik, i referohet peshës së ajrit dhe mund të ndryshojë në varësi të motit. Për shembull, presioni i lartë shoqërohet me një ditë të kthjellët, ndërsa presioni i ulët do të thotë që një stuhi po vjen.

Disa teori mjekësore sugjerojnë se rënia e presionit shpesh shoqërohet me shpërthime dhimbjeje pasi ato rrisin presionin në nyje. Thënë kështu, nxehtësia dhe lagështia ndikojnë në indet e përflakur, së bashku me mënyrën se si nyjet zgjerohen dhe tkurren.

Shumë gjendje dhimbjeje kronike ndikohen negativisht nga nxehtësia dhe lagështia e lartë e verës. Ato përfshijnë:

Ndërsa dhimbja nuk ka qenë gjithmonë një simptomë e zakonshme e lidhur me këtë gjendje, ajo në fakt luan një rol të madh në këtë sëmundje kronike neurologjike. Çdo rritje e temperaturës nënkupton simptoma të përkeqësuara, që do të thotë se një ditë e nxehtë vere mund ta përkeqësojë dhimbjen në mënyrë eksponenciale. Ky problem është kaq i zakonshëm, saqë ka një emër “Sindroma Uhthoff”. Pasi nxehtësia tërhiqet, simptomat priren të zhduken.

Luhatjet e temperaturës mund të shkaktojnë migrenë tensioni dhe dhimbje koke. Ndryshimet në temperaturë, lagështi dhe presion të ajrit gjatë muajve të ngrohtë mund të çojnë në dehidrim, i cili është një shkaktar i zakonshëm për dhimbje koke.

Sipas Shoqatës Kombëtare të Fibromialgjisë, kur moti është i lagësht, simptomat e fibromialgjisë përkeqësohen. Shumë pacientë që vuajnë nga sëmundjet reumatologjike kanë një gjendje të njohur si ndjeshmëria ndaj temperaturës, që do të thotë se çdo temperament ekstrem, i nxehtë apo i ftohtë, mund të çojë në simptoma ose dhimbje të përkeqësuara.

Një studim i fundit tregoi se pothuajse pesë përqind e njerëzve me osteoartrit raportojnë se dhimbja e tyre përkeqësohet në mot të nxehtë. Ndryshimet e temperaturës dhe lagështisë ndikojnë në mënyrën se si indet e kyçeve kontraktohen dhe zgjerohen. Për shkak të kësaj, verat e nxehta dhe të lagështa mund ta përkeqësojnë shumë dhimbjen e artritit.

Nëse dhimbja juaj kronike përkeqësohet gjatë muajve të verës, ka disa gjëra që mund të bëni për të lehtësuar disa prej tyre:

Qëndrimi i hidratuar ju ndihmon të mbani nivelet e elektroliteve dhe të shmangni dhimbjet që vijnë nga dehidratimi.

Rrobat e ngushta dhe pëlhurat e rënda e përkeqësojnë nxehtësinë. Veshja e rrobave prej liri ose të lehta pambuku e mban trupin tuaj të freskët dhe të rehatshëm dhe lejon që djersa të avullojë lehtësisht.

Noti jo vetëm që është një ushtrim i shkëlqyer kardio, ai gjithashtu do t’ju ndihmojë të mbani të ftohtë dhe të largoni presionin nga nyjet tuaja.

Nëse lagështia dhe nxehtësia shkaktojnë që dhimbja juaj të përkeqësohet, kaloni kohë në ambiente të mbyllura pranë kondicionerit. Moti më i freskët i brendshëm do t’ju ndihmojë të rregulloni temperaturën e trupit tuaj. Kalimi i kohës jashtë mund të përkeqësojë dhimbjen e kyçeve dhe ilaçet tuaja anti-inflamatore më pak efektive.

1 Komente

  1. B
    Baliu

    Se shpejti do te dali edhe nje vakcine kunder ndryshimit te motit !!!

    Lini një Përgjigje