“Do t’u presim dy gishtat”- Budina: Kërcënimi që na bënë në protestat e dhjetorit ’90

8 Dhjetor 2023, 21:30Sociale TEMA
“Do t’u presim dy gishtat”- Budina: Kërcënimi

Regjisori Edmond Budina është shprehur se Ramiz Alia i ka kërcënuar iniciatorët për pluralizëm politik e demokraci në atë kohë, dukë thënë se “do ua presë dy gishtat”.

Komentet Budina i bëri përmes një lidhjeje në Euroneës Albania, ku tha se më pas, nga presioni I madh, Budina pranoi pluralizmin politik dhe u krijua Partia Demokratike.

“Më duket se e ka thënë në takimin me intelektualët që ‘pushtetin e kemi marrë me gjak dhe vetëm me gjak mund ta lëshojmë’. Edhe këtë e ka thënë ‘do ua presim dy gishtat’.  Por nga ana tjetër duke parë presionin e madh që ishte krijuar, ai pranoi pluralizmin politik dhe tha ‘dakord bëni një parti studentësh’.

Një parti studëntësh mund të ishte mirë, por edhe nuk përfaqësonte të gjitha shtresat. Aty Ramiz Alia dha indiciet për të krijuar pluralizëm politik në Shqipëri. Ai donte që përmes shoqatave të masave të krijonte një lloj pluralizmi të sipërfaqshëm. Në atë takim ai pranoi pluralizmin politik dhe ne formuam PD-në”, tha Budina.

12 Komente

 1. G
  Gotta

  Ik o kerme, aktkar i deshtum e njeri i shpif! Figurant ke qene si aktor !

  1. A
   ABC

   I jepni nje dekorate keti idiotit se na çau b…, po nje te madhe ama , psh Hero i Kombit

  2. R
   Rikardo C42 PPSH

   Te qifsha ropt futi dy gishtat ne byth o pederast vemje si cetniket me dy gishta o ordiner o zhuls o i paafte hajvan komplet

   1. D
    Dinua

    Genjen ky pis sigurims. Eshte e filmuar me ze dhe figure qe keta i flasin per shoqate intelektualesh te rinj kurse Ramizi i njofton se komiteti qendror kishte miratuar pluralizmin dhe se keta mund te shkonin te nesermen te regjistronin partine politike ne ministrine e drejtesise. Ky, Beni, Likja etj ishin sigurimsa.

    1. T
     Titvasili

     Gjalle qenka ky budallai ! or trap dil ne proteste per familjen Non Grata se eshte gati per ne Reç ,per teatrin nuk the gje sot ,do i lini ta prishin ? po vellai yt po budalla nga eshte ,apo ne greve urie , ngelet mbrapa nje familje kriminelesh ,ata jane bere milionera kurse familja jote mezi han nje dreke

     1. V
      Viti 90-te

      Po ju bytheshkerdhyerit e Pd-s harruat si pellisnit: Pensionistet ne litar ,komunistet ne hanxhar

      1. k
       kola

       meri gishtat futi ne sum se e pam ca lloj rrace jeni, sherbetoret e kopilit serb,

       1. A
        Ari

        Disa filma qe kam pare, me ka pelqyer si artist. Por, nese thuhet se pleqeria te fisnikeron, kete gjënë e ka shperfytyruar pse? Sepse vendosi politiken mbi artin.

        1. n
         neseba

         Aty u bë gabimi që nuk ua prenë gishtat

         1. Q
          Qafa e Thanes

          Genjeshtar. Ramiz Alia nuk ishte i dhunshem.

          1. a
           am

           Ramizi bëri gjithçka që pluralizmi të vinte dhe të mos kishte përplasje paçka se ligjet e diktaturës jo vetëm që ja ndalonin rreptësisht por ishin bërë kastile që mos të vinte ajo ditë. Fati i zi i shqipërisë ishte që atë frymë ndryshimi e përdorën pikërisht ato hiena që ishin brënda sistemit dhe që ishin të uritura për pushtet por s’kishin as ideollogji as formim politik. Berisha mund të udhëhiqte maksimumi një repart të spitalit por jo gjithë qeverinë.

           1. B
            Black jack

            Gjalle ky kerma!?,

            Lini një Përgjigje