Studiuesit në SHBA zbulojnë ilaçin që zhduk kancerin

7 Qershor 2022, 19:09Shëndeti TEMA

Studiuesit në SHBA zbulojnë ilaçin që zhduk kancerin

Dymbëdhjetë pacientë në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, u shëruan nga kanceri rektal pasi iu nënshtruan një imunoterapie eksperimentale.

Pacientët u trajtuan me një ilaç eksperimental të quajtur dotarlimab, i cili sipas mjekëve ka dhënë një rezultat mahnitës, shkruan Euronews.

Ata morën një dozë dotarlimab çdo tre javë për gjashtë muaj, me idenë se do t’u duhej t’i nënshtroheshin trajtimeve standarde të kimioterapisë, terapisë me rrezatim dhe kirurgjisë pas trajtimit.

Megjithatë, studiuesit zbuluan se në çdo rast, kanceri u zhduk vetëm përmes trajtimit eksperimental.

Studiuesit do të testojnë nëse e njëjta metodë mund të mposhtë llojet e tjera të kancerit në stomak, prostatë dhe pankreas.

10 Komente

 1. F
  Franci

  Kanceri i pankreasit eshte dhe me i tmershmi , me i kamufluari , me i pabesi ....pasi nuk jep shenja edhe kur ai ke bere pothuajse gjysmen e rruges drej fatalitetit , gjysma e rruges per kancerin e pankreasit eshte shume shume rruge ....pothuajse nuk ke as me te voglin shanc per shpetim ...me pak fjale eshte lloji i kancerit me fatal ....gjithsesi jam plotesisht i sigurt qe nese shkencetaret ne mjeksi donin ne te vertete te godisnin kancerin , do ta realizonin .....eshte e pamundur te besosh qe shkenca e NASA-s , e zhvillimit se elektronikes ecen me hapa gjigante dhe mjekesia mbeti pas .....eshte e pamundur te besohet .....megjithate me mire von se kurre ...tung

  1. F
   Futja kot

   Mjeksia ka ngelur mbrapa? Mos bej te diturin, or toç. Zevendesimi i organeve apo nderhyrjet ne zemer jane prapambetje?

  2. N
   Nik

   Shqip: rectal cancer =kancei i zorres se trashe

   1. S
    Saliu

    Joooo.Eshte kanceri i vrimes se bythes.

   2. N
    Nje pacient kanceri ne remission

    Si puna jote Franci ka shume ….ne gjithe boten.Po jane aq shume ama,sa qe kohet e fundit po tejkalojne progresivisht njerezit normale,lere me shkencetaret.Problemi i te quajturit demokraci moderne eshte se cfonjeri (nuk dua te perdor cilesime fyese)ka nje fjale e nje vote.Ne nje moment besoj Une ,te zgjuarit nuk do kene me durim me njerez si ju.

    1. T
     Transparent

     O Pacient Ke ndonje koment per zbulimin ? Franci thote mendimin e tij, pevaresisht ne se te pelqen apo jo. Ne se vertet e quan vehten qytetar te demokracise moderne, mos u merr me komentuesit, por me artikullin. Ne fakt, me kete koment, une po bije ne nivelin tend. Gjithsesi nuk mund te te le pa nje pergjigje. Thjesht per te te bere me dije...Eshte e vertete qe ka njerez qe u duket vetja shuem inteligjemte dhe duan te tregojne qe dine shume. Ne kete rruge, ata bien ne nje rreth narcisist te pajustifikueshem. Nje prej tyre je ti. Te ndihmofte zoti qe te rimarresh shendetin dhe te sherohesh plotesisht e perfundimisht.

     1. D
      Dakord

      Ka ardhur ajo ditë o zotëri i mirë por për fat të keq këta idiotët janë shtuar si kanceri i pankreasit. Janë kaq agresivë injorantët dhe idiotët saqë të diturit mbeten pa fjalë përballë tyre. Ata kujtojnë se e drejta e fjalës është njësoj me të drejtën për të dëgjuar hahaha kështu ata lehin por të diturit do ti injorojnë gjithmonë.

     2. N
      Nje mjek

      Zoti "Nje pacient kanceri ...", pse merzitesh me Francin. Ai, vec qe eshte i qarte per ato qe shkruan, thote ca te verteta qe jane pranuar nga opinioni shkencor i fushes se mjeksise. Me respekt, Nje mjek

      1. D
       Degelisi

       Kjo qe shkruan artikull shkruesi jane te fluturosh me presh me b.... Te shkruash qe eshte zbuluar ilaci we sharon kancerin vetem nje qe nuk lexon mund ta besoj Eshte ndryshe te shkruash per studimet ne fushen e luftes kundra kancerit Ka mundesi qe shkruesi e ka keqkuptuar "Euronews"

       1. P
        Phoenix

        Teknologjia ekziston per te kuruar shume semundje, por nuk i intereson axhendes se shpopullimit qe ka kulti Global. Dhe kete nuk e them une, por vete ata. E kane gdhendur bile ne gur ne Georgia te Amerikes, ku thone se e duan popullsine Globale nga 500 Milione deri ne 1-Miliarde. Industria Farmaceutike, Institucionet, Politika, mjekesia dhe pseudo-shkenca, kontrollohet finaciarisht nga ky kult, dhe ata nuk jane per te sheruar njerezit, por per te realizuar axhenden dhe ndjekur urdherat duke mbrojtur interesin dhe xhepin e tyre. Kjo u vertetua 100% 2-vitet e fundit me mashtrimin e Kovid-19 dhe armen Biologjike qe e quajten vaksine. Efekti vdekjeprures afatgjate, i te ashtequajtuarave Vaksina po fillon te kristalizohet. Prashikohet qe 5 vitet e ardheshme do te vdesin miliarda njerez te injektuar ( Vaksinuar ) nga semundjet autoimune, kancerat te ndryshem, semundje neurologjike, kardiake etj etj. Deri tani jane me dhjetra Miliona Viktima Globalisht nga Vaksinat, pavaresisht se rastet nuk raportohen, tjetersohen apo fshihen nen petkun e semundjeve te tjera Kemi te bejme me nje Gjenocid Global i programuar shume vite me pare, i cili po implementehet gradualisht nga Kulti drejt diktatures Globale teknokrate te rendit te ri. Tani duan te na mbyllin edhe gojen, ndoshta dhe te na burgosin e syrgjynosin, sepse rrefuzojme gjenocidin dhe duam te jetojme te lire. Por nuk do ta arrijne kurre ate. E verteta do te dal si po del dita-dites.

        Lini një Përgjigje