FOTOT/ Studentja serbe: S'kam frikë të flas shqip, në Tiranë kam njerëz që i quaj familje

20 Gusht 2022, 09:14Sociale TEMA

FOTOT/ Studentja serbe: S'kam frikë të flas shqip, në

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe.

Në një intervistë për Euronews Albania ajo tregoi se pas 3 vitesh studimi tani ndihet më e sigurt kur flet shqip dhe shfrytëzon çdo rast kur është në Tiranë apo Prishtinë për të folur shqip.

“Tani nuk kam frikë të flas, kur kam mundësi të flas e bëj me plot dëshirë, kur jam në Prishtinë, Tiranë, apo edhe Beograd flas me njerëz që dinë shqip”, tha ajo.

Nevena zbuloi lidhjen e fortë me Tiranën, ku siç tha ka njerëz që i konsideroj familjen e saj.

“Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje. Kam humbur prindërit e mi para shumë vitesh. Këta njerëz më thanë që zoti po vonon por nuk harron. Kështu që vërtetë nuk harron, se tani kam ata”, rrëfeu studentja.

11 Komente

 1. L
  Lani

  E perse duhet te kete frike? Cfare i gjeti ata qe flasin serbisht ne Tiranë? Nuk eshte titull i gjetur dhe prapamendimi eshte i pavertete.

  1. l
   lexuesi

   Cfare i gjeti ata qe flasin serbisht ne Tiranë? Asgje, por shko e fol shqip ne Beograd e do ta shohesh reagimin e serbit!

    1. K
     Kozetafecanji

     Shkoj shpesj ne Beograd dhe flas shqip ne rruge pa pasur frike

    2. R
     Rh

     Ah Lani, Lani. Se paske kuptuar fare… frike jo se e gjen gje por po flet për konfidencen e saj me perdorimin e gjuhes.

    3. N
     Nga une

     Te lumte vajze per mendesine tende te hapur!

     1. a
      abc

      A mund te dali nje Shqiptarke dhe te deklaroj publikisht qe "ndihem e lumtur qe mesova dhe flas Serbisht" (kur dihet qe kete gjuhe Sllave e flasin te pakten 15 shtete) ??? Imposibile, ne kete shtet talebanesh nje deklarat e tille.

     2. T
      Taras bulba

      Putini dhe Serbia kane te njejtin sistem ketu nuk eshte puna e gjuhes shqipe por gazetaret duhet te percaktojne a eshte kjo nje studente dhe e cfare dege ? Studente e rene ne dashuri me Shqiperine qe ka mesuar shqip a eshte kjo e verteta e kesaj pinokje serbe? Perfundimisht te gjitha keto gjera jane gjepura serbet dhe greket kane tjeter identitet ata qe e duan Shqiperine vertete i njeh Serbia si elemente filozofe,shkrimtare ,opozite apo filantrope edhe sherbimet sekrete shqiptare i njohin .Sot Evropeanet nje pakice e dine se Rusia oligarkia e saj ka korruptuar Evropen ka vrare kundershtare politike duke i helmuar Serbet jane edhe me te rrezikshem se ruset ne politike krimet barbare qe kane bere nuk i kane pranuar dhe nuk e njohin Kosoven per shtet . Gjeopolitika amerikanet me baze ne Durres ne Kosove dhe kjo kohe e ashper dhe keta studiues te gjuhes te dashuruar me fjale te bukura per Shqiperine? Une nuk jam qytetar i Kosoves por nje gje mendoj serbeve grekve dhe rusise duhet ti njohish historikisht te pabese qe pregatisin vetem komplote shteti si edhe kisha ortodokse e tyre ne sherbim te politikes.

      1. s
       shqip

       Na mbushe mendjen me brockullat e tua.E vetmja gje per te cilen vini ne Shqiperi eshte te beni me zell agjentin e UDB-se dhe asgje tjeter sepse shqiptaret jane naive dhe nuk e kuptojne.Ndersa per "familje" eshte mese normale me tere keta antishqiptare qe kane marre pushtet ne cdo nivel te qeverisjes dhe i sherbejne me zell UDB-se dhe Asfalias greke.Boll u munduat me keto shkrime bajate per te mbuluar masakrat e serbeve dhe ato te grekeve kunder popullsive te pafajshme autoktone ne tokat shqiptare ne shekuj se e kaluara dhemb dhe nuk harrohet.FUCK SERBIA AND GREECE.

       1. N
        Niko

        Shqip vapa e gushtit te ka prishur trurin cpun ka ajo me budalleqet qe shkruan ty ne cdo vend ka te mire dhe te keqinj.Sic nuk jan gjithe shqiptaret te mire edhe serbret nuk jane te gjithe te keqinj.

       2. F
        Fisnik

        Lista e serbëve që studiojnë gjuhën shqipe përputhet 100 % me personat që i ka orientuar shteti serb për nevojat e veta. Nuk ka as 1 që studion nga iniciativa e vet private. Këta, në shumicën e rasteve, do të jenë pjesëtarë të BIA-s, të bijës së UDB-ës! Origjina e tyre familjare është nga ato familje që kishin po të njëjtën punë.

        Lini një Përgjigje